بازدید: 42

رئیس محیط زیست: سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومانی برای مهار گرد و غبار/ ۸۰ درصد دشت‌های ایران خشک هستند

منبع : انتخاب کد خبر: 1388838
عیسی کلانتری گفت: گرد و غبار دو منشا داخلی و خارجی دارد. کاری برای گرد و غبار با منشا خارجی نمی توانیم انجام دهیم چراکه محیط زیست در کشورهای عراق و سوریه به دلیل حضور گروه‌های تروریستی داعشی به‌طور کامل تخریب شده و منشأ خارجی گرد و غبار منطقه از غرب به شرق است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی برای مهار گرد و غبار در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا عیسی کلانتری در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: حفظ منابع ژنتیک اعم از حیوانی و زیستگاهی و سیاستگذاری در محیط زیست دو وظیفه مهم سازمان حفاظت محیط زیست است. این سازمان عهده دار تعیین استانداردهای زندگی مردم، رفع آلودگی ها و ناظر بر اجرای قوانین مربوط به حفظ منابع زیست محیطی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست در توسعه پایدار برای حفظ منابع ژنتیک باید در ابتدا مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حفظ حقوق نسل های آینده باشد که حفظ حقوق نسل های آینده مهمترین اولویت سازمان محیط زیست است.

وی درمورد وقوع گرد و غبار در منطقه گفت: گرد و غبار دو منشا داخلی و خارجی دارد. کاری برای گرد و غبار با منشا خارجی نمی توانیم انجام دهیم چراکه محیط زیست در کشورهای عراق و سوریه به دلیل حضور گروه های تروریستی داعشی به طور کامل تخریب شده و منشأ خارجی گرد و غبار منطقه از غرب به شرق است.

معاون رئیس جمهور افزود: گرد وغباری که منشا داخلی دارد به دلیل مدیریت نادرست در منابع و خشک شدن تالاب ها همچنین بی تدبیری در ساخت سدها است و همین موضوع مهمترین عامل خشکی رودخانه ها و تالاب ها و نابودی زیستگاه ها محسوب می شود و باعث ایجاد خیزش گرد و غبار در منطقه شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در تمام کشورهای دنیا برای حفظ محیط زیست و منابعی که در تهدید نابودی هستند، اقدامات بسیاری صورت می گیرد. سازمان ملل نیز برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از تشدید تغییر اقلیم سالیانه حدود ۲۰۰ میلیارد یورو به کشورها می دهد.

وی با بیان اینکه مهمترین و اولین چالش زیست محیطی در کشور آب است، گفت: متاسفانه در کشور بیش از ظرفیت از آب استفاده می شود. کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده اند که باید تنها ۴۰ درصد از آب های تجدید پذیر استفاده کنند.

کلانتری افزود: در سال جاری به دلیل کمبود بارش ها در کشور با بحران آب رو به رو شدیم. این موضوع به دلیل قرار گرفتن ایران در منطقه خشک و نیمه خشک یک موضوع عادی محسوب می شود البته مصرف آب در ایران بالاتر از استاندارد جهانی یعنی ۱۱۰ درصد است.

وی در ادامه تاکید کرد: اصل اول در بهینه مصرف کردن آب، صرفه جویی است. باید به جای بهره برداری ۸۰ میلیارد متر مکعبی آب، حدود ۴۰ میلیارد متر مکعب بهره برداری کنیم اما متاسفانه به این موضوع بی توجه هستیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای حفظ حقوق نسل های آینده باید در مصرف آب صرفه جوی کنیم، تصریح کرد: مهمترین مسأله در کشور آب است که هنوز به آن توجه نمی شود. به همین دلیل شاهد خشک شدن ۸۰ درصد دشت ها و چاه های آب زیرزمینی و رودخانه ها هستیم چرا که با افزایش جمعیت نیاز به تامین غذا داریم. به همین دلیل مجبور به توسعه کشاورزی هستیم.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست برای کاهش مصرف آب در کشور اقدامات بسیاری انجام داده است. میزان مصرف آب در کشور باید به ۴۰ درصد کاهش یابد. در این صورت است که منابع آبی حفظ می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست کلانتری با اشاره به اینکه برای اجرای برنامه توسعه ششم باید به ۸۰ میلیارد متر مکعب آب مصرفی ۳۵ میلیارد متر مکعب آب دیگر نیز اضافه شود، تصریح کرد: در کشوری که با کمبود آب مواجه است، این مقدار آب باید کم شود. حال باید میزان مصرف آب به ۴۰ میلیارد متر مکعب برسد.


رئیس محیط زیست: سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومانی برای مهار گرد و غبار/ ۸۰ درصد دشت‌های ایران خشک هستند
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها