بازدید: 44

گول نوشابه‌های رژیمی را نخورید

منبع : برترین ها کد خبر: 1415088
باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه‌های گازدار رژیمی تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.

وب سایت فرادید: باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه های گازدار رژیمی تا 3 برابر افزایش می یابد.

در آغاز فصل گرما و افزایش نیاز بدن نوشیدنی های خنک یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی نوشابه است. این مایع گازدار خنک شیرین به خاطر طعم جذابی که دارد هم چاشنی کنار غذا محسوب می شود و هم برای رفع تشنگی به داد خیلی ها می رسد.

از زمانی که نوع رژیمی و به اصطلاح بی قند آن راهی بازار شد طرفداران بیشتری پیدا کرد و در واقع کسانی که به خاطر قند و شیرینی نوشابه نمی خوردند حالا با خیال راحت نوشابه را سر می کشیدند.

اما باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه های گازدار رژیمی تا 3 برابر افزایش می یابد. دلیل آن این وجود ماده ای به نام "اسپارتام" در اغلب نوشابه های رژیمی است که برای شیرین شدن نوشابه به کار می رود.

به گفته محققان "آسپارتام" و دیگر شیرین کننده های مصنوعی مثل"ساخارین" موجب تنگ شدن عروق و انسداد آن ها می شود. گول نوشابه های رژیمی را نخوریددر فصل گرما خیلی از مردم برای رفع تشنگی نوشابه های خنک شیرین می خورند.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

ساخارین چیست؟

نوعی قند مصنوعی است که تولیدکنندگان محصولات غذایی برای شیرین کردن و طعم دادن به محصولاتشان از آن استفاده و معتقدند کالای آن ها در مقایسه با کالاهای دیگر قند کمتر و سالم تری البته این ادعا خیلی هم غلط نیست چون ساخارین در مقایسه با قندهای طبیعی، کالری ندارد و باعث بالا رفتن قند خون نمی شود.

عوارض ساخارین

البته نمی توان با این اطمینان گفت که قندهای مصنوعی بی ضرر هستند و هیچ عوارض منفی ندارند.این ها می توانند آثار مخرب دیگری بر بدن بگذارند. آزمایش های زیادی بر روی موش و داوطلبان انسانی انجام شده که می گوید خطر شیرین کننده های مصنوعی برای چاقی بیشتر از چیزهایی است که شکر طبیعی دارند.

در این تحقیقات نشان داده شده که شیرین کننده های مصنوعی استفاده شده در نوشیدنی ها و غذاهای رژیمی، می توانند سبب چاقی و دیابت شوند. این اتفاق به این دلیل می افتد که مواد جایگزین شکر معمولی یا همین شیرین کننده های مصنوعی متابولیسم بدن را تغییر می دهند و با تغییر باکتری های موجود در شکم، منجر به افزایش قند خون و ایجاد بیماری هایی در بدن می شوند.جالب اینجاست که این تغییرات خیلی هم سریع در بدن رخ می دهند و تنها 4 روز برای آن کفایت می کند.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

شیرین کننده های مصنوعی متابولیسم بدن را تغییر می دهند.

کاری که دانشمندان انجام دادند این بود که سه نوع از پرکاربردترین شیرین کننده ها (ساخارین، سوکرالوز و آسپارتام)، را همراه با آب به موش ها خوراندند و دریافتند که آن ها متابولیسم بدن را تغییر می دهند و قند خون را در مقایسه با موش هایی که به آن ها شکر خورانده شده بود، بیشتر افزایش می دهند.

از طرف دیگر در تحقیق دیگری که بر روی 400 نفر انجام شده بود نشان داده آن هایی که به طور مرتب شیرین کننده های مصنوعی استفاده می کنند که بیشتر در نوشابه ها و آدامس های رژیمی وجود دارد، باکتری های شکمی متفاوتی نسبت به آن هایی دارند که این کار را نمی کنند.

این افراد سطح بالاتری از قند خون دارند و عدم تحمل گلوکز بالاتری از خود نشان می دهند که این مسئله آن ها را در خطر بزرگ تری از ابتلا به چاقی و دیابت قرار می دهد. در یک آزمایش تعداد داوطلب برای خوردن این نوع شیرین کننده ها انتخاب شدند،هیچ یک از آن ها پیش از این از شیرین کننده های مصنوعی استفاده نمی کردند، از آن ها خواسته شد تا مقدار زیادی از ساخارین را برای یک هفته مصرف کنند که این مقدار معادل استفاده 40 قوطی کوکاکولای رژیمی در یک روز بود.

بعد از 4 روز اغلب آن ها قند خون بالا داشته و باکتری های شکمی آن ها تغییر یافته بود. محققان بر این باورند که باکتری های روده ای معینی، توسط مواد نامعلومی با شیرین کننده های شیمیایی واکنش نشان می دهند که این کار منجر به پاسخی شبیه به اوردوز قند در خون می شود.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

نوشابه رژیمی چیست؟

در اصل ما دو نوع نوشابه با قند مصنوعی داریم.

 • نوشابه های رژیمی که یک فرمول کاملاً متفاوت دارند و در طعم های مختلف تولید می شوند.
 • نوشابه بدون کالری که جوری تهیه شده تا طعم و مزه ای شبیه کوکا کولای معمولی داشته باشد.

این دو نوشابه 3 تفاوت عمده دارند:

نوشابه رژیمی حاوی آسپارتام، پتاسیم، کافئین، آب تصفیه شده گازدار و عطر و طعم است. اما در سال ۲۰۰۵ کوکا کولا نوعی محصول مشابه را وارد بازار کرد که نوشابه زیرو نام داشت. تفاوت دوم در میزان کافئین آن است. هر دو آن ها حاوی کافئین هستند فقط مقدار آن متفاوت است.

در نوشابه معمولی ۹.۷ میلی گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر کافئین وجود دارد که این میزان در نوشابه رژیمی ۱۲.۸میلی گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر و در نوشابه زیرو۹.۶ میلی گرم در هر ۱۰۰ میلی لیتر است. بنابراین میزان کافئین در نوشابه زیرو با نوشابه معمولی تقریباً برابر است و این میزان مساوی از باعث می شود بسیاری افراد مزه نوشابه زیرو را ترجیح دهند، چرا که مزه ای نزدیک تر به نوشابه معمولی را دارد.

و تفاوت سوم اسید های خوراکی مصرف شده در آن ها است. نوشابه های معمولی ۳۸۰ میلی گرم فسفوریک اسید، نوشابه رژیمی حاوی ۳۸۰ میلی گرم فسفوریک اسید و ۳۳۰ میلی گرم سیتریک اسید، نوشابه زیرو ۳۳۸ میلی گرم فسفریک اسید و ۳۳۱ میلی گرم سیترات سدیم دارد.

نوشابه های چاق کننده

نوشابه ها نه تنها هیچ فایده ای برای بدن ندارند بلکه به دلیل اینکه فاقد پروتئین، فیبر، ویتامین ث، ویتامین آ، کلسیم و آهن هستند اثرات مخرب هم بر جای می گذارند. در فصل گرما خیلی از مردم برای رفع تشنگی به جای آب ترجیح می دهند نوشابه های خنک شیرین را مصرف کنند اما باید بدانید که آسپارتام موجود در آن ها تأثیر مستقیمی روی افزایش اشتها دارد و باعث افزایش چاقی مفرط می شوند. البته به تأیید سازمان بهداشت جهانی آسپارتام به جز افزایش اشتهای کاذب مشکل دیگری ایجاد نمی کند.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

اتفاقی که در بدن با خوردن این نوشیدنی مضر می افتد بالا رفتن و کاهش ناگهانی قند خون و تولید انسولین بیشتر است که مهم ترین عامل ایجاد گرسنگی و میل بیشتر به غذاست. البته مثل همه خوراکی های مضر مصرف گاه به گاه نوشابه های رژیمی مشکلی ایجاد نمی کند اما مصرف مداوم باعث بیماری های گوارشی و مشکلات لثه و دندان خواهد شد.

نوشابه رژیمی برای دیابت

یکی از بیشترین افرادی که سراغ نوشابه های رژیمی می روند مبتلایان به قند خون یا دیابت هستند. این افراد به دنبال خوردنی نوشیدنی هایی می روند که در قند کمتری داشته باشد. طبیعی است که نوشابه بدون قند اولین گزینه آن ها خواهد بود اما در واقع آن ها به راحتی گول تبلیغات را می خورند.

طی تحقیقی در مرکز سرطان اروپا که در ایتالیا واقع شده ،به بررسی اثر آسپارتام بر سرطان پرداختند. آسپارتام به عنوان شیرین کنندۀ غیر قندی در نوشابه ها و سایر در صنایع غذایی استفاده می شود. محققین با بررسی آسپارتام بر موش های ماده متوجه افزایش شدید سرطان خون و لیفوما در این حیوانات آزمایشگاهی شدند. آسپارتام در اکثر محصولات دیابتی بجای شکر استفاده می شود و برای سلامتی بسیار مضر است.

نوشابه رژیمی در بارداری

یکی از نوشیدنی هایی که در بارداری خوردن آن ممنوع می شود نوشابه است.حالا فرقی نمی کند این نوشابه های عادی باشند یا رژیمی،در هر حال نباید از این نوشیدنی برای رفع تشنگی استفاده کنید. متخصصان تغذیه می گویند: نوشیدنی های رژیمی حاوی شیرین کننده های مصنوعی است و در مادران باردار می تواند خطر ساز باشد به شکلی که خطر زایمان زودرس را در خانم های باردار افزایش می دهد. باید دقت کنید که مصرف نوشابه های گازدار رژیمی نه تنها موجب کاهش وزن نمی شود، بلکه افزایش وزن را نیز به علت تحریک اشتها به دنبال خواهد داشت.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

آثار مخرب نوشابه

از بارزترین تأثیرات مخربی که نوشابه بر بدن افراد می گذارد پوکی استخوان است.اسید فسفریک و اسیدهای دیگر موجود در نوشابه در پوکی استخوان و کاهش کلسیم بدن نقش فوق العاده مخربی دارند.به این دلیل که نوشابه ها اجازه جذب کلسیم به بدن را نمی دهند.

همان طور که گفته شد به نوشابه های گازدار، کافئین زده می شود تا در مصرف کنندگان اعتیاد و وابستگی ایجاد کند. کافئین موجود در نوشابه های گازدار، با سرعت بیشتری در مقایسه با نوشیدنی های دیگر حاوی کافئین مانند قهوه جذب بدن می شود. کافئین موجب بر هم خوردن نظم خواب می شود، قاعدگی را تشدید می کند و سبب کم آبی بدن می شود.

اما اگر به هر دلیلی تمایل به مصرف نوشابه های رژیمی دارید، نوشابه بدون کالری را انتخاب کنید .با این کار فقط بین بد و بدتر یک گزینه را انتخاب کرده اید و در اصل مخرب بودن آن هیچ تأثیری ندارد. طی تحقیقات اخیر ثابت شده است نوشابه زیرو فاقد کالری، چربی، کربوهیدرات، کلسترول و شکر است.

جالب است بدانید این اثرات مخرب تنها بر وزن و استخوان های شما نیست،بلکه خوردن نوشابه به شدت به بافت دندان ها هم آسیب می رساند. برای اثبات میزان تخریب نوشابه بر دندان ها آزمایشی بر روی دندان یک فرد مرده انجام شد به این صورت که یک دندان مرده را که در وضعیت خوبی بود به مدت 24 ساعت در یک لیوان نوشابه گازدار قرار دادند و پس از 24 ساعت ظاهر دندان به طور کامل تغییر پیدا کرده بود و به شدت ضعیف شد و پوسید. نوشابه های گازدار خاصیت اسیدی دارند و سبب فرسایش مینای دندان ها می شوند. همچنین میزان قند بالای نوشابه پوسیدگی دندان ها را تسریع می کند.

شاید ندانید که یک دیگر از آثار مخرب نوشابه سوءتغذیه است. نوشیدنی نوشابه به طور مرتب نوعی اعتیاد ایجاد می کند.فردی که به خورد ن نوشابه معتاد می شود درواقع دچار کاهش اشتها و سوءتغذیه می شود. دقت کنید وقتی که شما در بطری یک نوشابه گازدار را باز می کنید حباب ها و گازهای موجود در آن به بیرون می پرند. این گاز به خاطر وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیب آن ها است که سبب اسیدی شدن نوشابه ها می شود. PH نوشابه های گازدار بین ۲.۵ تا ۳.۵ است که موجب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده می شود.

مشکل اساسی اینجا پیش می آید و این است که در کل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی است. اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می شود. چراکه مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب پذیراست. وقتی سیستم گوارشی در معده به هم بریزد غذای مصرفی گوارش نیافته باقی می ماند و سبب سوءهاضمه و نفخ می شود. افرادی که از زخم معده و سوزش سرسینه رنج می پرند باید از مصرف نوشابه های گازدار به شدت دوری کنند.

از دیگر نشانه هایی که به شما می گوید نوشابه چقدر ضرر دارد این است که این نوشیدنی های پرخطر را می توانید برای کارهای دیگری هم استفاده کنید. مثلاً اسیدسیتریک موجود در نوشابه، لکه های ظروف چینی را از بین می برد. پاک کردن آثار زنگ زدگی روی قشر کرومیومی سپر اتومبیل از دیگر کارهایی است که با نوشابه می توانید انجام دهید.فقط کافی است یک آلومینیم فویل را مچاله کرده و به نوشابه آغشته کنید روی سپر بمالید. برای تمیز کردن زنگ زدگی از زوایای باطری ماشین هم نوشابه انتخاب خوبی است.

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

یک بطری نوشابه را روی زوایای باطری بریزید تا زنگ زدگی ها و فرسودگی ها را جوشانده و بیرون بریزد.به طور کلی نوشابه برای رفع هر نوع زنگ زدگی خوب عمل می کند .یک پارچه را در نوشابه آغشته کرده و چند دقیقه روی پیچ و مهره بمالید تا آثار زنگ زدگی کاملاً پاک شود. یک بطری نوشابه را روی لباس های چرب ریخته و مقداری پاک کننده هم به آن اضافه کرده و آن را بشورید،نوشابه لکه های چربی را هم پاک می کند.نوشابه حتی گرد و غبار روی شیشه های ماشین را هم از بین می برد.

با توجه به این حجم از ضررهایی که نوشابه دارد در یک آزمایش نتیجه جالبی ارائه شد. محققان دریافتند که نوشابه های گازدار بر تقویت حافظه اثر می گذارد. نوشیدنی های گازدار، که همیشه خوردن آن ها مضر است می توانید موجب تقویت حافظه شوند!

در دانشگاه کلدونیان گلاسگو عصب شناسان به نتایجی در این زمینه رسیدند که می گفت مصرف مقداری نوشیدنی غیرالکلی معادل دو قوطی نوشیدنی گازدار روشی برای تقویت و نگهداری حافظه است. این نوشیدنی ها می توانید با زوال عقل در افراد سالخورده مبارزه کنند.

یک مدرس روانشناسی که این تحقیقات را رهبری می کرد گفته بود: افرادی که برای امتحانات خود درس می خوانند می توانند با افزودن قند به رژیم روزانه خود، موفق تر باشند. این محقق با استفاده از مجموعه ای از آزمایش های حافظه و روش های تصویربرداری از مغز، عکس العمل های داوطلبان را قبل و بعد از نوشیدن یک نوشیدنی شیرین ارزیابی کرد. نتیجه اینکه آن ها موفق شده اند ۱۷% بیشتر از قبل چیزهایی را به خاطربیاورند و از حافظه خود استفاده کنند.

از ۲۵ داوطلب شرکت کننده در این آزمون که در سنین ۱۸ تا ۵۲ سال بودند، خواسته شد که فهرستی از کلمات را به خاطر بسپارند. آن هایی که آب مخلوط با اسانس پرتقال و ۲۵ گرم شکر(تقریباً معادل مقدار موجود در یک قوطی کوکاکولا) نوشیده بودند، ۱۱% بیشتر از دیگران موفق به حفظ لغات شدند. اگر شرکت کنندگان دوبرابر این مقدار شکر مصرف کرده بودند، قادر بودند تا ۱۷% پیشرفت داشته باشند. آن ها همچنین توانستند یک هزارم ثانیه سریع تر از قبل، لغات را به یاد بیاورند.


گول نوشابه‌های رژیمی را نخورید
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
 • گول نوشابه‌های رژیمی را نخورید


  باید بدانید مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان داده است که خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی با مصرف نوشابه‌های گازدار رژیمی تا ۳ برابر افزایش می‌یابد.
 • دلایلی که به شما ثابت می‌کند نوشابه رژیمی نخورید!


  همه‌ی ما می‌دانیم که نوشابه برای ما مضر است، اما برخلاف انتظار، نوشابه‌ی رژیمی هم دارای مواد مضر بسیاری است که به مشکلات سلامتی متعدد مرتبط دانسته شده‌اند. در حقیقت نوشابه‌ی رژیمی ابدا هیچ گونه ارزش تغذیه‌ای ندارد.
 • در مصرف نوشابه‌های رژیمی زیاده‌روی نکنید


 • بلا‌هایی که نوشابه‌های رژیمی سرتان می‌آورد


  نتایج پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که نوشابه‌های رژیمی نیز به همان اندازه نوشابه‌های معمولی قند دارند و باید از آن‌ها نیز پرهیز کرد.
 • نوشابه های رژیمی این 6 بیماری را به جانتان می اندازند


  سلامت نیوز: کارخانجات تولیدکننده نوشابه با تبلیغاتی که انجام می دهند این تصور غلط را جا انداخته اند که نوشابه های لایت یا همان رژیمی قند ندارد و ضرر آن ها کمتر است. اما گوشتان به این حرف ها بدهکار نباشد. نتایج پژوهش های علمی نشان می دهد که نوشابه ها
 • نوشابه های رژیمی را بااحتیاط مصرف کنید


  سلامت نیوز: پژوهش های جدید دانشمندان نشان می دهد مصرف شیرین کننده های مصنوعی تأثیرات مخرب و منفی بر بدن داشته و موجب بروز اختلالات و بیماری هایی همچون چاقی و دیابت می شود. البته نوع مکانیسم تأثیرات مخرب این مواد با شکر طبیعی متفاوت است. به گزارش سل
 • از مضرات مصرف نوشابه‌های رژیمی چه می‌دانید؟


  طبق تحقیقات، شیرین کننده‌های مصنوعی ارتباط زیادی با افزایش خطر ابتلا به افسردگی دارند و احتمال ابتلا به افسردگی در کسانی که به طور مداوم از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند، ۳۰ درصد بیشتر است.
 • نوشابه رژیمی این عامل بدخلقی را ترک کنید


  هرچه زودتر بتوانید این نوشیدنی‌ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید بهتر است. اما گفتنش خیلی ساده‌تر از عمل کردن به آن است. به همین دلیل به جای اینکه بدون راهنما رهایتان کنیم، می‌خواهیم نکاتی در اختیارتان قرار دهیم که در این مسیر کمکتان می‌کنند.
 • نوشابه رژیمی در بارداری، فکر ترک کردن ندارید؟


  همه ما می دانیم که نوشابه، نوشیدنی سالمی نیست. با این حال خیلی ها عاشقش هستند.
 • باورهای نادرست در مصرف نوشابه های رژیمی


 • باورهای نادرست در مصرف نوشابه های رژیمی


  سلامت نیوز-*سید محمد موسوی: نوشابه های رژیمی نوشیدنی های کربناته ای هستند که به جای شکر با سایر شیرین کننده های مصنوعی از قبیل آسپارتام، ساخارین، سیکلامات، سوکرالوز و آسه سولفام پتاسیم شیرین شده اند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، از
 • نوشابه‌های رژیمی چه تاثیری در لاغری دارند؟


  این روزها که همه به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند بساط نوشیدنی های رژیمی و غذاهای کم کالری حسابی داغ داغ شده است. سؤال اصلی اینجاست که آیا چنین خوراکی هایی واقعاً به کم شدن وزن کمک می کنند؟
 • نوشابه های رژیمی چه تاثیری در لاغری دارند؟


  این روزها که همه به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند بساط نوشیدنی های رژیمی و غذاهای کم کالری حسابی داغ داغ شده است. سؤال اصلی اینجاست که آیا چنین خوراکی هایی واقعاً به کم شدن وزن کمک می کنند؟
 • موش مُرده داخل بطری نوشابه رژیمی+ عکس


  یک شهروند مکزیکی حین مصرف نوشابه رژیمی، متوجه وجود موش مُرده داخل بطری شد.
 • موش مُرده داخل بطری نوشابه رژیمی+ عکس


  یک شهروند مکزیکی حین مصرف نوشابه رژیمی، متوجه وجود موش مُرده داخل بطری شد.

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد