بازدید: 70

چطور با دیگران قاطعانه و محکم رفتار کنیم؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1396069
به نظر خودتان، آیا رفتارتان قاطع و محکم است؟ اصلا در نظر شما رفتار قاطعانه چه معنایی دارد؟ آیا به این معناست که همیشه و هر بار باید حق‌تان را بگیرید؟ گاهی وقت‌ها مشخص کردن اینکه چه رفتاری واقعا قاطعانه است، کمی سخت می‌شود. رفتار قاطعانه کمک می‌کند تا هم اعتمادبه‌نفس‌تان را بیشتر کنید و هم روابط‌تان را در محیط کار و دیگر حیطه‌های زندگی بهبود ببخشید.

روزنامه آرمان امروز: به نظر خودتان، آیا رفتارتان قاطع و محکم است؟ اصلا در نظر شما رفتار قاطعانه چه معنایی دارد؟ آیا به این معناست که همیشه و هر بار باید حق تان را بگیرید؟ گاهی وقت ها مشخص کردن اینکه چه رفتاری واقعا قاطعانه است، کمی سخت می شود.

دلیلش این است که مرز باریکی بین رفتار قاطعانه و پرخاشگری وجود دارد. تعاریف زیر کمک می کنند تا بتوانیم این دو را از هم جدا کنیم:رفتار قاطعانه بر پایه تعادل بنا شده است. قاطعانه رفتار کردن نیازمند آن است که درمورد خواسته هایتان صریح برخورد کنید و در عین حال به حق و حقوق دیگران هم توجه داشته باشید.

وقتی رفتارتان قاطعانه است، خواسته هایتان را به گوش بقیه می رسانید اما شاید الزاما نتیجه ای حاصل تان نشود.قاطعانه رفتار کردن شاید همیشه اندازه آب خوردن راحت نباشد؛ اما مهارتی است که می توان آن را یاد گرفت. تقویت رفتار قاطعانه زمانی ممکن است که شناخت درستی از خود داشته باشید و قبول کنید که وجودتان ارزشمند است. این باور را که داشته باشید، اساس اعتمادبه نفس را دارید.

مهارت قاطعانه رفتار کردن

رفتار قاطعانه کمک می کند تا هم اعتمادبه نفس تان را بیشتر کنید و هم روابط تان را در محیط کار و دیگر حیطه های زندگی بهبود ببخشید. به طور کلی، کسانی که می توانند قاطعانه رفتار کنند:

راحت تر به نتایج برد - برد می رسند؛ آنها می توانند ارزشمندی وجود طرف مقابل و جایگاهش را ببینند و به سرعت به راه حلی برسند که برای هردو طرف رضایت بخش باشد.

بهتر مسائل را حل می کنند؛ آنها این قدرت را در خود می بینند که هرکاری برای پیدا کردن بهترین راه حل لازم باشد، انجام دهند.

استرس کمتری دارند؛ آنها از قدرت خودشان آگاهند و وقتی اوضاع طبق برنامه پیش نمی رود، خود را قربانی شرایط نمی بینند.

حرف نمی زنند، انجام می دهند؛ آنها کارها را تا آخر پیش می برند؛ چرا که می دانند که توانایی اش را دارند.

زمانی که قاطعانه برخورد می کنید، رفتارتان هم عادلانه است و هم همراه با همدلی. قدرتی که از آن استفاده می کنید از اطمینانی می آید که به خودتان دارید؛ نه از خوار کردن دیگران و نه از قلدربازی. وقتی این طور با احترام و عادلانه با دیگران رفتار کنید، آنها هم با شما همین برخورد را خواهند داشت.

چطور قاطعانه رفتار کنیم؟

بعضی آدم ها ذاتا قاطع تر از دیگران رفتار می کنند. اگر شخصیت شما بیشتر به طرف منفعل بودن یا پرخاشگری متمایل است، شاید بهتر باشد روی مهارت های زیر کار کنید.

برای خودتان و حق و حقوق تان ارزش قائل باشید: حق و حقوق شما، افکار، احساسات وخواسته های شما همانقدر مهم اند که برای بقیه افراد مهم است، نه بیشتر و نه کمتر. حقوق تان را بشناسید و از آنها دفاع کنید. باور داشته باشید که لایق این هستید که همیشه با احترام و کرامت با شما برخورد شود. دست از عذرخواهی کردن برای هرچیزی بردارید.

خواسته هایتان را بدانید و درخواست کنید، به آنها رسیدگی شود: منتظر ننشینید که یک نفر دیگر بیاید و به خواسته های شما توجه کند؛ در این صورت ممکن است تا ابد چشم به راه بمانید! درک کنید که اگر می خواهید عملکردتان در بیشترین حد خود باشد، لازم است که به خواسته هایتان رسیدگی شود.

بپذیرید که هرکس مسئول رفتار خودش است: اشتباه نکنید و مسئولیت واکنشی که دیگران به حرف های قاطعانه شما نشان می دهند (مثلا خشم، تنفر) را نپذیرید. شما فقط و فقط می توانید خودتان را مهار کنید، نه هیچ کس دیگر را. تا زمانی که جلوی برآورده شدن خواسته های دیگران را نگرفته اید، حق دارید که آنچه می خواهید بگویید و انجام دهید.

افکار و احساسات منفی را به شکلی سالم و مثبت بیان کنید: به خود اجازه عصبانی شدن بدهید، اما همیشه احترام را نگه دارید. همان چیزی که به آن فکر می کنید را بگویید، اما طوری بیانش کنید که به احساسات طرف مقابل لطمه نزند. خوددار باشید و احساسات تان را کنترل کنید. از خودتان دفاع کنید و در مقابل کسانی که شما ویا حقوق تان را به چالش می کشند، بایستید.

هم با انتقاد و هم با تحسین، به شیوه ای مثبت برخورد کنید: اگر ازتان تعریف کردند، مؤدبانه آن را بپذیرید. به خود اجازه اشتباه کردن و کمک خواستن از دیگران را بدهید. بازخوردها را به شکل مثبت بپذیرید؛ برای اعلام کردن مخالفت تان آماده باشید اما نه عصبانی شوید و نه حالت دفاعی به خود بگیرید.

یاد بگیرید که هر وقت لازم بود «نه» بگویید: محدودیت های خودتان را بشناسید و بدانید چه چیزهایی باعث می شوند احساس کنید از شما سوءِاستفاده شده. بپذیرید که انجام دادن همه کارها و راضی کردن همه افراد از توان تان خارج است. یاد بگیرید که با این قضیه کنار بیایید. همان راهی را بروید که برای شخص شما مناسب است.دنبال راه های جایگزینی باشید که نتیجه اش برد هر دو طرف باشد.

مهارت قاطعانه رفتار کردن

تکنیک های ارتباط قاطعانه با دیگران

راه های گوناگونی برای برقراری ارتباط قاطع و محکم وجود دارد. برای هر موقعیتی می شود از این روش ها استفاده کرد.

جمله های «من …»: از «من می خواهم که…» و «من احساس می کنم که…» استفاده کنید تا شکل ساده ای از رفتار قاطعانه را به کار ببندید.

تشدیدِ تدریجیِ قاطعیت: این نوع از رفتار قاطعانه زمانی لازم می شود که چند بار برای رسیدن به خواسته تان تلاش کرده اید، اما نتیجه ای حاصل نشده. تکنیک اینگونه است که هرچقدر می گذرد، بیشتر و بیشتر قاطعانه برخورد کنید. شاید آخر این مسیر این باشد که به فرد مقابل بگویید که جلب نشدن رضایت تان چه عاقبتی خواهد داشت. اما به یاد داشته باشید که هر پیامد ناگواری هم که در ذهن طرف تان ترسیم کنید، باز هم امکان دارد به خواسته تان نرسید.

زمان بیشتری طلب کنید: گاهی وقت ها هم هست که فقط نیاز دارید جواب دادن را به تعویق بیندازید. ممکن است حال روحی تان مناسب نباشد و یا اینکه خودتان هم دقیق ندانید که چه می خواهید. صادق باشید و به طرف مقابل بگویید که برای شکل دادن به افکارتان چند دقیقه وقت لازم دارید.

فعل هایتان را عوض کنید: به جای «نمی تونم انجام بدم» بگویید «انجام نمیدم».

روی حرف تان پا فشاری کنید: حرف تان را از قبل آماده کنید.در طول مکالمه، حرفی را که آماده کرده اید، بارها به همان شکل تکرار کنید. اصلا تسلیم نشوید. بالاخره طرف مقابل تان می فهمد که حرف تان جدی است.


چطور با دیگران قاطعانه و محکم رفتار کنیم؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10
 • چطور با دیگران قاطعانه و محکم رفتار کنیم؟


  به نظر خودتان، آیا رفتارتان قاطع و محکم است؟ اصلا در نظر شما رفتار قاطعانه چه معنایی دارد؟ آیا به این معناست که همیشه و هر بار باید حق‌تان را بگیرید؟ گاهی وقت‌ها مشخص کردن اینکه چه رفتاری واقعا قاطعانه است، کمی سخت می‌شود. رفتار قاطعانه کمک می‌کند تا
 • وابستگی کودک به دیگران، چطور رفتار کنم؟


  پسرم به شدت وابسته عمه‌اش هست با اینکه هفته‌ای یکبار بیشتر نمیبینتش. هربار پشت سرش کلی گریه میکنه، نمیدونیم چجوری رفتار کنیم. قبلا پشت همه گریه میکرد الان فقط درگیر عمه‎اش هست.
 • کودکی که دیگران را میزند، چطور با او برخورد کنیم؟


  کودک نیاز به توجه دارد به‌طور معمول او ترجیح می‌دهد از راه‌های مثبت یعنی با انجام کارهای خوب این توجه را به‌دست آورد اما اگر تشویق کارهای خوب به اندازه کافی نباشد و کودک مورد بی‌توجهی قرار گیرد...
 • چطور کاریزماتیک باشیم و مثل آهنربا دیگران را به خود جذب کنیم؟


  کاریزما یک مهارت فوق‌العاده است. اکثر رهبران برتر، بازرگانان، کارآفرینان و سلبریتی‌ها کاریزما دارند. وقتی مردم با این افراد صحبت می‌کنند، حس می‌کنند که در تمام زندگی‌شان آنها را می‌شناخته‌اند، انگار که مثل آهنربا آنها را به خود جذب می‌کنند. در حقیقت
 • چطور گناه شکستن دل دیگران را جبران کنیم؟


  باید به طور جدّ، مراقب زبان و حرکات و سکنات خود باشیم که مبادا اسباب دل شکستن کسی را فراهم آوریم و اگر چنین کاری رخ داد بعد از توبه و استغفار جدی به درگاه ربوبی، باید، عملا جبران کنیم و پیش آن شخص برویم و دلش را به دست آوریم و اگر به او دسترسی نداریم
 • قاطعانه با هرگونه رفتار تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌ کننده در منطقه برخورد می‌کنیم


  فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا (ص) گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با قدرت و اقتدار از منافع خود در منطقه دفاع خواهد کرد و با هرگونه رفتار تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌ کننده در منطقه، قاطعانه و هوشیارانه برخورد خواهد کرد.
 • با کودکان و بازماندگان زلزله چطور رفتار کنیم؟/ قضاوت و همدردی نکنیم، همدلی کنیم


 • با آدم‌های بی‌ادب چطور رفتار کنیم؟


  ما چه بخواهیم و چه نخواهیم با آدم‌های بی‌ادب برخورد داریم. ممکن است این بی‌ادب‌ها کاملا غریبه باشند، مثلا کسی که پشت سر شما در صف سینما ایستاده و یا متصدی امور بانکی. شاید هم مجبور باشید به طور مرتب با یک فرد بی‌ادب برخورد داشته باشید، مثلا یک همکار
 • چطور با ملاحظه رفتار کنیم؟


  با ملاحظه بودن و رعایت حال دیگران به ما کمک می‌کند که در عین رک بودن، به احساسات طرف مقابل‌مان هم احترام بگذاریم. زمانی که با ملاحظه با دیگران رفتار می‌کنیم، می‌توانیم روابط‌مان را‍ حفظ کنیم، اعتبار خود را بالا ببریم و نشان بدهیم که برای بقیه ارزش و
 • چطور با کودکان رفتار کنیم؟


  اگر والدین بلد نباشند یا نخواهند میدان‌ های جدید و تجربه‌ های جدید برای فرزندان خود ایجاد کنند، خود آنها اقدام به این کار خواهند کرد.
 • چطور با کودکان دوقلو رفتار کنیم؟


  یک روانشناس گفت: باید با کودکان دوقلو همان‌گونه که ویژگی رفتاری متفاوتی دارند، متفاوت رفتار شود.
 • چطور با افراد خودشیفته رفتار کنیم؟


  سلامت نیوز: همه ما این ظرفیت را داریم که پس از یک صدمه روحی و سرخوردگی به دیگران آزار برسانیم. کمتر کسی است که با انتقاد زننده، قضاوت نادرست، امتناع یا کنترل دیگری را آزار نداده باشد. اما برخی از آزارگران مانند افراد خودشیفته از توانایی آسیب زدن در
 • با کوچولوهای بدغذا چطور رفتار کنیم؟


  سلامت نیوز: خوشبختانه این رفتار معمولاً زودگذر است. وقتی کودکتان از غذایی که برای او آماده کرده اید، ایراد می گیرد و غر می زند، باید ببینید دلیل واقعی این غر زدن ها چیست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، بدغذایی در میان کودکان، موضوعی کا
 • با نوجوان ناسازگار چطور رفتار کنیم؟


  نوجوانی مرحله ی عبور از کودکی و رسیدن به جوانی دوران پر التهاب و سختی برای خانواده و البته خود فرده. در این دوران تغییرات زیستی، روانشناختی و اجتماعی برای نوجوان پیش میاد.
 • با نوجوان ناسازگار چطور رفتار کنیم؟


  نوجوانی مرحله ی عبور از کودکی و رسیدن به جوانی دوران پر التهاب و سختی برای خانواده و البته خود فرده. در این دوران تغییرات زیستی، روانشناختی و اجتماعی برای نوجوان پیش میاد.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان