بازدید: 68

شهردار تهران رفتنی است یا نرفتنی؟!

منبع : فرارو کد خبر: 1399178
«فعلا با توجه به تمهیداتی که از لحاظ قانونی اندیشیده شده، معتقدیم که نیازی به تغییر شهردار نیست، فعلا لزومی ندارد در خصوص انتخاب شهردار بعدی وارد بحث و گفتگو شویم. اما باید این را در نظر داشته باشیم که هر تغییر مدیریتی آن هم در یک زمان کوتاه برای شهری مانند تهران بسیار سخت و مشکل ساز است. زیرا در فرایند برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات اجرایی، تعلل ایجاد شود و به همین دلیل هم ما سعی داریم با استفاده از مجاری قانونی، آقای افشانی را در شهردار تهران نگه داریم.»
جنجال دوباره در بهشت
فرارو- یک عضو شورای شهر تهران در خصوص اینکه رئیس سازمان بازرسی و برخی نمایندگان تاکید کرده اند که شهردار تهران مشمول قانون جدید می شود و باید طی دو ماه آینده کنار برود، گفت: «من هم این را شنیدم، اما بعضی از نمایندگان هم اعلام کرده اند که اساسا مرجع این قانون مجلس شورای اسلامی است و ما به عنوان نمایندگان شورای شهر تهران بر این باوریم که شهردار تهران مشمول این قانون نیست و همچنان از آقای افشانی حمایت می کنیم و اگر وزارت کشور هم به عنوان مجری این قانون، اعلام کند که شهردار تهران باید تغییر کند، از آن تبعیت می کنیم.»
 
قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی درباره شهردار تهران که آیا وی مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود یا خیر، گفت: استثنایی در قانون منع بکارگیری بازنشستگان داشتیم که این استثنائات موسع بود و قانون جدید آن را مضیق کرده و آن را به سه چهار مورد تقلیل داده مانند وزراء، معاونان وزراء و استانداران. براساس قانون قبلی هم ترازان این ها می توانستند پست بگیرند و بلامانع بود و شهردار تهران براساس مصوبه هیات وزیران هم تراز وزراء و یا معاون رئیس جمهور بود، اما در این طرح اصلاحیه هم تراز حذف شد و شهرداری به عنوان موسسه عمومی غیر دولتی محسوب و به طور قطع شهردار هم مشمول این قانون می شود و پس از دو ماه باید محل خدمت خود را ترک کند.

با این حال همچنان برخی افراد مانند بعضی اعضای شورای شهر تهران معتقدند که درباره انتخاب شهرداران، قانون خاص وجود دارد. اما به عقیده برخی نمایندگان این موضوع زمانی صادق است که در قانون خاص، اعاده بازنشستگان قید شده باشد. در نتیجه قانون منع به کارگیری بازنشستگان قانون خاص است و بر قوانین دیگر حاکم می شود و استفساریه برای ادامه کار شهردار تهران اعتبار نخواهد داشت.

فعلا برنامه ای برای تغییر شهردار نداریم
در همین خصوص محمد سالاری عضو شورای شهر تهران طی گفتگو با فرارو اظهار کرد: «البته باید در خصوص اینکه آیا شهردار تهران مشمول قانون منع به کار گیری بازنشستگان می شود یا خیر، کمیسیون حقوقی اظهار نظر کند. زیرا این دوستان تاکید دارند که فرایند انتخاب شهردار پایتخت یک قانون مشخص و مستقل دارد و به همین دلیل نمی توان آقای افشانی را مشمول قانون منع به کارگیری دانست و شورای شهر هم بر همین مبنا فعلا هیچ اقدامی در خصوص تغییر شهردار تهران انجام نداده است.»

وی تصریح کرد: «زیرا بر اساس مبانی حقوقی که برخی از حقوقدانان شورای شهر و همچنین بعضی نمایندگان مجلس بر آن تاکید دارند، اساسا شهرداران کشور شامل این قانون اخیر نمی شود و شورا ها صرفا موظف هست از قانون خاصی که مربوط به انتخاب شهردار است تبعیت کنند و در این قانون هیچ اشاره ای به اینکه شهردار باید دارای چه شرایطی در خصوص بازنشستگی یا غیربازنشستگی باشد، نشده است. حالا با تصویب قانون جدید نه تنها قانون گذشته نقض نشده بلکه اصلاح هم نشده است، لذا مبنا همان قانون است و قانون منع به کارگیری بازنشستگان مشمول بدنه شهرداری ها مانند معاونان و مدیران و... می شوند نه شهرداران.»

او در خصوص اینکه رئیس سازمان بازرسی و برخی نمایندگان تاکید کرده اند که شهردار تهران مشمول قانون جدید می شود و باید طی دو ماه آینده کنار برود، اظهار کرد: «من هم این را شنیدم، اما بعضی از نمایندگان هم اعلام کرده اند که اساسا مرجع این قانون مجلس شورای اسلامی است و ما به عنوان نمایندگان شورای شهر تهران بر این باوریم که شهردار تهران مشمول این قانون نیست و همچنان از آقای افشانی حمایت می کنیم و اگر وزارت کشور هم به عنوان مجری این قانون، اعلام کند که شهردار تهران باید تغییر کند، از آن تبعیت می کنیم.»

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا تغییر دوباره شهردار برای مدیرتی شهری تبعاتی به همراه خواهد داشت یا خیر، عنوان کرد: «فعلا با توجه به تمهیداتی که از لحاظ قانونی اندیشیده شده، معتقدیم که نیازی به تغییر شهردار نیست، فعلا لزومی ندارد در خصوص انتخاب شهردار بعدی وارد بحث و گفتگو شویم. اما باید این را در نظر داشته باشیم که هر تغییر مدیریتی آن هم در یک زمان کوتاه برای شهری مانند تهران بسیار سخت و مشکل ساز است. زیرا در فرایند برنامه ریزی ها و اقدامات اجرایی، تعلل ایجاد شود و به همین دلیل هم ما سعی داریم با استفاده از مجاری قانونی، آقای افشانی را در شهردار تهران نگه داریم.»

سالاری در پایان گفت: «زیرا همانطور که می دانید طی یک سال گذشته ما دو بار شهردار پایتخت را تغییر دادیم و اگر سرپرست ها را هم حساب کنیم، چهار بار است که مسند شهرداری دست خوش تغییر و تحول شده است. اما با همه این تفاسیر ما تابع قانون هستیم و اگر نهایتا راهی جز تغییر مدیریت شهرداری نباشد، اعضای شورای شهر سعی می کنند در کوتاه ترین زمان ممکن در خصوص شهردار آینده تصمیم گیری کنند تا فرایند خدمت رسانی به شهروندان تهرانی با مشکل و خللی مواجه نشود.»

شهرداری از طریق مراجع قانونی پیگیر ابهامات است
همچنین داریوش قنبری مشاور پارلمانی شهردار تهران در گفتگو با فرارو اظهار کرد: «راستش برای من خیلی عجیب است که صرفا برخی رسانه ها تا این اندازه به دنبال تغییر شهردار تهران هستند و مداوم تاکید دارند که آقای افشانی مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود. به نظر من اصلا مسئله عجیب و پیچیده ای نیست و اگر قانونی وجود دارد که مشمول آقای افشانی می شود، قطعا شهردار تهران و اعضای شورای شهر هم به آن تمکین خواهند کرد. اما موضوع این است که درباره شهرداری آنچه که حقوقدانان مطرح کردند و ما هم همین استدلال ها را به مراجع قانونی اعلام کردیم، یک قانون خاص برای انتخاب شهرداران وجود دارد که این اختیار را به شورا های شهر دادند آن ها به عزل و نصب شهردار رسیدگی کنند.»

وی ادامه داد: «بر همین مبنا حالا شورای شهر تهران تاکید دارند که قانون منع به کارگیری، ناقض این قانون نیست. زیرا قانون جدید یک قانون عام است و قانون انتخاب شهردار یک قانون خاص محسوب می شود و بر اساس قواعد حقوقی یک قانون عام نمی تواند قانون خاص را ملغی کند؛ بنابراین طبق نظرات حقوقدانانی که طی این مدت با آن ها مشورت شده است، قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل آقای افشانی و دیگر شهرداران نمی شود. در قانون اصلی هم هیچ اشاره ای به سن و سال اینکه بازنشسته باشد یا نباشد، نشده است.»

او افزود: «حالا در این میان برخی نمایندگان نظر متفاوتی دارند و معتقدند که آقای افشانی باید کنار بروند و فرد دیگری جایگزین ایشان شود، اما این ها نظرات شخصی هستند و نباید به عنوان نظر اصلی و قطعی مجلس تلقی شود. زیرا الان برخی از نمایندگان هم با نظرات ما موافق هستند و دیدگاه گروه اول را درست نمی دانند. ضمن اینکه سخنگوی شورای نگهبان هم صراحتا اعلام کرده است که قانون جدید شامل حال شهردار تهران نمی شود؛ بنابراین با توجه به همه این مسائل ما استدلال ها خود را به مجلس و مراجع قانونی ارسال کردیم و الان منتظر هستیم که نتیجه را به ما اطلاع بدهند.»

این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: «ما تا این لحظه دو استدلال را ارائه کردیم. یکی همین مسئله قانون خاص و اصلی است که خدمتتون توضیح دادم و دوم جایگاه خاص شهردار تهران است که ایشان عضو هیات دولت است و با توجه به اینکه اعضای هیات دولت از این قانون مستثنی هستد، شهردار تهران هم نباید کنار بروند؛ بنابراین هنوز نظر قطعی درباره شهردار اعلام نشده و باید صبر کرد و دید چه تصمیمی اتخاذ می شود، اما تا اینجای کار اصلا مشخص نیست که شهردار تهران تغییر کند. بعد هم اگر از طریق مراجع قانونی نتوانیم تکلیف را مشخص کنیم با یک استفساریه به مجلس مشخص خواهد شد که دقیقا تکلیف شهردار تهران چیست.»

قنبری در پاسخ به این سوال که کدام نهاد ها باید به این مسئله رسیدگی کنند، گفت: «یکی از نهاد هایی که می تواند در این مسئله اعلام نظر کنند، دفتر حقوقی نهاد ریاست جمهوری است. یکی دیگر معاونت قوانین مجلس است که می تواند در این مسئله اعلام نظر کند. البته شهرداری به شکل رسمی نمی تواند این استعلامات را انجام دهند بلکه باید از سوی شورای عالی استان ها انجام شود یا دولت اقدامات لازم را انجام دهد. ما صرفا استدلال های خودمان را ارسال کردیم تا ببینیم چه نتیجه ای خواهد داشت.»

شهردار تهران رفتنی است یا نرفتنی؟!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد