بازدید: 54

حراج گوشی گرانفروشان

منبع : فرارو کد خبر: 1398487
«ایرانیان در سال بیش از ٢٠‌میلیون دستگاه گوشی همراه نیاز دارند که ارزش آن به سه‌میلیارد دلار می‌رسد؛ بنابراین از ابتدای امسال تاکنون باید حدود ١٠‌میلیون دستگاه وارد بازار می‌شد. بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه همتا، شمار گوشی واردشده از مبادی قانونی به کشور از آغاز سال تاکنون ٢‌میلیون و ٦٢٠‌هزار دستگاه بوده است».
حراج گوشی گرانفروشان
 
گوشی های توقیف شده گرانفروشان با دلار ٤٢٠٠ تومانی به فروشگاه های اینترنتی می آید.
 
به گزارش شهروند، این خبری است که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده و البته گفته است که این اتفاق به معنی ارزان شدن گوشی در تمام بازار ایران نیست و تنها برای ٦٠٠ هزار گوشی توقیف شده در گمرک است.

موبایل ارزان در فروشگاه های اینترنتی
فرآیند ترخیص ٦٠٠ هزار گوشی همراه موجود در گمرک با آزادسازی پنج هزار دستگاه آغاز شد. هر چند که به گفته عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب وکار های اینترنتی بخشی از این گوشی ها از طریق فروشگاه های اینترنتی عرضه می شود، اما رئیس اتحادیه فناوران رایانه می گوید: هنوز هیچ تصمیم مشخصی در رابطه با نحوه عرضه این گوشی ها گرفته نشده است.

او که معتقد است عرضه نامناسب این گوشی ها می تواند رانت زیادی را برای برخی ایجاد کند، می گوید: به عنوان مثال در حال حاضر قیمت آیفون ٢٥٦x در بازار حدود ١٦ میلیون تومان است که اگر قرار باشد قیمت آن بر مبنای ارز ٤٢٠٠ تومانی محاسبه شود، این محصول باید به بهای ٦ میلیون و ٤٠٠ هزار تومان عرضه شود. این تفاوت قیمت برای هر کسی جذاب است و به طور قطع تقاضای بالایی برای خرید این محصولات مانده در گمرک وجود خواهد داشت.

این فعال صنفی با بیان اینکه گوشی های مانده در گمرک عمدتا مربوط به برند های آیفون و مدل های جدید سامسونگ است، گفت: قیمت گذاری این محصولات باید بر مبنای ارز بازار آزاد یا ارز سنا صورت گیرد و مابه التفاوت آن با ارز ٤٢٠٠ تومانی به حساب خزانه واریز شود. تنها در این حالت است که عرضه ٦٠٠ هزار گوشی می تواند به تعدیل قیمت ها کمک کند و عطش موجود در بازار را از بین ببرد؛ اما چنانچه قیمت گذاری این محصولات بر مبنای ارز دولتی انجام شود، رانت زیادی را برای عده ای خاص که معمولا مصرف کننده واقعی هم نیستند، به همراه خواهد داشت.

چه کسی گوشی های رانتی را عرضه می کند
«فرآیند ترخیص ٦٠٠ هزار گوشی همراه موجود در گمرک با آزادسازی پنج هزار دستگاه از (شنبه) آغاز شد تا گرانی ناشی از کمبود کالا در بازار را برطرف کند.» محمدجواد آذری جهرمی در حالی امیدوار است که بخش خصوصی برای عرضه این گوشی ها به سرعت وارد عمل شود تا کمبود ها جبران شود که فعالان صنفی معتقد هستند وزارت ارتباطات باید برای عرضه این گوشی ها سازوکار مناسبی را در نظر بگیرد تا در یک فضای شفاف مشخص شود که چه تعداد گوشی و به چه کسانی عرضه می شود.
 
میر مهدی با بیان اینکه دولت نمی تواند عرضه این گوشی ها را در دست بگیرد و در عرضه دخالت کند، گفت: از طرفی هم اختلاف قیمت ٤ تا ٨ میلیون تومانی گوشی های مانده در گمرک و بازار آزاد برای هرکسی وسوسه انگیز است و می تواند فسادآور باشد؛ بر همین اساس عرضه این گوشی ها باید زیر نظر اصحاب رسانه و با یک سازوکار مشخصی صورت گیرد.
 
البته حمید محمد، عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب وکار های اینترنتی در این باره به ایرنا گفته است که فروشگاه های اینترنتی در کنار فروشگاه های سنتی برای عرضه این گوشی ها اقدام خواهند کرد.

ایرانی ها چقدر گوشی نیاز دارند
براساس برخی آمار های منتشرشده، ایرانیان در سال بیش از ٢٠ میلیون دستگاه گوشی همراه نیاز دارند که ارزش آن به سه میلیارد دلار می رسد؛ بنابراین از ابتدای امسال تاکنون باید حدود ١٠ میلیون دستگاه وارد بازار می شد. بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه همتا، شمار گوشی واردشده از مبادی قانونی به کشور از آغاز سال تاکنون ٢ میلیون و ٦٢٠ هزار دستگاه بوده است.

امسال درمجموع ٢ میلیون دستگاه تلفن همراه که بخشی از آن پارسال وارد کشور شده است، به مشتریان فروخته شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هجدهم شهریور ماه درباره آخرین وضع بازار تلفن همراه گفته بود: سرنوشت ٧٢٠ هزار گوشی نامعلوم است؛ ٦٠٠ هزار گوشی در گمرک مانده و ١٢٠ هزار دستگاه هم توقیف قضائی است.

حراج گوشی گرانفروشان
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»