بازدید: 79

چگونه اعتماد و امید را به جامعه بازگردانیم؟

منبع : فرارو کد خبر: 1399180
«به عقیده من یکی از راه‌های بازگرداندن امید به جامعه این است که به مردم اثبات کنیم که مسئولان هر کاری که انجام می‌دهند، مداخله غیر قانونی و فراقانونی صورت نمی‌گیرد و کاملا قانون‌مدار به دنبال رفع مشکلات کشور و مردم هستند. ما باید از تجربیات جهانی و اثبات شده استفاده کنیم. اینکه مداوم فکر کنیم که تافته جدا بافته هستیم و با آزمون و خطا جلو برویم جز اینکه به کشور آسیب وارد می‌کنیم هیچ دستاوردی نخواهیم داشت.»
چگونه
فرارو- به عقیده برخی تحلیلگران سیاسی، طی سال های اخیر شکاف میان مردم و حاکمیت نسبت به گذشته افزایش داشته است و مشکلات اقتصادی نیز دامنه این شکاف و نارضایتی را افزایش داده است؛ لذا حالا چند سالی است که این تحلیلگران تاکید دارند که لازم است شکاف ایجاد شده، برطرف شود و راهکار هایی نیز در این راستا ارائه داده اند.

اما بنا به دلایل متعددی، دستگاهی مختلف نتوانستند اعتماد لازم را جلب کنند. البته در برهه های مختلفی میزان این اعتماد افزایش پیدا کرده است، اما روند صعودی آن استمرار نداشته است. به عنوان مثال در سال ۹۲ و ۹۶ حضور مردم پای صندوق های رای نه تنها نوید افزایش امید را در جامعه می داد بلکه نشانگر آن بود تا حدودی اعتماد عمومی بازگشته است. اما همانطور که گفته شد این وضعیت ادامه پیدا نکرده و این روز ها نگرانی های بسیاری در خصوص کاهش اعتماد عمومی و امید در جامعه به وجود آمده است.

جمهوری اسلامی یک نظام منعطف است و می تواند اعتماد را برگرداند
در همین خصوص اسماعیل گرامی مقدم فعال سیاسی طی گفتگو با فرارو عنوان کرد: «ابتدا باید این نکته را در نظر داشت که اعتماد عمومی خود به خود از بین نمی رود و خود به خود نیز به وجود نمی آید و برای ایجاد یا افزایش اعتماد عمومی ما نیازمند ابزار عوامل خاصی هستیم. مهمترین عامل برای جلب اعتماد عمومی یا حداقل حفظ آن، صداقت است. زیرا به طور کلی هر زمان که صداقت در میان سیاستمداران کاهش پیدا می کند، به تبع آن مردم نیز نگاهشان تغییر می کند و اعتمادی که میان آن ها و سیاستمداران یا به طور کلی حاکمیت وجود داشته، کمرنگ و آرام آرام از بین می رود.»

وی تصریح کرد: «یعنی عدم صداقت میان مسئولان و سیاستمداران موجب خساراتی در سطح جامعه می شود و وقتی این اتفاق رخ می دهد، به این معنی است که مردم در زندگیشان دچار کمبود می شوند. این کمبود ها آن ها را دچار فقر اقتصادی می کند و وقتی یک کشور دچار فقر اقتصادی شود، نخستین تاثیرات آن از بین رفتن اعتماد عمومی خواهد بود. البته این تنها یکی از عواملی است که موجب کاهش یا از بین رفتن اعتماد عمومی می شود.»

وی اظهار کرد: «البته هنوز اعتماد عمومی در کشور به طور کامل از بین نرفته است و من معتقدم که صرفا کاهش پیدا کرده است. اما باید در نظر داشت که الان زمان مناسبی است که تمام دستگاه ها وارد عمل شده و اعتماد عمومی را افزایش دهند. زیرا اگر این رشته گسسته شود و جامعه به گسیختگی برسد، قطعا باور های عمومی مردم از هم خواهد پاشید و افرادی که به دنبال براندازی هستند و در داخل یا بیرون کشور فعالیت می کنند از این وضعیت به نفع خودشان استفاده خواهند کرد.»

سخنگوی حزب اعتماد ملی تاکید کرد: «به عقیده من این بازسازی اعتماد عمومی اصلا کار سختی نیست و فقط نیازمند یک اراده اساسی در تمام سطوح کشور است. ما با یک سیستم کامل خشک مواجه نیستیم که نتواند انعطاف داشته باشد. نظام جمهوری اسلامی کاملا منعطف است و اگر الان کمی فرمان را به سمت صداقت و درستکاری بچرخد، قطعا می توانند اعتماد عمومی را بازسازی کنند. به عنوان مثال الان هشت سال است که برخی چهره های سیاسی در حصر هستند و اگر این مسئله رفع شود حداقل اعتماد عمومی بخشی از جامعه را جلب کرده ایم.»

گرامی مقدم در پایان گفت: «به عقیده من در شرایط کنونی همه دغدغه از دست رفتن اعتماد عمومی را دارند، اما متاسفانه بنا به دلایلی که باعث به وجود آمدن همین عدم اعتماد بوده است، اراده لازم دیده نمی شود. ولی مسئولان باید در نظر داشته باشد که با وجود مشکلات و فشار های اقتصادی که روی جامعه وجود دارد اگر قرار باشد این روند ادامه پیدا کند همین اعتماد نسبی که وجود دارد نیز از بین خواهد رفت.»

جلب اعتماد عمومی در زمان کوتاه غیرممکن است
همچنین صادق جوادی حصار فعال سیاسی در گفتگو با فرارو اظهار کرد: «به عقیده من برای افزایش اعتماد عمومی در جامعه اقدامات زیادی می توان انجام داد. اما لازمه اش این است که ما برنامه دقیق و جامعی از اقدامات اطمینان آفرین داشته باشیم تا بتوانیم اعتماد از دست رفته را برگردانیم. یعنی به عنوان مثال نباید شرایط به گونه پیش رود که مردم دچار این تصور شوند که درختی که آن ها کاشته اند و منتظر بار دادنش هستند، به دست حاکمیت قطع می شود. منظورم این است که الان میزان بدبینی به مسئولان و دستگاه های مختلف بسیار افزایش پیدا کرده است و موجب شده بعضا نگاه غیرمنطقی و غیرواقعی به برخی دستگاه در میان توده مردم شکل بگیرد.»

وی افزود: «البته نمی توان خیلی هم به مردم ایراد گرفت. زیر طی سال های اخیر بخش قابل توجهی از امید های مردم بنا به دلایل مختلف توسط مقامات و سیاستمداران از بین رفته است. حالا اگر می خواهیم دوباره به یک شرایط نرمال برگردیم ابتدا باید این را در نظر داشته باشیم که یک شبه نمی توان اعتماد عمومی را جلب کرد، زیرا یک شبه از دست نرفته است که حالا در یک زمان کوتاه بتوان آن را جلب کنیم. اما می توان به صورت گام به گام که کاملا محسوس و قابل لمس برای جامعه باشد مجددا امید و اعتماد عمومی را به جامعه برگردانیم.»

او تصریح کرد: «به عقیده من یکی از راه های بازگرداندن امید به جامعه این است که به مردم اثبات کنیم که مسئولان هر کاری که انجام می دهند، مداخله غیر قانونی و فراقانونی صورت نمی گیرد و کاملا قانون مدار به دنبال رفع مشکلات کشور و مردم هستند. ما باید از تجربیات جهانی و اثبات شده استفاده کنیم. اینکه مداوم فکر کنیم که تافته جدا بافته هستیم و با آزمون و خطا جلو برویم جز اینکه به کشور آسیب وارد می کنیم هیچ دستاوردی نخواهیم داشت.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: «یکی دیگر از کار هایی که باید انجام شود این است که چهره ای که از جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور در حال شکل گیری است را تغییر دهیم. ما باید یک چهره درست و مورد قبول از خودمان ارائه کنیم. یعنی کشوری را به نمایش بگذاریم که اهل تعامل با جهان و دارای گفتمان متقاعد کننده در داخل و بیرون کشور است. زیرا به عنوان مثال یکی انتقاداتی که در داخل به نظام جمهوری اسلامی مداوم مطرح می شود در خصوص حضور ایران در سوریه، لبنان، عراق و... است و با توجه به فضا سازی شدیدی که علیه ایران در خارج و حتی داخل شکل می گیرد، اینکه مردم را قانع کنیم که به دلیل منافع و مصالح ملی در این کشور ها حضور داریم بسیار سخت خواهد بود. اما اگر ما بتوانیم اعتماد عمومی را جلب کنیم مردم با آغوش باز دلایل و توضیحات مقامات داخلی را می پذیرند و جوسازی های دشمنان تاثیری نخواهد داشت.»

وی اظهار کرد: «متاسفانه امروز کشور در شرایطی قرار دارد که به منجنیق فلک، سنگ فتنه می بارد. ما هر روز با مشکلات جدید مواجه هستیم. یک روز بازار ارز متلاطم می شود، یک روز صادرات با مشکل مواجه می شود، روز دیگر خبر فساد و احتکار و... می رسد. در چنین شرایطی خیلی سخت است که مردم اعتماد کنند، اما باید ما بتوانیم این اعتماد عمومی را دوباره جلب کنیم. زیرا همیشه اصلی ترین سرمایه نظام جمهوری اسلامی همین اعتماد عمومی بوده است.»

چگونه اعتماد و امید را به جامعه بازگردانیم؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد