بازدید: 60

صنعت نانو نوک پیکان فناوری های‌تک/ حضور پرقدرت کارآفرینان ایرانی در نمایشگاه / ظرفیت فناوری نانو برای صادرات مثال زدنی است+تصاویر

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1424875
نانو تکنولوژی به عنوان یکی از جدیدترین علوم روز دنیا توانسته تحولات علمی گسترده ای را در حوزه های مختلف صنعت ایجاد کند و محققان ایرانی با بهره گیری از این علم، نوآوری های خود را در یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو به نمایش گذاشتند.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، نانو تکنولوژی یکی از جدیدترین علوم روز دنیا است که با تغییر ساختاری در مواد، محصولاتی با ویژگی های جدید را ایجاد کند.
 
این تحول عملی که از آن به عنوان چهارمین انقلاب صنعتی در قالب فناوری نانو و دستاورد های حاصل از آن یاد می شود در زمینه های پزشکی، نساجی، هوا و فضا، محیط زیست، صنعت الکترونیک، تصفیه آب وهوا، صنعت نفت و کشاورزی استفاده کرد.
 
ایران در راستای برخورداری از جدیدترین علم روز دنیا تحقیقات و اقدامات گسترده ای در این زمینه انجام داده و در این زمینه فناوری نانو در ایران به لحاظ علمی در رتبه چهارم پس از کشور های چین، آمریکا و ژاپن قرار گرفته است.

در همین راستا و برای معرفی هر چه بهتر دستاورد های محققان و صنعتگران ایرانی یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو با حضور ۳۳ طرح صنعتی، ۲۴ فناور برتر ایرانی، شرکت های دانش بنیان، مراکز آموزشی و پژوهشی، دانشگاهها، انجمن ها و نهاد های مرتبط علمی به مدت سه روز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

بنا بر اعلام مسئولین این نماشگاه ۶ نشست تخصصی تجاری سازی محصولات کاربردی فناوری نانو در حوزه های مختلف فناوری شامل نساجی، خودرو، آب و پساب، رنگ و رزین، پوشش، دارویی و بهداشتی نیز برگزار شد.

همچنین همزمان با برگزاری یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در تاریخ ۲۱ الی ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷، آخرین دستاورد های دوره ششم برنامه نانومچ با هدف حمایت از طرح های به نمونه اولیه رسیده در حوزه ی فناوری نانو به نمایش در آمد.

به یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو سری زدیم تا از جدیدترین فناوری موجود در این حوزه مطلع شویم.
 
 
نمایشگاه نانو

**تلاش برای استفاده از فناوری نانو در صنایع مختلف

علی اکبر محرابیان وزیر سابق وزارت صنعت، معدن و تجارت، یکی از بازدیدکنندگان این نمایشگاه بود که به بازدید از غرفه ها و گفت و گو با فناوران این تکنولوژی می پرداخت.
 
علی اکبر محرابیان در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص یازدهمین نمایشگاه صنعت نانو گفت: نمایشگاه نانو، گردهمایی بسیار خوبی است که نشانگر آن است در مقایسه با سال های گذشته پیشرفت های قابل توجهی در صنعت نانو ایجاد شده، ولی نکته ای که دارد این است که  باید تلاشمان این باشد که شرایط استفاده از فناوری نانو را در اقصی نقاط بخش های صنعتی کشور به صورت تولید صنعتی فراهم کنیم.
 
وی افزود: تحقق این هدف نیازمند سرمایه گذاری و آماده سازی زیرساخت های فرهنگی است که امیدواریم در سال های آتی بیشتر بر روی این موضوع متمرکز باشیم.
 
وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در توضیح فاصله موجود تا مرحله تجاری سازی این فناوری ها گفت: در برخی بخش ها به خوبی پیش رفته ایم که می توان به حوزه الیاف و داروسازی و رنگ اشاره کرد، اما بازار برای مصرف بیشتر از این ها آمادگی دارد به همین خاطر باید بر روی صنعتی سازی تلاش گسترده تری صورت گیرد.
 
محرابیان در ادامه اظهار کرد: مهم ترین بخشی که می تواند در این زمینه کمک رسان باشد خود صنایع هستند که نیازهایشان را در قالب استفاده از تکنولوژی نانو می آورند که در این زمینه باید مشوق های دولتی سمت و سوی استفاده از این تکنولوژی ها را بگیرد.
 
نمایشگاه نانو
 


**تمرکز نمایشگاه در تجاری سازی با اولویت توسعه صادرات است 


سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به عنوان یکی از مسئولین حوزه نانو در این دوره از نمایشگاه حضور داشت.
 
سعید سرکار در خصوص یازدهمین نمایشگاه نانو به خبرنگار میزان گفت: این نمایشگاه، یازدهمین دوره نمایشگاه فناوری نانو است که از ابتدا بحث ترویج فناوری نانو و اهمیت به آن را در دستور کار قرار دادیم.
 
وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه دوره بلوغ خود را پشت سر گذاشته است، گفت: امسال تنها یک سوم از شرکت های فعال در این حوزه در نمایشگاه حضور یافتند، زیرا همزمان با نمایشگاه صنعت بود، به همین خاطر امکان ارائه فضای بیشتر به این دوره از نمایشگاه فراهم نشد و تنها شرکت هایی که در دو یا سه سال اخیر بیشتر فعالیت داشتند، منتخب و حاضر شدند.
 
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بیان کرد: تمرکز ما در صنعتی سازی، تجاری سازی با اولویت توسعه صادرات است، در این دوره از ده کشور دنیا، هیئت سرمایه گذار و تجاری در نمایشگاه داشتیم که می توان به کشورهای روسیه، اندونزی، بولیوی، عمان، قطر، عراق، مالزی، چین و کره جنوبی اشاره کرد.
 
سرکار تصریح کرد: محصولات نانو کشور ما به ۴۵ کشور دنیا صادر می شود و خوشبختانه فرهنگ سازی این مساله که ایران در حوزه های تک به رسمیت شناخته شود، صورت گرفته اما این مسئله برای نفوذ بیشتر به یک دوره زمانی حدود ده ساله نیازمند است.
 
وی در پایان با اشاره به اینکه حوزه نانو، نوک پیکان فناوری های تک است گفت: باید تلاش کنیم برند ساخت ایران را در دنیا جهانی کنیم که این هدف قابل پیگیری و دستیابی است و در تلاشیم تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات به یک میلیارد دلار برسد.
 
نمایشگاه نانو
 

** صادرات به ارزش ۵۰ هزار یورو در مدت سه ماه 
 
در ادامه به غرفه های حاضر در نمایشگاه سری زدیم تا با گفت وگو با غرفه داران و صاحبان تکنولوژی، از فناوری ارائه شده از سوی آنها آشنا شویم.


سمیه بختیاری، کارشناس تحقیق و پژوهش شرکت فعال در حوزه نانو ساختار در گفت وگو با خبرگزاری میزان، در خصوص محصولات تولیدی این شرکت گفت: محصولات این شرکت دستگاه های لایه نشانی هستند که به روش فیزیکی لایه های نانومتری را تولید می کنند. این لایه های نانومتری در صنایع مختلف از جمله دستگاه میکروسکوپ الکترونیک و یا در آزمایشگاه الکترونیک و میکروالکترونیک و انواع حوزه های کاری مانند شیمی و پلیمر مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین  از لایه های نانومتری می توان در صنعت نساجی و برای آنتی باکتریال کردن پارچه ها و الیاف از آن استفاده کرد.
 
بختیاری درباره میزان تولید و صادرات محصولات این شرکت گفت: حدود ۹۰ درصد از آزمایشگاه های علمی کشور که نیاز به دستگاه های لایه نشانی دارند، حداقل یکی از این دستگاه ها را در آزمایشگاه های خود دارند و این شرکت تنها صادرکننده محصولات لایه نشانی در بازار است.
 
وی تصریح کرد: در سال گذشته فروش خارجی و صادرات ما از میزان فروش به داخل کشور، پیشی گرفت و درآمد اصلی از بخش صادرات تامین می شد که ازنمونه این کشور ها می توان به ایتالیا، استرالیا، پرتغال، آلمان، انگلیس، امارات، عراق، کانادا نام برد.
 
این کارشناس تحقیق و پژوهش بیان کرد: جدیدترین آمار در خصوص ارزآوری این شرکت مربوط به سه ماهه دوم سال بوده، ۵۰ هزار یورو با صادرات سه دستگاه به کشور های اتریش، روسیه و آلمان صورت گرفته است.
 
بختیاری درباره اشتغال زایی این شرکت گفت: شرکت های دانش بنیان عموما با نفرات کم کار خود را آغاز می کنند به همین خاطر این شرکت کارمندان زیادی ندارد، اما هریک از افراد در یک یا چند حوزه مشغول به کار هستند.
 
وی در ادامه به بیان راهکار هایی در خصوص حمایت بیشتر از شرکت های دانش بنیان پرداخت و گفت: حضور در نمایشگاه های خارج از کشور به معرفی و صادرات محصولات کمک شایان توجهی می کند که کمک های مالی و معنوی در این زمینه می تواند راهگشا باشد.
نمایشگاه نانو
 
 
**کشور های همسایه بازار مناسب صادرات محصولات تولیدی

علی قره خانی مدیر تحقیقات شرکتی فعال در حوزه ربات و پرینتر در گفت وگو با خبرگزاری میزان، درباره  محصولات ارائه شده از این شرکت در یازدهمین نمایشگاه نانو گفت: این شرکت در حالت کلی انواع مختلف ربات ها را تولید می کند، که از این موارد می توان به ربات های صنعتی، انواع بازو، ربات های سیار اشاره کرد. در این نمایشگاه از پرینتری توسط معاون علمی ریاست جمهوری رونمایی شد که برای کاربرد الکترولیت چاپی استفاده می شود. این پرینتر ساختار کلی اش مشابه سایر پرینترهاست با این تفاوت که داخل آن از جوهر رسانا یا نیمه رسانا استفاده می شود بنابراین می شود مدار های الکترونیکی را با آن پرینت کرد.
 
مدیر تحقیقات این شرکت عنوان کرد: کاربرد پرینت شدن انواع مدار ها بر روی سطوح مختلف مانند پارچه، سطوح نرم و سطوح انحنادار این امکان را می دهد که ما می توانیم الکترونیک را بر روی هر سطحی ببریم. در جهان، کشور های کره جنوبی و امریکا به این موضوع ده سال است که ورود کرده اند، اما کشور های اروپایی به تازگی در این حوزه مشغول به کار شده اند و ما نیز به این مسئله دیر ورود نکرده ایم.
 
وی در ادامه به بیان مثال هایی از کاربرد این نوع پرینت اشاره و بیان کرد: نمایشگر هایی با سطوح نرم و گرمکن های صندلی خودرو ها از نمونه کاربرد های این تکنولوژی هستند.
 
این کارشناس حوزه نانو بیان کرد: در بحث صادرات این شرکت در زمینه ربات و بازو های کمک رسان تولید و صادرات رشد قابل توجهی داشته است. از نمونه آن ها می توان به کشورهای کانادا، کشور های حاشیه خلیج فارس، ترکیه اشاره کرد. امیدواریم به زودی محصولاتی که از طریق پرینتر تولید می شوند مورد فروش و صادرات قرار گیرند، زیرا این فرایند بیشتر از صادرات خود پرینتر ارزش افزوده دارد.
 
وی در ادامه به برخی از اقدامات صورت گرفته در حوزه ربات ها اشاره و بیان کرد: در تهران رستوران رباتیکی در حاشیه فعالیت های این شرکت افتتاح شد و از طریق آن تعدادی از ربات ها به نمایش گذاشته شده است.
 
این کارشناس حوزه نانو از چشم انداز فعالیت این شرکت گفت: بخش پرینتر حوزه بسیار جدیدی به ویژه در منطقه خاورمیانه است که امیدواریم کشور های همسایه، بازار بسیار خوبی را برای این بازار فراهم کنند.
 
قره خانی با تاکید بر اینکه در زمینه به نتیجه رساندن پرینتر الکترونیک چاپی، حمایت های مادی و معنوی خوبی از سوی ستاد نانو صورت گرفت گفت: کارگروهی به عنوان الکترونیک چاپی تاسیس شده که شرایط قبل و بعد ما را برای بازار فراهم می کند.
 
وی در پایان از مسئولین مربوطه برای رونق بیشتر کسب و کارهای آنها تقاضا کرد: پیش از هر تصمیم گیری با متخصصین آن حوزه مشورت داشته باشند چرا که در غیر اینصورت ، نتیجه ای جز بی ثباتی به دنبال نخواهد داشت.
 
 
نمایشگاه نانو** صادرات محصولات تولیدی به ۴۰ کشور جهان
 
در حوزه پزشکی نوآوری های قابل توجهی توسط محققین و پژوهشگران ایرانی صورت گرفته که تولیدکنندگان آن محدود بوده و از نظر کیفیت قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی خود هستند. 

شریفی نیا مسئول تحقیق و توسعه شرکتی فعال در حوزه پزشکی در گفت وگو با خبرگزاری میزان در خصوص محصولات ارائه شده در این نمایشگاه گفت: این شرکت بر روی حوزه های مختلف نانو مانند حوزه های اپتیکی و پزشکی فعالیت می کند.
 
وی در ادامه به مزایای فناوری نانو در حوزه اپتیک اشاره و بیان کرد: اولین محصول نانوی این شرکت که به عنوان شناخته ترین محصول در بازار از آن یاد می شود، عینک خلبانی است که با پوشش های نانومتری خود از جذب کامل اشعه های مضر جلوگیری به عمل می آورد.
 
این کارشناس حوزه نانو تصریح کرد: عینک های تولیدی این شرکت با کیفیتی کاملا برابر با موارد مشابه خارجی خود و با قیمتی در حدود یک سوم تا یک چهارم نمونه خارجی خود در بازار عرضه می شود که حدود ۵۰ هزار عینک در سال فروش داریم که از این تعداد ۲۰ هزار عینک تجاری و در بین افراد متقاضی فروخته و حدود ۳۰ هزار عینک در بین نیرو های انتظامی توزیع می شود.
 
شریفی نیا در ادامه به حوزه دوربین های مادون قرمز اشاره و بیان کرد: ساخت ماده اولیه لنز که به صورت نانومتری کار می کند تا ساخت خود لنز و پوشش دهی آن در این شرکت تولید می شوند که برای شناسایی در تاریکی مطلق در شب مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین در حوزه تجاری نیز در زمینه شناسایی نشت در تاسیسات نفتی و نیروگاهی مورد استفاده است.
 
وی به درآمد های حاصل از فناوری نانو اشاره و بیان کرد: این شرکت در حدود ۱۴ میلیون دلار از محصولات نانو خود را در سال گذشته صادر کرده است. کشور های حوزه خلیج فارس، عراق، همسایگان شمالی ایران و کشور های شرق آسیا متقاضی محصولات نانو این شرکت هستند که مجموع آن ها به ۴۰ کشور می رسد.
 
شریفی نیا در خصوص تولیدات صورت گرفته در حوزه پزشکی گفت: محصولات مختلفی در حوزه اتاق عمل، مانیتور های پایش وضعیت بیمار کار می کنیم، اما خاص فناوری نانو ایمپلنت های ستون فقرات و ایمپلنت های گردن است تا با پوشش های قرار گرفته بر روی آن ها زیست فناوری ایمپلنت را افزایش دهد که نتیجه آن کاهش دوره نقاهت بیمار است.
 
وی با اشاره به اینکه این نوآوری برای نخستین بار در کشور ایجاد شده گفت: نمونه خارجی آن نیز در داخل کشور وجود نداشت و این محصول همزمان با بهترین نمونه های خارجی آن در کشور عرضه می شود.
 
این کارشناس حوزه نانو در خصوص تجاری سازی محصول تولیدی خود گفت: پیش بینی می شود با توجه به مجوز های اخذشده در شش ماه دوم سال جاری شاهد حضور این محصول در بازار داخلی باشیم.
 
شریفی نیا در پایان خواستار حمایت از تولیدکنندگان داخلی شد و از مسئولین مربوطه درخواست کرد از واردات کالا های مشابه با ارز ۴۲۰۰ تومانی جلوگیری به عمل آورند و بازار را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهند.
 
نمایشگاه نانو**اثر گذاری بیشتر داروهای نانو فناوری در مقایسه با موارد مشابه  

مهناز قمی مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه داروسازی در گفت وگو با خبرگزاری میزان، در خصوص محصولات و نوآوری های عرضه شده در این دوره از نمایشگاه گفت: این شرکت با تلاش های صورت گرفته توانسته سه دارو به بازار عرضه کند که در زمینه های سرطان های پیشرفته، داروی آنتی اکسیدان قوی و ضدالتهاب قوی و داروی درمان سالک هستند.
 
وی افزود: داروی مربوط به سرطان نمونه خارجی دارد، اما در مقایسه با آن هزینه کمتری را به خود اختصاص داده و بخاطر کیفیت آن توانسته به کشور های مختلف صادر شود. همچنین داروی مربوط به ضد التهاب به دلیل استفاده از فناوری نانو اثرگذاری بیشتری در مقایسه با موارد مشابه خود دارد.
 
وی در توضیح داروی درمان سالک بیان کرد: صفر تا صد تولید این دارو در این شرکت دانش بنیان صورت گرفته که مشابه خارجی ندارد که برخی از مطالعات بالینی آن زیر نظر WHO صورت گرفته و بحث صادراتی این دارو نیز بصورت جدی دنبال می شود. در دو داروی نام برده اول صادراتی حدود نیم میلیون دلار در دوسال گذشته داشته است.
 
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه نمایشگاه فضای مناسبی را برای شناخت بیشتر شرکت های دانش بنیان فراهم کرده است گفت: شرکت ها فرصت مناسبی را داشتند که به صورت یکسان دستاورد های خود را به معرض دید و آشنایی قرار دهند. امیدواریم با بیشتر شناخته تر شدن آن ها حمایت های بیشتری از آن ها صورت گیرد.
 
 
نمایشگاه نانو


** تولید محصولات آب گریز برای نخستین بار در جهان
 
ورود تکنولوژی نانو به حوزه ظروف، ویژگی های شگرفی به این محصولات بخشیده که با گسترش آنها می توان شاهد بهبود در سطح بهداشت و رفاه افراد شد.

مدیری مسئول تحقیق و پژوهش شرکت تولید ظروف چینی در گفت وگو خبرگزاری میزان، در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه فناوری در این شرکت گفت: محصولات چینی آب گریز برای نخستین بار در جهان در این شرکت تولید شده تا پس از مصرف هرگونه غذا بدون نیاز به مواد شوینده صرفا با آب خالی ظرف مورد استفاده تمیز می شود.
 
وی با اشاره به اینکه این اختراع ثبت جهانی شده گفت: برای نخستین بار مجوز بهداشت و مجوز مربوطه را از ستاد توسعه فناوری نانو اخذ کرده است.
 
کارشناس حوزه نانو در ادامه به سایر تولیدات این شرکت اشاره کرد و گفت: چینی آنتی باکتریال از دیگر ابداعات این شرکت بوده که با کمک آن خواص آنتی باکتریال به ظروف منتقل می شود که در سرویس های بیمارستانی، هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 
مدیری در خصوص صادرات محصولات این شرکت گفت: صادرات بر اساس تقاضا و درخواست شرکت ها و ارگان ها صورت می گیرد و در این زمینه توانسته ایم به کشور های آلمان، اتریش، بلژیک محصولاتمان را ارائه کنیم.
 
وی درخصوص چشم انداز این شرکت در سال های آتی گفت: در تلاش هستیم سالانه یک محصول جدید به بازار ارائه کنیم.ستاد فناوری نانو با ایجاد وجه تمایزی بین شرکت هایی که از فناوری های جدید استفاده می کنند و سایر تولیدکنندگان می توانند حمایت های خود را صورت دهند.


نمایشگاه نانو
 
 
** محافظت از امواج الکترومغناطیسی با برخورداری از پوشاک هوشمند
 
پوشاک از دیگر حوزه هایی که صنعت نانو با موفقیت در آن ورود کرده و توانسته موفق در آن ظاهر شود.

صنعتی کارشناس حوزه نانو در تولید الیاف و البسه در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، گفت: این شرکت با فعالیت در زمینه پوشاک هوشمند فعالیت می کند که این مسئله با وجود امواج الکترومغناطیسی موجود در محیط و اشعه ایکس و گاما اهمیت پیدا می کند.برخی از محصولات این شرکت در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ ثبت جهانی و دارای جوایز بین المللی هستند و مورد تایید و تاکید ستاد فناوری نانو است و حمایت های لازم را از ما در این زمینه دارند.
 
این کارشناس حوزه نانو به بیان نمونه هایی در این حوزه پرداخت و گفت: جدیدترین محصول تولیدی این شرکت شکم بند مادر و جنین است که از این طریق از نفوذ تمام امواج مخرب به جنین جلوگیری به عمل می آید.
 
صنعتی با بیان اینکه این محصولات به مرحله تجاری سازی رسیده اند، گفت: از سال گذشته این محصولات در بازار موجود بوده که در سال جاری با تغییراتی تولید و ارائه می شوند.
 
وی در خصوص محصولات تولیدی خود گفت: تاکنون توانسته ایم قرارداد هایی با کشور های مختلف در حوزه CIS در زمینه صادرات منعقد کنیم.
 
این کارشناس حوزه نانو با اشاره به اینکه تکنولوژی موجود در این محصولات برتری نسبی در مقایسه با مشابه خارجی خود دارد گفت: مواد اولیه مورد استفاده در تولید این محصولات متفاوت تر از نمونه های خارجی آن است که این مسئله کار دافعه را به جای جذب امواج انجام می دهد.
 
نمایشگاه نانو
 
 
به گزارش خبرگزاری میزان، یازدهمین دوره نمایشگاه فناوری نانو، ۲۱ لغایت ۲۴ مهرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور ۱۱۲ غرفه داخلی و ۲ غرفه خارجی برگزار شد.

همچنین در یکی از غرفه های ستاد نانو با عنوان نانومچ، به ۲۴ فناور برتر کشور، کانتر داده شد تا فناوری خود را به سرمایه گذاران معرفی نمایند.
 
 
انتهای پیام/

صنعت نانو نوک پیکان فناوری های‌تک/ حضور پرقدرت کارآفرینان ایرانی در نمایشگاه / ظرفیت فناوری نانو برای صادرات مثال زدنی است+تصاویر
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11
loading...

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما