بازدید: 83

حمله نخست‌وزیر انگلیس به اتحادیه اروپا: مذاکرات برگزیت را به بن‌بست کشانده‌اند / دو وزیر خود را به خاطر این طرح از دست‌ داده‌ام / با خروج ایرلند شمالی از قلمرو اقتصادی انگلیس موافقت نخواهم کرد؛ اگر اروپا غیر از این فکر می‌کند، سخت در اشتباه است

منبع : انتخاب کد خبر: 1399475
نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در اظهاراتی تند از مخالفت اروپا با طرح پیشنهادی دولتش برای خروج از اتحادیه اروپا انتقاد کرد و مدعی شد که طرف اروپایی مذاکرات برگزیت را به بن‌بست کشانده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

انگلیس:با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت به بن بست رسیده ایم«ترزا می» چهارشنبه گذشته طرح پیشنهادی دولت را که در داخل طرفداران زیادی ندارد به اتحادیه اروپا ارائه داد. اروپایی ها پس از مطالعه این طرح به این نتیجه رسیدند که مسائل مطرح شده در این سند در حد کلیات بوده و به اندازه کافی به جزئیات اشاره نشده است.
دونالد توسک رئیس شورای اروپا دیروزدر نشست رهبران اروپایی در شهر سالزبورگ اتریش اعلام کرد: «بااینکه همه توافق داشتند که جنبه های مثبتی در طرح ارائه شده دولت «می» وجود دارد اما چارچوب در نظر گرفته شده برای همکاری های اقتصادی به دلایل متعدد ازجمله به خطر انداختن بازار واحد اروپا، عملی نیست».
نخست وزیر انگلیس که تاکنون دو وزیر خود را در اعتراض به این طرح ازدست داده و اکنون با مخالفت جدی اروپا روبه رو شده است، امروز طی سخنانی طرف اروپایی را به کارشکنی برای رسیدن به توافق برگزیت متهم کرد. 
«می» دو موضوع آینده همکاری های تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا و مساله مرزبندی دو ایرلند را به عنوان مسائل مورد اختلاف دو طرف برشمرد و توضیح داد که طرف اروپایی دو گزینه را پیش روی انگلیس قرار داده است.
او درباره گزینه اول توضیح داد که اروپا خواهان ادامه حضور انگلیس در حوزه اقتصادی و اتحادیه گمرکی اروپا است.
«می» گفت: به زبان ساده تر، انگلیس مجبور خواهد شد تا از به قوانین اروپایی پایبند باشد، مهاجرت های کنترل نشده از اروپا تداوم خواهد یافت و این کشور قادر به عقد قراردادهای تجاری با سایر کشورهای غیراروپایی نخواهد بود.
این در حالی است که به گفته «می» این گزینه با نتیجه همه پرسی برگزیت مغایرت دارد و قابل اجرا نیست.
وی درباره گزینه دوم توضیح داد که اروپا خواستار توافق ساده تجاری میان دو طرف است که طبق آن بایستی مرزهای گمرکی ایجاد شود. او مشکل این طرح را جدا شدن ایرلندشمالی از قلمرو اقتصادی انگلیس توصیف کرد و یادآورشد که نمایندگان مجلس با اکثریت آرا این طرح را نپذیرفته اند. 
درواقع جزیره ایرلند، بین جمهوری ایرلند (عضو اتحادیه اروپا) و ایرلند شمالی (بخشی از انگلیس) تقسیم شده است و مرز بین دو ایرلند عمده ترین مرز زمینی بین انگلیس و اتحادیه اروپا است.
اکنون به دلیل عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا بین دو ایرلند ایست بازرسی و محدودیت گمرکی برای تردد افراد و کالا وجود ندارد. اما با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باید ترتیبات جدیدی در نظر گرفته شود. 
نخست وزیر انگلیس تصریح کرد که هرگز با طرحی که ایرلند شمالی را از قلمرو انگلیس خارج کند موافقت نخواهد کرد. 
وی ادامه داد: چنانچه اروپا معتقد است روزی با این طرح موافقت می کنم، سخت در اشتباه است.
می به توافق آذرماه گذشته انگلیس و اتحادیه اروپا درباره عدم مرزبندی سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند اشاره کرد و توضیح داد: اتحادیه اروپا به طور مؤثر در پی الحاق این منطقه به اتحادیه گمرکی اروپاست. این درحالی که به گفته «می» چنین اقدامی تعرض به قلمرو انگلیس محسوب می شود.
نخست وزیر انگلیس بابیان اینکه لندن از طرح پیشنهادی خود کوتاه نخواهد آمد، افزود: اکنون توپ در زمین طرف اروپایی قرار دارد. 
وی همچنین به احتمال عدم دستیابی به توافق برگزیت اشاره کرد و هشدار داد که بایستی خود را برای وقوع چنین احتمالی آماده کنیم.
می با این وجود بر ضرورت پیگیری مذاکرات جدی میان دو طرف در زمان باقیمانده تاکید کرد و گفت: آماده مذاکره هستیم.
بر اساس برنامه اعلام شده، انگلیس قصد دارد تا فروردین سال آینده رسماً از اتحادیه اروپا خارج شود و هر دو طرف تلاش می کنند تا حداکثر آبان ماه سال جاری درباره همکاری های تجاری در دوره پسا برگزیت توافق کنند.
همزمان، فشارهای سیاسی در داخل انگلیس بر سر نحوه مدیریت خروج این کشور از اتحادیه اروپا توسط دولت محافظه کار «می» تا حدی بالاگرفته که ناظران احتمال سقوط دولت را پیش از برگزیت رد نمی کنند.
جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس عصر امروز با صدور بیانیه ای، راهبرد برگزیت دولت «می» را فاجعه بار توصیف و افزود: محافظه کاران بیشتر از آنکه با اروپا مذاکره کننده در داخل مشغول مناقشه بوده اند.
رهبر حزب کارگر یادآورشد که می از روز اول قادر به مدیریت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نبوده و خواستار کناره گیری سریع وی از قدرت شد.


حمله نخست‌وزیر انگلیس به اتحادیه اروپا: مذاکرات برگزیت را به بن‌بست کشانده‌اند / دو وزیر خود را به خاطر این طرح از دست‌ داده‌ام / با خروج ایرلند شمالی از قلمرو اقتصادی انگلیس موافقت نخواهم کرد؛ اگر اروپا غیر از این فکر می‌کند، سخت در اشتباه است
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها