بازدید: 85

اعتراض‌ها به دادستان

منبع : فرارو کد خبر: 1425808
ترانه علیدوستی در این باره در توئیتی کنایه آمیز نوشت: «در ورزشگاه احتمال داره ما این جوانان نیمه‌لخت رو از صد‌ها متر دورتر ببینیم. اما در صداوسیما بار‌ها این سر و وضع گناه‌آلود رو در نما‌های خیلی بسته تماشا کردیم. حالا چیکار کنیم؟»
فرارو- روز گذشته حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در اظهاراتی به شدت از حضور زنان در ورزشگاه آزدی و تماشای بازی فوتبال ایران و بولیوی انتقاد کرد. انتقادات منتظری حاوی جملات و کلماتی بود که با واکنش‌هایی در فضای رسانه‌ای کشور همراه شده است.
اعتراض‌ها به دادستاندادستان کل کشور می گوید بازیکنان فوتبال "نیمه برهنه"اند

به گزارش فرارو، دادستان کل کشور روز گذشته گفت: "حضور زنان در ورزشگاه آزادی یک آسیب است و هیچ توجیه شرعی ندارد؛ چرا مخالف هستیم؟ چون گناه صورت می‌گیرد؛ تماشای بازی ایراد ندارد، اما گناهی که صورت می‌گیرد، جای اشکال است."

او با تاکید بر اینکه از حضور دیروز زنان در ورزشگاه گلایه داریم، ادامه داد: «نظام ما اسلامی است، ما مسلمان هستیم، وقتی خانمی به ورزشگاه می‌رود و با مردانی که با لباس ورزشی و نیمه لخت مواجه می‌شود و آن‌ها را می‌بیند، گناه می‌کند و برخی دنبال این هستند که حریم‌ها را بشکنند.»

دادستان کل کشور افزود: «با هر مدیری که بخواهد بستر حضور بانوان در ورزشگاه را با بهانه‌های مختلف فراهم کند، برخورد می‌کنیم. قرار نیست ۴ نفر با هر هدفی حریم‌ها را بشکنند و ما ساکت بمانیم؛ ابتدا نصیحت می‌کنیم بعد برخورد خواهیم کرد.»

این سخنان منتظری پس از آن مطرح شد که تعداد محدودی و گزینش شده از زنان روز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به تماشای بازی ایران و بولیوی نشستند.

این زنان که حدود ۲۰۰ نفر بودند تحت تدابیر شدید انتظامی در ورزشگاه حضور یافتند و در جریان حضور آن‌ها هیچ اتفاق ویژه‌ای رخ نداد.
 
بیشتر بخوانید: واکنش‌های تند به حضور محدود زنان در ورزشگاه آزادی

پس از این حضور امید‌ها برای ادامه داشتن رویه آزادسازی هرچند محدود ورود زنان به ورزشگاه‌ها افزایش یافت. اما با هشدار تند دادستان کل کشور این امید‌ها به ناامیدی بدل شد.

پس از آن تعدادی از سیاستمداران، فعالان سیاسی و رسانه‌ای به اظهارات دادستان کل کشور واکنش نشان دادند.

علی مطهری نماینده تهران و نایب رییس مجلس دریادداشتی در این باره به نقد سخنان منتظری پرداخت و بخشی از حرف‌های او را رد کرد.

مطهری نوشت: «روشن است که حضور بانوان در ورزشگاه‌هایی که مردان به صورت نیمه عریان مسابقه می‌دهند مورد تأیید اسلام نیست، اما در مسابقات فوتبال بدن مردان تقریبا کاملا پوشیده است و نیمه عریان نیستند؛ لذا قاعدتا حضور بانوان در مسابقاتی مثل شنا، کشتی، بسکتبال و شاید والیبال مردان اشکال شرعی دارد، اما در مسابقات فوتبال به نظر می‌رسد مطابق این ملاک نباید اشکال شرعی وجود داشته باشد.»

او افزود: «در واقع آن ملاک کلی را یعنی حرمت حضور بانوان در جایی که مردان نیمه عریان هستند همه قبول دارند، ولی در این که مصداق این ملاک مسابقات فوتبال است اختلاف است. دادستان کل محترم آن را هم مصداق می‌دانند، اما از نظر امثال بنده شامل مسابقات فوتبال نمی‌شود، خصوصا که بازیکنان از فاصله دور دیده می‌شوند. البته در صورتی که تصمیم نظام به حضور بانوان باشد باید جایگاه ویژه و درب‌های ورود و خروج مخصوص و نیز سرویس‌های بهداشتی اختصاصی داشته باشند.»

انتقاد علی مطهری به سخنان دادستان از موضعی محافظه کارانه بود، از همین موضع عزت‌الله ضرغامی با لحن و زبانی گزنده‌تر سخنان حجت الاسلام منتظری را زیر سوال برد.

رییس پیشین سازمان صداوسیما در توئیتی آمیخته به کنایه نوشت: «در فوتبال، ورزشکاران نیمه لخت نیستند، حضور زنان در ورزشگاه حریم شکنی نیست. کبری و صغری هر دو مشکل دارند. بصورت زنان و خانواده‌هایی که تفریح مناسب ندارند پنجه نکشید! تهدید مدیران ورزش به برخورد قضائی هم شایسته نیست! آیا گناه و خلاف شرع در زندان ها، کمتر از ورزشگاه هاست؟!»

اعتراض اصولگرایانه به سخنان دادستان به همین جا ختم نمی‌شود. محمد سعید احدیان مدیر مسئول روزنامه اصولگرای خراسان نیز در توئیتی در اینباره به سخنان دادستان اعتراض کرد و آن را تبدیل یک موضوع "غیر مهم" به "معضلی برای نظام" دانست. احدیان تاکید کرد که نظام وظیفه‌ای درباره جلوگیری از همه گناه‌ها در محیط‌های اجتماعی ندارد.

اعتراض‌ها به دادستان
در عین حال معصومه ابتکار معاونت امور زنان رییس جمهور هم از این سخنان دادستان کل کشور انتقاد کرد. او گفت: «به هر حال اظهارنظر‌ها متفاوت است؛ ولی مهم این است که ما قانونی برای این مساله نداریم. خلاف شرع هم نیست و شئونات هم رعایت می‌شود.»

او با تاکید بر اینکه حتی اگر شما به پارک و سینما و کنسرت هم بروید باید شئونات را رعایت کنید، گفت: "امیدواریم برای بازی‌های بعدی مشکلی وجود نداشته باشد."

معاون امور زنان رییس‌جمهور تاکید کرد: «در اینکه شئونات باید رعایت شود هیچ شکی نداریم. این فضای نشاط برای خانم‌ها هم باید فراهم باشد و این گروه هم حق دارند از این فضا استفاده کنند. همه ما هم بیشتر رعایت می‌کنیم تا فضای خوب و شادی در جامعه داشته باشیم.»

ابتکار افزود: "نباید محدودیت‌های بی‌جهت برای جوانان ایجاد کنیم. جامعه‌ای هستیم که چارچوب‌هایی داریم و تا جایی که می‌توانیم باید محدودیت‌ها را به حدودی برسانیم که باید رعایت شود؛ بیشتر از آن نباید محدودیت ایجاد کنیم تا جوانان احساس کنند فضا برای فعالیت‌هایشان فراهم است."

در همین حال یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره این موضوع با تاکید بر این که طی جلسات برگزار شده با مسئولان مرتبط هیچ مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه‌ها نشده است، گفت: «وزارت کشور، وزارت ورزش و جوانان و معاونت امور زنان و خانواده با این موضوع هیچ مخالفتی نداشتند و تنها نیروی انتظامی نگران تامین امنیت در جریان بازی و معتقد بود که باید ابتدا مسائل امنیتی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها تدارک دیده شود.»

سیده فاطمه ذوالقدر در گفتگو با خراسان افزود: "بر این اساس قرار شده است تا زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها به تدریج آماده شود تا نظر سازمان‌های بین المللی مانند فیفا نیز فراهم شود."

در کنار این اظهارات و موضع گیری‌ها برخی سلبریتی‌ها هم سخنان دادستان کل کشور انتقاد کردند.

ترانه علیدوستی در این باره در توئیتی کنایه آمیز نوشت: «در ورزشگاه احتمال داره ما این جوانان نیمه‌لخت رو از صد‌ها متر دورتر ببینیم. اما در صداوسیما بار‌ها این سر و وضع گناه‌آلود رو در نما‌های خیلی بسته تماشا کردیم. حالا چیکار کنیم؟»
 
با وجود اظهار نظر صریح دادستان کل کشور درباره حضور زنان در ورزشگاه اما مقامات دولتی همچنان امیدوارند بتوانند فضای حضور زنان در ورزشگاه را ایجاد کنند.
 
معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان در این رابطه گفت: «امیدوارم که در بازی های ملی آتی و همین طور در تمامی بازی های این رشته برگزار کنندگان همه استان ها بتوانند میزبان زنان و دختران در کنار آقایان باشند و همه خانواده ها با حضور خانوادگی خودشان در این تفریح سالم و با نشاط و شعف برانگیز شرکت کنند.»

اعتراض‌ها به دادستان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
loading...

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند