بازدید: 290

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1423586
سلامت نیوز:زن ها دائماً اسم دخترهایی را می آورند که در سن خیلی پایین ازدواج کرده اند یکی از لیلا می گوید یکی از مریم یکی از آزاده و... آنها که در سن پایین ازدواج کرده و بعد جدا شده اند. آنها از این وضعیت گلایه می کنند دلشان پر از حرف های ناگفته است.

سلامت نیوز:زن ها دائماً اسم دخترهایی را می آورند که در سن خیلی پایین ازدواج کرده اند یکی از لیلا می گوید یکی از مریم یکی از آزاده و... آنها که در سن پایین ازدواج کرده و بعد جدا شده اند. آنها از این وضعیت گلایه می کنند دلشان پر از حرف های ناگفته است. درباره خودشان، کودکی شان و فرزندانشان. آنها که خیلی زودتر از انتظار همسری و مادری را تجربه کرده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، سارا چند ماهی است 12 ساله شده. قرار بود امسال کلاس هشتمی شود، اما شوهرش اجازه نداد مدرسه برود. همسر 25 ساله اش به او گفت شرایط مدرسه رفتن ندارد و او در جواب فقط سکوت کرد. سارا روسری سیاه رنگش را دور سر بسته. پوست سفید با چشمان سبز رنگ دارد؛ وقتی با من حرف می زند، بیشتر چشمانش را به زمین می دوزد. کم حرف است و با جملات خیلی کوتاه پاسخم را می دهد. صورتش پر از معصومیت کودکی است که هنوز چیز زیادی از زندگی نمی داند.

اگر انتخاب با خودت بود، دوست داشتی درس بخوانی یا ازدواج کنی؟
درس بخوانم.
دوست داری لباس عروس بپوشی؟
نه اصلاً دوست ندارم.
پس چه چیز ازدواج برایت جالب است؟
هیچی اش برام جالب نیست، هیچی ازدواج.
در شهر مهاجران هستم. شهری کوچک در 40 کیلومتری همدان در سمت شرقی بخش لالجین. تقریباً پیش هر کدام از اهالی اش که می نشینی، از این مسأله شهرشان حرف می زنند. ازدواج در سن پایین. رسم یا فرهنگی که بیچاره شان کرده و جلوی پیشرفت شان را گرفته. اصلاً یک جوری در سطح استان، شهر کوچک شان با این رسم معروف شده. از عضو شورای شهر تا زن و مرد می گویند کاش اتفاقی بیفتد که از این رسم نجات پیدا کنند. می گویند در این سال ها باز وضعیت کمی بهتر شده قبلاً که سن ازدواج 8-7 سالگی بود و این روزها به 12 و 13 سال رسیده.


ساعت حدود سه بعدازظهر است و شهر تقریباً خالی از جمعیت. مهاجران، به خاطر پل تاریخی اش به نام «خانم» معروف است. از کنار شهرداری و آتش نشانی کوچک شهر عبور می کنم. سارا، مادر و خاله اش را در خانه شان می بینم. در انتهای یکی از بن بست های شهر مهاجران. سه نسل از یک خانواده که قربانی ازدواج در کودکی اند.


شوهر سارا 25 ساله و مثل اغلب اهالی اینجا کشاورز است. اهالی یا کشاورزند یا در تولید خیارشور فعالیت می کنند. شهر پر است از کارگاه های خیارشورزنی و دبه هایش. همان ها که به خاطر بی آبی بیشترشان در حال تعطیلی است. همان طور که اغلب کشاورزان هم به خاطر بی آبی از کار بیکار می شوند. مادر سارا 29 ساله است. او با بغض درباه ازدواج دخترش حرف می زند و اینکه می داند آخر و عاقبت خوبی ندارد اما مجبور بوده. هم شوهرش اصرار به ازدواج دخترک داشته هم اینجا رسم است دختر را در این سن و سال شوهر دهند ولی می داند دخترش خوشبخت نمی شود، مگر دختر خواهرش خوشبخت شد.


مریم، خاله سارا دخترش را در 11 سالگی شوهر داده. شوهر دختر شیشه ای شد و دخترک در 15 سالگی طلاق گرفت الان تهران پیش مادربزرگش زندگی می کند. مریم خودش هم در 13 سالگی ازدواج کرده.


مریم تو چرا دخترت را 11 سالگی شوهر دادی؟
اشتباه کردم. الان خیلی پشیمانم. خودم هم 24 سالگی بیوه شدم. نمی دانم چه در سر ما پدر و مادرها می گذرد! حالا که 12-11 ساله ها تمام شده اند، افتادیم به جان هشت ساله ها و 9 ساله ها. فرهنگ مان شده دست خودمان نیست. انگار این فرهنگ دست از سرمان برنمی داره. ما اصلاً برای دختر ارزشی قائل نیستیم. یکی خودم ببین چه بلایی سر دختر خودم آورده ام. دخترم 16 سالگی طلاق گرفت به فکر خودکشی افتاد. حالا که دو ساله طلاق گرفته، می خواهد ادامه تحصیل بدهد می رود مدرسه بزرگ ترها.


- چرا در مهاجران این همه دخترها زود ازدواج می کنند؟
- فقط دخترها زود ازدواج نمی کنند، پسرها هم همین هستند. اما دخترها بدترند به همه بگو اینجا در حق زن ها ظلم می کنند، این زنده به گور کردن بچه هاست. چطور پسر 25 ساله می آید با دختر 12-11 ساله؟ تازه اولش افتخار هم می کنند ولی بعد پشیمان می شوند. خیلی ها از روی چشم و هم چشمی دخترهایشان را زود شوهر می دهند.
سارا با دست هایش بازی می کند. دخترک 12 ساله ای که سردرگمی را در چشمانش می توان خواند. در سکوت به حرف های مادر و خاله اش گوش می دهد. نمی دانم در سر دخترک چه می گذرد. دختری که نتوانسته و نمی تواند سرنوشت متفاوتی برای خودش رقم بزند.


- سارا این حرف ها نمی ترساندت؟
- نمی دونم.

- شوهرت را دوست داری؟
- نمی دونم.

رو به مادر و خاله اش می پرسم، یعنی الان باید بچه دار هم بشود؟ مادرش سکوت می کند، اما خاله اش جواب می دهد: «آره دیگه این هم دو روز دیگه مادر شوهر و مادرزن می شه.» دوباره از سارا می پرسم، چه چیز ازدواج برایت جالب است؟
- هیچی ازدواج.

- خونه جدا داشتن؟
- نه.

- اصلاً آشپزی بلدی، خانه داری ؟
- نه، من دوست دارم درس بخوانم.

- همکلاس هایت هم همین طورند؟ همه زود ازدواج می کنند؟
- آره همین جوری کم شدیم، همه ازدواج می کنند. بعضی ها شوق و ذوق دارند اما من ندارم.

- الان کلاس تان چند نفره شده، خبر داری؟
- آره از 25 نفر شدیم 4 نفر. 21 نفر دیگه امسال نرفتن مدرسه.

- یعنی کلاس نهم مدرسه شما چهار نفره است؟
- بله ولی من دوست دارم کتاب جدید داشته باشم و باز بروم مدرسه.

ریزش بچه ها برای درس خواندن در مقطع راهنمایی و دبیرستان یکی از مسائلی است که ازدواج زودهنگام در مهاجران را تبدیل به مسأله کرده. آن طور که جلال خلجی، عضو شورای شهر مهاجران هم درباره آن ابراز نگرانی می کند. با او در درمانگاه خالی از جمعیت شهر حرف می زنم. همان درمانگاهی که فقط تا ساعت دو بعد از ظهر دایر است و از آن به بعد به خاطر کمبود نیروی متخصص تعطیل می شود: «ما در مهاجران در مجموع بیش از هزار دانش آموز داریم. حدود 784 نفر از این تعداد در مقطع ابتدایی درس می خوانند. 200 نفر به راهنمایی رفته اند و 86 نفر هم در مجموع دبیرستان. یعنی ببینید از کجا به کجا می رسیم برای ازدواج زودهنگام.»
مهاجران یکی از روستاهایی است که بدون داشتن زیرساخت های کافی 5 سالی است تبدیل به شهر شده با 2 هزار و 300 خانوار که 700 خانوار از این تعداد یعنی یک سوم جمعیتش تحت پوشش کمیته امداد هستند.
خلج می گوید: «بیشتر مشکلات فرهنگی ما به همین ازدواج در سن پایین برمی گردد آمار مدارس مان را ببینید. در شهر ما با 7 هزار و 500 نفر جمعیت فقط 40 نفر یا بیشتر از این تعداد مدرک کارشناسی دارند. این تعداد خیلی کم است در حالی که چند سالی هست ما دبیرستان هم داریم. همین کمبود نیروی متخصص باعث شده ما چند پرستار، بهیار یا دست کم یک پزشک از روستایمان نداشته باشیم.


درمانگاه به این مجهزی ساعت دو بعد از ظهر تعطیل می شود. هلال احمر و اینها هم نیروی بی سواد را برای تعلیم دیدن قبول نمی کنند. چرا؟ چون همه می خواهند زود ازدواج کنند. دخترها را زود به ازدواج تشویق می کنند اگر به دبیرستان دخترانه سر بزنید، نهایتاً 25 نفر در آن تحصیل می کنند. پارسال در مجموع 32 نفر بودند. مدرسه ای که باید بیش از 120 دانش آموز داشته باشد. آمار ابتدایی 300 نفر است و یک مرتبه در دبیرستان به 25 نفر می رسد و این برای ما تکان دهنده است. این مسأله فقط مختص دختران هم نمی ماند. پسرها هم به خاطر درآمد مجبور می شوند تحصیل شان را رها کنند، یعنی از مقطع دبیرستان دخترها و پسرهای ما دنبال ازدواجند. نهایت پسرها تا 18 سالگی دوام بیاورند اما دیگر دنبال درس و دانشگاه نمی روند. ازدواج در سن پایین همه انگیزه شان را گرفته.»


اما چه می شود که اهالی مهاجران این همه برای ازدواج زودهنگام مصرند. خلج در پاسخ به این سؤال هم می گوید: «اینجا اغلب اهالی با هم فامیلند و بحث ریش سفیدی هم وسط می آید و مجبورند بچه ها را زود به ازدواج تشویق کنند. اگر از مادر عروس بپرسی چرا زود دخترت را شوهر دادی، می گوید مورد خوبی بود و اگر رد کنیم، ممکن است در آینده دیگر سراغ دخترمان نیایند و شاید در عمل هم این اتفاق بیفتد. متأسفانه مهاجران به این مسأله معروف شده و هنوز نتوانسته ایم این معضل را حل کنیم.


اخیراً مجلس قانونی تصویب کرده، امیدوارم این قوانین بازدارنده باشد.» اشاره خلج به طرح کودک همسری است که طبق آن قرار است سن ازدواج پسران 18 سال و دختران 16 سال تعیین شود و ازدواج در سنین 13 تا 15 سال تنها با شرایطی همچون اذن پدر و مصلحت دادگاه امکانپذیر شود. هرچند که برخی کارشناسان معتقدند با بحث ازدواج موقت و صیغه عملاً خیلی ها قادر خواهند بود این قانون را دور بزنند و تنها زمان ثبت قانونی ازدواج را به تعویق بیندازند.
مصطفی اسلامی، رئیس شورای شهر مهاجران اما مشکل ازدواج کودکان در شهرشان را قابل حل می داند: «از وقتی ماجرای ازدواج های این جوری در سطح استان طرح شده وضعیت بهبود پیدا کرده حتی کلاس هایی برای زنان برگزار کردیم و زنانی را که دختر دم بخت دارند به این کلاس ها فرستادیم.
قبلاً در هفت یا 9 سالگی این کار را می کردند، الان به 13 تا 15 سال رسیده. در سطح استان و مهاجران فاجعه بیکاری را هم داریم کاش به جای ازدواج به این مسأله بپردازید. ما توی همین چند سال فقط 10- 15 نفر فوتی داشته ایم به خاطر اینکه شهرمان پایگاه اورژانس ندارد. آدم ها تا به بیمارستان برسند جان شان را از دست می دهند.» اسلامی از من می خواهد به این موارد هم اشاره کنم او ما را به چند کارگاه خیارشورزنی شهرشان هم می برد تا همه مشکلات را از نزدیک ببینیم. خیارشورزنی در این شهر به شیوه کاملاً دستی و سنتی انجام می شود.


یکی از مردها می گوید: «قبلاً آب بود و هر کس هفت هشت هکتار زمین داشت. اما الان همه تعطیل شده آب نیست و زمین ها خشک شده اند و نهایتاً چند نفر کشاورزی دارند. کارگاه های خیارشورزنی هم که مدام تعطیل می شوند. مثلاً همین چند وقت پیش یک کارگاه تعطیل شد و 45 نفر هم از کار بیکار شدند.»
از مرد درباره ازدواج زودهنگام در مهاجران می پرسم؛ با خنده می گوید:« اون که سال ها بوده و هست خود من 17 سالم بود زن گرفتم و نوزده سالگی هم صاحب بچه شدم اینجا سراغ هر کسی بروی همین را می گوید نباید خیلی تعجب کنی.»
به یکی از آرایشگاه های زنانه شهر مهاجران هم می روم. زن ها همه متفق القول می گویند که از ازدواج دخترهایشان و خودشان در سن پایین خسته اند. یکی از زن ها می گوید: «همین الان دختر 20 ساله اینجا بود، طلاق گرفته.این روزها بیشتری ها کارشان به طلاق می کشد. دختری که عمرو زندگی نکند تا سر کوچه برود انگ بخورد در یازده سالگی شوهرش بدهند همین می شود.» زن آرایشگر اما می گوید: «خیلی ها از روی چشم و هم چشمی دخترهایشان را زود شوهر می دهند. من خودم خیلی اعتراض دارم من خودم 13 سالم نبود که ازدواج کردم. دختر بزرگم 15 ساله است او را تازگی ها شوهر دادم.»


- به نظرت 15 سالگی سن مناسبی است؟
- آره. بقیه ده ساله و نه ساله شوهر می دهند. مشکل ما سن کم نیست اختلاف سن زیاد است. مثلا دختر 13 ساله را به پسر 25 ساله یا 30 ساله می دهند. الان دختر من شوهرش هفت سال بزرگتر است و این به نظرم بد نیست.


زن دیگر می گوید: «من دیر ازدواج کردم 19 ساله بودم برای اینجا این سن خیلی دیر است. به نظر من از این دیرتر هم اصلاً خوب نیست. اینجا دخترها را در یازده یا دوازده سالگی عقد می کنند بعد می گویند چهار پنج سال صبر می کنیم اما هنوز چند ماه نشده بساط عقد و عروسی راه می اندازند. بعدش هم زود طلاق می گیرند. اینجا خیلی ها طلاق گرفته اند.»


زن ها دائماً اسم دخترهایی را می آورند که در سن خیلی پایین ازدواج کرده اند یکی از لیلا می گوید یکی از مریم یکی از آزاده و... آنها که در سن پایین ازدواج کرده و بعد جدا شده اند. آنها از این وضعیت گلایه می کنند دلشان پر از حرف های ناگفته است. درباره خودشان، کودکی شان و فرزندانشان. آنها که خیلی زودتر از انتظار همسری و مادری را تجربه کرده اند.


گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا


  سلامت نیوز:زن ها دائماً اسم دخترهایی را می آورند که در سن خیلی پایین ازدواج کرده اند یکی از لیلا می گوید یکی از مریم یکی از آزاده و... آنها که در سن پایین ازدواج کرده و بعد جدا شده اند. آنها از این وضعیت گلایه می کنند دلشان پر از حرف های ناگفته است.
 • گزارشی تکان‌دهنده از آزار جنسی کودکان در استرالیا


  کمیسیون تحقیق درباره اتهام‌های کودک‌آزاری جنسی در گزارش نهایی خود کوتاهی استرالیا نسبت به وظایف خود در قبال کودکان را «تراژدی ملی» توصیف کرد.
 • گزارشی تکان‌دهنده از آزار جنسی کودکان در استرالیا


  کمیسیون تحقیق درباره اتهام‌های کودک‌آزاری جنسی در گزارش نهایی خود کوتاهی استرالیا نسبت به وظایف خود در قبال کودکان را «تراژدی ملی» توصیف کرد.
 • آمارهای تکان‌دهنده از ازدواج کودکان زیر ۱۵سال


  براساس آمارهای منتشر شده توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، پیش رسی ازدواج ـ نسبت مردان و زنانی که در سن کمتر از ۱۵ سالگی ازدواج می کنند ـ
 • آمارهای تکان دهنده ازدواج کودکان زیر ۱۵سال


  سلامت نیوز: آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های جدی زندگی زناشویی را تجربه کنند. پدیده
 • آمارهای تکان‌دهنده از ازدواج کودکان زیر ۱۵سال


  آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های جدی زندگی زناشویی را تجربه کنند.
 • آمارهای تکان‌دهنده از ازدواج کودکان زیر ۱۵سال


  آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های جدی زندگی زناشویی را تجربه کنند.
 • آمارهای تکان‌دهنده از ازدواج کودکان زیر ۱۵سال/ مشهد در رتبه اول


  براساس آمارهای منتشر شده توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، خراسان رضوی با ثبت ۶۷۵۹ مورد از ازدواج کودکان در رتبه اول قرار دارد.
 • گزارشی تکان‌دهنده از دریا


  در ٥٠‌ سال گذشته میزان استفاده از پلاستیک ٢٠ برابر بیشتر شده است ٦ درصد از نفت جهان برای تولید محصولات پلاستیکی مصرف می‌شود
 • گزارشی تکان‌دهنده از بازار زغال!


  کوره‌های زغال‌گیری غرب کشور هم علاوه بر سنتی‌بودن، فاقد مجوز هستند بنابراین زغال‌گیران غرب کشور هم نمی‌توانند به دلیل ممنوعیت در حمل زغال، محصول خود را حتی به استان‌های مجاور بفرستند اما گویا محصولی که آنها در این کوره‌های غیرمجاز تولید می‌کنند، گاهی
 • گزارشی تکان‌دهنده از جراحان اجاره‌ای!


  بیماری به من مراجعه کرده که برای درمان جای جوش که به صورتش آسیب رسانده بود، پیش پزشک عمومی رفته بود. بعد یک صفحه اینستاگرامی به من نشان داد و گفت که در آن عکس یک نفر را نشان داده بود که یک خط با چاقو روی صورتش افتاده بود و نوشته بود قبل از درمان، بعد
 • گزارشی تکان دهنده از زنی که خودخواسته به ایدز مبتلا شد


  سلامت نیوز: دریکی از روزها که از مدرسه به خانه آمده بودم، مردی 50 ساله درحالی که شناسنامۀ من در دستش بودم به در خانه ما آمد و گفت که دنبال زنم آمده ام تا او را با خودم ببرم. به گزارش سلامت نیوز، عصر ایران نوشت: دریکی از روزها که از مدرسه به خانه
 • گزارشی تکان‌دهنده از "کانال‌خوابی" در تهران


  داخل کانال های تنگ، تاریک و سرد، پُر از موش و سوسک است کانال ها بوی مردار می دهد و معتادان می گویند هر شب تعداد زیادی از بی خانمان ها، به این کانال ها پناه می برند
 • گزارشی تکان دهنده از مسیر امن دزدان خانگی


  در سرقت‌های بزرگ از منازل، معمولا باندها با برنامه‌ریزی قبلی عمل می‌کند. شناسایی طعمه، انتخاب روز و ساعت و به‌طورکلی نقشه سرقت توسط سرکرده یا اعضای موثر باند انجام می‌شود و درنهایت افراد دیگری از باند دست به سرقت می‌زنند.
 • عکس/گزارشی تکان دهنده از شهرک جذامی های مشهد


  سلامت نیوز: 8 سالش که بود پوست دست هایش قرمزشد، متورم شد، 9 سالش که شد فهمید جذام دارد! 10 ساله بود که آمد مشهد، حالا 60 سال است که اینجاست ؛ کنج یک اتاق کوچک... اینجا شهرک جذامی هاست؛ تنهایی نام دیگر ساکنان اینجاست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات