بازدید: 103

خون بند ناف نوزاد را دور نریزید!

منبع : برترین ها کد خبر: 1401415
خون بند ناف، خونی است که بعد از تولد در بند ناف و جفت باقی مانده و معمولا دور ریخته می‌شود، در حالی که می‌توان با نگهداری آن برای سال‌های طولانی به افراد نیازمند پیوند مغز استخوان کمک کرد. این خون غنی از سلول‌های بنیادی است؛ سلول‌هایی که می‌توانند بسیاری از بیماری‌های خطرناک از جمله سرطان را درمان کنند.

هفته نامه سلامت - دکتر بابک بهار*: خون بند ناف، خونی است که بعد از تولد در بند ناف و جفت باقی مانده و معمولا دور ریخته می شود، در حالی که می توان با نگهداری آن برای سال های طولانی به افراد نیازمند پیوند مغز استخوان کمک کرد. این خون غنی از سلول های بنیادی است؛ سلول هایی که می توانند بسیاری از بیماری های خطرناک از جمله سرطان را درمان کنند.

نگهداری این خون به دو صورت عمومی و خصوصی انجام می شود؛ یعنی شما می توانید خون بند ناف فرزندتان را با پرداخت هزینه در بانک های خصوصی فقط برای خانواده خود نگهداری کنید یا بدون پرداخت هیچ هزینه ای با اهدای آن به بانک های عمومی به درمان افراد غریبه کمک کنید.

100 هزار سلول بنیادی در هر سی سی خون بند ناف خون بند ناف یا ژله وارتون خونی است که بعد از زایمان در طناب ناف باقی می ماند. این خون تیره رنگ است و حجم آن به طور متوسط به 60 سی سی می رسد. البته به ندرت حجم آن 75 سی سی نیز می شود.

یک لیوان آب حدود 250 سی سی است، بنابراین میزان این خون تقریبا از نصف یک لیوان آب هم کمتر است. هر سی سی از خون بند ناف 100 هزار سلول بنیادی دارد. البته سلول های بنیادی در افراد بزرگسال هم در مغز استخوان وجود دارند. این سلول ها مولتی پتانسیل هستند و تقریبا قابلیت تبدیل شدن به تمامی بافت های بدن انسان را دارند.

درواقع سلول های بنیادی با قرار گرفتن در شرایط مستعد بافتی و سلولی می توانند به سلول های خونساز، سلول های سیستم ایمنی، سلول های عضله قلب، سلول های کبد، سلول های بافت استخوانی، سلول های اعصاب و... تبدیل شوند.

خون بند ناف نوزاد را دور نریزید

درمان 71 نوع بیماری با خون بند ناف

امروزه تقریبا در درمان 71 نوع بیماری بشر می توان از خون بند ناف استفاده کرد. در کشور ما نیز چند بیماری به طور روزمره با کمک سلول های بنیادی درمان می شوند، از جمله کم خونی ارثی، سرطان خون حاد یا لوسمی و کم خونی آپلاستیک در کودکان. این خون در گذشته معمولا بعد از زایمان دور ریخته می شد اما هم اکنون در ایران 3 بانک بزرگ خون بند ناف آن را طبقه بندی و نگهداری می کنند.

بانک بیمارستان شریعتی، بانک مرکز رویان و بانک سازمان انتقال خون ایران در این زمینه جزو مراکز پیشرو دنیا هستند. پیوند مغز استخوان در ایران تقریبا از سال 68 آغاز شد و تا امروز آمار آن در کشور بسیار بالا بوده است. کشور ما در این زمینه تجربه های بومی منحصربه فردی دارد.

مراحل درخواست برای جمع آوری خون بند ناف نوزاد

مادری که می خواهد خون بند نافش را نگه دارد باید قبل از زایمان موضوع را با پزشک زنان خود مطرح کند و به یکی از مراکز نگهداری خون بند ناف مراجعه داشته باشد تا کارکنان بانک خون به موقع در اتاق زایمان حضور پیدا کرده و خون بند ناف را به طور استریل جمع آوری کنند. این خون در اسرع وقت به بانک فرستاده می شود و در فریزرهای تانک ازت در دمای منفی 80 درجه سانتی گراد برای سال های طولانی نگهداری می شود.

به این ترتیب خون بند ناف هم برای خود نوزاد و هم برای فرزندان دیگر مادر و هم برای افراد غریبه در آینده قابل استفاده خواهد بود. البته وزن گیرنده خون نباید بیشتر از 20 کیلوگرم باشد. خون بند ناف مزایای بسیاری دارد. این خون به سادگی جمع آوری می شود، بدون نیاز به آماده سازی خیلی پیچیده قابل استفاده است و ارزان تمام می شود. علاوه براین واکنش پیوند برای میزبان خیلی کم رخ می دهد.

خون بند ناف، یک نعمت خداداد

بیماری برگر از دیگر بیماری های قابل درمان با استفاده از خون بند ناف است. در این بیماری رگ ها در اندام های انتهایی بدن بسته می شوند و بافت سیاه می شود. همچنین این خون در ترمیم های عصبی پارکینسون کاربرد دارد. تعداد بیماری های قابل درمان با خون بند ناف زیاد است اما به طور عمده این خون در سرطان خون کودکان و نوزادان، بیماری های نقص سیستم ایمنی، بیماری فانکونی، بیماری هورنر و... کاربرد دارد.

نگهداری خون بند ناف در بانک خصوصی یا عمومی

بانک های خصوصی و دولتی نگهداری کننده خون بند ناف، تفاوت عمده ای از نظر روش کار و مراحل قانونی اهدا، جمع آوری و نگهداری خون ندارند. شرایط نگهداری خون در تمام بانک ها کاملا تحت نظر وزارت بهداشت و درمان است. هزینه های این بانک ها نیز از طرف وزارت بهداشت اعلام می شود و نباید خیلی بالا باشد. این هزینه ها برای کارکنان و نگهداری خون در تانک ازت پرداخت می شوند.

درواقع خصوصی سازی امتیازی است که دولت به بخش های خصوصی می دهد تا در این زمینه گسترش پیدا کنند و بتوانند خدمات خود را در اختیار مردم بگذارند. بنابراین از نظر کیفیت کار بین این بانک ها تفاوتی وجود ندارد. افراد می توانند خون بند ناف را فقط برای خانواده خودشان فریز کنند یا آن را به بانک های عمومی اهدا کنند تا اگر فرد غریبه ای با آن تطابق بافتی داشته باشد، بتواند از این خون استفاده کند.

خون بند ناف نوزاد را دور نریزید

پیوند سلول های بنیادی یک نوع تزریق خون است

پیوند سلول های بنیادی درواقع یک نوع تزریق خون است. این سلول ها 3 خاصیت ویژه دارند؛ خیلی سریع رشد می کنند، مولتی پتانسیل هستند و به بافت های مختلف تبدیل می شوند. آنتی ژن ها یا گیرنده های سلول های بنیادی نیز آشیانه جو هستند و وقتی داخل رگ گیرنده تزریق می شوند، بعد از چرخش کوتاهی در بدن به صورت خودکار داخل مغز استخوان قرار می گیرند و آنجا مستقر می شوند.

درواقع این سلول ها وارد سیستم هماتوپویتیک بدن شده، سپس به کبد، طحال، ریه و... منتقل می شوند و با بافت های مجاور خود روابط سلولی برقرار می کنند. در ادامه نیز شروع به رشد می کنند و سلول های مورد نظر بدن را می سازند.

جمع آوری این خون برای مادر و نوزاد بی ضرر است

به مادران عزیز توصیه می شود حتما خون بند ناف فرزند خود را نگهداری کنند تا تعداد بانک های خون بند ناف در ایران زیاد شود و دریافت کنندگان آن روز به روز افزایش یابند. برای استفاده از خون بند ناف، مراکز پیوند مغز استخوان باید درخواست رسمی صادر کنند. بعد از آن کد تطابق بافتی خون بند ناف با شخص گیرنده مقایسه می شود و اگر جواب مثبت بود در اختیار گیرنده قرار می گیرد.

بهبود سکته قلبی با خون بند ناف

تحقیقات درمورد تاثیر سلول های بنیادی بر بیماری های مختلف هنوز درحال انجام است. این سلول ها در حال حاضر بیشتر برای بیماری های خونی مثل لوسمی، آنمی فانکونی و بیماری هایی مثل برگر، پارکینسون، آرتریت روماتوئید شدید و... قابل استفاده هستند. در ساعات اولیه سکته قلبی نیز می توان با تزریق سلول های بنیادی در عروق کرونر و رگ های شریانی تغذیه کننده محل انفارکتوس (محل تخریب بافت های سلول قلب) باعث کوچک تر شدن اندازه انفارکتوس شد. در درمان نکروز آواسکولار سر استخوان ران هم تزریق سلول های بنیادی ممکن است اندازه نکروز را کوچک تر کند.

تاثیر در بهبود فلج های خاص

در آسیب های نخاعی (قطع نخاع)، تزریق سلول های بنیادی توانسته اندازه محل آسیب نخاعی را کوچک تر کند. در آسیب های نخاعی کوچک هم گاهی باعث ترمیم آن شده است. لازم به ذکر است هر نوع فلجی را نمی توان با این روش درمان کرد، فقط فلج های خاصی که نخاع در یک محل قطع شده یا ضربه به نخاع خورده یا فشاری به آن آمده باشد، با این روش بهبود پیدا می کنند.

*فوق تخصص خون و سرطان، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران


خون بند ناف نوزاد را دور نریزید!
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • خون بند ناف نوزاد را دور نریزید!


  خون بند ناف، خونی است که بعد از تولد در بند ناف و جفت باقی مانده و معمولا دور ریخته می‌شود، در حالی که می‌توان با نگهداری آن برای سال‌های طولانی به افراد نیازمند پیوند مغز استخوان کمک کرد. این خون غنی از سلول‌های بنیادی است؛ سلول‌هایی که می‌توانند بس
 • خون بند ناف نوزاد را دور نریزید!


  خون بند ناف، خونی است که بعد از تولد در بند ناف و جفت باقی مانده و معمولا دور ریخته می‌شود، در حالی که می‌توان با نگهداری آن برای سال‌های طولانی به افراد نیازمند پیوند مغز استخوان کمک کرد. این خون غنی از سلول‌های بنیادی است؛ سلول‌هایی که می‌توانند بس
 • روی قبر ها آب نریزید


  سلامت نیوز: مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد گفت: شست وشوی قبور تنها موجب هدر رفت آب می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، حجت الاسلام مهدوی دامغانی اظهار کرد: هفته گذشته بیش از ۲میلیون و ۷۰۰هزار لیتر آب آشامیدنی در آرامستان های مشهد مصر
 • ‌آب ماست را دور نریزید


  یک دکترای علوم دامی گفت: آب ماست را نباید دور ریخت.
 • اهمیت خون بند ناف، دور نریزید


  بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا می‌شود و می‌توان با یک سوزن خون بندناف و جفت را جمع‌آوری و به کیسه‌های خون منتقل کرد.
 • پسماند های خشک را دور نریزید


  بیش از 400 غرفه بازیافت برای جمع آوری پسماند خشک شهروندان تهرانی در سطح شهر دایر شده اند.
 • تفاله چای را دور نریزید!


  چای یکی از پرطرفدار ترین نوشیدنی ها نزد ایرانیان است. نوشیدن چای به اندازه مناسب در طول روز برای سلامت انسان بسیار مفید است و فواید بسیاری را در خود دارد؛ اما اینها تنها فواید نوشیدن چای است! تفاله چای یکی از بهترین ماسک های زیبایی و از جمله پرخاصیت
 • آب برنج را دور نریزید!


  آب برنج حاوی میزان زیادی «اینوزیتول» است. اینوزیتول از خانواده ویتامین B است و خواص متعددی دارد. این عنصر مغذی به رشد سلول‌ها کمک می‌کند. در نتیجه پیری را از وجودتان دور می‌سازد.
 • پوست لیمو ترش را دور نریزید


 • هسته آووکادو را دور نریزید


  با توجه به مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، میوه آووکادو بهترین گزینه برای مبارزه با بیماری های قلبی عروقی، کلسترول بالا و فشار خون بالا است.
 • خون بندناف نوزادتان را دور نریزید


  خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده، خونی است که در جنین در حال تکوین در بدن مادر جریان دارد.
 • خون بندناف نوزادتان را دور نریزید


 • خون بندناف نوزادتان را دور نریزید


  سلامت نیوز:خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده، خونی است که در جنین در حال تکوین در بدن مادر جریان دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایسنا، پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول های بنیادی است متاسفانه به عنوان
 • پوست این میوه را دور نریزید


  پوست برخی میوه‌ها، ۳ تا ۴ برابر بیش از خود میوه حاوی فیبر است. فیبر یکی از مواد مغذی مفید برای سم زدایی از بدن است.
 • موزهای سیاه شده را دور نریزید


  سلامت نیوز: آیا می دانید موزهای لکه دار سیاه خواص سلامتی فراوانی دارند و می توانند شما را در پیشگیری و کاهش رشد سلول های سرطانی کمک کنند؟ به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، سلامت آنلاین موزهای ظاهرا خراب و سیاه شده بیش از موزهای سالم و زرد

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی