بازدید: 72

آل اسحاق:اگر برای سفر ایرانیان به عتبات هزینه نکنیم، امریکاوعربستان در عراق هزینه خواهند کرد

منبع : انتخاب کد خبر: 1398224
بحث ویزای عراق، چون به دینار یا دلار است با توجه به نرخ دلار اگر قرار باشد با ارز بازار سوم ارائه شود، رقم بسیار بالایی خواهد شد که هزینه‌اش جبران نمی‌شود. در این رابطه دولت می‌تواند در مذاکره با مسئولان عراقی هم مقدار و هم نحوه نرخش را که در داخل باید تامین کند، به گونه‌ای تنظیم کند که این هزینه قابل تحمل باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یحیی آل اسحاق نوشت: مراسم اربعین علاوه بر اهمیت آن از بعد مسائل دینی که مربوط به زیارت عتبات مخصوصا در اربعین است، یک سرمایه بزرگ برای همه شیعیان بلکه برای کسانی که به مسائل اباعبدا... الحسین (ع) علاقه دارند و برای امت اسلام و به خصوص برای ما ایرانیان است.

حرکت عظیمی که طی چند سال شروع شده و بازتاب های گسترده ای در سطح منطقه ای و روابط دو کشور داشته است. هرچند اخیرا مشکلاتی درحوزه مسائل ارزی در کشور به وجود آمده، اما عظمت و ارزش این مراسم به قدری بالاست که نباید مانع آن حرکت بزرگ باشد، که ان شاءا... نخواهد شد.

البته هزینه های کنونی در عراق با توجه به نرخ ارزی که داریم برای ایرانیان تا حدودی سنگین تمام می شود. جبران این مسأله با توجه به اهمیتی که دارد، توجه ویژه مسئولان و دست اندرکاران دولتی را می طلبد.

مثلا بحث ویزای عراق، چون به دینار یا دلار است با توجه به نرخ دلار اگر قرار باشد با ارز بازار سوم ارائه شود، رقم بسیار بالایی خواهد شد که هزینه اش جبران نمی شود. در این رابطه دولت می تواند در مذاکره با مسئولان عراقی هم مقدار و هم نحوه نرخش را که در داخل باید تامین کند، به گونه ای تنظیم کند که این هزینه قابل تحمل باشد.

این هزینه ای است که عین سود است. بازتاب این حرکت در حوزه های معنوی، سیاسی، اقتصادی، حال و آتیه ایران و عراق که یک مسأله عظیمی از روابط دو کشور را با توجه به مسائل استراتژیک و منطقه ای که در اینجا نمی گنجد، به قدری بالاست که حجم و عظمت روابط و هزینه هایی که تا الان کرده ایم و هزینه هایی که بعدا برای توسعه روابط ایران و عراق خواهیم کرد، با تامین ارز این سفر قابل قیاس نیست. یعنی اگر قرار باشد در حوزه های اقتصادی هزینه کنیم -که باید بکنیم-، چون رقبای ما عربستان، آمریکا و دیگران برای اینکه حضور بیشتری داشته باشند، همان پولی که به داعش و ... می دادند را الان در حوزه های اقتصادی یا در حوزه های جلوگیری از حضور ایران صرف می کنند.

داستان بصره را دیدیدم که با صرف هزینه های گزاف می خواهند روابط ایران و عراق را مشوش کنند؛ بنابراین وقتی رقبا، بدخواهان و معارضان ما دارند برای به هم زدن روابط ایران و عراق هزینه می کنند ما هم در نقطه مقابل باید هزینه هایی را متقبل شویم که آنهم در یک حوزه معنوی و تاریخی است؛ لذا چه در ارتباط با هزینه های مربوط به ویزا و چه در رابطه با ارزی که می خواهند اختصاص دهند قابل اجراست. الحمدلله امکانات هم هست و هزینه چندانی نخواهد شد.

با توجه به رقم های میلیاردی که در کشور هزینه می کنیم یا فرضا برای مسافران خارجی به کشور های اروپایی یا غیراروپایی به منظور تفریح ۵۰۰ یا هزار دلار را به قیمت ارز بازار دوم می دهیم، اینکه خیلی نزدیک تر است. ضمن اینکه اصلا هزینه های عراق قابل قیاس نیست. اصلا به دلایل صرف سیاسی، اقتصادی، آتیه و روابط استراتژیک که نگاه کنیم این حرکت نباید کند شود. از طرفی بازتاب منفی این مسأله در بین شیعیان جهان که هر سال ایرانیان در سطح چند میلیون نفر می رفتند، ولی امسال به دلیل مسائل بد مالی نتوانستند شرکت کنند، میان شیعیان و مجموعه کسانی که نسبت به ما علاقه مند هستند، بازتاب خوبی نیست. به نظر می رسد مسئولان امر باید یک نگاه جامع تر و کلی در حوزه های معنوی، حال، آتیه، روابط اقتصادی، سیاسی، امنیتی داشته باشند و با توجه به برنامه ریزی هایی که از سوی دشمنان ما در منطقه در زمینه به حداقل رساندن تعاملات و رفت و آمد های بین ایران و عراق می شود، از این موضع هم استفاده می کنند.

نکته آخر اینکه نمود بیرونی این کار مهم است که دولت ایران به رغم علاقه مندی ایرانی ها، اما نتواست یاری رسان باشد که به وضعیت سال قبل انجام شود که در این صورت در همه رسانه ها حتما مطرح خواهد شد که ایرانیان امسال به دلیل مشکلات مالی نتوانستند به سفر اربعین بروند. درحالی که اگر وضعیت دولت به گونه ای بود که هیچ سفر خارجی را امکانات نمی داد، قابل قبول بود، اما وقتی برای سفر های تفریحی و غیرتفریحی در حد قابل قبولی تامین می کند، سفر عتبات که آنقدر ها هزینه ندارد. فراموش نکنیم که عنایت معنوی کمک خواهد کرد و ان شاءا... جبران می شود.

پیشنهاد خاصم به مسئولان دولت این است که یک مقدار نگاه عمیق تر و ژرف تری داشته باشند و با مذاکراتی که با دولت عراق می کنند که مبلغ ویزا را تا حدودی پایین بیاورند، امکانش برای آن ها شدنی است و ما هم در حوزه های تامین ارز پیشقدم شویم. اکنون سالانه ۸ میلیارد دلار کالا به عراق صادر می کنیم و امسال ۳۰ درصد صادراتمان به عراق اضافه شده و در مدت پنج ماه از عراق حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زائر به ایران آمده اند که این تعداد تا پایان سال حتما به دو میلیون نفر می رسد. اگر هر کدام از این ها هزار دلار مصرف کنند یک درآمد عظیم ارزی برای کشور خواهد بود. تنها اگر کمی توجه ویژه به واقعیت ها داشته باشیم، این سفر قابل تامین است. با در نظر گرفتن همه این نکات و عنایت دولت محترم امسال ان شاءا... زائران عتبات و اربعین کمتر نشده و بیشتر هم خواهد شد.

منبع: آرمان


آل اسحاق:اگر برای سفر ایرانیان به عتبات هزینه نکنیم، امریکاوعربستان در عراق هزینه خواهند کرد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!