بازدید: 57

گرد و غبار در خوزستان 67 برابر حدمجاز!

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1423923
پول‌نیوز -  مسئول آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه میزان غلظت آلودگی گرد و غبار اخیر در این استان به بیش از ۶۷ برابر حدمجاز رسید، گفت: منشا گرد و غبار یکشنبه شب و صبح دوشنبه در خوزستان کانون‌های داخلی و خارجی بود.

علیرضا آذریان بیان کرد: هم کانون‌های خارجی در جنوب خوزستان و هم کانون‌های داخلی در شرق، غرب و جنوب این استان در شکل گیری توفان گرد و غباری که از دیشب تا امروز در خوزستان رخ داد، تاثیر داشتند.

وی گفت: خوزستان از یکشنبه شب با آشفتگی آلاینده‌های هوا روبرو بود، به این معنی که باد موجب جابجایی آلاینده‌های هوا شده که شاخص‌ترین آن‌ها گرد و غبار بوده است؛ این پدیده در برخی نقاط خوزستان تا هم اکنون ادامه دارد، ولی در اهواز به بارش باران و پایداری هوا ختم شد.

آذریان اضافه کرد: وزش باد شدید از جنوب و غرب بر شدت گرد و غبار اخیر خوزستان افزود که به همین دلیل در شهرستان‌های مرزی از جمله آبادان، خرمشهر، و دشت آزادگان غلظت آلاینده‌ها بسیار زیاد بود؛ این آلایندگی‌ها و آشفتگی‌ها در نهایت به سمت اهواز آمد و بر آنجا به شدت تاثیر گذاشت.

وی گفت: بیشترین آلودگی هوای خوزستان در این مدت در شهر‌های امیدیه، بندرامام و هندیجان به وقوع پیوست که میزان آلودگی در این شهر‌ها به بیش از ۱۰ هزار میکروگرم برمترمکعب (بیش از ۶۷ برابر حد مجاز) رسید.

وی ادامه داد: حداکثر میزان گرد و غبار از شب گذشته تا امروز در شادگان هشت هزار و ۸۷۶ میکروگرم بر مترمکعب، حمیدیه هفت هزار و ۲۰۶، آبادان ۶ هزار و ۳۰۰، سوسنگرد پنج هزار و ۷۳۲، ماهشهر پنج هزار، خرمشهر چهار هزار و ۹۶۶ و اهواز ۲ هزار و ۴۳۷ میکروگرم بر مترمکعب بود.

به گفته وی، گرد و غبار در شهر‌های جنوب و جنوب غرب خوزستان از دیشب آغاز شد و در برخی از آن‌ها تاکنون ادامه دارد که اوج آن بین ساعات هفت تا هشت صبح امروز بود، اما شهر‌های شمال و شرق خوزستان دیشب درگیر این پدیده بوده که تداوم آن حداکثر ۲ ساعت بود.

آذریان ادامه داد: غلظت گرد و غبار دیشب در شوشتر ۶ هزار و ۳۸۸ میکروگرم بر مترمکعب، شوش چهار هزار و ۵۶۴، رامهرمز ۲ هزار و ۲۲۲، دزفول یک هزار و ۸۰۰ و اندیمشک به ۸۶۴ میکروگرم برمترمکعب رسیده بود.

** ضرورت تعطیلی مدارس ابتدایی
وی در ادامه با اشاره به اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس در برخی مناطق خوزستان گفت: شدت آلودگی هوا در ساعت هفت صبح در تعدادی از شهرستان‌ها به اوج خود رسیده بود، در حالی که این زمان تردد دانش آموزان به مدارس است و موجب می‌شود آن‌ها در معرض آلاینده‌ها قرار گیرند.

آذریان افزود: کودکان مقاطع ابتدایی و پیش دبستانی به ویژه به دلیل داشتن ریه حساس، بیشتر دچار آسیب می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌شود که مدارس این گروه تعطیل شود.

وی اضافه کرد: با توجه به نگرانی از نخستین باران پاییزی و تاثیر آن بر کودکان و گروه‌های حساس، این مساله نیز باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا دستگاه‌های مسئول از جمله هواشناسی، محیط زیست و ستاد بحران با هماهنگی بیشتری در زمینه تعطیلی مدارس اقدام کنند.

حد مجاز غبار در هوا برای ذرات با اندازه ۱۰ میکرون ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب و برای ذرات ۲.۵ میکرون ۳۵ میکروگرم بر مترمکعب است.

هواشناسی خوزستان دیروز یکشنبه وقوع توفان را گذرا اعلام کرده بود و اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز با وجود آلودگی شدید هوا مدارس را تعطیل اعلام نکرد. این مساله موجب سردرگمی شهروندان شد و بسیاری از آن‌ها فرزندان خود را به مدرسه نفرستادند. در نهایت صبح امروز فرمانداری‌های ماهشهر، هندیجان، آبادان، خرمشهر و شادگان مدارس این شهرستان‌ها را در نوبت صبح تعطیل اعلام کردند. شدت گرد و غبار باعث شد جاده‌های ماهشهر - امیدیه، ماهشهر - هندیجان و ماهشهر - رامشیر نیز مسدود شود.

از صبح امروز موجی از انتقاد در فضای مجازی نسبت به ناهماهنگی در اعلام تعطیلی مدارس به راه افتاده است.
پدیده گرد و غبار از اوایل دهه ۸۰ در خوزستان آغاز شده و تاکنون هیچ شیوه نامه مشخصی برای تعطیلی مدارس و ادارات وجود ندارد و بیشتر مواقع مسئولان در زمان وقوع این پدیده غافلگیر می‌شوند.

گرد و غبار در خوزستان 67 برابر حدمجاز!
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری از بازی ایران و عمان

گزارش تصویری از بازی ایران و عمان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸