بازدید: 24

جهانگیری: پر بودن انبار‌ها معنای بدی ندارد

منبع : فرارو کد خبر: 1399794
توقیف این انبار‌ها باعث شده که بخش خصوصی نسبت به ترخیص کالا‌های وارداتی خود و انتقال این کالا‌ها از گمرک به انبار‌ها احساس نگرانی کند، اما باید دقت شود که تعرضی نسبت به انبار‌هایی که کالا‌های وارداتی به صورت رسمی در آن قرار داده شده، صورت نگیرد. پر بودن انبار‌ها معنای بدی ندارد، بلکه به معنای وفور کالا در کشور است و انتظار داریم صدا و سیما و رسانه‌ها تلاش کنند تا بخش خصوصی و وارد کنندگان کالا برای انتقال کالا از گمرکات کشور به انبار‌های خود دغدغه‌ای نداشته باشند.
جهانگیری: پر بودن انبار ها معنای بدی نداردمعاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: پر بودن انبار ها معنای بدی ندارد، بلکه به معنای وفور کالا در کشور است و انتظار داریم صدا و سیما و رسانه ها تلاش کنند تا بخش خصوصی و وارد کنندگان کالا برای انتقال کالا از گمرکات کشور به انبار های خود دغدغه ای نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح شنبه با همراهی وزرای صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس کل بانک مرکزی، سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی، استاندار تهران و رئیس سازمان ملی استاندارد ضمن بازدید از انبار های عمومی در گمرک تهران، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات ترخیص کالا قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین پس از این بازدید در جلسه بررسی مسائل و مشکلات صادرات و واردات کشور بر ضرورت تلاش جدی در جهت سرعت بخشیدن به رویه های گمرکی و بهبود جریان ترخیص کالا تاکید کرد.

وی با بیان اینکه «بخش خصوصی انتظار دارد با توجه به شرایط دشوار پیش روی کشور، موانع فرا روی ترخیص کالا برطرف شود»، اظهار امیدواری کرد که با تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت، شاهد سرعت بخشیدن به روند رو به رشد ترخیص کالا از گمرک باشیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به فضاسازی های منفی علیه بازرگانان و بخش خصوصی کشور تصریح کرد: حساب کسانی که به دنبال سوء استفاده هستند و به نام بخش خصوصی فعالیت می کنند از بخش خصوصی واقعی و سالم جدا است و باید با آن ها برخورد شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی واقعی کشور سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی پیش رو هستند که باید از آن ها حمایت کنیم و اجازه ندهیم عملکرد نادرست برخی افراد سوء استفاده گر، موجب بدنامی بخش خصوصی خوشنام کشور شود.

معاون اول رئیس جمهوری با قدردانی از دست اندرکاران گمرک جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: انصافاً گمرک در سال های اخیر تغییر و تحولات مثبتی را ایجاد کرده و تسهیلات مناسبی برای صادرکنندگان و واردکنندگان کشور فراهم آورده است. در شرایط جدید پیش رو نیز دست اندرکاران گمرک همراهی مثبت و سازنده ای از خود نشان داده اند که البته از مدیران واقعی انتظار می رود که در این گونه مواقع ریسک پذیری داشته باشند و تصمیمات سریع اتخاذ کنند.

جهانگیری افزود: مدیران نباید با این نگرانی که ممکن است تصمیم امروز آن ها در آینده زمینه بازخواست و پاسخگویی از آن ها را فراهم کند، از ریسک پذیری و تصمیمات سریع خودداری کنند؛ چراکه نمی توان نسبت به وضعیت مردم بی تفاوت بود و حل مشکلات مردم نیازمند تصمیمات به موقع و ریسک پذیر است.

وی در ادامه با اشاره به بازدید خود از انبار های گمرک تهران و وفور کالا در این انبارها، گفت: خوشبختانه حجم قابل توجهی از کالا ها نسبت به سال گذشته در انبار های گمرکات کشور وجود دارد و این یعنی با محدودیت واردات کالا به کشور روبرو نیستیم.

جهانگیری اضافه کرد: میزان واردات کالا در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته اگر بیشتر نشده باشد کمتر نیست و اگر در برخی کالا ها میزان واردات کاهش یافته بدلیل تصمیمات و صلاح دید دولت بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه «در دو ماه اخیر بخش قابل توجهی از کالا ها در انبار های گمرک مانده است»، به تصمیمات اخیر دولت برای حل مشکلات ترخیص کالا اشاره و خاطر نشان کرد: با تصمیمات اتخاذ شده بسیاری از موانع و مشکلات پیش روی ترخیص کالا برطرف شده و روند ترخیص کالا روال عادل خود را طی می کند.

وی افزود: البته با وجود تصمیمات و راهکار های اتخال شده، هنوز حدود ۳۰ درصد رسوب کالا در انبار های گمرک وجود دارد که باید به سرعت تصمیمات لازم برای حل موانع پیش رو و ترخیص این کالا ها اتخاذ شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه برخی کالا ها که برای واردات آن ها ثبت سفارش انجام شده و هم اکنون در انتظار تخصیص ارز از سامانه نیما هستند از رئیس کل بانک مرکزی خواست پیشنهاد و برنامه ای برای حل مشکلات این گونه کالا ها که اغلب کالا های مورد نیاز و ضروری هستند تدوین کند تا در روند ترخیص این گونه کالا ها تسریع گردد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به توقیف برخی انبار ها به دلیل احتکار کالا های اساسی و مورد نیاز مردم تصریح کرد: توقیف این انبار ها باعث شده که بخش خصوصی نسبت به ترخیص کالا های وارداتی خود و انتقال این کالا ها از گمرک به انبار ها احساس نگرانی کند، اما باید دقت شود که تعرضی نسبت به انبار هایی که کالا های وارداتی به صورت رسمی در آن قرار داده شده، صورت نگیرد.

وی افزود: پر بودن انبار ها معنای بدی ندارد، بلکه به معنای وفور کالا در کشور است و انتظار داریم صدا و سیما و رسانه ها تلاش کنند تا بخش خصوصی و وارد کنندگان کالا برای انتقال کالا از گمرکات کشور به انبار های خود دغدغه ای نداشته باشند.

جهانگیری اظهار کرد: برخی اقلام و کالا های وارداتی نیز که فرصت ترخیص آن ها سپری شده، جزو کالا های متروک در انبار های گمرکات محسوب می شوند و نوعاً جزو کالا های مورد نیاز و ضروری کشور هستند که در زمان مورد نظر امکان ترخیص برای آن ها فراهم نشده که لازم است وزارت امور اقتصادی و دارایی برنامه ای عملیاتی برای ترخیص این گونه کالا ها تدوین کند.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین بر لزوم تعیین تکلیف وضعیت کالا های قاچاق که در انبار های گمرکات توقیف شده اند تاکید کرد و افزود: این گونه کالا ها فضای انبار های کشور را اشغال کرده اند که باید با برنامه ریزی و تدابیر وزارت امور اقتصادی و دارایی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر چه سریع تر تعیین تکلیف شوند.

وی از گمرک جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه های مرتبط با واردات کالا به ویژه سازمان ملی استاندارد خواست شرایط سهولت ترخیص کالا را فراهم کنند و در شرایط فعلی کشور اجازه ندهند که روال اداری و بروکراسی، ترخیص به موقع کالا ها به خصوص اقلامی که با سلامت و نیاز های ضروری مردم سروکار دارند را با مشکل مواجه کند.

در این جلسه رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارشی از مسائل و مشکلات پیش روی ترخیص کالا ها ارائه کرد و پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات لازم اتخاذ شد.

جهانگیری: پر بودن انبار‌ها معنای بدی ندارد
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون