بازدید: 41

نشانه های عجیب بارداری، آیا می‌دانید؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1425348
مادران و بانوانی که باردار هستند، با نشانه‌های متفاوتی در دوران بارداری مواجه خواهند شد. ممکن است کسانی که می‌شناسید چنین نشانه‌هایی را تجربه نکرده باشند یا از آن اطلاعی نداشته باشند.
مادران و بانوانی که باردار هستند، با نشانه‌های متفاوتی در دوران بارداری مواجه خواهند شد. ممکن است کسانی که می‌شناسید چنین نشانه‌هایی را تجربه نکرده باشند یا از آن اطلاعی نداشته باشند. اما این نشانه‌ها وجود دارد و مربوط به بارداری شما است.
 
درد دندان
گردش خون، پروژسترون و استروژن در طول دوران بارداری در بدن شما افزایش می‌یابد. به همین خاطر ممکن است اعضای بدن شما و حتی لثه‌های شما هم متورم شود. گیلدو کورادی (Gildo Corradi) یک دندانپزشک است. ائ درد دندان را به نشانه‌های عجیب بارداری ربط می‌دهد. او می‌گوید: «ممکن است لثه یک زن باردار با خون متورم شود و کیسه‌های عمیق در لثه ایجاد شود. این کیسه‌ها پوسته نرمی دارند و امکان دارد در زمان مسواک زن یا نخ کشیدن دندان، شاهد خونریزی باشید.»
اگر در مواقع مسواک زدن یا در حالت معمول دچار خونریزی لثه می‌شوید با دکتر خود تماس بگیرید. او به دنبال ورم لثه، التهاب لثه و بیماری‌های بافت دندان خواهد بود. ممکن است دچار بیماری بافت‌های اطراف دهان شده باشید که به بافت و استخوان آسیب می‌زند. همچنین این بیماری با زایمان زودرس و وزن کم نوزاد تازه به دنیا آمده رابطه دارد. مشکلات جدی دیگری مانند افتادن دندان هم ممکن است وجود داشته باشد.
دکتر کورادی پیشنهاد می‌کند که دو بار در طول بارداری به دندانپزشک برای شستشو دندان مراجعه کنید. همچنین در منزل هم بیشتر از حد معمول مراقب بهداشت دندان‌ها باشید. اگر دچار بیماری بافت‌های اطراف دهان باشید، دکتر یک دهانشویه تجویز خواهد کرد. خوشبختانه مشکلات دندان که از نشانه‌های عجیب بارداری است، پس از بارداری سریعا از بین خواهد رفت.
 
مشکلات بینی
گرفتگی بینی، خونریزی و خروپف یک سری از نشانه‌های عجیب بارداری هستند. هورمون‌ها باعث می‌شوند که درون پوشش بینی شما متورم شود. این تورم فضای گردش هوا را کمتر خواهد کرد. مشکلات بینی شما ممکن است به خاطر خشکی بیش از اندازه بدتر شود. این مسئله در فصل زمستان اثر بیشتری دارد.
می‌توانید از قطره و اسپری سالین یا مرطوب کننده استفاده کنید. همچنین تنفس بخار در حمام هم به شما کمک خواهد کرد. این اثرات همیشگی نخواهند بود. اگر در دوران بارداری دچار این نشانه‌ها شده‌اید، پس از بارداری کاملا از بین خواهند رفت.
 
مشکلات معده
افزایش پروژسترون باعث می‌شود که زمان رسیدن غذا از معده به روده بیشتر شود. این مسئله اگر ادامه‌دار باشد به یبوست منجر خواهد شد. ویتامین‌هایی که حاوی آهن هستند هم آب بدن را جذب می‌کنند. جذب آب باعث سخت‌تر شدن روند دفع می‌شود. اگر چنین مشکلی دارید، بهتر است که برای مدتی کوتاه از ویتامین بدون آهن استفاده کنید.آهن موجود در ویتامین‌ها یکی از دلایل اصلی یبوست خواهد بود.
مایعات بیشتری مخصوصا آب بنوشید و فیبر بیشتری را جذب کنید. فیبر عموما در میوه‌ها، سبزیجات و غلات فراوان است. همچنین مصرف متاموسیل هم به شما کمک خواهد کرد. متاموسیل آب بیشتری را در روده نگهداری می‌کند و روند گوارش آسان‌تر خواهد بود. از مصرف ملین پرهیز کنید چون با تحریک سیستم گوارش، آب بدن کمتر می‌شود و جذب مواد غذایی مختل خواهد شد.
 
فشار به رگ‌ها
نشانه‌های عجیب بارداری به موارد بالا ختم نمی‌شود و ایجاد فشار بر روی رگ‌ها یک مسئله مهم است. کودک در حال رشد نیازمند رسیدن خون بیشتر است تا اکسیژن و مواد غذایی لازم را جذب کند. از هفته ۲۰ بارداری به بعد، میزان خون در جریان شما ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت. این میزان افزایش، فشار بیشتری به شما وارد می‌کند و مشکلاتی به وجود می‌آید.
این مشکلات شامل ایجاد رگ‌های عنکبوتی واریسی در پای شما می‌شود. هیچ راهی برای جلوگیری از این مسئله وجود ندارد، اما راه‌هایی برای کم کردن درد موجود است. حدالامکان سرپا نباشید و پای خود را روی یک سطح مرتفع بگذارید. در موارد وخیم‌تر اگر بیرون از منزل هستید، بهتر است از البسه مناسب و همچنین بانداژ دور پاها استفاده کنید.
یک نوع دیگر از فشار هم وجود دارد و تنها رگ‌های واریسی مشکل نخواهد بود. وزن کودک بیشتر خواهد شد و عوامل دیگر مانند یبوست باعث به وجود آمدن هموروئید می‌شود. رگ‌های این قسمت فشار زیادی را تحمل می‌کنند و آسیب خواهند دید. می‌توانید از کرم، پد پزشکی و حمام داغ کمک بگیرید. پس از تولد، مشکلات به شدت بهبود خواهند یافت اما امکان دارد کاملا از بین نروند.
 
بروز نشانه‌های عجیب بارداری بر پوست
مطمئنا شنیده‌اید که هورمون‌های بارداری باعث ایجاد آکنه، حساسیت به خورشید و تیره شدن پوست خواهد شد. تیره شدن پوست البته مختص صورت نیست و نوک سینه‌ها هم تیره‌تر می‌شود. اما ممکن است با دیدن برخی توده‌های پوستی (آکروکوردون) غافلگیر شوید. این توده‌ها، عموما نقطه‌هایی از پوست هستند که با دیگر نقاط پوست یا لباس برخورد بیشتری دارند.
تماس باعث می‌شود که این نقاط رشد داشته باشند. اگر پوست حساسی دارید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. مشکلات پوستی که در دوران بارداری رخ می‌دهد عموما پس از بارداری از بین خواهد رفت و نیاز به نگرانی نیست. تنها چیزی که باقی می‌ماند هاله پستان و آکروکوردون است که با کمک دکتر درمان خواهد شد.
 
تورم و بزرگ شدن پا
پا و مچ پا در طول بارداری متورم خواهند شد، اما برخی از بانوان پس از زایمان متوجه بزرگ شدن پای خود خواهند شد. این اتفاق یکی از نشانه‌های عجیب بارداری است و این امکان وجود دارد که پس از بارداری اندازه‌ی پای شما بیشتر شود. این اتفاق به خاطر هورمون رلاکسین است.
این هورمون باعث شل شدن رباط‌های لگن خواهد شد و به بدن شما آزادی بیشتری برای خروج فرزند می‌دهد. اما امکان دارد که این هورمون تاثیری طولانی‌تر در مفاصل پا داشته باشد. این تاثیر باعث تخت‌تر شدن و همچنین عریض‌تر یا دراز‌تر شدن پا می‌شود. البته عموما پس از مدتی این تاثیر هم به صورت کامل از بین می‌رود و نیازی به خرید دوباره کفش نیست.
 
اختلال در دید
در دوران بارداری آب در بدن شما بیشتر نگهداری می‌شود پس ممکن است دید شما هم مختل ‌شود. ممکن است همه چیز را غیرشفاف ببینید. بخش‌های مختلف بدن شما در طول بارداری متورم خواهد شد و حاصل این تورم اختلال در دید است. قرنیه و عدسی چشم شما ضخیم‌تر خواهد بود و میزان فشار بر روی تخم چشم بیشتر می‌شود. اما نگران نباشید، غیرشفاف دیدن همیشه اتفاق نخواهد افتاد.
اگر چنین مشکلی دارید، با دکتر خود صحبت کنید. اگر مشکل مربوط به دوران بارداری باشد که همه چیز مرتب است. دید شما پس از زایمان دوباره عادی خواهد شد. همچنین بهتر است که در دوران بارداری تست چشم ندهید. ممکن است بینایی شما کمتر از حالت عادی باشد و تست شما اعتبار نداشته باشد.
 
مشکلات مچ دست
یک شب شریل فرایبورگ (Cheryl Freiburg) از خواب بیدار شد و دستانش حسی نداشتند. همچنین یک حس تیر کشیدن هم در مچ دستش داشت. او پیش از این دچار سندم تونل کارپ بود. این سندرم باعث می‌شود که گرفتی به دلایل مختلف در مچ دست شما رخ دهد. در دوران بارداری، آب در بدن او نگهداری می‌شد و این باعث متورم شدن اعضای بدن او شده بود.
متورم شدن بدن باعث شده بود که فشار زیادی بر روی عصب‌های دست و مچ او ایجاد شود. او می‌گوید که برای کنترل این درد مجبور بوده شب و سر کار یک مچ‌بند داشته باشد. عجیب است اما چنین اتفاقی یکی از نشانه‌های عجیب بارداری است. گاهی اوقات حتی بلند کردن یک کیسه خرید هم باعث ایجاد درد خواهد شد.
اما همانطور که گفتیم، می‌توانید با بستن مچ خود منطقه درد را آرام کنید و حرکات مچ را کمتر کنید. وقتی که حرکت مچ دست کمتر باشد، حس درد هم کمتر ایجاد می‌شود. اما این درد همیشگی نخواهد بود، بستن مچ مطمئنا به درمان کمک خواهد کرد و اگر عموما درد تا پایان بارداری بیشتر دوام نمی‌آورد.
 
تیر کشیدن و بی‌حسی
ممکن است فکر کنید که بی‌حسی، تیر کشیدن یا درد در پاها یا کل بدن مشکل گردش خون است، اما کاملا بر عکس است. همانطور که گفتیم با رشد کودک، پمپاژ خون در بدن بیشتر می‌شود و این پمپاژ فشار بیشتری بر روی اعصاب بدن می‌آورد. برای رهایی از این نوع دردها و فشارها از یک شکم‌بند بارداری استفاده کنید. این شکم‌بند شکم را بالاتر می‌برد و فشار را کمتر می‌کند.
این مواردی، چندین مورد از نشانه‌های عجیب بارداری بود. این نشانه‌ها پس از بارداری همراه شما نخواهند بود. دوره بارداری ممکن است کمی سخت باشد و این دردها کمکی نمی‌کنند، اما پس از زایمان همه چیز عادی‌تر خواهد بود. با این حال اگر حس می‌کنید مشکلات شما جدی است، همیشه با دکتر خود صحبت و مشورت کنید.

نشانه های عجیب بارداری، آیا می‌دانید؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14
 • نشانه های عجیب بارداری، آیا می‌دانید؟


  مادران و بانوانی که باردار هستند، با نشانه‌های متفاوتی در دوران بارداری مواجه خواهند شد. ممکن است کسانی که می‌شناسید چنین نشانه‌هایی را تجربه نکرده باشند یا از آن اطلاعی نداشته باشند.
 • علائم و نشانه های بارداری، هفت علامت عجیب


  آیا می دانستید هورمون ها در حاملگی تقریبا همه چیز را در شما تحت تاثیر قرار می دهند؟
 • نشانه های زایمان را می دانید؟!


  اگر این اولین بارداری است، چند هفته قبل از زایمان، در قسمت لگن احساس سنگینی زیاد و کمی فشار درست زیر قفسه سینه احساس می شود.
 • نشانه پسردار شدن را می دانید؟


  زنان قدیمی معتقدند جنسیت جنین را با رنگ ادرار هم می‌توان تشخیص داد. آنها می‌گویند زنانی که رنگ ادرارشان زرد روشن است، قرار است پسر‌دار شوند.
 • نشانه های نوزاد سالم، آیا می‌دانید؟


  کودکان مراقبت زیادی احتیاج دارند و به عنوان پدر و مادر شما تمام تلاش خود را می‌کنید تا همه چیز برای حفظ سلامت و رفاه فرزندتان محیا باشد.
 • نشانه های سردرد در کودکان، آیا می‌دانید؟


  سردرد کودکان معمولا موقتی و گذراست و نیاز به درمان خاصی ندارد. اما در صورت بروز سردرد‌های مزمن و روزانه بایستی حتما به پزشک مراجعه کرد.
 • نشانه های تخمک گذاری را می دانید؟


  اگر پریودهای شما نظم خود را از دست داد باید گوش به زنگ باشید که نشانه های دیگر تخمک گذاری را نیز مشاهده کنید.
 • از نشانه های ابتدایی دیابت چه می دانید؟


  دیابت یک بیماری مادام العمر است که باعث افزایش بیش از حد قند خون در بیمار می‌شود.
 • نشانه های افسردگی در کودکان، اگر نمی دانید بخوانید


  در این مطلب به 13 علامت افسردگی کودکان اشاره شده است که می تواند کمک موثری در این زمینه باشد.
 • 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید!


  اخبار پزشکی ، 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید! : آیا تصور می کنید صابون‌های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ همین الان بگویید مسواک تان کجای منزل قرار دارد؟ چقدر به تمیزی سینک ظرفشویی اعتقاد دارید؟ این ها و چند سوال دیگر بخشی از سوالات بهداشتی هستن
 • 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید!


  اخبار پزشکی ، 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید! : آیا تصور می کنید صابون‌های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ همین الان بگویید مسواک تان کجای منزل قرار دارد؟ چقدر به تمیزی سینک ظرفشویی اعتقاد دارید؟ این ها و چند سوال دیگر بخشی از سوالات بهداشتی هستن
 • 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید!


  اخبار پزشکی ، 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید! : آیا تصور می کنید صابون‌های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ همین الان بگویید مسواک تان کجای منزل قرار دارد؟ چقدر به تمیزی سینک ظرفشویی اعتقاد دارید؟ این ها و چند سوال دیگر بخشی از سوالات بهداشتی هستن
 • 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید!


  اخبار پزشکی ، 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید! : آیا تصور می کنید صابون‌های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ همین الان بگویید مسواک تان کجای منزل قرار دارد؟ چقدر به تمیزی سینک ظرفشویی اعتقاد دارید؟ این ها و چند سوال دیگر بخشی از سوالات بهداشتی هستن
 • 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید!


  اخبار پزشکی ، 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید! : آیا تصور می کنید صابون‌های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ همین الان بگویید مسواک تان کجای منزل قرار دارد؟ چقدر به تمیزی سینک ظرفشویی اعتقاد دارید؟ این ها و چند سوال دیگر بخشی از سوالات بهداشتی هستن
 • 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید!


  اخبار پزشکی ، 8 واقعیت بهداشتی عجیب که نمی دانید! : آیا تصور می کنید صابون‌های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ همین الان بگویید مسواک تان کجای منزل قرار دارد؟ چقدر به تمیزی سینک ظرفشویی اعتقاد دارید؟ این ها و چند سوال دیگر بخشی از سوالات بهداشتی هستن

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام