بازدید: 35

افراد مبتلا به اختلال وسواس چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1412400
با فرد دچار OCD هم روراست باشید، او دوست ندارد به دلیل مشکلی که دارد رفتار متفاوتی با او داشته باشید اگر در پروسه‌ی کنترل و درمان او احساس خوبی ندارید به او بگویید.

به گزارش شفاف، اگر می خواهید به کسی که دوستش دارید کمک کنید تا اختلال روانی اش کنترل شود حتما باید سطح آگاهی تان را بالا ببرید تا بدانید چه باید بکنید و با چه چیز هایی قرار است روبرو شوید. علائم، محرک ها، گزینه های درمانی و ... چیز هایی هستند که باید بدانید تا تصویری از آنچه یک فرد دچار اختلال وسواس یا OCD با آن روبروست داشته باشید.

از گفتگو فرار نکنید و در مورد موضوعات مختلف با او حرف بزنید تا هم شما گیج و آشفته نشوید و هم طرف مقابل تان احساس نکند که تنهاست و کسی او را درک نمی کند. مراقب خودتان هم باشید. کمک به درمان فرد بیمار کار سختی است و شما نیاز به راهکار هایی برای کاهش استرس و آرام سازی خودتان هم دارید.

 

روابط بین آدم ها هرگز ساده نبوده است، اما رابطه با کسی که از یک اختلال روانی رنج می برد می تواند واقعا پیچیده باشد و حتی گاهی صحبت کردن معمولی هم کار سختی بشود.

کسی که اختلال وسواس فکری  و عملی دارد، چه همسرتان باشد و چه فرزند و یا دوست نزدیک تان به هر حال سر کردن با چنین فردی نیازمند صبر، درک و آموزش است تا در مورد چالش هایی که طرف مقابل تان با او روبروست بیشتر بدانید وهم بتوانید در پروسه ی درمان و کنترل، حمایتش کنید.

خوب است بدانید:

«کسی که دوستش دارید، کسی که با OCD می جنگد، چه شما ببینید و چه نه، جنگ و جدال های اساسی در سرش در حال روی دادن است. ترس های او ممکن است ساده و یا حتی خنده دار به نظر برسد. اما برای آن هایی که با OCD زندگی می کنند، اضطراب خاموش شان، افکار مدام در حال تکرارشان، تصاویری که در ذهن دارند، گرایش های گیج کننده و کابوس های جهنمی شان، هر روز آن ها را تبدیل به جنگ و نبردی فراموش نشدنی می کند.

آن ها را دوست داشته باشید و به آن ها بگویید که باید بجنگند و می دانید که روزی پیروز خواهند شد. شاید آن ها هرگز نتوانند زمین جنگ را کاملا ترک کنند، اما زره شان قوی تر شده و با داشتن شما در کنار خود می توانند به سمت آینده ای روشن تر، شادتر و آرام تر پیش بروند».

سطح آگاهی تان را بالا ببرید

وقتی ندانید فرد دچار OCD چه در سرش می گذرد چگونه می توانید به او کمک کنید؟ یا حتی بدتر؛ اگر او نداند چطور افکارش را برای شما توضیح بدهد چه؟ وقتی پای کنترل و درمان به میان می آید، آموزش و آگاهی حرف اول را می زند. فهم بن مایه های مشترک و علائم OCD، تجربیات را بهنجار کرده و بینشی از جدال هایی که فرد بیمار با آن ها مواجه است به شما می دهد.

اجازه بدهید در مورد افکارش برای تان حرف بزند

یکی از سخت ترین کار ها برای افراد دچار اختلال وسواس این است که افکاری را که درسرشان می گذرد توضیح دهند. (افکار وسواسی) OCD به چیز هایی حمله می کند که فرد بیمار بیشتر از همه دوست شان دارد، که معمولا موجب افکار ناراحت کننده و ناهنجار در مورد دوستان، اعضای خانواده و همسر فرد وسواسی می شود. پس تعجب نکنید اگر در مورد افکار عجیب و غریبش در مورد شما با شما حرف زد (شروع مکالمه در این موارد برایش بسیار سخت است) تعجب نکنید.

برای یک OCD، مورد قضاوت واقع شدن یک ترس بزرگ است. به او یادآوری کنید که با هم هستید و خوشحالید که حاضر است با شما حرف بزند. گفتگو های کوچک شما بالاخره به گفتگو های بزرگ تر تبدیل خواهند شد.

صبور باشید

فرد دچار اختلال وسواس از شنیدن یک چیز واقعا خسته شده است: «این فقط یک تصور است». شاید از نگاه شما فقط یک تصور یا توهم باشد، اما فرد وسواسی توانایی عجیب و مرموزی برای تبدیل «یک تصور» به یک مارپیچ ِ. زندگی متحول کن دارد که می تواند قربانی اش را به ورطه های طولانی اجباری فکری و جسمی و روحی بکشاند. درد افراد وسواسی را کوچک و ناچیز تلقی نکنید. سعی کنید احساسش را بفهمید و با او همدلی کنید؛ نه اینکه احساس درماندگی اش را تشدید کنید.

هیجانات خیلی راحت می توانند بر روال مکالمه غلبه کنند، مخصوصا اگر ۵۰۰ بار همان مکالمه را تکرار کرده باشید، اما حمایت شما باید بی قید و شرط باشد و درک و همدلی تان جریانی یکنواخت داشته باشد.

افراد دچار اختلال وسواس فکری  عملی می دانند که «این فقط یک تصور است»، اما این تصور مزاحم مدام به آن ها حمله می کند و اگر وادرشان کنید این تصور را سرکوب کنند فقط به آن ها ثابت می کنید که در این نبرد تنها هستند. بابت هر فکری که آن را با شما درمیان می گذارند، هزاران جنگ درونی دارند که باید به آن ها برسند، پس صبور و آرام باشید و درک کنید که آن ها هم دوست دارند این تفکرات آزاردهنده، تکرار ها و نشخوار های فکری و دلهره ها و اضطراب ها دست از سرشان بردارند، حتی بیشتر از شما!

قوت قلب دادن گاهی می تواند مضر باشد

شاید به نظر برسد اینکه به فرد دچار اختلال وسواس بگویید که آدم خوبی است، نمی تواند به کسی آسیبی بزند و احمق و نامعقول نیست، کار خوبی است و نتیجه ی مثبتی دارد، اما قوت قلب دادن کلامی می تواند آسیب زننده باشد و در برخی موارد در پروسه ی درمان، اختلال ایجاد کند.

بگذارید این موضوع را پیچیده نکنیم، زیرا این کار ِ. شما نیست که دقیقا بدانید کجا و چگونه به فرد بیمار اطمینان خاطر و قوت قلب بدهید، مگر اینکه یک روانشناس باشید. چیز هایی که به آدم وسواسی می گویید می تواند افکار وسواسی اش را تشدید کنید یا کمکی باشد به تمرینات درمانی آن ها در خانه. پس باید مراقب باشید؛ مثلا اگر مدام از شما می خواهد که تائیدش کنید که آدم خوبی است، افکارش بد و ناراحت کننده نیستند، یا اینکه امکان ندارد به کسی لطمه ای بزند، پس باید با هم به یک روانشناس حرفه ای مراجعه کنید تا برنامه ای مشخص برای تمرین شما در خانه بدهد. شما قرار است شانه ای برای تکیه دادن باشید، نه اینکه افکار وسواسی را تغذیه کنید. ممکن است مکالمه های عادی شما به نظرتان عادی و بی ضرر برسند، اما می توانند خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید به طرف مقابل آسیب بزنند.

از سوال کردن نترسید و از جواب دادن طفره نروید

همانطور که گفتیم افکار مزاحم می توانند کابوس هایی باشند که با فرد زندگی می کنند. موضوعاتی که افراد وسواسی با آن ها اطرافیان را بمباران می کنند معمولا تابو یا بسیار ناراحت کننده اند، پس اگر طرف مقابل تان تردید دارد که دقیقا به شما بگوید در فکرش چه می گذرد و یا تصوراتش چه هستند، نترسید و شما از او سوال کنید. حتما تعجب خواهید کرد اگر بدانید با مستقیم نگاه کردن به چشمهایش و پرسیدن این سوال که: به من بگو دقیقا چه چیزی تو را آزار می دهد؟ چقدر می توانید از اضطرابش کم کنید.

البته محدودیت هایی وجود دارد و این نباید رویکرد همیشگی تان باشد. اگر به دنبال جزئیات باشید و هر بار که موضوعی برای وسواس پیش آمد، در مورد جزئیات پرس و جو کنید، فشاری که برای توضیح این جزئیات به بیمار وارد می شود می تواند اضطراب را بیشتر کرده و تفکر وسواسی را هم تشدید کند.

به شما هشدار می دهیم: خودتان را برای موارد عجیب و شوکه کننده هم آماده کنید. OCD می تواند گستره های اخلاقی تان را بهم بزند. وسواس می تواند به صورت خشونت، پدوفیلیا و فراتر از این ها هم جلوه کند. OCD، بدترین ترس های بیمار را در برمی گیرد، او را به این سو و آن سو می برد و ممکن است به شگفت انگیزترین شکل ممکن او را وادار به انجام کاری کند. ترس هایی که فرد بیمار در ذهن دارد چیز هایی هستند که هرگز روی نمی دهند، اما می توانند باعث شوند او دست به کار های عجیبی بزند.

آیا همسر شما علاقه ی وسواسی به بچه ها دارد؟ ممکن است تصاویر یا افکاری در ذهن داشته باشد که به بدترین شکل ممکن به آن ها آسیب بزند. آیا عشق وسواس گونه ای به شما دارد؟ ممکن است تصاویری تراژیک از خیانت شما به خودش در ذهن داشته باشد که حتی باعث شود شما را بکُشد!فراموش نکنید که او از چیزی که در فکرش می گذرد نفرت دارد و افکارش هیچ ارتباطی با آرزو های قلبی اش ندارند.

به خودتان هم اهمیت بدهید

آخرین توصیه ای که به شما می کنیم این است که خودتان را همانقدر که عزیزان تان را دوست دارید، دوست بدارید. حمایت و مراقبت از فرد دچار اختلال وسواس می تواند گاهی اثرات بدی روی شما بگذارد. ممکن است در این پروسه، فرسوده شوید و در پایان روز احساس ناخوشی کنید. اگر فکر می کنید لازم است برای خودتان هم از مشاور کمک بگیرید حتما این کار را بکنید.

با فرد دچار OCD هم روراست باشید، او دوست ندارد به دلیل مشکلی که دارد رفتار متفاوتی با او داشته باشید. اگر در پروسه ی کنترل و درمان او احساس خوبی ندارید به او بگویید، شاید لازم باشد چیزی را تغییر دهید. شاید هرگز متوجه نشوید، اما شما قوی ترین عشقی هستید که می توانید او را به سمت کنترل و درمان پیش ببرید.

منبع:برترین ها


افراد مبتلا به اختلال وسواس چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها