بازدید: 50

ماجرای تحریف حکم ضارب افسر پلیس در شیراز چه بود؟

یک خبرگزاری، حکمی اشتباه را در رابطه با پرونده منتشر کرد و پس از تکذیب این خبر، برخی از افراد در اقدامی قابل تامل همچنان بر مبنای همان حکم اشتباه....
به گزارش بولتن نیوز، چندی پیش کلیپی با موضوع فحاشی و درگیری پلیس وظیفه شناس توسط سرنشین خودروی لندکروز منتشر شد که متعاقب آن با دستگیری متهم، پرونده قضایی به فوریت در این زمینه تشکیل شد؛ اما رسیدگی به این پرونده و اعلام حکم حواشی زیادی همراه داشت از جمله اینکه یک خبرگزاری، حکمی اشتباه را در رابطه با این پرونده منتشر کرد و پس از تکذیب این خبر و صدور رای توسط قاضی، برخی از افراد در صفحات مجازی در اقدامی قابل تامل همچنان بر مبنای همان حکم اشتباه تکذیب شده مطالبی وارونه نوشتند تا جایی که تحریف انقدر بالا گرفت که یکی از روزنامه ها در این زمینه تعبیر نرمش هوشمندانه قوه قضاییه را به کار بردند.

ماجرای تحریف حکم قاضی در مورد تبعیدگاه ضاربان افسر پلیس در شیراز چه بود؟

ارجاع پرونده راننده لنکروز به دادسرای شیراز

دادستان عمومی و انقلاب شیراز 6 شهریور ماه  با بیان اینکه پرونده ضاربان افسر پلیس راهنمایی و رانندگی در شیراز به شعبه ویژه در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز ارجاع شده است از دستگیری سه نفر از عوامل این حادثه خبر داد.

وی با اشاره به اینکه همه ابعاد حادثه تعرض به افسر پلیس تحت نظارت بازپرس ویژه پرونده در حال بررسی است، افزود: ضاربان در این حادثه در سه مرحله افسر پلیس راهنمایی و رانندگی را مورد هجوم و تعرض قرار دادند که تصاویر پخش شده در فضای مجازی تنها بخشی از این حادثه را به تصویر کشیده است.

انتشار خبری غیرموثق در رابطه با حکم پرونده

پس از تاکیدات مسئولان قضایی این پرونده با نهایت سرعت، دقت و قاطعیت مورد رسیدگی قرار گرفت تا اینکه قبل از صدور حکم و اعلام رسمی آن، یکی از رسانه ها طی خبری غیرموثق از صدور حکم این پرونده خبر داد که به دلیل عدم صحت آن، خیلی زود توسط مقام ذی صلاح قضایی تکذیب شد.

بنابر حکم غیرواقعی این رسانه، راننده لنکروز به ۷ سال و نیم حبس و دو سال تبعید به زاهدان محکوم شده بود. انتشار این خبر بدون توجه به عنصر دقت و صحت و نقلِ منابع معتبر، حواشی زیادی را به همراه داشت و نامبردن از شهر خاصی به عنوان تبعیدگاه بدون درنظر گرفتن اعتبار خبر کذب منتشره، باعث کدورت خاطر شهروندان زاهدانی شد و پای این موضوع را نیز به نشست سخنگوی قوه قضاییه باز کرد.

سخنگوی قوه قضاییه: تبعیدگاه، یک شهر یا استان خاص نیست

معاون اول دستگاه قضا در نشست یکصد و سی و دمین خود در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه آیا در قانون مجازات اسلامی چنین موضوعی وجود دارد که مثلا سیستان و بلوچستان تبعیدگاه باشد یاخیر، گفت: اولا اینکه تبعیدگاه، یک شهر یا استان خاص نیست. قبلا دستگاه های ذیربط مشخص می کردند که اگر کسی خواست تبعید شود به این شهرها برود؛ اما در قانون جدید دست قاضی نیز یک مقدار باز است و تشخیص می دهد که این فرد را کجا بفرستد. برخی از مناطقی که قبلا اعلام شده بود، محدوده هایش مقداری به هم خورده که باید در این مورد حتما تجدیدنظری صورت گیرد؛ ولی در حال حاضر دست قاضی نیز باز است و قاضی به قدر متقن ها اکتفا می کند.

از سوی دیگر ماده 1 آیین نامه نحوه اجرای مجازات های تکمیلی موضوع ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/ ۲/ ۱۳۹۲ در مورد حکم به اقامت اجباری در محل معین تصریح می دارد که قاضی اجرای احکام بعد از اجرای حکم اصلی محکوم را جهت اجرای حکم درخصوص اقامت اجباری احضار می کند. پس از حضور محکوم، قاضی مذکور با تنظیم صورتجلسه مفاد حکم و محدوده محلی که باید در آن اقامت داشته باشد را به او تفهیم می کند.

حکم پرونده صادر شد

فارغ از همه این حواشی چندی بعد قاضی حکم را صادر و اثری از تبعید به زاهدان در آن دیده نشد. بر اساس رأی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شیراز که در تاریخ 23 مهرماه صادر شد، اتهامات م – ک متهم ۳۳ ساله این پرونده از باب ایراد ضرب و جرح عمدی منجر به ۳ فقره شکستگی دندان های پیشین مأمور انتظامی به هفت سال و شش ماه حبس تعزیری و پرداخت دیه مقرره، به لحاظ ارتکاب دو فقره توهین به دو فقره و هر بار به ۱۱۱ ضربه شلاق، به لحاظ انجام تهدید به قتل به سه سال حبس تعزیری، به لحاظ ارتکاب بزه تخریب البسه پلیس به ۴ سال حبس تعزیری و از باب اخلال در نظم عمومی و امنیت به ۱۱۱ ضربه شلاق و یکسال و شش ماه حبس تعزیری و همچنین به لحاظ تمرد نسبت به مأمورین حین انجام وظیفه به یک سال و شش ماه حبس محکوم گردید.
بر اساس این گزارش م – ک متهم ۳۳ ساله جمعاً به ۱۶ سال حبس و سه بار و هر بار ۱۱۱ ضربه شلاق و مجازات تکمیلی محرومیت از تصدی وسائط نقلیه سبک و سنگین در سراسر کشور و منع اقامت در شهرستان شیراز محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص متهم پرونده تنها مجازات اشد یعنی هفت سال و شش ماه حبس و مجازات تکمیلی قابل اجرا می باشد.

گاف فاحش یک روزنامه براساس نتیجه گیری از یک خبر تکذیب شده

پس از انتشار رای قطعی صادره از سوی قاضی، یکی از روزنامه ها صبح امروز باز هم با استناد به خبر کذب اولیه، اینگونه القا کرد که قاضی به واسطه فشارهای رسانه ای و گلایه های مطرح شده به تغییر حکم اقدام کرده است در حالیکه در زمانی که خبر کذب در تاریخ هجدهم مهر ماه منتشر شد هنوز حکمی صادر نگردیده بود و مطلب منتشره در یکی از رسانه ها همان موقع تکذیب شد، حکم صادره هم مربوط به زمانی پس از انتشار آن خبر کذب است، بنابراین هیچ تغییری در آن وارد نشده و انتشار چنین مطالبی اتهام زنی به قاضی پرونده محسوب می شود.

پر واضح است که انتشار اخبار خلاف واقع در رسانه ها امر مطلوبی نیست و علاوه بر تشویش اذهان عمومی، وزانت آن رسانه را در جامعه زیر سئوال خواهد برد، از رسانه ها انتظار می رود که در انتشار اخبار از منابع مطلع استفاده نمایند.


ماجرای تحریف حکم ضارب افسر پلیس در شیراز چه بود؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

گزارش ها

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توئیتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران