بازدید: 74

کمین فروچاله‌ها برای بلعیدن «قطار‌های مسافربری»

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1420371
مدیر منابع طبیعی ورامین از بلعیدن خط آهن سراسری تهران – مشهد توسط فروچاله‌ها در دشت ورامین خبر می‌دهد. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا باید هر آن منتظر بلعیدن قطاری پر از مسافر در این مسیر بود؟
کمین فروچاله ها برای بلعیدن «قطار های مسافربری»به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،«احمد فدایی» مدیر منابع طبیعی ورامین احتمال این اتفاق تلخ را قوی می داند و می گوید: «سطح آب های زیرزمینی هر روز در منطقه پایین تر می رود و دشت ورامین هر لحظه بیشتر در خود می شکند.» به گفته او فرونشست ها حتی اتوبان حرم تا حرم را هم شیار انداخته است. از نگاه او در این نقطه هم خطر به انتظار مسافران نشسته است. هم راه و شهرسازی درگیر است و هم حوزه ریلی کشور. فاجعه فرونشست در مسیر قطار سراسری تهران – مشهد هم از سدسازی ها آب می خورد.
 
فدایی می افزاید: «سد هایی که بالای رودخانه های جاجرود، کن و شور ساختند با کاهش بارش باران همدست شدند تا قلب دشت های ورامین را شکافی عمیق بدهند.» دشت ورامین در جنوب پایتخت به گفته این کارشناس از آب های سطحی جان می گرفت. سفره های زیرزمینی هم از این جریان تغذیه می کرد، اما برداشت های بی رویه ترک به جان دشت انداخت. حساب و کتاب های سازمان منابع طبیعی نشان می دهد که فرونشست ها تا عمق ۳۰ متری دشت ورامین را شکافته است. فرونشست هایی که طول آن ها به ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر می رسد. علاوه بر سدسازی، حفر چاه های عمیق هم کشاورزان منطقه را در ردیف نخست متهمین فرونشست های خطرناک دشت ورامین قرار داده است.براساس آمار شرکت آب منطقه ای تهران، سه هزار و ۲۰۰ حلقه چاه مجاز و غیرمجاز شیره جان دشت ورامین را می مکنند. مدیر منابع طبیعی ورامین نیز می گوید: «باران مرهم درد فرونشست ها نیست.» او اعتقاد دارد که تغذیه مصنوعی سفره های زمینی و جلوگیری از فرونشست های فزاینده می تواند تا حدودی فاجعه را در دشت ورامین کاهش دهد. به اعتقاد این کارشناسان، فرونشست ها قدرت نگاهداشت آب در درون خاک را گرفته اند. دست انتقام طبیعت هم در همین نقطه از آستین زمین بیرون می آید. زخم فرونشست امکان هر نوع کشاورزی را از روستای معین آباد پیشوا و «ابردژ ورامین» گرفته است. کشاورزان چاله ها را هم با خاک پر کرده اند، اما راه به جایی نبرده اند. آمار های مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین خبر از کاهش وسعت ۸۰ هزار هکتاری زمین های قابل کشت به ۳۷ هزار هکتار می دهد. به گفته «محمدحسین تاجیک» کمبود منابع آبی باعث شده تا افراد بیش از حد مجاز به استحصال آب از منابع زیرزمینی بپردازند. این استحصال ها، آبخوان ها را خالی می کند. زمین شناس ها هم شیپور مرگ «آبخوان ها» را در دشت ورامین به صدا درآورده اند! فرونشست ابردژ همان شکافی است که تا نزدیکی راه آهن سراسری تهران- مشهد رسیده و به کمین قطار های عبوری نشسته! این فروچاله ها برای زیرساخت های شهری مثل خطوط انتقال آب و گاز هم نقشه دارند.

چه باید کرد؟

کارشناسان راهکار نجات دشت ورامین را «تغذیه مصنوعی» می دانند. فدایی هم اعتقاد دارد با تغذیه مصنوعی آب های زیرزمینی، می توان درد دشت ورامین و پاکدشت را درمان کرد. او می گوید: «باید آب را در شنزار رها کرد و این رها سازی تا نفوذ لایه های زیرزمینی ادامه داشته باشد.» تغذیه مصنوعی راهکاری است که پیش از او «پرویز کردوانی» جغرافیدان هم آن را نسخه ای برای درمان نسبی فرونشست ها دانسته بود. فدایی می گوید: «می توان در هر هکتار تا ۲۵۰ مترمکعب آب را وارد سفره های زیرزمینی کرد.» فدایی هدایت روان آب ها و احیای «تالاب بندعلی خان» را یکی از قدم ها برای جلوگیری از گسترش فروچاله ها در این دشت می داند. هرچند فروچاله ها دخل بخشی از زمین های کشاورزی را در آورده اند، اما به گفته فدایی، کشاورزان همچنان به دنبال کشت گندم، هندوانه و طالبی هستند. او این محصولات را پرآب برمی داند و می گوید: «در این دشت حتی از روش غرقابی هم برای کشت محصولات استفاده می کنند.» به اعتقاد کارشناسان، کشاورزان دشت ورامین باید به سمت کشت گلخانه ای و صنعتی بروند. فدایی اعتقاد دارد که برای حل این معضل پیش رونده نیاز به عزم ملی در حوزه آب وجود دارد. او برخلاف بدبینی دیگر کارشناسان اعتقاد دارد می توان با راهکار هایی وضعیت دشت ورامین را تا ۷۰ درصد به قبل از وقوع فروچاله ها بازگرداند.

آیا می توان با تخلیه آب سد ها، دشت ورامین را نجات داد؟

پاسخ فدایی به این سؤال منفی است. سدهایی، چون ماملو، لتیان و... آب شرب تهران را تأمین می کنند و بازکردن آن ها به روی دشت ورامین مسائل اجتماعی در پایتخت را رنگ و بوی امنیتی می دهد؛ بنابراین این گزینه از سوی مسئولان کنارگذاشته شده است! کارشناسان گزینه استفاده از آب فاضلاب تهران را روی میز مذاکره گذاشته اند. حفر خطوط انتقال آن هم در جریان است. روی پساب ها هم حساب ویژه ای باز کرده اند. فدایی اعتقاد دارد اگر این پساب ها به تالاب بندعلی خان برسد می تواند تا حدودی از فرایند فرونشست ها جلوگیری کند و ریه ورامینی ها را هم از ریزگرد های ناشی از خشک شدن دشت برهاند.
 
انتهای پیام/
منبع: روزنامه ایران
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

کمین فروچاله‌ها برای بلعیدن «قطار‌های مسافربری»
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان