بازدید: 63

از آلرژی مرغ چه می‌دانید؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1398637
کسانی که به آلرژی مرغ مبتلا هستند امکان دارد با مصرف گوشت مرغ و حتی داشتن کوچکترین تماسی با پرهای آن دچار واکنش‌های آلرژیک شوند.

مجله پزشکی آسان طب: کسانی که به آلرژی مرغ مبتلا هستند امکان دارد با مصرف گوشت مرغ و حتی داشتن کوچکترین تماسی با پرهای آن دچار واکنش های آلرژیک شوند. ماهی و غذاهای دریایی منابع غذایی هستند که در آنها امکان وجود حساسیت وجود دارد اما سایر محصولات گوشتی در این رابطه رایج نیستند.

اکثر افراد مبتلا به آلرژی مرغ علائم خفیفی را در خود مشاهده می کنند اما در برخی از افراد نیز امکان دارد واکنش های شدیدی رخ دهد که در این صورت باید هر چه سریعتر به مراکز درمانی منتقل شوند. علائم و دلایل ایجاد این نوع آلرژی در کنار روش های درمانی مناسب مسائلی هستند که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

حساسیت داشتن به محصولات گوشتی و حتی پر مرغ برای برخی از افراد مسئله بسیار مهم و یا خطرناکی محسوب نمی شود، آلرژی غالبا علائمی همچون تورم و یا بثورات را ایجاد خواهد کرد و این در حالیست که عدم تحمل واکنش ها شامل مواردی همچون مسائل گوارشی است.

یکی دیگر از شرایط نامطلوبی که برای افراد ایجاد می شود مصرف زرده تخم پرندگان به صورت خام است که این حالت را سندرم تخم پرندگان می شناسند. مبتلا بودن افراد به آلرژی مرغ در موارد بسیار نادری دیده شده و عمومیت ندارد، این حساسیت می تواند در بزرگسالان و یا کودکان ایجاد شود و تفاوتی بین سنین نیست، در هر صورت تمامی آلرژی ها مهم هستند و اگر مورد بررسی قرار نگیرند می توانند آسیب های زیادی را به افراد وارد نمایند.

از آلرژی مرغ چه می دانید؟

معرفی نشانه های مربوط به آلرژی مرغ

حساسیت و یا همان آلرژی مرغ می تواند علائم را با شدت های مختلفی ایجاد کند اما از آنجایی که یک بیماری نادر به حساب می آید دشوار است در رابطه با علائم رایج آن اظهار نظر قطعی شود. با تمام این تفاسیر افراد مبتلا به آلرژی مرغ امکان دارد پس از مصرف گوشت و یا حتی تماس با آن نشانه های زیر را دریافت نمایند که عبارتند از:

 • سرفه کردن یا خس خس سینه
 • قرمزی پوست
 • کهیر
 • گلو درد و یا تورم گلو
 • زبان متورم شده
 • عطسه کردن
 • حالت تهوع و یا استفراغ
 • گرفتگی معده
 • مشکلاتی نظیر اسهال
 • تورم و خیس شدن چشم ها

در صورتی که این حساسیت شدید باشد ایجاد آنافیلاکسی دور از ذهن نیست، برخی از علائم آنافیلاکسی در این قسمت بیان خواهد شد، بهتر است کسانی که هر کدام از موارد ذکر شده را در خود مشاهده کرده اند سریعا به مراکز درمانی مراجعه یا با مرکز فوریت های پزشکی تماس حاصل نمایند علائم آنافیلاکسی عبارتند از:

 • ایجاد مشکلاتی در تنفس
 • ایجاد تپش قلب
 • کاهش فشار خون
 • از دست دادن سطح هوشیاری
 • احساس خستگی

باز هم تاکید می شود که شوک آنافیلاکسی می تواند زندگی افراد را تهدید نماید، در نظر داشته باشید که مراجعه سریع به پزشک می تواند زندگی افراد را تعیین نماید، بنابراین در این رابطه کوچکترین تعللی نداشته باشید.

از آلرژی مرغ چه می دانید؟

آیا امکان آلرژی به تخم مرغ نیز وجود دارد؟

 کسانی که نسبت به مرغ حساسیت دارند ممکن است هیچگونه حساسیتی به تخم مرغ نداشته باشند، این دو موضوع جدا از هم به حساب می آیند که گاهی وقت ها موجب می شود تصمیمات نادرستی در زمینه مصرف نکردن این منبع مهم غذایی توسط افراد گرفته شود. کسانی که دچار آلرژی مرغ هستند بهتر است با پزشک مشورت کرده تا در زمینه آلرژی تخم مرغ نیز اطلاعات کافی را به دست آورند و بی جهت از مصرف تخم مرغ خودداری به عمل نیاورند. تنها چند گزارش در رابطه با افرادی وجود دارد که هم به مرغ و هم به تخم مرغ آلرژی همزمان داشتند، بنابراین مسئله را می توان مشکلی نادر به حساب آورد، جالب است بدانید که پزشکان حتی سندرم تخم پرندگان را نیز به عنوان آلرژی مرغ اولیه به حساب نمی آورند، کسانی را می توان با اطمینان گفت نسبت به تخم مرغ حساس هستند که از خود به پروتئین های موجود در آن واکنش های آلرژیک نشان دهند، بنابراین نمی توان با قاطعیت نسبت به این دو مورد تصمیم گیری کرد بلکه هر دو نیازمند آزمایش هایی دقیق از سوی پزشکان هستند.

شیوه های مراقبتی در برابر این نوع آلرژی

کسانی که نسبت به مرغ حساسیت دارند لازم است از هرگونه برقراری تماس با این محصول گوشتی چه به صورت خام و چه به صورت پخته شده خودداری به عمل آورند. با اینکه احتمال دارد بسیاری از موارد و علائم مربوط به این واکنش نباشد اما باز هم بهتر است جانب احتیاط رعایت شود زیرا این مسئله می تواند تبعات جدی را به دنبال داشته باشد، در بسیاری از موارد دیده شده است که افراد مبتلا به این حساسیت حتی تخم مرغ را نیز مصرف نمی کنند، باید به جای اتخاذ تصمیمات عجولانه موارد موردنظر را با پزشک مطرح نمایید تا بدین ترتیب بهترین روش درمان و پیشگیری از مشکل موردنظر تجویز شود.

کسانی که دچار این مشکل هستند اگر قصد تهیه مواد غذایی دارند باید برچسب و مواد سازنده را بررسی نمایند، در صورتی که افراد مبتلا به این حساسیت با مرغ برخورد اتفاقی داشته باشند می توانند با استفاده از آنتی هیستامین نسبت به واکنش بی مورد سیستم ایمنی بدن جلوگیری به عمل آورند.

در برخی مواقع نیز افراد دچار واکنش های شدید می شوند که امکان دارد از قبل و به دستور پزشک آمپول اپی نفرین را همراه داشته باشند و در غیر این صورت لازم است با اورژانس تماس گرفته شود یا در سریعترین زمان ممکن نسبت به انتقال فرد مورنظر به مراکز درمانی اقدام گردد.

موارد خطرآفرین برای این آلرژی کدامند؟

کسانی که دچار آلرژی مرغ هستند ممکن است نسبت به برخی از مواد غذایی نیز حساس باشند، در حالت کلی باید برای جلوگیری از هرگونه مشکلی اقدامات لازم انجام شود. برخی از غذاهایی که باید از مصرفشان اجتناب کرد عبارتند از:

 • سوپ مرغ
 • برخی از فرآورده های گوشت مرغ
 • بوقلمون
 • غازها
 • اردک
 • ماهی و میگو
 • قرقاول
 • تخم مرغ

یکی دیگر از مواردی که باید از ارتباط با آن جلوگیری کرد پرندگان خانگی می باشند، زیرا احتمال دارد افرادی که در کنار آنها هستند دچار مشکلاتی شوند. واکسن هایی وجود دارند همانند واکسن تب زرد که حاوی پروتئین مرغ هستند و می توانند مشکلاتی را ایجاد نمایند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کسانی که پس از مصرف و یا لمس کردن مرغ دچار علائم و مشکلاتی می شوند لازم است سریعا به پزشک مراجعه نمایند، حتی اگر واکنش ها خفیف هم باشند این مراجعه باید برای درمان و همچنین ارائه راهکاریی جهت پیشگیری از آلرژی مرغ صورت گیرد، در نظر داشته باشید که در مراجعه به پزشک است که می توان با قاطعیت مشکل را تایید کرد.

همانطور که در بندهای قبلی هم گفته شد در صورت بروز علائم آنافیلاکسی باید سریعا به پزشک مراجعه کرد و پس از درمان نیز فرد موردنظر باید تحت نظارت کامل قرار داشته باشد. آیا شما دچار آلرژی مرغ هستید؟ برای جلوگیری از ایجاد مشکلات چه راهکارهایی را انجام داده اید؟


از آلرژی مرغ چه می‌دانید؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • از آلرژی مرغ چه می‌دانید؟


  کسانی که به آلرژی مرغ مبتلا هستند امکان دارد با مصرف گوشت مرغ و حتی داشتن کوچکترین تماسی با پرهای آن دچار واکنش‌های آلرژیک شوند.
 • علل افزایش شیوع آلرژی در جهان/ نقش «مایت ها» در بروز آلرژی


  سلامت نیوز: فوق تخصص آلرژی گفت: مایت ها حشراتی هستند از خانواده کنه، بدن آنها سه دهم میلی متر قطر دارد، ذرات بدن و مدفوع آن ها وارد هوا و محیط زندگی شده و باعث ایجاد آلرژی می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، صبا عرشی، فوق تخصص آلرژی و ایمون
 • آلرژی ویژه فصل پاییز جدی گرفته شود/ باران پائیزی آلرژی را تشدید می کند


  یک متخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی توضیحاتی را در رابطه با آلرژی ویژه فصل پاییز ارائه کرد.
 • علل افزایش شیوع آلرژی در جهان/ نقش «مایت‌ها» در بروز آلرژی


  فوق‌تخصص آلرژی گفت: مایت‌ها حشراتی هستند از خانواده کنه، بدن آنها سه دهم میلی‌متر قطر دارد، ذرات بدن و مدفوع آن‌ها وارد هوا و محیط زندگی شده و باعث ایجاد آلرژی می شود.
 • کودکان بیشتر دچار آلرژی می شوند/ مایت ها یکی از علل آلرژی


  یک فوق‌تخصص آلرژی گفت: زایمان به روش سزارین، مصرف شیرخشک یا شیر گاو، تغییر شیوه زندگی و زندگی شهر نشینی و تغذیه از مواد غذایی کارخانه‌ای از علل شیوع آلرژی هستند.
 • رشد ارجاع به مقالات مرکز تحقیقات آلرژی/استفاده از مواد غذایی سریع پز از عوامل افزایش آلرژی


  سلامت نیوز:رئیس مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از رشد ۱۴ درصدی ارجاع به مقالات تولیدشده توسط اعضای این مرکز در دو سال اخیر خبر داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر فرحزاد جباری آزاد با بیان اینکه در دو سال اخیر ۵۸ مقاله توسط
 • علت آلرژی کودکان، چند ماده غذایی آلرژی زا


  بسیاری از مواد می‌توانند موجب آلرژی شوند، از شیر گرفته تا آجیل، صدف، نیش زنبور و غبار. اما چگونه باید با آن‌ها برخورد کرد؟
 • زنگ خطر آلرژی به صدا در آمد


  فوق‌تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: در بروز آلرژی‌ زمینه‌های وراثتی و عوامل محیطی به خصوص حساسیت‌های فصلی نقش بسزایی دارند.
 • آلرژی بیدارکن ها


  سلامت نیوز: حتی گرمای هوا هم شما را از گرفتگی بینی و التهاب دردناک گلو نجات نداده؟ صدایتان گرفته، از بینی تان آب می چکد و چشم هایتان قرمز شده؟ بعید است که در این هوا، سرما خورده باشید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از هفته نامه آتیه نو، شاید شما هم
 • چیز‌های عجیبِ آلرژی‌ زا


  آلرژی انواع گوناگونی دارد که شایع‌ترین آنها شامل آلرژی‌های محیطی (گرده، خاک، گیاه رگ وید)، غذایی (بادام زمینی، صدف)، حیوانات و داروها می‌شود. اما آلرژی‌های غیر معمولی نیز وجود دارند که ممکن است حتی تصور هم نکنید که بتوانند واکنش آلرژیک تولید کنند.
 • چرا مبتلا به آلرژی شدم؟


  امروزه بحث اپی ژنتیک هم مطرح است. عوامل محیطی مثل آلاینده‌ها و امواج ماکروویو هم دخیل است.
 • چرا مبتلا به آلرژی شدم ؟


  سلامت نیوز-*دکتر فریبرز زندی: امروزه بحث اپی ژنتیک هم مطرح است . عوامل محیطی مثل آلاینده ها و امواج ماکروویو هم دخیل است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، آلرژی چرا و چگونه بروز می کند ؟ آلرژی تنفسی یک التهاب دائم و مزمن شده راه های هوایی کوچک
 • چرا مبتلا به آلرژی شدم‌؟


  افرادی که آلرژی بینی دارند، دائم در مخاط بینی‌شان تورم و التهاب است‌. اگر تحت عمل جراحی غیرضروری قرار گیرند، باتوجه به التهاب مزمن داخل بینی که وجود دارد و با دستکاری‌های انجام شده، تورم بیشتر شده و باعث تنگی بافت می‌شود‌.
 • چرا مبتلا به آلرژی شدم‌؟


  امروزه بحث اپی ژنتیک هم مطرح است‌. عوامل محیطی مثل آلاینده‌ها و امواج ماکروویو هم دخیل است.
 • آلرژی به شیر در نوزادان، زنگ خطر!


  برخی از نوزادان به پروتئین موجود در شیر گاو، که اغلب به عنوان عنصر پایه در اکثر غذای صنعتی کودک استفاده می شود، حساسیت دارند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد