بازدید: 45

بازگشت گونه های بومی به فضای سبز تهران

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1425340
سلامت نیوز: کاشت گونه های گیاهی آب بر از 7سال قبل در شهر تهران ممنوع شد. سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران طی بخشنامه های متعدد این ممنوعیت را به مناطق اعلام کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری ،این موضوع چندان جدی گرفته نشد و به گف

سلامت نیوز: کاشت گونه های گیاهی آب بر از 7سال قبل در شهر تهران ممنوع شد. سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران طی بخشنامه های متعدد این ممنوعیت را به مناطق اعلام کرد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری ،این موضوع چندان جدی گرفته نشد و به گفته علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان پارک ها، مناطق شهرداری در مواردی بدون توجه به بخشنامه ها همچنان گیاهان مورد علاقه شان را می کاشتند. اما تابستان گذشته در پی انتشار گزارش هایی در مورد نیاز چمن به آب فراوان، ممنوعیت کاشت این گونه گیاهی به صورت جدی تر ابلاغ شد. بررسی های کارشناسان نیز نشان می دهد شهرداری به سمت استفاده از درختچه های کوچک مقاوم در برابر کم آبی روی آورده تا آنها را جایگزین چمن، آب برترین گونه موجود درفضای سبز شهر تهران کند. اقدام ارزشمندی که نیازمند توسعه بیشتر است تا دیگر گونه های مغایر با وضعیت کم آب تهران نیز جای خود را به گونه های مقاوم کم آب بر بدهند. کارشناسان معتقدند هم اکنون 90درصد گونه های موجود در 14هزار هکتار فضای سبز درون شهری تهران، با رطوبت این شهر سازگاری ندارند.

اگر مسئله چمن در تهران را حل شده بدانیم، البته تنها از این منظر که دیگر قرار نیست کاشته شود وگرنه همچنان آبیاری می شود، وضعیت کم آبی تهران اقتضا می کند به دیگر گونه های ناسازگار با وضعیت آب پایتخت هم پرداخته شود. سازگاری گونه های گیاهی با وضعیت اقلیم، حتما به معنای سازگاری آن گونه با وضعیت آبی نیست.آب یکی از سه شاخصه مهم و اساسی در سازگاری گونه گیاهی با اقلیم است که در موارد بسیاری مورد توجه قرار نگرفته و به همین دلیل 90درصد از گونه های کاشته شده پایتخت از نوع گیاهان آب بر هستند.
مصطفی خوشنویس، عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع به همشهری می گوید: «دمای هوا، خاک و رطوبت مهم ترین شاخص های میزان سازگاری با اقلیم است. برخی گونه های کاشته شده در تهران از نظر دما و خاک سازگارند اما از نظر رطوبت خیر. سازگار با رطوبت، گونه ای است که 250میلی متر متوسط سالانه بارش تهران برایش کافی است و به آب بیشتری نیاز نداشته باشد.»

گونه هایی مثل توری، طاووسی، سپیدار، پالونیا، زیتون تلخ، زبان گنجشک، بلوط همیشه سبز و... از نظر دما و خاک با شرایط تهران سازگارند اما متوسط بارندگی این شهر برایشان کم است. شن، بنه، داغداغان، بادامک، سنجد سیاه، آلبالو وحشی و... نیز ازجمله گونه های کاملا سازگار از نظر دما، خاک و رطوبت هستند که هر دو دسته این گیاهان در تهران وجود دارد. البته این کارشناس بر این موضوع نیز تأکید می کند که اغلب گونه های کاشته شده در تهران سازگاری شان با خاک زیاد است اما این عنصر را می توان در بیشتر موارد متناسب با گونه نیز تغییر داد.

چند نکته در مورد گونه های تهران
گونه گیاهی نی مانندی که در بعضی بوستان های تهران به چشم می خورد پمپاس گراس نام دارد؛ گونه ای است که به آب نیاز دارد اما نه به اندازه چمن. این گونه به تعداد اندک در تهران کاشته شده است. خوشنویس معتقد است این گونه برای تنوع و قرار گرفتن درمیان دیگر گونه ها خوب است و کاشت اندک آن معضلی ایجاد نمی کند. معضل تهران چمن و سپیدار است. به گفته این کارشناس، گونه نی دیگری نیز با نام فراگ میتس یا آشیانه قورباغه هم در تهران به ویژه در بخش جنوبی پایتخت دیده می شود که خودرو است و در کانال های آبی غیرسیمانی و مانداب ها می روید. تفاوت دمای شمال و جنوب تهران، فاکتور تأثیر گذاری در انتخاب گونه های گیاهی است. خوشنویس می گوید: زیتون تلخ در جنوب تهران به خوبی جواب داده اما در شمال تهران و در ارتفاع بالای 1600متر به دلیل سرما از بین می رود. اما گونه هایی مانند چنار، زبان گنجشک و اقاقیا هم در شمال و هم در جنوب شهر تهران به خوبی می روید.

تأکید دوباره شهرداری بر ممنوعیت انواع گونه های آب بر
سازمان پارک ها در بخشنامه خود که دوباره به مناطق ابلاغ کرده بر استفاده از گونه هایی تأکید کرده که عمدتا مقاوم در برابر بی آبی هستند و در زمره گونه های خشکی پسند قرار می گیرند. علی محمد مختاری به همشهری می گوید: انتخاب این گونه ها براساس اصول علم اکولوژی و مبتنی بر نظرات و پیشنهادهای استادان مجرب و با تکیه بر نتایج طرح های مطالعاتی انتخاب شده تا در شرایط کنونی تغییرات اقلیمی مورد استفاده در شهر تهران قرار گیرد. زبان گنجشک، ارغوان، بادامک، اقاقیا، سرو نقره ای، آلبالو وحشی، کاج تهران، کاج سیاه، بادام، بلوط، بنه، داغداغان، زالزالک، بادام وحشی، زرشک، سماق، ابریشم مصری، سنجد، زیتون تلخ و... ازجمله گونه هایی است که سازمان فضای سبز شهر تهران، کاشت آنها را در مقابل گونه های آب بر مورد تأکید قرار داده است.خوشنویس می گوید: بیشتر این گونه ها از نظر آب تقریبا خشکی پسند بوده و با شرایط فعلی تهران می توانند درون و حومه شهر کاشته شوند. او البته می افزاید: «تعدادی از این گونه ها، همانند سرو نقره ای، کاج سیاه، اقاقیا، زیتون تلخ و... در زمزه گونه های غیربومی است و فراوانی شان نباید بیشتر از گونه های بومی باشد و به عنوان مکمل باید در کنار انواع گونه های بومی کاشته شوند ؛گونه هایی نسبتا نیازمند آب که تنها در وسعت کم و برای ارتقای زیبایی بصری می توان به کاشت آنها روی آورد.»

عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع درعین حال می گوید: با توجه به شرایط کم آبی تهران، گونه هایی مثل شن، شیرخشت، سنجد تلخ، ازگیل و سرو کوهی برای ایجاد فضای سبز در تهران بسیار مناسب است؛ به خصوص سرو کوهی که 3هزار سال عمر می کند، کم آب و کم آفت است و تا 84درجه تغییرات دمایی را تحمل می کند.


بازگشت گونه های بومی به فضای سبز تهران
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام