بازدید: 72

واکنش‌ها در ایران به پاتک روحانی به ترامپ

منبع : فرارو کد خبر: 1401583
اما سخنان روحانی تحت تاثیر اتفاقات دیگری هم بود. پس از نطق تند ترامپ قیمت دلار در فضای مجازی به شدت بالا رفت و به 18هزار تومان نزدیک شد این در حالی بود که هیچ معامله در بازار صورت نمی‌گرفت، با این حال قیمت از سوی دلالان تعیین می‌شد.
واکنش ها در ایران به پاتک روحانی به ترامپ
فرارو- بلاخره دونالد ترامپ و حسن روحانی مواضع خود را در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کردند. همانگونه که انتظار می رفت بخش مهمی از سخنرانی دو رییس جمهور آمریکا و ایران به تقابل با یکدیگر اختصاص داشت. ابتدا دونالد ترامپ به تندی به ایران حمله کرد و پس از آن حسن روحانی با آرامش به تَک ترامپ، پاتک زد. سخنان دو رییس جمهور با واکنش های مختلفی روبه رو شده است. در ایران بسیاری از سخنان حسن روحانی استقبال کرده اند.
بیشتر بخوانید:
حمله ترامپ به ایران
پاسخ روحانی به ترامپ

به گزارش فرارو، پس از پایان سخنان شب گذشته روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل فضای مجازی پر بود از تعابیر این چنینی "بهترین سخنرانی"، "پاسخ قوی روحانی به ترامپ" و... تعابیری که نشان می دهد افکار عمومی نسبتا از سخنان حسن روحانی رضایت دارد. از سوی دیگر سخنان ترامپ از سوی کاربران ایران "تندروانه" ارزیابی شده است.

امروز روزنامه ها نیز چه اصلاح طلب و چه اصولگرا با مواضع حسن روحانی همدلانه برخورد کردند. اصلاح طلبان که از این مواضع تمجید کردند و اصولگرایان نیز انتقادی را صورت ندادند.

در میان تحلیلگران و ناظران داخلی نیز همین نگاه وجود دارد. به نظر می رسد آن ها نیز سخنان ریییس جمهور را مثبت دیده اند در مقابل مواضع رییس جمهور آمریکا را " خطرناک" می دانند.
 
واکنش ها در ایران به پاتک روحانی به ترامپنگاه روزنامه کیهان به سخنان رییس جمهور

واکنش روزنامه ها
امروز سه شنبه، روزنامه های اصلاح طلب بیشتر آن بخش از سخنان روحانی را برجسته کرده اند که اشاره به مذاکره و گفتگو دارد. تیتر یک روز نامه های ایران، دنیای اقتصاد، همشهری، شرق، آفتاب یزد، آرمان این رویکرد را دارند.

اما روزنامه اصلاح طلب اعتماد بخشی از سخنان روحانی درباره "تحریم و تکفیر" را برجسته کرده است.

روزنامه های اصولگرا مواضع تند تر روحانی به خصوص علیه آمریکا را مهم تلقی کرده اند. روزنامه صبح نو نزدیک به محمد باقر قالیباف سخنان روحانی در سازمان ملل را "پاسخی کوبنده به یاوه گویی ها رییس جمهور امریکا" دانسته است و تیتر "تعهد برابر تعهد؛ تهدید برابر تهدید" را بر گزیده است. روزنامه کیهان نیز همین تیتر را برگزیده است.

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران با دو تیتر اصلی درباره سخنان ترامپ و دیگری از سخنان روحانی منتشر شده است. این روزنامه نطق ترامپ را عقب نشینی رییس جمهور آمریکا از "ادعای صفر کردن فروش نفت ایران" دانست. این روزنامه برای سخنان روحانی هم تیتر "تحریم های یکجانبه آمریکا تروریسم اقتصادی علیه ایران است" را انتخاب کرد.

وطن امروز دیگر روزنامه اصولگرا بخشی از سخنان روحانی را مهم دانست که به انتقاد از کشور های غربی برای پناه دادن به تروریست های عامل جنایت اهواز پرداخته بود. وطت امروز تیتر زد "تروریست ها در پایتخت های غربی چه می کنند."

روزنامه خراسان نیز انتقاد روحانی از نازیسم را مورد توجه قرارداده است. بیشتر روزنامه های اصولگرا تمسخر ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را برجسته کرده اند.
 
واکنش ها در ایران به پاتک روحانی به ترامپتیتر روزنامه دولت براس سخنان روحانی

واکنش نمایندگان مجلس
روزنامه اعتماد یادداشتی از محمدرضا بادامچی نماینده اصلاح طلب مجلس منتشر کرده که به بررسی سخنان روحانی می پردازد. این نماینده مجلس سخنان رییس جمهور را براساس گفتمان «عزت، حکمت و مصلحت» دانست. او از اینکه روحانی برخلاف برخی درخواست ها تندروانه سخن نگفت، استقبال کرد.

بادامچی نوشت: «آقای روحانی رییس جمهور است و طبیعتا می داند کسانی که به او رای دادند، خواستار استفاده از ادبیات تندروانه و اتخاذ رویکرد های افراطی در سیاست ورزی نبوده و نمی خواهند احیانا به زبان تهدید با جهان سخن بگوید.»

پیشتر برخی رسانه های اصولگرا همچون روزنامه کیهان خواستار موضع گیری شدید ایران مقابل آمریکا شده بود.

محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید نیز امروز در توئیتی نوشت: «سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل اقتدار و صلابت جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان کشید. رئیس جمهور الزامات مذاکره برابر با کشور های دنیا از جمله ایالات متحده آمریکا را با صراحت بیان کرد. حال توپ در زمین طرف مقابل است.»

محمد رضا تابش نماینده اردکان هم درباره سخنان روحانی گفت: «در یک کلام، رییس جمهوری اسلامی ایران با ادب، متانت و قاطعیت پاسخ گستاخی ها و هتاکی های ترامپ را داد و در عین حال مواضع شفاف، منصفانه و منطبق بر قوانین و قواعد بین المللی و تعالیم اسلامی و ملی را در مواجهه با مسائل جهانی به زیبایی تبیین کرد.»

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس هم در واکنش به سخنان روحانی اظهار کرد: «سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل فرصت بسیار خوبی بود برای این که ما حقانیت کشورمان را به رخ جهانیان بکشانیم و این اقدام به خوبی صورت گرفت.»

او افزود: «رییس جمهوری هم موضوع را به خوبی مطرح کرد و حقانیت کشورمان را به زیبایی به تصویر کشید و نشان داد که ایران کشوری قدرتمند و عزتمند است.»

واکنش ناظران و فعالان سیاسی
اما در رسانه ها و فضای مجازی ناظران و فعالان سیاسی نیز درباره سخنرانی ترامپ و روحانی سخنان بسیاری مطرح کرده اند. اکثر واکنش ها از تند بودن سخنان ترامپ و معتدل و دقیق بودن اظهارات روحانی حکایت دارد.

نصرت الله تاجیک تحلیلگر مسائل بین الملل در یادداشتی در روزنامه اعتماد درباره سخنان ترامپ تحلیل کرد: "انتظاری دیگر از سخنرانی دونالد ترامپ نمی رفت، او هیچ چیز بدیعی در سخنانش مطرح نکرد، اظهارات او درست مانند پیش بینی های ناظران با ادعا هایی در مورد موفقیت های عمده اش آغاز شد و در مورد ایران همان گونه که بار ها از سوی خودش و دیگر مقام های ارشد دولتش تکرار شده است، ایران را به گسترش تروریسم و خشونت در جهان متهم کرد."

به گفته او " آنچه امروز اهمیت دارد واکنش و استراتژی جمهوری اسلامی ایران برای رویارویی با فشار هایی است که ایالات متحده امریکا تلاش دارد برای ایجاد شکاف و آسیب در ایران به کار بگیرد."

تاجیک تاکید کرد: «رویکرد منسجم و سیاست واحد در رویارویی با مسائل منطقه ای و بین المللی یکی از لازمه های کاهش آسیب پذیری در برابر فشار های دونالد ترامپ و سیاست هایی است که علیه ایران اعلام می کند.»

اما در فضای مجازی تحلیلگران سیاسی هم از سخنان روحانی استقبال کردند. علیرضا نامور حقیقی در این باره در توئیتی نوشت: "روحانی یکی ازبهترین نطق های چهل سال اخیر نمایندگان سیاسی ایران درسازمان ملل را ایراد کرد و سعی کرد راهنمای دیپلماتیکی برمبنای منطق وحقوق بین الملل، برای مشکلات منطقه و تحقق صلح ارائه دهد. مشکل اینه که تصمیم گیرندگان وبازیگران عملی سیاست خارجی ایران در برخی موارد راهنمای دیگری در دست دارند."

او در توئیتی دیگر درباره سخنان ترامپ تاکید کرد: «ترامپ با آنکه در مصاحبه ها مدعی بود آماده مذاکره بدون شرط با ایران هست، اما در نطق خودش درسازمان ملل که بعنوان سند حقوقی ضبط میشود نه تنها حاضر نشد چنین موضعی را ارئه دهد بلکه تندتر از همیشه رهبران سیاسی ایران را که طرف مذاکره احتمالی هستند را مورد حمله قرارداد. اما روحانی امکان مذاکره را باز گذاشت.»

امید بلاغتی از فعالان جوان فضای مجازی هم نوشت: «بهترین حضور و سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل. متنی درجه یکی که معلوم بود به کلمه کلمه اش در زبان فارسی و ترجمه اش فکر شده است. لحن روحانی هم سویه مقتدرانه و هم دیپلماتیک را توامان داشت. لااقل اینجا نماینده و صدای واقعی مردم بود.»

حتی اصولگرایان نیز از سخنرانی روحانی استقبال کردند و یا حداقل علیه او اظهار نظر نکردند. حمید رسایی در توئیتی نوشت: «نطق امشب روحانی در سازمان ملل، نشون میده که شیخ ما داره کم کم، از حالت خوش گمانی به کدخدا، وارد فاز بدگمانی به کدخدا میشه. فقط بابت این تجربه تکراری و بدیهی، پنج سال فرصت دولت و عمر یک ملت را هدر داد. نمیدونم حالا باید خوشحال باشیم یا ناراحت ...»

اما سخنان روحانی تحت تاثیر اتفاقات دیگری هم بود. پس از نطق تند ترامپ قیمت دلار در فضای مجازی به شدت بالا رفت و به 18هزار تومان نزدیک شد این در حالی بود که هیچ معامله ای در بازار صورت نمی گرفت، با این حال قیمت از سوی دلالان تعیین می شد.

این مسئله سخنان روحانی را تحت شعاع قرار داد. در همین رابطه مصطفی تاجزاده فعال سیاسی اصلاح طلب در توئیتی نوشت: «روحانی برای دومین بار در نبرد روسای جمهور ایران و امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل بر ترامپ غلبه کرد، اما از دلار شکست خورد. پیروزی سیاسی غرورآفرین است، اما سقوط ریال زندگی را بر مردم و به ویژه بر قشر های محروم و کم درآمد سخت تر می کند. روحانی اقتصاد کشور را دریابد.»

مخالفان نظام هم در فضای مجازی تا آنجا که توانستند و تیغشان برید علیه سخنان روحانی اظهار نظر کردند. برخی از آن ها سخنان روحانی را "خواهش" و "تمنا" از ترامپ دانستند! برخی دیگر هم معتقد بودند این سخنان هیچ فایده و ارزشی ندارد.

واکنش‌ها در ایران به پاتک روحانی به ترامپ
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد