بازدید: 71

صالحی: ترامپ بازنده تاریخ است / او از خروجش از توافق هسته‌ای سودی نمی‌برد / برجام می‌توانست اعتماد از دست رفته میان ایران و آمریکا را بازگرداند / اگر بنا باشد از توافق خارج شویم به جایگاه گذشته بازنمی‌گردیم بلکه در موقعیتی بالاتر قرار خواهیم گرفت / پیامد هر گونه حمله جدید به دانشمندان هسته‌ای ایران ناگوار خواهد بود

منبع : انتخاب کد خبر: 1395315
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه باخبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن بازنده خواندن رئیس جمهوری آمریکا، ابراز امیدواری کرد که توافق اتمی میان تهران و قدرت‌های جهانی باقی بماند در غیر این صورت برنامه هسته‌ای ایران در موقعیتی قدرتمند‌تر از گذشته قرار خواهد گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه باخبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن بازنده خواندن رئیس جمهوری آمریکا، ابراز امیدواری کرد که توافق اتمی میان تهران و قدرت های جهانی باقی بماند در غیر این صورت برنامه هسته ای ایران در موقعیتی قدرتمند تر از گذشته قرار خواهد گرفت.

به گزارش «انتخاب»، علی اکبر صالحی روز سه شنبه در این مصاحبه اختصاصی گفت که پیامد هر گونه حمله جدید به دانشمندان هسته ای ایران 'ناگوار خواهد بود. '

به نوشته آسوشیتدپرس، در اوج نگرانی های غرب از برنامه هسته ای ایران، از سال ۲۰۱۰ به بعد، دانشمندان ایرانی هدف یک رشته بمب گذاری قرار گرفتند و تهران انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه رفت.

به نوشته ایرنا، صالحی در این گفتگو همچنین تصمیم دونالد ترامپ برای خروج این کشور از توافق هسته ای را منجر به 'قرار گرفتن وی در زمره بازندگان تاریخ' دانست.

وی افزود: این توافق می توانست راه ایجاد اعتماد و اطمینان از دست رفته را هموار سازد.

صالحی گفت: فکر می کنم که (ترامپ) در زمره بازندگان است، زیرا او از منطق قدرت پیروی کرده و فکر می کند که می تواند برای مدتی (به این وضعیت) ادامه دهد. اما به طور قطع گمان نمی کنم که او از این خروج سودی به دست آورد.

صالحی همچنین از تلاش های ایران برای ساخت تاسیسات جدیدی در مرکز غنی سازی نطنز سخن گفت که سانتریفیوژ های پیشرفته تری تولید خواهد کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، در حال حاضر توافق هسته ای؛ ایران را به استفاده از تعداد محدودی از مدل های قدیمی سانتریفیوژ که IR-۱ نامیده می شوند؛ محدود ساخته است. این تاسیسات جدید ایران را قادر می سازد تا مدل های جدیدتر سانتریفیوژ (IR-۲M, IR-۴ , IR-۶) را که اورانیوم را با سرعت بسیار بیشتری غنی سازی می کنند، تولید نماید.

صالحی گفت: اگر بنا باشد که از توافق هسته ای خارج شویم مطمئنا به جایگاه گذشته باز نمی گردیم بلکه در موقعیتی بسیار بسیار بالاتر قرار خواهیم گرفت.

آمانو دیروز (دوشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد: ایران، تعهدات خود تحت برجام را اجرا کرده و آژانس به راستی آزمایی و عدم انحراف مواد هسته ای اظهارشده توسط ایران تحت موافقتنامه پادمان، ادامه می دهد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی اوایل شهریور ماه نیز در گزارش خود بار دیگر تایید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ پایبند بوده است.

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دوازدهمین بار از زمان اجرای برجام و برای دومین بار پس از خروج آمریکا از این توافق، تائید می کند که اقدامات و فعالیت های هسته ای ایران کاملا منطبق با این توافق بین المللی است.

دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت امسال با صدور فرمانی، آمریکا را از برجام خارج ساخت و دستور از سرگیری تحریم ها را صادر کرد. در پی این اقدام، وزارت خزانه داری دو مهلت ۹۰ و ۱۸۰ روزه برای خروج شرکت های خارجی از ایران و از سرگیری تحریم های ضد ایرانی آمریکا تعیین کرد.

اتحادیه اروپا چندی پیش و در واکنش به این اقدام ترامپ تصمیم گرفت تا برای نجات برجام و جلوگیری از خروج شرکت های اروپایی، تدابیر و تمهید هایی را به شکل اجرای قانون انسداد، ترغیب شرکت های کوچک و متوسط به سرمایه گذاری در ایران و همچنین تسهیل مراودات مالی اعمال نماید.


صالحی: ترامپ بازنده تاریخ است / او از خروجش از توافق هسته‌ای سودی نمی‌برد / برجام می‌توانست اعتماد از دست رفته میان ایران و آمریکا را بازگرداند / اگر بنا باشد از توافق خارج شویم به جایگاه گذشته بازنمی‌گردیم بلکه در موقعیتی بالاتر قرار خواهیم گرفت / پیامد هر گونه حمله جدید به دانشمندان هسته‌ای ایران ناگوار خواهد بود
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها