آسیاتل

بازدید: 40

مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA

منبع : برترین ها کد خبر: 1420890
لایه برداری پوست صورت و بدن با TCA می‌تواند سبب حس سوزش شود، ولی درد معمولا بیش از دوره درمان طول نمی‌کشد.

وب‎سایت نبض ما: لایه برداری پوست صورت و بدن با TCA می تواند سبب حس سوزش شود ولی درد معمولا بیش از دوره درمان طول نمی کشد. لایه بردارهای شیمیایی از اسیدهای ضعیف برای زدودن لایه خارجی پوست استفاده می کنند و بسته به قدرت لایه برداری، پوست کمتر آسیب دیده زیرین را آشکار کرده یا سلول ها پوست جدید تولید می کنند.

لایه بردار TCA از تریکلورواستیک اسید برای زدودن لایه بیرونی پوستی استفاده می کند و غلظت های مختلفی دارد. بسته به قدرت لایه بردار، دوره نقاهت متفاوت است و می تواند اصلا وجود نداشته باشد یا حتی تا سه هفته طول بکشد. در این مطلب درباره عوارض و مزایای لایه برداری پوست صورت و بدن با TCA اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

لایه بردار TCA چیست؟

TCA مخفف تریکلورواستیک اسید است و ماده ای شیمیایی است که به طور رایج در بسیاری از لایه بردارهای شیمیایی استفاده می شود. لایه برداری پوست صورت و بدن با TCA از نوعی اسید استفاده می کند که می تواند برای مصارف مختلف و در قدرت های گوناگونی از درمان سریع گرفته تا نوسازی کامل پوست به کار رود.

مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA

به گفته دکتر روندا کیو. کلین، متخصص زیبایی در وست پورت کانکتیکات: «تریکلورواستیک اسید مشتقی از استیک اسید (سرکه) است و برای زدودن لایه خارجی سلول ها برای دستیابی به چهره ای شفاف تر و صاف تر، استفاده می شود.»

از جمله مشکلاتی که می توان با TCA درمان کرد می توان به ملاسما، آسیب های نور خورشید، آکتینیک کراتوزیس، کک و مک، مشکلات بافت پوست و چین و چروک اشاره کرد. طبق گفته های دکتر کلین، قدرت TCA به مشکل مورد نظر بستگی دارد.

لایه برداری پوست صورت و بدن ، متوسط تا قوی شامل انواعی که حاوی TCA هستند، معمولا به یک یا دو هفته دوره نقاهت برای برداشته شدن پوست قدیمی نیاز دارند.

کاربرد لایه برداری پوست صورت و بدن با TCA

 • لکه های قهوه ای و لکه های پیری
 • پوست آسیب دیده با نور خورشید
 • هیپرپیگمانتاسیون (hyperpigmentation) یا تجمع متمرکز یا پراکنده لکه های تیره
 • ملاسما
 • جوش و جای جوش

لایه برداری پوست صورت با TCA چگونه اثر می کند؟

TCA روی کراتین (پروتئینی که در پوست، مو و ناخن وجود دارد) اثر می کند. این ماده ماهیت پروتئین کراتین را تغییر می دهد و به عبارتی، ساختار خارجی آن را می زداید. این امر سبب می شود که کراتین، درست عمل نکند و پوست روشن شده و لایه خارجی، برداشته شود.

دکتر سینتیا بیلی، فوق تخصص درماتولوژی مقیم سباستوپول در کالیفرنیا می گوید: «به بیماران توضیح می دهم که این کار شبیه به کاری است که گرما با پروتئین آلبومین موجود در بخش شفاف تخم مرغ می کند.

با تغییر ماهیت پروتئین، مانند تخم مرغ پخته شده، پروتئین پوست سفید می شود. با استفاده از TCA شاهد این حالت هستیم و درجه سفیدی بستگی به عمق لایه برداری دارد که یک واحد سنجش عینی برای این کار فراهم می کند.»

مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA

دکتر بیلی، تعادل بین چرخه آسیب و بازسازی به منظور اثربخشی لایه بردار را به شرح زیر بیان می کند:

«هر چه لایه بردار، عمیق تر باشد، سبب آسیب بیشتری می شود. تغییر ماهیت پروتئین کراتین سبب ایجاد آسیب می شود. برای بهبودی پوست، کلاژن جدید ساخته می شود. این همان چیزی است که ما در درمان خطوط و چروک، به دنبال آن هستیم. از طرفی هم نمی خواهیم چنان آسیب عمیقی ایجاد کنیم که برای بهبودی آن، کلاژن بیش از حد تشکیل شده و اسکار ایجاد شود.»

سطوح مختلف لایه بردار TCA

از لحاظ قدرت و نتیجه، لایه بردار TCA بسته به غلظت اسید استفاده شده در آن، متفاوت است. دکتر جنیفر هیلی، فوق تخصص درماتولوژی و مشاوره سابق زیبایی پوست در U.S Capitol بیان می کند که علی رغم وجود لایه بردارهای TCA خانگی، هر گونه TCA با غلظت بیش از 20%، باید توسط درماتولوژیست اعمال شود تا از عوارض جانبی ناخواسته یا لایه برداری بیش از حد جلوگیری شود.

وی هشدار می دهد که «بیماران بسیاری دیده ام که از درمان نامناسب توسط افراد غیر مجرب می ترسیدند. نتایج به فردی که لایه برداری پوست صورت و بدن را انجام می دهد و قدرت لایه برداری بستگی دارد.»

لایه برداری با غلظت TCA در دامنه 20% می تواند برای گردن، سینه، دست ها و بازوها و به منظور رفع آسیب های خورشید و عوارض پیری مورد استفاده قرار گیرد.

لایه برداری با غلظت TCA بیشتر تا 35% را می توان برای صورت و به منظور درمان چروک های عمیق و ضایعات پیش سرطانی مورد استفاده قرار داد.

مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA

در صورتی که نمی خواهید دوره نقاهت طولانی داشته باشید، لایه بردارهای سبک تر گزینه های خوبی هستند. لایه بردارهای عمیق تر معمولا نیاز به یک یا چند هفته دوره نقاهت برای جدا شدن و بازسازی پوست دارند و تنها می توان سالی یکبار از آن ها استفاده کرد.

عوامل بسیاری روی عمق لایه بردار TCA اثر می گذارد و می توان آن را برای استفاده در افراد با شرایط پوستی مختلف، سفارشی کرد.

طبق گفته های دکتر بیلی: «عمق با این عوامل مشخص می شود: چقدر می توانید تمام چربی سطح پوست را لایه برداری کنید، آیا از همان ابتدا لایه برداری می کنید (این کار سبب می شود که لایه برداری، عمیق تر و کنترل آن سخت تر باشد)، چند بار لایه برداری می کنید و با چه غلظتی از TCA لایه برداری را شروع می کنید.»

کدام نواحی را می توان با لایه بردار TCA درمان کرد؟

لایه بردار TCA بیشتر روی صورت استفاده می شود، ولی روی سینه، گردن، کمر، پاها و بازوها هم می توان استفاده کرد. سایر نواحی بجز صورت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند و لایه برداری چند ناحیه از بدن به صورت همزمان نباید انجام شود.

قبل از انجام لایه برداری جدید، صبر کنید تا پس از یک بار استفاده از لایه بردار TCA، بدن بهبود یابد.

چه کسانی برای استفاده از لایه برداری پوست صورت با TCA گزینه خوبی است؟

لایه بردار TCA هم مانند سایر درمان های زیبایی مبتنی بر مواد شیمیایی، معمولا روی افراد با پوست روشن تر، بسیار موفق تر عمل می کند.

افراد با پوست تیره تر هم می توانند از لایه بردار شیمیایی استفاده کنند، ولی قبل از این کار باید با درماتولوژیست مشورت کنند، چرا که با عدم انجام صحیح لایه برداری، امکان ایجاد مشکلات پیگمانتاسیون دائم پوست در این افراد وجود دارد.

نباید از لایه بردار TCA روی پوست آسیب دیده و باز در نتیجه عفونت، بیماری های فعال پوستی، بریدگی، آفتاب سوختگی و تبخال های فعال، استفاده کرد.

بیماران باید بیشتر مراقب باشند و اگر باردار یا شیرده هستند و در شش ماه گذشته از آکوتان (ایزوتریتونین) استفاده کرده اند و در 48 ساعت گذشته از محصولات پوستی تجویز شده یا عوامل بلیچینگ و سفید کننده استفاده کرده اند و یا مبتلا به پسوریازیس، اگزما، درماتیت و آکنه روزاسه هستند، با پزشک خود مشورت کنند.

آیا استفاده از لایه بردار پوست صورت TCA درد دارد؟

یکی از متداول ترین سؤالات بیماران در مورد هر نوع لایه بردار شیمیایی از جمله TCA این است که آیا درد دارد یا نه. عموما، ناراحتی مربوط به عمق لایه برداری است. لایه بردار TCA سطحی تر برای چند دقیقه باعث حس سوزش می شود.

درمان های عمقی تر می تواند منجر به سوزش طی کل فرایند شود و برای یک روز یا بیشتر، حتی اگر پوست به صورت فعال درد نداشته باشد، ناراحتی حس می شود.

مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA

به منظور حس نکردن درد در لایه برداری عمقی، به بیهوشی عمومی نیاز است. بعضی لایه بردارهای حاوی TCA دارای ماده بی حس کننده ای (مانند فنول) است که ناراحتی لایه برداری را از بین می برد و لایه برداری با عمق متوسط را قابل تحمل می کند.

دکتر هیلی می گوید: «در ابتدا گرما حس شده و سپس سوزشی ایجاد می شود که دو الی سه دقیقه طول می کشد. استفاده از پنکه و گاز خنکی که در آب یخ فرو رفته، به گذر سریع تر زمان کمک می کند. پس از درمان و وقتی که پوست شروع به پوسته ریزی می کند، هیچ دردی نباید وجود داشته باشد.»

عوارض جانبی لایه برداری پوست صورت با TCA

اگر لایه بردار شیمیایی TCA توسط یک درماتولوژیست مجرب اعمال شود، عوارض جانبی مربوطه کم و موقت خواهد بود. این عوارض شامل قرمزی، خارش و روشن یا تیره شدن پوست است.

رعایت کردن دستورات پزشک برای جلوگیری از عوارض جانبی پس از لایه برداری شیمیایی، حیاتی است. از پوست خود در برابر اشعه خورشید محافظت کنید، طبق دستورات از پوست خود مراقبت کنید و از برنزه کردن بپرهیزید. پوست ناحیه درمان را نخارانید، پوسته را نکنید، از لوازم آرایشی استفاده نکنید و قبل از بهبودی پوست بانداژ را باز نکنید.

مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA

یکی از عوارض جانبی شناخته شده لایه برداری پوست صورت و بدن با TCA احتمال ظهور تبخال است. دکتر بیلی می گوید: «فعال شدن ویروس تبخال هرپسی همیشه یکی از نگرانی هاست. افرادی که تاریخچه ای از تبخال دارند، برای پیشگیری، باید قبل و در هنگام لایه برداری و روزهای ابتدایی فرایند بهبود، از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند.»

لایه بردارهای TCA متنوعند و درمان رایج زیبایی محسوب می شوند که قادر به درمان بسیاری از مشکلات پوستی در زمان کمی هستند. به دلیل قدرت بالقوه لایه بردارهای TCA، باید در مورد استفاده از داروهای بی نیاز به نسخه، بسیار محتاط بود.

مراقبت بعد از لایه برداری پوست صورت با TCA

درمان لایه بردار پوست صورت و بدن با TCA با ترک مطب پزشک، به پایان نمی رسد: مراقبت زیادی برای دستیابی به نتیجه مطلوب و پیشگیری از عوارض جانبی مانند هایپرپیگمانتاسیون و ایجاد اسکار، مورد نیاز است.

لایه بردارهای سبک تر، احتمالا تنها نیازمند استفاده روزانه از لوسیون و کرم ضد آفتاب برای مرطوب نگه داشتن و حفاظت از پوست در طی دوره بهبودی هستند.

لایه بردارهای متوسط پوست نیازمند مراقبت بیشتری هستند، چراکه پوست قرمز و متورم شده و حتی ممکن است تاول بزند. معمولا، پوست باید روزانه شسته شده و سپس، پماد و داروهای ضد ویروسی استفاده شود. تا بهبودی کامل که یک الی دو هفته طول می کشد، باید کاملا از قرارگرفتن در معرض خورشید اجتناب کرد.

مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA

لایه برداری پوست صورت عمقی نیازمند بیشترین مراقبت است. چهار تا شش بار شستن در روز و استفاده روزانه از پماد و مرطوب کننده های سنگین به مدت چند هفته نیاز است. ممکن است به مدت کوتاهی نیاز به استفاده از داروهای ضد ویروسی به منظور پیشگیری از بروز تبخال (هرپس دهانی) باشد و به مدت سه الی شش ماه از قرار گرفتن در معرض خورشید کاملا خودداری شود.

معمولا، بسته به عمق، مواد شیمیایی و سازنده، رژیم پس از لایه برداری برای مراقبت مناسب و دستیابی به نتایج بهینه مشخص می شود.


 • مزایا و معایب لایه برداری پوست صورت با TCA


  لایه برداری پوست صورت و بدن با TCA می‌تواند سبب حس سوزش شود، ولی درد معمولا بیش از دوره درمان طول نمی‌کشد.
 • لایه برداری پوست صورت با گردو


  چربی‌های سالم و مفید گردو مثل امگا ۳، پوست شما را سالم، درخشنده و جوان می‌کند. علاوه بر این، گردو پوست‌تان را مرطوب نگه می‌دارد و از نفوذ سموم به داخل پوست جلوگیری می‌کند.
 • لایه برداری پوست صورت، خانمها مراقب باشید


  قبل از لایه‌برداری پوستتان با یک لایه‌بردار خشن‌تر حتماً به این موضوع فکر کنید.
 • لایه برداری پوست صورت، آنچه زنان باید بدانند


  استفاده از روش‌های مختلف پیلینگ برای صاف کردن پوست و از بین بردن لک‌ها و مشکلات پوستی راه‌حل اول و آخر است.
 • مزایا و معایب آلوئه‌ورا برروی پوست


  امروزه در بسیاری از داروخانه‌ها برگ‌های گیاه آلوئه‌ورا را می‌بینیم که تبلیغات زیادی برای استفاده از آن می‌شود؛ مثلا می‌گویند که این گیاه ضد جوش و ضد آکنه است
 • مزایا و معایب دکلره صورت و بدن


  دکلره کردن مو‌های صورت و بدن به عنوان یکی از متد‌های از بین بردن مو‌های زائد به شمار میره (اگرچه مثل اپیلاسیون از ریشه نمیکنه و یا مثل ژیلت و کرم موبر سطحی برنمیداره)، چون رنگ تیره‌ی مو رو ازبین میبره و اون رو به رنگ بلوند خیلی روشنی درمیاره.
 • لایه برداری از پوست به سبک سنتی


  قبل از استفاده صورت را تمیز کرده و بشویید و در حالیکه صورت خیس است از اسکراب استفاده کنید ، آن را روی صورت مالیده و با حرکت دورانی ماساژ دهید .
 • لایه برداری پوست، ماسک خانگی


  تصور می‌ کنید که محصولات لایه‌ بردار فقط دروغ‌ های تبلیغاتی هستند؟
 • سفیدآب؛ معجزه‌ای برای لایه برداری پوست


  متاسفانه سفیداب تا به امروز هیچ گونه پیشرفتی در ظاهر نداشته است و مانند گذشته به همان شیوه فروخته می‌شود و هیچ گونه تغییری در ظاهر نداشته است. این ماده هنوز مانند گذشته سفید و گرد است و هیچ گونه بسته‌بندی شکیلی ندارد و به صورت فله توسط عطار‌ها فروخته
 • سفیدآب، معجزه‌ای برای لایه برداری پوست


  سفیداب بهترین لایه‌بردار طبیعی است که می‌تواند جایگزین خوبی برای انواع ماسک‌های لایه‌بردار باشد. سفیداب با پاک کردن سلول‌های مرده باعث می‌شود تا به قول معروف پوست‌مان نفس راحت بکشد.
 • روشهای جوانسازی پوست؛ از لایه برداری تا هایفوتراپی


  تکنیک‌های بسیاری برای کشیدن پوست و رفع چین و چروک توصیه می‌شود؛ از کرم‌های موضعی گرفته تا جراحی و لیفتینگ صورت! برای درمان ابتدا باید به متخصص مراجعه کنید تا دلیل چین و چروک مشخص شود.
 • لایه بردار طبیعی پوست صورت!


  سلامت نیوز: لایه برداری پوست صورت یک راه کار عا لی است برای از بین بردن سلول های مرده پوست تا شما بتوانید پوستی درخشان و جوان داشته باشید. این دقیقا همان چیزی است که اسکراب شکر خانگی برای شما انجام می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرادید، لای
 • شفافیت پوست صورت، لایه بردار خانگی


  یک روز عصر برای خودتان وقت گذاشته و این لایه بردار مناسب را تهیه کنید.
 • مزایا و معایب لپ‌تاپ‌های مک بوک


  اگر شما نیز جزو آن دسته از کاربرانی باشید که به دنبال خرید لپ‌تاپ یا مک‌بوک، مطالعه این گزارش می‌تواند کمک به‌سزایی در تجدیدنظر و تصمیم‌گیری شما داشته باشد.
 • مزایا و معایب پاستا؟


  سلامت نیوز: پاستا یک وعده غذایی مناسب و پرطرفدار است، اما برخی از انواع ماکارونی کربوهیدراتهای خالی را به وجود می آورند، به این معنی که در مقایسه با کالری، مقدار خیلی کمی از مواد مغذی را ارائه می دهند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، وقتی پاس

گزارش ها

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

گزارشی از

گزارشی از "یک مهمانیِ باشکوه"