آسیاتل

بازدید: 50

اقدامات «رومر» و «نوردهاوس» که منجر به نوبل اقتصاد ۲۰۱۸

چرا این دو نفر این جایزه را بردند؟ سالها بود که نام رومر و نوردهاوس در پیش‌بینی‌های جایزه نوبل تکرار می‌شد و همه منتظر بودند که یک روزی به آن‌ها برسد.

گروه اقتصادی: نوبل امسال یکی از «منتظره ترین» جایزه هایی بود که در سال های اخیر داده شد. سال ها بود که نام رومر و نوردهاوس در پیش بینی های جایزه نوبل تکرار می شد و همه منتظر بودند که یک روزی این جایزه به آن ها برسد.

به گزارش بولتن نیوز، چرا این دو نفر این جایزه را گرفتند؟ رومر به خاطر کارهای مشهورش در حوزه «رشد درون زا» و نوردهاوس به خاطر کار روی تعامل بین «رشد اقتصادی و مسائل محیط زیستی خصوصاً تغییرات اقلیمی» این جایزه را دریافت کردند.

رشد درون زا یعنی چه؟ یعنی به جای این که رشد بلندمدت کشورها را صرف تابعی از متغیرهای برون زایی مثل «انباشت سرمایه» یا «رشد فناوری» بدانیم، سعی کنیم بفهمیم چرا کشورهای مختلف در انتخاب «درون زای» این دو متغیر باهم تفاوت دارند و چه عوامل نهادی/اقتصادی/سیاستی باعث می شود که میزان رشد فناوری یا پس انداز بین کشورهای مختلف متفاوت باشد. ادبیات رشد درون زا باعث شد که مدل های کلان بر پایه های خردتری قرار گیرند و نقش عواملی مثل بازار کار و انگیزه انباشت سرمایه انسانی، رقابت بنگاه ها و انگیزه سرمایه گذاری روی تحقیق و توسعه (R&D) در مدل کلان وارد شود.

نوردهاوس مثلاً چه کاری کرد؟ یکی از پر ارجاع ترین کارهای او توسعه مدل مشهور DICE است که یک مدل ساده ولی کامل «کلان-اقلیم» است؛ یعنی یک مدل تعادل عمومی دینامیکی (به زبانی دیگر یک مدل کنترل بهینه) خیلی ساده است که در آن بخش فیزیکی مثل انباشت کربن و منابع انرژی و گرمایش زمین و هزینه گرمایش زمین هم در مدل تعادل عمومی اقتصادی (مصرف و تولید و سرمایه گذاری) واردشده است. مدل دایس اجازه می دهد که محقق بده-بستان (Trade-Off) بین تصمیمات امروز (مثلاً تولید بیش تر کربن) و دینامیک بلندمدت (مثلاً افت تولید ناخالص به خاطر گرمایش زمین) و نتیجه سیاست های مختلف را در مدل ببیند. این مدل توسط محققان مختلف مرتب توسعه پیداکرده و جنبه های جدیدی به آن اضافه شده است ولی منطق مرکزی آن همچنان برجا است.

من شخصاً از جایزه امسال خیلی خوش حالم. هم رشد درون زا موضوع خیلی مهمی است و هم تغییرات اقلیم و مسائل محیط زیستی و هم تعامل این دو حوزه (کلان و محیط زیست). ضمن این که این جایزه امسال دوباره اهمیت کار دقیق مدل سازی و نظری در اقتصاد و داشتن دیسیپلین ذهنی (و هنر پرهیز از پیچیده سازی غیرمفید) را به ما یادآوری می کند.

 

حامد قدوسی

انتهای پیام/#


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

گزارشی از

گزارشی از "یک مهمانیِ باشکوه"