بازدید: 80

انفعال روحانی و هشدار درباره چالش تازه

منبع : فرارو کد خبر: 1399171
به نظر می‌رسد دولت هر چه سریعتر خود را برای رویارویی با شرایط سخت‌تر آماده کند. تیم اقتصادی و اطلاع رسانی خود را تکمیل نموده و ترمیم‌ها لازم در کابینه را انجام دهد. در غیر اینصورت به توجه به اجرای قانون جدید بازنشستگی مدیران احتمالا در آستانه اعمال تحریم‌های نفتی دولت باید با چالش مهم دیگری یعنی "بحران مدیریت" دست و پنجه نرم کند.
فرارو- پس از آنکه مجلس شورای اسلامی رای به برکناری دو وزیر مهم اقتصاد و کار و رفاه داد انتظار این بود که دولت و رییس جمهور به سرعت گزینه های پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کنند، اما به نظر می رسد شخص رییس جمهور عجله ای برای معرفی گزینه های پیشنهادی خود برای این دو وزارت خانه ندارد. از طرف دیگر مجلس شورای اسلامی نیز به تعطیلات تابستانی رفته است.
انفعال روحانی و هشدار درباره چالش تازه

به گزارش فرارو، ۱۷ مرداد ماه در کوران بحران اقتصادی و افزایش شدید قیمت ارز علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه ای پرتنش با رای مجلس شورای اسلامی بر کنار شد.
 
دو هفته پس از آن مجلس شورای اسلامی در استیضاحی دیگر رای به برکناری مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد داد.

دو برکناری که واکنش مجلس به وضعیت نامساعد اقتصادی، افزایش نرخ ارز و بحران بیکاری در کشور تعبیر شد. پس از این اقدام مجلس حسن روحانی به سرعت دو سرپرست برای وزارتخانه های بدون وزیر تعیین کرد.

انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت کار شد و سید رحمت الله اکرمی خزانه دار کل کشور به عنوان سرپرست وزارت اقتصاد منصوب شد.

در این شرایط انتظار می رفت با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و اهمیت ویژه این دو وزارتخانه رییس جمهور به سرعت درباره مدیریت آن ها تصمیم بگیرد. اتفاقی که تاکنون رخ نداده است. هیچ نشانه ای هم از معرفی سریعتر گزینه های رییس جمهور برای این دو وزارتخانه حساس دیده نمی شود.

از طرف دیگر حسن روحانی چندی پیش عبدالناصر همتی سفیر تازه منصوب شده ایران در چین را به کشور فراخواند به عنوان رییس کل بانک مرکزی منصوب کرد. حالا سفارت ایران در پکن در موقعیت حساس و پیچیده قبل از اعمال تحریم های آمریکا بدون سفیر مانده است.

ناگفته نماند که دولت پس از استعفای محمد باقر نوبخت از سخنگویی در نهم مرداد ماه، هنوز سخنگو ندارد و واعظی رییس دفتر رییس جمهور سعی می کند این خلا را پر کند.

در کنار این موارد با ابلاغ قانون کنار رفتن مدیران بازنشسته، به نظر می رسد کشور با موجی از تغییرات در نهاد های و سازمان های دولتی روبه رو خواهد شد. مدیران بسیاری باید جای خود را به جوانتر ها بدهند. البته در کنار این سونامی تغییرات پیش بینی می شود که سونامی تلاش برای ابقا نیز به راه بیافتد. گفته می شود برخی مدیران به دنبال افزایش میزان جانبازی خودند و برخی دیگر در پی مستثنی شدن از قانون.

در این وضعیت نگرانی هایی درباره احتمال بروز بحران اداری و مدیریتی در کشور وجود دارد. اما هیچ عزم و پیش بینی برای رویارویی با آن دیده نمی شود.

در این روز ها دولت و رییس جمهور سرگرم بحث سفر به نیویورک است و مجلس هم در دور دوم تعطیلات تابستانی به سر می برد.

در همین راستا روز دوشنبه دو روزنامه از دو منظر متفاوت از تعلل رییس جمهور معرفی همکاران خود انتقاد کرده اند.

روزنامه اصولگرای کیهان در مطلبی عدم معرفی گزینه های وزارت کار و اقتصاد را اینگونه تفسیر کرد " گویا رئیس جمهور چندان علاقه ای به حل مشکلات معیشتی مردم و اقتصادی کشور ندارد."

قضاوتی که به نظر می رسد با واقعیت همخوانی ندارد، اما انفعال رییس جمهور این بهانه را به این روزنامه منتقد دولت داده که این قضاوت تند را مطرح کند.

روزنامه کیهان همچنین درباره تعلل در معرفی وزیر اقتصاد نوشت: «همین تعلل در انتخاب وزیر و معرفی آن به مجلس را باید دلیل اصلی برخی از نابسامانی ها به خصوص در حوزه گمرکی دانست که سبب بروز کمبود های بسیاری در واحد های تولیدی به دلیل ترخیص نشدن مواد اولیه است. به بیان دیگر حال که دشمن جنگ اقتصادی را علیه کشور و مردم ایران شروع کرده، در جبهه داخلی، اقتصاد کشور بدون فرمانده اداره می شود.»

با وجود این انتقاد روزنامه کیهان هیچ اشاره به تعطیل بودن مجلس نکرده است. حتی اگر رییس جمهور نیز گزینه های خود را برای تصدی دو وزارتخانه را معرفی می کرد بازهم مجلس تا مهر ماه تعطیل است و معرفی گزینه های رییس جمهور هم عملا دردی دوا نمی کرد.

اما این فقط کیهان نیست که از تعلل رییس جمهور در معرفی همکارانش انتقاد کرد. روزنامه اصلاح طلب شرق هم خواستار معرفی زودهنگام سخنگوی دولت شده است.

شرق با بیان اینکه "دولت سه ماه است که یکی از بزرگ ترین ابزار های ارتباطی خود یعنی سخنگویی دولت را از دست داده" نوشت: «خالی ماندن سه ماهه این سمت این شائبه را به ذهن می آورد که گویی کارکرد این پست آن چنان هم حیاتی نبود که سه ماه عدم حضور سخنگو، نگرانی ای برای کسی ایجاد نکرده است.»

به نوشته این روزنامه اصلاح طلب: «عرف بسیاری از کشور ها این است که خبرنگاران به راحتی به سخنگو دسترسی دارند و گاهی در هفته دو تا سه بار نشست برگزار می کنند که در اینجا حالا حتی همان نشست سه شنبه های سخنگوی دولت هم تعطیل شده است.»

روزنامه شرق همچنین از انفعال رسانه ای رییس جمهور نیز انتقاد کرده و نوشته است: «مشکل، اما فقط تیم رسانه ای دولت نیست، شخص رئیس جمهوری که در دولت اول خود تقریبا به صورت منظم نشست خبری برگزار می کرد، آخرین بار در بهمن سال گذشته روبه روی خبرنگاران نشست تا به سؤالات آنان پاسخ بدهد. بعد از آن او هم ترجیح داد مانند وزرای خود که وقتی در حلقه خبرنگاران قرار می گیرند، سعی می کنند بیشتر روی خود را به سمت دوربین های صداوسیما بچرخانند، این رسانه را بر دیگر خبرگزاری ها و روزنامه ها ترجیح دهد و در گفت وگوی تلویزیونی شرکت کند؛ آن هم در همان رسانه ای که اکثر دولتی ها از نوع پوشش خبرهایشان گله دارند.»

انفعال دولت در همین موارد نیست. وضعیت اقتصادی کشور همچنان بحرانی است، از طرف دیگر به آغاز تحریم های نفتی آمریکا در آبان ماه نیز نزدیک می شویم در حالی که آمریکا و متحدانش از جمله عربستان و اسرائیل تلاش های وسیعی برای متقاعد کردن خریداران نفت ایران برای توقف همکاری با ایران انجام داده اند، اما تحرکات دیپلماتیک ایران در این زمینه آنچنان جدی نبوده است. دولت روحانی همچنان به تصمیم اروپا در قبال برجام چشم امید دارد. تصمیمی که حالا مشخص شده است حتی اگر به تداوم برجام بیانجامد نمی تواند مانع کارشکنی های گسترده آمریکا شود.
 
در همین حال در هفته گذشته رییس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد که مدیران بازنشسته دوماه فرصت دارند استعفا دهند به این ترتیب احتمالا تعداد زیادی از پست های مهم مدیریتی  از معاون وزیر گرفته تا شهردار و استاندار با خلاء مواجه خواهند شد.

به نظر می رسد در این وضعیت پیچیده و پیش از آغاز تحریم های نفتی دولت هر چه سریعتر خود را برای رویارویی با شرایط سخت تر آماده کند. تیم اقتصادی و اطلاع رسانی خود را تکمیل نموده و ترمیم ها لازم در کابینه را انجام دهد. در غیر اینصورت به توجه به اجرای قانون جدید بازنشستگی مدیران احتمالا در آستانه اعمال تحریم های نفتی دولت باید با چالش مهم دیگری یعنی "بحران مدیریت" دست و پنجه نرم کند.
 
 

انفعال روحانی و هشدار درباره چالش تازه
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد