بازدید: 110

اختلال چند شخصیتی چیست؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1405158
اختلال چند شخصیتی یا اختلال تجزیه هویت شرایطی است که در آن فرد دارای دو یا چند شخصیت متمایز است که هر کدام ویژگی‌ها و هویت مخصوص به خود را دارند و به طور متناوت بر فرد کنترل پیدا می‌کنند.

وب سایت نبض ما: اختلال چند شخصیتی یا اختلال تجزیه هویت شرایطی است که در آن فرد دارای دو یا چند شخصیت متمایز است که هر کدام ویژگی ها و هویت مخصوص به خود را دارند و به طور متناوت بر فرد کنترل پیدا می کنند.

فرد مبتلا به اختلال تجزیه هویت یا اختلال چند شخصیتی ( با نام علمی Dissociative identity disorder)، اغلب دارای یک “شخصیت اصلی” است که ممکن است منفعل، وابسته و افسرده باشد. شخصیت های جایگزین آن ممکن است سن و جنسیت های مختلف داشته باشد و روحیه و ترجیحات متفاوتی را نشان دهد.

باور بر این است که این شخصیت ها را می توان کنترل کرد. اما زمانی که بروز این شخصیت ها خارج از کنترل باشد، آن ها از فرد جدا شده و در واقع فرد از آنچه که در وی رخ می دهد آگاهی ندارد. این شرایط، بسته به تعداد شخصیت ها، وضعیت اجتماعی و وضعیت سلامتی فرد، می تواند روی کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد.

علائم اختلال چند شخصیتی DID تاثیر بر کیفیت زندگی افراد می تواند بسته به تعداد تغییرات در آنها، وضعیت اجتماعی آنها و اینکه آیا آنها دارای شرایط بهداشتی دیگری هستند متفاوت است.

اختلال چند شخصیتی چیست؟ علائم و راه های درمان آن را بشناسید

علائم و نشانه ها

نشانه های اختلال چند شخصیتی در بزرگسالان عبارتند از:

 • احساس “از دست دادن زمان”
 • گیجی
 • نمایش دو یا چند شخصیت
 • احساس جدایی و تجزیه
 • شکاف حافظه ای
 • رفتار بدور از شخصیت

اختلال چند شخصیتی چیست؟ علائم و راه های درمان آن را بشناسید

کودکان مبتلا به نادیده گرفتن عاطفی، سوء استفاده جنسی و خشونت بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند.

نشانه های آن برای کودکان عبارتست از:

 • داشتن رویاها و خاطرات ناراحت کننده
 • عدم واکنش یا خارج شدن از محدوده خود
 • اضطراب روانی به یادآوری های تروما
 • واکنش های فیزیکی به تروما یا خاطرات، مانند تشنج
 • نشان دادن تغییرات غیر منتظره در تغذیه و فعالیت

اختلال چند شخصیتی چیست؟ علائم و راه های درمان آن را بشناسید

دلایل ابتلا به اختلال چند شخصیتی

تجزیه هویت مکانیسم معمول برای مقابله با استرس شدید و تروما، به ویژه در دوران کودکی است. افراد در هر سنی، قومیت، جنسیت و زمینه های اجتماعی می توانند مبتلا به این مشکل شوند. اما مهم ترین عامل آن سوء استفاده فیزیکی، احساسی یا جنسی در دوران کودکی است.

تجزیه هویت می تواند راهی برای محافظت از شخصیت اصلی در برابر تجربه دردناک ذهنی باشد. به این ترتیب، شخصیت های دیگر فرد آن شرایط بد را به یاد می آورند و این به شخصیت اصلی کمک می کند که آن خاطرات بد را فراموش کند.

اختلال چند شخصیتی را نباید با اختلال دوقطبی اشتباه بگیرید. برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره اختلال دو قطبی این مقاله را مطالعه نمایید.

تشخیص و تست اختلال چند شخصیتی

پزشک از فرد سوالاتی می پرسد و سوابق پزشکی او را چک می کند. علاوه بر نشانه های رفتاری که فرد از خود بروز می دهد، تست هایی هم برای تشخیص این اختلال وجود دارد.

تست هایی که برای تشخیص اختلال تجزیه هویت طراحی شده اند، معمولا شامل تعداد مشخصی از سوالات مشروط مرتبط با تجارب روزمره فرد است. به عنوان بخشی از پیش نیاز این تست، مهم است که فردی که تحت این آزمایش قرار می گیرد در شرایط ذهنی خنثی باشد و تحت تاثیر الکل و یا دارو نبوده باشد.

اختلال چند شخصیتی چیست؟ علائم و راه های درمان آن را بشناسید

تست بالینی ساختار یافته DSM-IV یکی از معروف ترین تست هاست. این تست در واقع یک معاینه تشخیصی است که عمدتا برای تشخیص بعضی از اختلالات شخصیتی اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. در بیماران روانپزشکی، این آزمون ممکن است بین 1 تا 2 ساعت طول بکشد.

با این حال یکی دیگر از ابزارهای محبوب تشخیص این اختلال، تست (Scale Experience Dissociative Scale (DES است. این تست در واقع یک پرسشنامه است که به طور گسترده ای برای تشخیص علائم اختلال استفاده می شود. این تست برای کودکان و برای نوجوانان آزمون های جداگانه ای دارد.

صرف نظر از اینکه کدام یک از این آزمونهای شخصیتی انتخاب شده باشد، باید توسط یک فرد حرفه ای صورت پذیرد، یعنی یک روانپزشک یا روانشناس تست را انجام دهد تا نتایج قابل اعتمادی به دست آید.

درمان اختلال چند شخصیتی

اختلال چند شخصیتی معمولا با روان درمانی (صحبت کردن درمانی) درمان می شود و درمان دارویی تاثیر زیادی ندارد.

این روند درمانی بیشتر بر موارد زیر تمرکز دارد:

 • آموزش فرد در مورد وضعیت هایی که در آن قرار می گیرد.
 • افزایش آگاهی و تحمل احساسات
 • کار بر روی کنترل محرک های شخصی
 • جلوگیری از تجزیه هویت بیشتر
 • مدیریت روابط فعلی، عوامل استرس زا و عملکرد روزانه

مطالعه ای نشان داده است که افرادی که تحت درمان قرار می گیرند، بهبود قابل ملاحظه ای در طول زمان خواهند داشت. هدف درمان این نیست که تمام شخصیت ها را به یک شخصیت کاهش دهد یا آن ها را از بین ببرد.

بلکه هدف این است که به تمام شخصیت ها کمک کند تا بتوانند همگام با هم زندگی کنند و با هم همکاری کنند. و همینطور به فرد کمک کنند که عواملی را که باعث تغییر شخصیتش می شود، شناسایی کرده و در نتیجه بتواند برای آن ها آماده شود.

اختلال چند شخصیتی چیست؟ علائم و راه های درمان آن را بشناسید

ازدواج با افراد چند شخصیتی

اگر با چنین فردی ازدواج می کنید و یا این که همسرتان دچار چنین مشکلی شده است لازم است که نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

1- اطلاعات خود را در مورد این اختلال بیشتر نمایید. چرا که همسر شما ممکن است نتواند همه چیز را برای شما توضیح دهد. اگر اطلاعات خوبی راجع به این اختلال داشته باشید می تواند شرایط بوجود آمده را بهتر مدیریت کنید.

2- به آن ها اطمینان دهید که بی قید و شرط دوستشان دارید. همسر شما ممکن است که این احساس را داشته باشد به خاطر بیماری اش و پیام های متناقض شخصی که از درونش صادر می شود، فردی غیرقابل دوست داشتن است. شما باید این اطمینان را به آن ها بدهید که بدون شرط و بدون در نظر گرفتن مشکل شان دوستشان دارید.

3- با آن ها راحت صحبت کنید. ارتباط موثر از طلا با ارزش تر است. با آن ها آزادانه صحبت کنید تا ببینید که به عنوان یک شخص از شما چه چیزی انتظار دارند. برای مثال آیا آن ها دوست دارند همیشه با یک اسم صدایشان کنید؟ یا برای هر حالتی یک اسم را دوست دارند؟ ارتباط موثر باعث می شود شما درک بهتری از خواسته های طرف مقابلتان داشته باشید.

اختلال چند شخصیتی چیست؟ علائم و راه های درمان آن را بشناسید

4- به تمام شخصیت هایش احترام بگذارید. چه آن هایی که می شناسید و چه آن هایی که هنوز نمی شناسید. با تمام شخصیت های آن ها صادقانه، با محبت و با احترام برخورد کنید. یادتان باشد که شاید شما شخصیت های درونی را نبینید ولی آن ها شما را رصد می کنند هرچند که در ظاهر فرد دیگری را به نمایش می گذارد.

5- با هرکدام از شخصیت ها روابط شخصی مناسبی بسازید. هر یک از شخصیت های درونی، ایده ها، افکار، خواسته ها، ترجیحات، ناسازگاری ها، ترس، احساسات مخصوص به خود را دارد. آنها اسامی خود، رفتارها و منش خاصی هم دارند. همانطور که هر شخصیت را به عنوان یک فرد شناختید، شما قادر خواهید بود که در آن لحظه تشخیص دهید که چه کسی با شما در حال ارتباط است و سپس می توانید درک بهتری از شرایط موجود داشته باشید.

6- خودتان را برای عدم ثبات آماده کنید. شخص دچار این اختلال تغییرات زیادی در نظرات و رفتار خود دارد و ممکن است به شدت در برابر شما مقاومت کند. لذا خودتان را آماده کنید که طرف مقابل تان جواب هایی به شما دهد که هرکدام با دیگری ممکن است متناقض باشد.

7- نسبت به تماس های فیزیکی محتاط باشید. افراد دچار این اختلال ممکن است تجربه های تلخی از تماس فیزیکی در گذشته داشته باشند. مثل خشونت، سوءاستفاده جنسی یا فیزیکی و یا بر عکس از کمبود تماس فیزیکی رنج برده باشند. برای همین ممکن است نسبت به تماس های فیزیکی حساس باشند.

تماس فیزیکی ناگهانی و غیرقابل انتظار ممکن است واکنش های سختی را برای طرف مقابل به همراه داشته باشد. لذا لازم است که همیشه طرف مقابل پیش از تماس فیزیکی از آن آگاهی داشته باشد.

8- نشانه های تغییر شخصیتی را بشناسید. این نشانه ها می تواند شامل یادآوری خاطرات بد، افسردگی و حالت دپرس گونه، فراموشی و یا رفتار پرخاشگرانه باشد.

9- از وسایل شخصی همسرتان مراقبت کنید. وقتی شخصیت تغییر می کند الزاما حافظه و خاطرات باقی نمی ماند. لذا ممکن است از خیلی از وسایل و اطلاعات خود محافظت نکند. داشتن یک کپی از اطلاعات می تواند موثر باشد.

10- مراقب باشید که رفتارهای خشونت آمیز با خودش نداشته باشد. در برخی مواقع به دلیل تجربه های تلخ گذشته، فرد دوست دارد از شرم داشتن آن ها فرار کند. برای همین دست به اقدامات خشونت بار می زند. در صورتی که چنین چیزی را مشاهده کردید، فورا به دکتر یا پلیس زنگ بزنید.


اختلال چند شخصیتی چیست؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
 • اختلال چند شخصیتی چیست؟


  اختلال چند شخصیتی یا اختلال تجزیه هویت شرایطی است که در آن فرد دارای دو یا چند شخصیت متمایز است که هر کدام ویژگی‌ها و هویت مخصوص به خود را دارند و به طور متناوت بر فرد کنترل پیدا می‌کنند.
 • علل و راه‌های درمان اختلال شخصیتی


  به دلیل تنوع اختلال‌های شخصیتی، عوامل مختلفی هم در بروز و هم در ایجاد این اختلال نقش دارند. هرچند پژوهش‌های صورت گرفته تاکنون به روشنی علت اصلی خاصی را برای آن مطرح ننموده اند، اما عوامل زمینه‌ای و خطر ساز بسیاری برای ایجاد آن ذکر شده که شامل موارد ذ
 • ۱۰ اختلال شخصیتی که از آن‌ها بی‌خبرید!


  افرادی که به این اختلال مبتلا هستند خود را بسیار زیبا و جذاب می‌دانند. آن‌ها دائما سعی دارند جلب توجه کنند و کلا اعتماد بنفسشان به تایید و جذب دیگران وابسته است.
 • اختلال شخصیتی ها مستعد جرم اند


  سلامت نیوز: پشت هر جرمی انگیزه ای وجود دارد. روانشناسی برای وقوع جرم و بزه در جامعه دلایلی را در نظر گرفته است.به گزارش سلامت نیوز، بهروز بیرشک، روانشناس، در گفت وگو با روزنامه آرمان، می گوید: «در مورد ارتکاب جرم باید شخصیت هایی را که دارای برخ
 • ۱۰ اختلال شخصیتی که از آنها بی خبرید


  اختلالات شخصیتی نوعی اختلالات ذهنی هستند که بر نحوه ی مدیریت احساسات، رفتار و روابط افراد تاثیر می گذارند. این اختلالات می توانند موجب ناهنجاری شده و منجر به مشکلات شخصیتی شوند و در نتیجه ایجاد اضطراب و افسردگی کنند.
 • گزارش نیوزویک از اختلال شخصیتی ترامپ


  نشریه نیوزویک در مطلبی موضوع سلامت روانی رئیس جمهور آمریکا را از زبان یکی از مقام‎های سابق این کشور مورد بررسی قرار داده است.
 • کابوس های شبانه کودکان، یک اختلال شخصیتی است؟


  کابوس های شبانه معمولاً کودکان سه تا ۱۰ ساله را وحشت زده و آن ها را شب از خواب بیدار می کند.
 • خودگویی؛ اختلال شخصیتی که مهارت‌های ارتباطی را سخت می‌کند


  یک کارشناس ارشد مشاوره خانواده درباره افرادی که در بزرگسالی با صدای بلند با خود صحبت می‌کنند، گفت: این اشخاص در دوران کودکی ضربه‌های روحی عمیق را تجربه کرده‌اند.
 • اختلال شخصیتی ترامپ مانع از انجام تعهداتش می‌شود


  جورج کانوی، وکیل و منتقد دونالد ترامپ بر این باور است ویژگی‌های رفتاری افراطی و نابجا نشان از ناتوانی این شخص از انجام وظایف دولتی اش به شمار می‌آید.
 • سناتور جمهوریخواهان: ترامپ اختلال شخصیتی دارد!


  روزنامه ایندیپندنت در مطلبی به انتقاد شدید شماری از جمهوری خواهان بلند پایه از رییس جمهور آمریکا پرداخت.
 • ارتباط استرس در بارداری و بروز اختلال شخصیتی در کودک


  سلامت نیوز: نتایج یک تحقیق نشان می دهد: استرس در دوران بارداری می تواند با بروز اختلال شخصیتی در کودک مرتبط باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در این بررسی آمده است: کودکان زنانی که در دوران بارداری استرس های شدیدی را متحمل شده اند ۱۰ برا
 • بلوغ‌های ازدواج/ اختلال‌های شخصیتی عاملی فریبنده یا بازدارنده


  گروه سلامت ــ در چهارمین جلسه کارگاه آموزشی «رسم انتخاب» از سلسله جلسات طرح هماهنگ «امید وصل»، موضوع بلوغ‌های ازدواج تشریح شد.
 • افراد مبتلا به اختلال وسواس چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟


  با فرد دچار OCD هم روراست باشید، او دوست ندارد به دلیل مشکلی که دارد رفتار متفاوتی با او داشته باشید اگر در پروسه‌ی کنترل و درمان او احساس خوبی ندارید به او بگویید.
 • سناتور سابق جمهوریخواه: ترامپ به اختلال شخصیتی دچار است


 • تست شخصیت انیاگرام – تیپ شخصیتی شما چیست؟


  تست شخصیت انیاگرام یکی از تست‌های شخصیت در روانشناسی است که افراد را به نه تیپ شخصیتی دسته بندی می‌کند که هر تیپ نقاط قوت و ضعف خود را دارد.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها