بازدید: 24

آیا جسله نیویورک برجام را از کما خارج می‌کند؟

منبع : فرارو کد خبر: 1399805
دیپلمات‌های اروپایی امیدوارند چنین چیزی اتفاق نیافتد و برنامه هسته‌ای ایران هم محدود بماند. آن‌ها به ایران گفته‌اند که اگر تهران اجرای مفاد برجام را متوقف کند، آن‌ها هیچ گزینه‌ای جز بازگرداندن تحریم‌هایشان نخواهند داشت.
آیا جسله نیویورک برجام را از کما خارج می کند؟

فرارو- دوشنبه آینده وزرای خارجه طرف های باقی مانده در توافق هسته ای، برای بررسی خروج آمریکا از این توافق و تلاش برای نجات آن، در نیویورک دیدار می کنند.

به گزارش فرارو، در روز های آینده، ایران یکی از موضوعات اصلی فعالیت های نشست سالانه مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هفته آینده ریاست یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را برعهده خواهد گرفت.

از سوی دیگر، ایران نیز در سازمان ملل برنامه هایی برای دفاع از مواضعش تدارک دیده است. دوشنبه شب، وزرای خارجه کشور های امضاکننده توافق هسته ای، به جز آمریکا، برای نجات این توافق در نیویورک جلسه ای برگزار خواهند کرد. برخی دیپلمات ها نگران هستند تلاش ها برای نجات برجام پس از اعمال تحریم های نفتی در نوامبر، مثمر ثمر واقع نشود.

ترامپ در ماه می، به طور یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تحریم های کشورش را مجددا علیه ایران برقرار کرد. دور نخست تحریم ها مدتی پیش اجرا شد و قرار است کمتر از دو ماه دیگر دور دوم تحریم ها که بخش بانکی و موشکی ایران را هدف قرار می دهند، اجرا شوند. اروپایی ها، ضمن مخالفت با این تحریم ها، تلاش می کنند ایران را به ماندن در برجام متقاعد کنند.

خبرگزاری رویترز در گفتگو با برخی دیپلمات های اروپایی، چشم انداز جلسه دوشنبه وزرای خارجه برجام را بررسی کرد و درباره نجات این توافق، ابراز شک وتردید کرد.

رویترز در خصوص جلسه وزرای خارجه نوشت: "وظیفه حساس و شاید غیرواقع بینانه آن ها این است که حتی پس از خروج واشنگتن و محروم شدن ایران از بسیاری از منافع اقتصادی، ایران را متقاعد کنند که به محدودیت های توافق بر برنامه هسته ای احترام بگذارد".

یک دیپلمات بلندپایه اروپایی با اشاره به مخالفان برجام در داخل ایران مدعی شد رئیس جمهور حسن روحانی "در برابر تندرو ها به استدلال هایی برای دفاع از توافق نیاز دارد. او به این نیاز دارد که ما به او مهمات بدهیم. ما تلاش می کنیم به او مهمات بدهیم. اما صادقانه بگویم، آنچه ما می توانیم انجام دهیم، محدود است".

براساس برجام، روی برنامه هسته ای ایران در ازای رفع تحریم های اقتصادی محدودیت هایی اعمال می شود. ترامپ مدعی شد این توافق ناقص است و از آن خارج شد. با بازگشت تحریم های آمریکا، باقی ماندن ایران در توافق هسته ای به بهره مندی آن از منافع اقتصادی منوط شده است.

اروپایی ها برای کاستن از اثر تحریم های آمریکا، اقداماتی به نام قوانین مسدودساز را فعال کرده اند، اما این اقدامات هم نتوانسته است به نحو احسن انتظارات اقتصادی ایران را برآورده کند.

اخیرا حسن روحانی طی یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست هشدار داده که اگر ایران نتواند از منافع اقتصادی برجام بهره ببرد، کشورش مسیر جدیدی را در پیش خواهد گرفت.

علاوه بر این، به گفته رویترز، در هفته های اخیر مقامات ایرانی اعلام کرده اند که اگر اروپایی ها نتوانند تجارت با ایران را حفظ کنند، تهران شاید پایبندی به برجام را کاهش خواهد داد. شنبه گذشته، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به مجله آلمانی دیر اشپیگل گفته اگر برجام بوسیله اقدامات آمریکایی ها و انفعال اروپایی ها در معرض خطر قرار گیرد. ایران ممکن است اجرای برجام را کاهش دهد و احتمالا فعالیت های غنی سازی اورانیوم را هم افزایش خواهد داد.

دیپلمات های اروپایی امیدوارند چنین چیزی اتفاق نیافتد و برنامه هسته ای ایران هم محدود بماند. آن ها به ایران گفته اند که اگر تهران اجرای مفاد برجام را متوقف کند، آن ها هیچ گزینه ای جز بازگرداندن تحریم هایشان نخواهند داشت.

یک دیپلمات بلندپایه دیگر اروپایی به رویترز گفت: "آن ها (ایرانیان) به طور مستمر به ما می گویند که وضعیت، وحشتناک است. آن ها قصد دارند از توافق خارج شوند یا توافق را فقط به صورت جزئی اجرا کنند. این همان ماجرای قدیمی است، اما فعلا آن ها همچنان برجام را اجرا می کنند".

این دیپلمات افزود: "ما به آن ها هشدار می دهیم که اگر قرار باشد آن ها از آن (توافق) خارج شوند، این امر به آن ها بیشتر از ما، آسیب می زند".

این لحن دیپلمات اروپایی و همچنین هشدارهای مقامات ایرانی در خصوص احتمال خروج از برجام، ممکن است نشان دهنده این نکته باشد که گفتگوهای ایران و اروپا درباره نجات برجام، به خوبی پیش نمی رود. به هر حال، تحریم ها و اظهارات آمریکا فضای سازمان ملل را تنش آلود کرده است، اما اروپایی ها هنوز هم به نجات برجام امیدوار هستند. احتمالا جلسه دوشنبه آینده هم سرنوشت نهایی توافق هسته ای را هم معین نکند. شاید سرنوشت این توافق پس از ماه نوامبر، یعنی پس از اجرای تحریم های نفتی، معین شود.

آیا جسله نیویورک برجام را از کما خارج می‌کند؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!