بازدید: 44

آمادگی های لازم برای بارداری بعد از سقط جنین

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1394043
سلامت نیوز-*دکتر الهام اکبری: یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند در زندگی مشترک رخ دهد، سقط جنین است، اما پدر و مادر باید اطمینان داشته باشند که با کمک پزشک می توانند دوباره بارداری را تجربه کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، یکی از

سلامت نیوز-*دکتر الهام اکبری: یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند در زندگی مشترک رخ دهد، سقط جنین است، اما پدر و مادر باید اطمینان داشته باشند که با کمک پزشک می توانند دوباره بارداری را تجربه کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند در زندگی مشترک رخ دهد، سقط جنین است، اما پدر و مادر باید بدانند که جای نگرانی نیست و باید اطمینان داشته باشند که با کمک پزشک می توانند دوباره بارداری را تجربه کنند.

در این مطلب با آمادگی های لازم برای بارداری بعد از سقط جنین آشنا خواهید شد.


اقدامات احتیاطی مناسب

باید بدانید که بارداری بعدی می تواند کاملاً بی خطر باشد و تلاش برای آن بسیار مهم است.

اولین سؤال شما پس از پشت سرگذاشتن یک سقط جنین ممکن است در مورد زمان مناسب، امن و مطمئن برای بارداری مجدد باشد، زمان درست معمولاً بستگی به دو عامل مهم دارد: سلامت جسمی و سلامت روحی و عاطفی شما.

شما به محض بازگشت دوره قاعدگی و شروع تخمک گذاری، (که این اتفاق معمولاً 4 تا 6 هفته پس از سقط جنین رخ می دهد)، از لحاظ فیزیکی دوباره قابلیت باردار شدن را پیدا خواهید کرد.

با این حال معمولاً توصیه می شود برای اقدام مجدد نسبت به بارداری کمی طولانی تر صبر کنید و سعی نکنید به سرعت باردار شوید تا پس از دو تا سه بار از اولین دوره قاعدگی پس از سقط جنین شما بگذرد.

شما باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که به لحاظ احساسی آمادگی پذیرش دوباره بارداری را دارید.

سقط جنین می تواند برای شما و شریک زندگی تان تنش عاطفی زیادی ایجاد کند، بنابراین این نکته بسیار مهم است که اجازه غمگین بودن را به خودتان بدهید و برای یک بارداری جدید بیش از حد عجله نکنید.

حتی اگر از لحاظ جسمی برای بارداری مجدد آماده هستید، ممکن است به مدت زمان طولانی تری برای آمادگی عاطفی نیاز داشته باشید، بنابراین قبل از اینکه دوباره باردار شوید، باید سلامت روحی خود را ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل شود که از لحاظ جسمی و احساسی برای بارداری مجدد آماده هستید.

با شریک زندگی خود صحبت کنید و احساسات یکدیگر را با هم بهبود ببخشید؛ یکدیگر را ساکت نکنید و حتماً با هم صحبت کنید و عواقب احساسی را که سقط جنین برای هر یک از شما در برداشته، به خوبی درک کنید.

اگر برای کنار آمدن با موضوع سقط جنین دچار مشکل شده اید، حتماً نیازمند مشاوره با روان پزشک یا مددکار هستید، پس با آن ها تماس بگیرید.

این افراد می توانند به شما در کنار آمدن با احساساتی نظیر غم و اندوه، خشم و گناه که شما را آزار می دهند کمک کنند و به شما امکان آن را بدهند تا با فقدان روبرو شده مقابله کنید و زودتر به حالت عادی زندگی خود برگردید.

آماده سازی بدن برای بارداری بعد از سقط جنین

- مصرف ویتامین ها: بارداری نیازهای تغذیه ای بدن شما را افزایش می دهد، بنابراین می توانید بدن خود را قبل از آماده شدن برای یک بارداری امن و مطمئن آماده کنید.

یکی از ویتامین هایی که برای حاملگی سالم ضروری است، اسید فولیک است.

از آنجایی که کمبود اسید فولیک می تواند خطر نقایص لوله عصبی را افزایش دهد، مصرف اسید فولیک 3 ماه قبل از بارداری و حین آن می تواند احتمال وقوع این مشکل را به شدت کاهش دهد و از سقط جنین مجدد جلوگیری کند.

ضروری است که غذاهایی با محتوی اسید فولیک بالا (مانند غلات، اسفناج، بروکلی، انبه و پرتقال) بخورید یا حتی قبل از بارداری ویتامین های پیش از بارداری مصرف کنید.

بدن شما در طول بارداری نیاز به آهن بیشتری دارد، بنابراین مصرف مکمل آهن یا خوردن غذاهای غنی از آهن (مانند اسفناج، بروکلی، گندم و انواع گوشت قرمز) قبل از تشکیل تخمک می تواند به حمایت از مراحل اولیه بارداری کمک کند.

کلسیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم در دوران بارداری است. کلسیم عنصر اصلی است که در شکل گیری استخوان ها و دندان های جنین نقش بسزایی بازی می کند.

کلسیم موجود در محصولات لبنی، غذاهای دریایی، کلم، گل کلم، کلم بروکلی و لوبیا سبز بسیار قابل جذب و مؤثر است.

- رژیم غذایی متعادل و حفظ وزن سالم و ورزش: برای کاهش خطر ابتلا به سقط جنین مجدد، باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل چهار گروه غذایی میوه ها، سبزیجات، پروتئین، لبنیات و غلات کامل می باشد.

از آنجا که افزایش و از دست دادن بیش از حد وزن می تواند توانایی بدن شما را برای حفظ حاملگی تحت تأثیر قرار دهد، مهم است که آن را به دقت بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که شما وزن سالم خود را با توجه به قد و توده ی بدنی تان (شاخص توده بدنی (BMI حفظ می کنید. اگر اضافه وزن دارید، قبل از اینکه باردار شوید، سعی کنید وزن خود را کاهش بدهید.

این فرصت خوبی برای تجزیه و تحلیل رژیم غذایی و شروع به خوردن غذای سالم برای خودتان (و کودک شما) است. یک برنامه ورزشی منظم را که می توانید در دوران بارداری خود ادامه دهید، شروع کنید.

سعی کنید پیاده روی، دویدن آهسته، یوگا و شنا کردن را در برنامه ورزشی خود بگنجانید، این ورزش ها اغلب در حین بارداری نیز ایمن هستند.

انجام حرکات یوگا می تواند بدن شما را در بهترین حالت قرار دهد و دوباره آماده بارداری شوید و به کاهش استرس یا اضطراب ناشی از سقط جنین کمک کند.

مدیریت استرس شما برای حفظ سلامت و آماده بودن برای بارداری مجدد بسیار ضروری است.

- محدود کردن مصرف کافئین: در حالی که سعی در باردار شدن دارید، باید به طور کلی از نوشیدنی های حاوی کافئین اجتناب کنید. سطح بالای کافئین به شدت باعث افزایش خطر سقط جنین می شود.

- کاهش سطح استرس: استرس می تواند بر سلامت و حاملگی شما تأثیر منفی داشته باشد، زیرا بر وضعیت کلی بدن، اشتها، سطح انرژی و الگوهای خواب شما تأثیر زیادی دارد.

اقدامات لازم را برای کاهش استرس و کنترل و مدیریت سطوح استرس خود قبل و در دوران بارداری انجام دهید.

استرس شدید در دوران بارداری می تواند فشار خون شما را افزایش داده و اثرات منفی روی کودک داشته باشد.

از آنجایی که استرس بر میزان انرژی و اشتیاق شما تأثیر می گذارد، در هنگام تلاش برای بارداری، وزن شما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

- مصرف نوشیدنی های الکلی، سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر را متوقف کنید: الکل، سیگار و داروهای غیرقانونی نه تنها برای سلامتی شما، بلکه برای سلامتی نوزاد شما نیز مضر است.

استفاده از مواد مخدر می تواند شانس ابتلا به بسیاری از بیماری ها و همچنین خطر بروز سقط جنین را افزایش دهد و بر توانایی شما برای داشتن حاملگی سالم تأثیر منفی بگذارد.

الکل، نیکوتین موجود در سیگار و محتوای برخی از داروها می تواند اثرات مضر و غیر قابل برگشت بر جنین در حال رشد داشته باشد، بنابراین، ایده خوبی است که استفاده از این محصولات را حتی قبل از اینکه باردار شوید، کنار بگذارید.


آزمایشات لازم برای بارداری بعد از سقط جنین

اگر دو یا چند سقط جنین را تجربه کرده اید، با پزشک صحبت کنید تا آزمایشات لازم برای دلیل سقط را پیش از بارداری انجام دهد.

آزمایشات شامل

- آزمایش خون: نمونه خون شما و همسرتان برای تشخیص مشکلات سیستم ایمنی بدن لازم است.

- آزمایش هورمونی: پزشک شما سطح هورمون تیروئید و احتمالاً هورمون پرولاکتین را آزمایش خواهد کرد.

اگر در حالت غیر طبیعی باشند، به شما درمان های مناسب را می دهد و بعداً دوباره مورد آزمایش قرار می گیرید تا سطح هورمون های شما را بررسی کنند و از رفع مشکل شما اطمینان حاصل شود.

- آزمایش کروموزوم: شما و همسرتان باید آزمایش کروموزوم (کاریوتایپ) بدهید تا بررسی شود آیا دلیل سقط کروموزوم است یا خیر.

اقدامات درمانی شامل

سونوگرافی: سونوگرافی می تواند مشکلات رحم مانند بافت های داخل رحم را نشان دهد.

هیستروسکوپی: مشکلات داخل رحم را می تواند تشخیص دهد و درمان کند.

هیستروسالپینگوگرافی: اطلاعاتی درباره داخل رحم و لوله های رحم به پزشک می دهد.

لاپاراسکوپی تشخیصی: مشکلات رحم، لوله های رحمی و تخمدان ها را تشخیص و درمان کند.

اگر دلیل سقط مشخص نشد، ناامید نشوید. بیشتر خانم هایی که چند سقط متوالی را تجربه می کنند بارداری سالم نیز خواهند داشت.

* جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته


آمادگی های لازم برای بارداری بعد از سقط جنین
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

پرسپولیس صفر - صنعت نفت آبادان صفر/ گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس صفر - صنعت نفت آبادان صفر/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش ۷ صبح///// وحشتناک‌ترین عفونت‌های انگلی/ از انگل فلج کننده تا مهمان ناخوانده ای که مغز را میخورد

گزارش ۷ صبح///// وحشتناک‌ترین عفونت‌های انگلی/ از انگل فلج کننده تا مهمان ناخوانده ای که مغز را میخورد

پنتاگون تا 48 ساعت آینده گزارشی رسمی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

پنتاگون تا 48 ساعت آینده گزارشی رسمی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

دولتمردان نسبت به عملکرد‌های خود شفاف سازی کنند/ لزوم تهیه گزارش از عملکرد دولت در ۶ ماه نخست سال

دولتمردان نسبت به عملکرد‌های خود شفاف سازی کنند/ لزوم تهیه گزارش از عملکرد دولت در ۶ ماه نخست سال

کمیسیون تحقیق درباره سوریه دمشق را به اقدام علیه غیرنظامیان متهم کرد/دمشق: گزارش سیاسی و مملو از جعلیات است

کمیسیون تحقیق درباره سوریه دمشق را به اقدام علیه غیرنظامیان متهم کرد/دمشق: گزارش سیاسی و مملو از جعلیات است

گزارش تصویری دیدار ایران و چین

گزارش تصویری دیدار ایران و چین

گزارش زنده؛ کشتی فرنگی قهرمانی جهان| آغاز سه مبارزه حساس شاگردان بنا برای ۳ برنز در نورسلطان

گزارش زنده؛ کشتی فرنگی قهرمانی جهان| آغاز سه مبارزه حساس شاگردان بنا برای ۳ برنز در نورسلطان

گزارش پنتاگون درباره حمله به آرامکو تا ۴۸ ساعت آینده منتشر می‌شود

گزارش پنتاگون درباره حمله به آرامکو تا ۴۸ ساعت آینده منتشر می‌شود