بازدید: 12

دست سوداگران از بازار مسکن قطع می‌شود؟

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1404047
کمیسیون اقتصادی مجلس با تصویب طرح مالیات بر عائدی سرمایه در بخش املاک، می‌تواند زمینه لازم برای در امان نگه داشتن بازار مسکن از دستبرد سوداگران فراهم کند و کمک شایانی به تنظیم این بازار انجام دهد.

خبرگزاری فارس: تابستان امسال، بازار مسکن اوضاع خوبی نداشت و بسیاری از متقاضیان مسکن نه تنها برای خرید بلکه برای اجاره واحد مسکونی مورد نیاز خود با مشکل جدی مواجه بودند به گونه ای که گروهی از اجاره نشینان مجبور شدند از شهر های بزرگ به شهر های کوچک و حاشیه شهر ها مهاجرت کنند.

مطابق گزارش بانک مرکزی، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در شهریور ماه امسال نسبت به شهریورماه پارسال بیش از ۷۴ درصد رشد داشت و به رقم ۸.۱ میلیون تومان به ازای هر مترمربع رسید. در این شرایط، حتی بالاترین سقف وام خرید مسکن (۱۶۰ میلیون تومان) که در قالب تسهیلات «مسکن یکم» اعطا می شود عملا کمک قابل توجهی به خرید مسکن نمی کند، زیرا صرفا حدود ۲۰ متر مربع از یک واحد مسکونی را پوشش می دهد. در نتیجه، روز به روز توان مردم برای خرید مسکن کاهش یافت.

از طرف دیگر، بازار مسکن در ماه های اخیر علاوه بر تورم شدید با رکود سنگین هم مواجه شده به گونه ای که تعداد معاملات صورت گرفته در شهر تهران در شهریورماه امسال ۱۰۳۳۵ معامله بوده است که کمترین میزان معامله ماهیانه در دو سال اخیر بوده است. البته با صرف نظر از فروردین ماه که به دلیل تعطیلات نوروزی، تعداد معاملات در آن بسیار پایین است.

با این وجود، متاسفانه متولی اصلی بخش مسکن در کشور یعنی وزارت راه و شهرسازی طرح و برنامه خاصی برای برون رفت از این وضعیت ندارد و مسئولین ارشد این وزارتخانه بهبود وضعیت مسکن را به تغییر شاخص های اقتصاد کلان کشور حواله می دهند. در نتیجه، گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای تنظیم بازار مسکن آماده کرده اند که اگر تصویب و اجرا شود، کمک شایانی به مقابله با افزایش قیمت های شدید مسکن خواهد کرد.

طرح مهم مجلس برای مقابله با سوداگری و کاهش التهابات بازار مسکن

کارشناسان یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت مسکن را حضور سوداگران در بازار مسکن می دانند. این افراد با انگیزه کسب سود بادآورده و سرشار در بازار خرید و فروش مسکن حضور پیدا می کنند. انجام معاملات مکرر، سفته بازی و امثال آن از جمله فعالیت های سوداگرانه در این بخش است. بررسی تجربه کشور های موفق در حوزه مسکن نشان می دهد که دولت ها برای مقابله با تقاضا های سرمایه ای و سوداگرانه از ابزار مالیات به عنوان تنظیم گر اقتصاد استفاده می کنند. یکی از موثرترین این مالیات ها، مالیات بر عائدی سرمایه (CGT) است که قدیمی ترین مالیات حوزه زمین و مسکن است و بررسی ها نشان می دهد این مالیات در کشور به راحتی قابل اجراست. در این مالیات دولت ها درصدی از ما به التفاوت قیمت خرید و فروش را از فروشنده اخذ می کنند تا حاشیه سود در معاملات مسکن پایین آمده و انگیزه تقاضا های سوداگرانه کاهش پیدا کند.

در همین راستا، گروهی از نمایندگان مجلس با محوریت کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس طرحی با عنوان «الحاق یک ماده به قانون مالیات های مستقیم و مقابله با سوداگری و کاهش التهابات بازار مسکن» با هدف اخذ مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) در بخش مسکن تهیه کرده اند. این طرح با امضای ۱۱۷ نفر از نمایندگان مجلس در جلسه مورخ ۷ شهریورماه مجلس اعلام وصول شد و قرار است به عنوان ماده ۵۹ مکرر به قانون مالیات های مستقیم الحاق شود.

بر اساس این طرح، از یک ماه پس از تصویب، هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین، املاک و مستغلات با کاربری های مسکونی، اداری و تجاری که پس از تاریخ اجرای این قانون خریداری (به انتقال گرفته) شوند، مشمول «مالیات بر عائدی سرمایه» خواهد شد و نرخ این مالیات در سال اول اجرا ۵ درصد، در سال دوم ۱۰ درصد، در سال سوم ۱۵ درصد و از سال چهارم به بعد ۲۰ درصد عائدی ملک خواهد بود.

البته مطابق با این طرح، موارد زیر از پرداخت این مالیات معاف می باشند: الف- اولین انتقال املاکی که قبل از اجرای این قانون خریداری شده باشند، ب- نقل و انتقال واحد مسکونی اصلی هر شخص حقیقی، یکبار در هر ۲ سال، ج- اولین انتقال ساختمان های نوساز، در صورتی که ۵ سال از اخذ پروانه ساخت نگذشته باشد، د-نقل و انتقال به منظور وقف ملک، ه- زمانی که قیمت فروش (انتقال دادن) کمتر از قیمت خرید (به انتقال گرفتن) باشد.

سابقه قانون مالیات بر عائدی سرمایه در بخش املاک در قوانین کشور

تا سال ۶۶، موضوع اخذ مالیات بر عائدی سرمایه در بخش املاک در قانون مالیات های مستقیم کشور وجود داشت. در این سال، این مالیات و برخی دیگر از مالیات های فصل املاک با توجیه عدم شفافیت اطلاعات از قانون مذکور حذف شدند. در سال ۹۳ و در جریان بررسی لایحه اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، این موضوع مجددا در دستور کار مجلس قرار گرفت. اما با نامه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، به رئیس مجلس و با رای نمایندگان از قانون حذف شد. در بخشی از این نامه که در اواسط اردیبهشت ماه ۹۳ در رسانه ها منتشر شد، آخوندی درباره این موضوع نوشته بود: «بند ۱۷ به موضوع مالیات بر عائدی سرمایه برمی گردد. وزارت راه و شهرسازی با حذف کامل این بند موافق است. مالیات بر عائدی سرمایه نه از دیدگاه نظری و نه از دیدگاه اجرایی قابل توصیه نیست. به نظر وزارت راه و شهرسازی این بند حتما باید حذف شود».

در ماه های اخیر و پس از مطرح شدن مجدد این موضوع در کشور، مجددا آخوندی در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» در ۶ مرداد ماه امسال اعلام کرد که با اخذ مالیات بر عائدی سرمایه در بخش املاک مخالف است.

تاکید مراکز کارشناسی دولت و مجلس بر ضرورت اخذ مالیات بر عائدی سرمایه در بخش املاک

وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی در حالی اخذ مالیات بر عائدی سرمایه در بخش املاک را غیر علمی می داند که مرکز پژوهش های مجلس و وزارت اقتصاد، از حامیان اخذ این مالیات هستند. مرکز پژوهش های مجلس در گزارش شماره ۱۵۹۵۶ خود با عنوان «تحلیل تحولات اخیر اقتصاد ایران» که در مردادماه امسال منتشر کرد، بر ضروت وضع مالیات بر عائدی سرمایه در بازار های سرمایه ای از جمله مسکن تاکید کرد. در این گزارش هدف از اجرای این مالیات محدود کردن فرصت های سفته بازی بازار مسکن و افزایش هزینه معاملات سوداگرانه بیان شده است.

همچنین معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد نیز آذرماه پارسال با انتشار گزارشی با عنوان «پیشنهاد اصلاح مالیات بر املاک با تاکید بر عائدی سرمایه» بیان داشته است: «اجرای مالیات بر عائدی سرمایه زمین و مسکن نه تنها موجب افزایش قیمت و اجاره مسکن نمی شود بلکه ابزار بسیار قوی در جهت کنترل قیمت و اجاره است و به علاوه حجم قابل توجهی از سرمایه های کشور را به بخش های مولد اقتصادی انتقال می دهد که رشد تولید و اشتغال را بدنبال دارد».

روز یکشنبه ۱۵ مهرماه، قرار است طرح مالیات بر عائدی سرمایه در بخش املاک (طرح الحاق یک ماده به قانون مالیات های مستقیم و مقابله با سوداگری و کاهش التهابات بازار مسکن) در کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی مورد بررسی قرار گیرد و اعضای این کمیسیون آزمون بزرگی برای مقابله با سوداگران بخش مسکن دارند. با توجه به اینکه نمایندگان مجلس بخصوص اعضای کمیسیون اقتصادی، تجربه حذف این مالیات در سال ۹۳ و همچنین تلاطمات بازار مسکن در ماه های اخیر که نتیجه تصمیم غلط آن روز های خانه ملت بود را پیش روی خود دارند، انتظار می رود این طرح را تصویب کنند و الزامات لازم برای اجرایی شدن آن را هم در نظر بگیرند. در این صورت، بازار زمین و مسکن را از دستبرد سوداگران در امان نگه می دارند و کمک شایانی به تنظیم بازار مسکن و مقابله با افزایش قیمت های شدید در این بازار بکند.

انتهای پیام/


دست سوداگران از بازار مسکن قطع می‌شود؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

گزارش ها

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارشی از جنایات هولناک و خیانت‌های رضاخان

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش میدانی از بازار مولوی/ کیلو؛ به گرم تبدیل شد!

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش تصویری از سخنرانی حجت الاسلام پناهیان در فاطمیه اول

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

تأثیر بودجه 98 بر بورس/ گزارش‌های 9ماهه نمک گزارش‌های سالانه را برد

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان

گزارش مرکز بحرینی از بازداشت 5 هزار زندانی آزادی بیان