بازدید: 44

همتی چه اختیاراتی برای کنترل بازار ارز گرفت؟/بازارهای تاثیرپذیر از ارز نظیر خودرو و گوشی تلفن همراه کاهش قابل‌توجهی را نجربه کردند/ ریزش قیمت ها لحظه به لحظه بیشتر می شود

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 1415104
میانه هفته گذشته بود که قیمت دلار ناگهان روندی معکوس را در پیش گرفت و بنای کاهش گذاشت.
ریزش قیمت ها لحظه به لحظه بیشتر می شد تا جایی که برخی هر دلار را برابر با 10 هزار تومان می دیدند و رویای دلار 25 هزار تومانی برای کسب سود را از دست رفته.

به گزارش خبرآنلاین،خرید و فروش دستخوش تغییری شگرف شد . بازار یکپارچه فروشنده بود با این حال همه در سبزه میدان و فردوسی و تجریریه روزنامه ها و خبرگزاری ها می پرسیدند دلیل این ریزش چیست؟


دلیل ریزش ها چه بود؟ 
از لابلای اخبار رسیده می شد دریافت دلیل ریزش قیمت‌ها اختیاراتی است که سران قوا به رییس کل بانک مرکزی داده اند. اختیار برای مداخله در بازار. 
هنوز چند و چون اختیاراتی که به همتی، رییس کل بانک مرکزی داده شده است، چندان روشن نیست و کلیاتی از آن در اخبار رسمی و اظهار نظرها دیده می شود . 
گفته می شود محدوده اختیارات برای دخالت در بازار ، محدوده ای وسیع تر از گذشته است. 
این اختیارات در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصاد به رییس کل بانک مرکزی داده شد اما بی تردید این تمام داستان نبود. هنوز از پس نشست و برخاست‌ها پشت درهای بسته ، مشروح آنچه عنوان مصوبه را به خود دیده است منتشر نشده است. 
بخشی از اختیارات بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری به این شرح است 
یک - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز به انتشار اوراق مشارکت ارزی - ریالی باشد.
دو - بر اساس این مصوبه؛ بانک مرکزی موظف است تمهیدات و تسهیلات لازم را برای خرید و فروش فوری ارز حاصل از صادرات پتروشیمی و فولاد و دیگر محصولات صادراتی که توسط صادر کنندگان عرضه می شود، در بازار ثانویه ارز فراهم نماید.
سه - همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی مجاز به عملیات بازار باز می باشد و می تواند برای اعمال سیاست پولی، نسبت به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره توسط دولت اقدام نماید.
چهار- نکته مهم دیگر تصویب آزادی ورود اسکناس دلار به کشور به هر میزان توسط افراد حقیقی و حقوقی است.

اما محمدرضا پورابراهیمی ، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این خصوص می گوید: در جلسه شورای اقتصادی با حضور سران قوا، بانک مرکزی پیشنهادهایی داشت که یکی از آنها این بود که بتواند بر اساس نظارت مداخله بر اساس چارچوب عملیات کنترلی را انجام دهد.
در عین حال تعهدات لازم برای صادرکنندگان کالا برای بازگرداندن ارز به سامانه نیما بر اساس مشوق‌های بانک مرکزی انجام خواهد شد. 

بانک‌ها با چه قیمتی وارد عمل شدند؟ 
هر چند بنا بر اعلام پورابراهیمی این نشست در اولین روز هفته گذشته یعنی روز هفتم مهر ماه برگزار شد اما ریزش ها از روز دوشنبه آغاز شد و برخی به این نکته استناد می کنند که بانک مرکزی با تزریق مقداری اندک ارز ، وضعیت بازار را تحت کنترل درآورد. 
خبرهای داغ ارزی در دوشنبه هفته گذشته، تا همین امروز پرخریدارترین اخبار تلقی می شوند. 
در حالی که صرافان دست از خرید و فروش کشیدند ، بانک ها وارد عمل شدند با خرید دلار به قیمت های 9500 تومان و 9950 تومان، مبنایی را برای نرخ گذاری دلار ارائه دادند تا جایی که برخی بانک ها را مانعی در برابر ریزش بیشتر قیمت ها قلمداد کردند . 

خودروهای وارداتی 

ریزش ها تنها به بازار ارز محدود نشد . بازار خودرو و بازار گوشی تلفن‌همراه  و دیگر بازارهای مرتبط با ارز نیز می ریخت تا جایی که حالا حتی برخی از ورود خودخواسته بخشی از اقلام احتکار شده نظیر سیگار و ... به بازار خبر می دهند . 
سئوال مهم اما اینجاست . مداخله بانک مرکزی در بازار تا چه زمانی و تا رسیدن به چه قیمتی تداوم خواهد داشت؟

به نظر می رسد بر مبنای آنچه واعظی، رییس دفتر رییس جمهور و دیگر اهالی دولت می گویند دلار قرار است در این خیزش ارزی بر هفت هزار تومان آرام بگیرد. تحقق یا عدم تحقق این هدف را روزهای نیامده تقویم در خود جای خواهند داد.

همتی چه اختیاراتی برای کنترل بازار ارز گرفت؟/بازارهای تاثیرپذیر از ارز نظیر خودرو و گوشی تلفن همراه کاهش قابل‌توجهی را نجربه کردند/ ریزش قیمت ها لحظه به لحظه بیشتر می شود
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها