بازدید: 71

جنگ در زمین نفت

منبع : فرارو کد خبر: 1399887
وزیر نفت با بیان اینکه اخذ هرگونه تصمیمی در کمیته ویژه غیرقانونی است، می‌گوید: «اعتقاد ما این است که کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک هیچ حق تصمیم‌گیری ندارد. این کمیته اختیار قانونی ندارد و از نظر حقوقی دارای صلاحیت نیست که درباره هیچ مساله‌ای به تصمیم برسد. این نهاد تنها نظارت و بررسی می‌کند و به نشست وزارتی گزارش ارائه می‌دهد.»
فرارو- فردا یکشنبه نشست کشور های تولید کننده نفت اوپک در الجزایر برگزار می شود، با وجود اینکه این جلسه، نشست مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک است و نباید در آن تصمیمات تازه ای اتخاذ شود، اما تحلیلگران معتقدند این نشست سرنوشت ساز است و می تواند بر وضعیت صادرات نفت ایران اثر گذار باشد.
جنگ در زمین نفت
به گزارش فرارو، هفته گذشته بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت، که قرار بود برای شرکت در اجلاس کشور های تولید کننده نفت، عازم الجزایر شود، سفر خود را لغو کرد.

این در حالی است که گفته می شد ویزای وزیر برای این سفر نیز آماده شده بود. او قرار بود در راس هیاتی شش نفره به الجزایر برود. حالا قرار است فردا حسین کاظم پور اردبیلی رییس هیات ایرانی در نشست اوپک باشد.

پس از لغو این سفر حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در سازمان کشور های صادرکننده نفت، در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، شانا با اشاره به تلاش های عربستان و روسیه برای تولید بیشتر نفت و جبران کاهش صادرات ایران گفت که این کشور ها بازار نفت را به "گروگان" گرفته اند.

کاظم پور ضمن انتقاد از سیاست های نفتی این دو کشور گفت که ایران همواره نسبت به «رفتار آنها» هشدار داده، اما این هشدار ها «در کوتاه مدت» تاثیری نداشته است. او افزود: «بی شک این هشدار ها و نحوه برخورد عربستان و روسیه با ایران در تاریخ ثبت خواهد شد و آیندگان خواهند فهمید بر خلاف ایران که برای ثبات بازار نفت و عرضه مطمئن انرژی به مصرف کنندگان تلاش کرده است عربستان و روسیه به استقبال تحریم یکی از تولیدکنندگان اوپک رفته اند.»

نماینده ایران در اوپک همچنین روسیه را متهم کرد که با نزدیک شدن به عربستان سعی می کند "از شرایط موجود به بهترین نحو استفاده کند. "

او همچنین با اشاره به همراهی عربستان و امارات با تحریم های نفتی ایالات متحده علیه ایران این دو کشور را "ابراز دست" آمریکا خواند و گفت که اوپک باید از اعضای خود که تحت تحریم های "یکجانبه، فرامرزی و غیرقانونی" قرار دارند حمایت کند، اما این سازمان "هم اکنون به شیر بی یال و کوپالی بدل شده که تنها نعره اش مانده و برای هیچکس خطری ندارد. "

این سخنان نشان دهنده جدال سختی نفتی میان ایران و برخی کشور های اوپک و غیر اوپک بود.

ایران با وجود روابط حسنه دیپلماتیک با روسیه عضو بسیار موثر غیر اوپک در بحث نفت به این کشور اختلافات جدی دارد.

روسیه، عربستان و امارات سه کشور تولید کننده نفت معتقدند باید تولید نفت افزایش یابد. ایران این سیاست را در راستای تحریم نفتی توسط آمریکا ارزیابی می کند و به شدت به مقابله با آن برخواسته است.

دولت آمریکا اعلام کرده است که از ۱۳ آبان ماه صنعت نفت ایران را تحریم می کند. واشنگتن گفته است که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

در همین راستا عربستان و برخی کشور های عضو اوپک نیز برای جبران نیاز بازار اعلام کرده اند تولید خود را افزایش خواهند داد.
 
عربستان سعودی روز سه شنبه ۳ ژوئیه (دوازده تیرماه) به طور رسمی اعلام کرد آمادگی افزایش تولید نفت را دارد.
 
شورای وزیران عربستان سعودی بعد از جلسه ای با ملک سلمان در بیانیه ای اعلام کرد: «عربستان آماده است در صورت نیاز ظرفیت تولید نفت را برای مهار نوسان بازار و حفظ ثبات افزایش دهد.»
 
این بیانیه تاییدی بر اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کاخ سفید بود که روز شنبه منتشر شد. در این بیانیه آمده بود: «در پاسخ به ارزیابی رئیس جمهوری (دونالد ترامپ)، ملک سلمان اعلام کرده است که عربستان برای احتیاط، ظرفیت تولید دو میلیون بشکه ای نفت در روز را در دستور کار خود قرار داده است تا درصورت لزوم با هماهنگی با دیگر شرکای تولید کننده جهت تضمین ثبات و توازن بازار آن را در واکنش به هر احتمالی اجرایی کند.»

بیژن زنگنه، وزیر نفت اوایل تیرماه در مورد موضع گیری های روسیه و عربستان مبنی بر افزایش عرضه نفت گفت که ایران دوست و دشمن دایمی ندارد.

زنگنه این سخنان را پس از پایان نشست اوپک در تیرماه اعلام کرد.

پیش از برپایی نشست اوپک، روسیه اعلام کرد که این کشور و عربستان سعودی از اوپک خواهند خواست تا برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی میزان تولید نفت را تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

ایران، عراق و ونزوئلا مشخصا با چنین پیشنهادی مخالف بودند. این کشور ها نگرانی خود را از احتمال افت شدید قیمت نفت اعلام کردند.

در پایان آن نشست، وزیران کشور های عضو اوپک درباره سطح تولید نفت به توافق رسیدند، هرچند ابهام هایی در این باره وجود داشت.

در متن بیانیه پایانی اجلاس اوپک اشاره ای به افزایش تولید و سهم کشور های مختلف از این افزایش احتمالی نشد، بلکه تاکید شده است که اعضا به توافق قبلی خود در سال ۲۰۱۶ پایبند باشند.

حالا نشست بعدی اوپک فردا برگزار می شود این نشست با وجود اینکه قرار است نظارتی باشد و تصمیم خاصی در ا. «اتخاذ نمی شود، اما نشانه ها و شاهد حاکی از ان است ممکن است در آن توافقاتی غیر رسمی صورت گیرد. شاید به همین دلیل وزیر نفت ایران برای انکه سطح نشست را تحت تاثیر قرار دهد سفرش به الجزایر را لغو کرده است.

یک منبع آگاه در وزارت نفت درمورد دلیل عدم حضور زنگنه در نشست الجزایر به گفته است: «این جلسه فقط رصد بازار جهانی است و جلسه تصمیم گیری نیست؛ به همین دلیل از نظر وزیر نفت جلسه مهمی نیست و در آن شرکت نخواهد کرد.»

با این حال کد های اخیر زنگنه نشان دهنده جدی شدن توطئه نفتی در اوپک است.

‎او در گفت و گو با دو نشریه پلاتس و بلومبرگ بدون اشاره مستقیم به کشور های عربستان و امارات و مقامات روسی تاکید کرد: «هر کس که بگوید کمبود در بازار نفت را جبران می کند، ضد ایران صحبت و یک بیانیه سیاسی صادر می کند.»

وزیر نفت با بیان اینکه اخذ هرگونه تصمیمی در کمیته ویژه غیرقانونی است، می گوید: «اعتقاد ما این است که کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک هیچ حق تصمیم گیری ندارد. این کمیته اختیار قانونی ندارد و از نظر حقوقی دارای صلاحیت نیست که درباره هیچ مساله ای به تصمیم برسد. این نهاد تنها نظارت و بررسی می کند و به نشست وزارتی گزارش ارائه می دهد.»

به گفته او "کمیته مشترک نظارتی فراتر از اختیارات خود عمل می کند. اختیار این نهاد این نیست که تصمیم بگیرد یا سهمیه ها را تعیین و آن ها را توزیع کند. "

تلاش آمریکا برای قانع کردن خریداران نفت ایران
در ماه های اخیر ایالات متحده تلاش وسیعی را برای قانع کردن خریداران نفت ایران انجام داده است. آمریکا به دنبال آن است که خریداران نفت ایران را قانع کند که از خرید نفت از ایران دست بکشند.

مقامات آمریکایی در ماه های اخیر سفر های پیاپی به کشور های هند، کره جنوبی، ژاپن، چین و دیگر خریداران عمده نفت ایران انجام داده اند و هب دنبال ان هستند که درامد نفتی ایران را به صفر برسانند. این تلاش ها تاحودی اثرگذار بوده، کره جنوبی، ژاپن و هند واردات نفت از ایران را کاهش داده اند با این حال شواهد نشان می دهد که ایالات متحده نمی تواند صادرات نفت ایران را کاملا متوقف کند.

هند دومین وارد کننده عمده نفت از ایران، واردات خود ار کاهش داده است، اما آن را متوقف نخواهد کرد. چین هم به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت ایران اعلام کرده است مطابق سیاست های واشنگتن عمل نمی کند و خرید نفت از ایران را کاهش نمی دهد.

کره جنوبی هم در حال مذاکره با آمریکاست تا از معافیت هایی در این زمینه برخوردار شود.
 
ایران امیدوار است با افزایش قیمت نفت در ماه های آینده ضربه وارده از ناحیه تحریم نفت توسط آمریکا را جبران کند. گر کشورهای عضو اوپک سقف تولید نفت را افزایش دهند، این می تواتند باعث تثبیت و یا کاهش قیمت نفت شود.
 

جنگ در زمین نفت
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است