بازدید: 34

۳۰ میلیون از مساحت ایران تحت تاثیر گرد و غبار/ اختصاص ۳۵۰ میلیارد تومان برای گرد و غبار خوزستان

منبع : انتخاب کد خبر: 1393716
رییس ستاد ملی مقابله با پدیده گردو غبار با اشاره به اینکه 30 میلیون از مساحت ایران تحت تاثیر گردوغبار قرار دارد، گفت: تعیین سهم کانون‌های داخلی و خارجی گردوغبار باید از طریق پهنه بندی سرزمینی انجام شود و درصدبندی سهم کانون‌ها از نظر علمی منسوخ است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رییس ستاد ملی مقابله با پدیده گردو غبار با اشاره به اینکه 30 میلیون از مساحت ایران تحت تاثیر گردوغبار قرار دارد، گفت: تعیین سهم کانون های داخلی و خارجی گردوغبار باید از طریق پهنه بندی سرزمینی انجام شود و درصدبندی سهم کانون ها از نظر علمی منسوخ است.

به گزارش ایسنا، علی محمد طهماسبی بیرگانی در نشست خبری با موضوع "اقدامات ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار" با اشاره به این که ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار از سال 88 ــ 89 کار خود را آغاز کرد، گفت : به دنبال وقوع رخدادهای گردوغباری در مناطق مختلف کشور در حدود سال 85 که ناشی از گردوغبارهای عراق و سوریه بود، کارگروه مقابله با گردوغبار تشکیل شد.

وی با اشاره به ابلاغ آیین نامه ستاد ملی مقابله با گردوغبار توسط هیات دولت در سال 88، اظهار کرد: در سال 95 اصلاحیه ای روی این آیین نامه صورت گرفت و در حال حاضر نیز این آیین نامه ملاک کار ما است. 14 هزار وزارتخانه و سازمان عضو مقابله با گردوغبار هستند و سازمان محیط زیست نیز مسئولیت نظارت بر اجرای برنامه های مقابله با گردوغبار، پیگیری اقدامات و تهیه برنامه های عمل مقابله با گردوغبار را بر عهده دارد.

رییس ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار، با بیان این که به دلیل تعدد موضوعات و طولانی شدن تصمیم گیری ها کارگروه های تخصصی در ستاد ملی مقابله با گردوغبار راه اندازی کرده ایم، گفت : وظایف دستگاه های مختلف بر اساس مواد آیین نامه تفکیک شده است. بر این اساس کمیته های تخصصی را تشکیل داده ایم که این کمیته های تخصصی و فنی با حضور کارشناسان 14 دستگاه برگزار می شود.

وی ادامه داد: ریاست کارگروه اصلی مقابله با گردوغبار را عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست بر عهده دارد و جلسات کارگروه اصلی با حضور معاونان وزارتخانه ها و سازمان ها برگزار می شود.

طهماسبی بیرگانی با اشاره به این که بر اساس ماده "سه" آیین نامه ستاد ملی مقابله با گردوغبار باید با کمک دستگاه ها منشاءیابی گردوغبار را در نقاط مختلف کشور انجام دهیم، گفت : سازمان محیط زیست منشاءیابی و تدوین برنامه های عمل و اقدام به منظور مقابله با گردوغبار را بر عهده دارد و برای همین موضوع کارگاهی را راه اندازی کرده ایم. منشاءیابی داخلی گردو غبار با استفاده از نظرات سازمان جنگل ها، سازمان زمین شناسی و سازمان هواشناسی در حال انجام شدن است.

وی در مورد منشاءیابی خارجی گردوغبار ، اظهار کرد: پیش از این قراردادهایی با کشورهای عراق و سوریه به منظور شناسایی و مقابله با گردوغبار منعقد کرده ایم که متاسفانه محقق نشده است. بنابراین بنا داریم برنامه هایی که مورد قبول این کشورها باشد را تهیه کرده و از طریق کنوانسیون های بین المللی جنبه عملیاتی به این برنامه ها ببخشیم.

رییس ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار با اشاره به پیگیری موضوع مالچ جایگزین توسط ستاد ملی مقابله با گردوغبار ، تصریح کرد: حدود 70 متقاضی درباره "مالچ جایگزین" داشتیم و از چند سال پیش صحبت های متعددی در این مورد مطرح شده بود. بر اساس ماده "چهار" آیین نامه ستاد ملی مقابله با گردوغبار به این موضوع پرداخته شد و یک کارگروه تخصصی برای پیگیری مالچ جایگزین تشکیل شد تا تعیین تکلیف در این مورد صورت گیرد. تاکنون این کارگروه تخصصی 14 جلسه تشکیل داده و 24 متقاضی از بین 70 متقاضی به سوالات سازمان محیط زیست پاسخ دادند. شاخص های مربوط به این موضوع تا مرحله صدور مجوز، تعیین تکلیف شده است.

وی با اشاره به اهمیت تالاب ها در کنترل کانون های گردوغبار هم، گفت : جلساتی هم در ستاد ملی مقابله با گردوغبار برای احیای تالاب ها برگزار می شود چون بیشتر مناطق گردوغبار خیز مربوط به محدوده هایی است که از مناطق تالابی به مناطق دشتی تبدیل شده است.

طهماسبی بیرگانی با بیان این که مهم ترین متولی تثبیت گردوخاک در کشور وزارت جهاد کشاورزی است، خاطر نشان کرد: در سال 94 برای بحث گردوغبار 17.5 میلیارد تومان هزینه شد. همچنین در سال 95 به دلیل وسعت مشکل گردوغبار در استان خوزستان 30 میلیارد تومان برای این استان اختصاص یافت. در سال 96 اعتبار بیشتری برای مقابله با گردو غبار پرداخت شد که حدود 285 میلیارد تومان برای کل استان های کشور بود. این رقم برای فعالیت همه دستگاه های متولی مقابله با گردوغبار اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: امسال 350 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به گردوغبار استان خوزستان اختصاص یافته است. البته استان های سیستان وبلوچستان ، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان جزو اولویت های سازمان محیط زیست در مقابله با گردوغبار هستند.

رییس ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار با اشاره به این که 85 درصد از مساحت کشور ما در مناطق خشک و نیمه خشک واقع شده است، گفت : همین موضوع باعث شده که بیابان زایی در کشور ما با سرعت بیشتری صورت گیرد و در نتیجه بیابان زایی ، گردوغبار و فرسایش بادی ایجاد می شود. از قدیم کشور ما با این پدیده مواجه بوده که طبیعتا افزایش تبخیر و تغییر اقلیم و همچنین فعالیت های انسانی ، فرسایش بادی و توفان ماسه ای را گسترش داده است.

وی با تاکید بر اینکه تثبیت ماسه و فرسایش بادی را وزارت جهاد کشاورزی دنبال می کند، گفت : طی حداقل نیم قرن اخیر این وزارتخانه اقداماتی را برای تثبیت ماسه و فرسایش بادی انجام داده است، اما گردوغبار یک پدیده نوظهور است که در اثر تغییر اقلیم و همچنین فعالیت های مخرب انسانی در حوزه توسعه ایجاد شده است.

طهماسبی بیرگانی ادامه داد: 20 میلیون هکتار مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی در کشور وجود دارد که با توجه به مطالعات اخیر صورت گرفته و 30 میلیون هکتار از مساحت کشور تحت تاثیر گردوغبار قرار دارد.

وی تاکید کرد: به استثنای نوار ساحلی کشور بقیه استان ها یا تاثیرگذار و یا تاثیرپذیر از گردوغبار هستند.

رییس ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار در مورد تعیین سهم گردوغبارهای داخلی و خارجی کشور، تصریح کرد: نمی توان در مورد تاثیر کانون های داخلی و خارجی گردوغبار درصد بندی ارائه داد، چون عوامل متعدد از جمله تعداد رخ دادهای گردوغبار، غلظت گردوغبار و ماندگاری آن در تعیین سهم ها تاثیرگذار است. بنابراین درصد بندی ها از نظر علمی منسوخ و من در آوردی است.

وی اظهار کرد: باید به جای تعیین سهم کانون های داخلی و خارجی در گرد و غبارهای ایران پهنه های سرزمینی غبارخیز را شناسایی و مشخص کنیم. بنابراین در تعیین کانون های گردوغبار خارجی نیز باید بدانیم که در کشورهای عراق، سوریه، یمن و عربستان که پهنه های سرزمینی که استعداد خیزش گردوغبار را دارند و کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهند چه میزان هستند و شدت تاثیر آنها بر کشور ما تا چه حدی است؟


۳۰ میلیون از مساحت ایران تحت تاثیر گرد و غبار/ اختصاص ۳۵۰ میلیارد تومان برای گرد و غبار خوزستان
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها