بازدید: 59

دود هورالعظیم در چشم ایرانیان

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1385233
سلامت نیوز: در کشور ما امسال ۲۰۰ فقره حریق در ۴۲۰ هکتار از عرصه های ملی کشور رخ داده است. در جنگل های شمال کشور ۱۳۹ فقره حریق رخ داد و بر اثر آن ۲۷۴ هکتار دچار آسیب شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ،هر چند بر اساس بررسی های انجام ش

سلامت نیوز: در کشور ما امسال ۲۰۰ فقره حریق در ۴۲۰ هکتار از عرصه های ملی کشور رخ داده است. در جنگل های شمال کشور ۱۳۹ فقره حریق رخ داد و بر اثر آن ۲۷۴ هکتار دچار آسیب شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ،هر چند بر اساس بررسی های انجام شده میزان آتش سوزی ها در سال ۹۶، در مقایسه با میزان آتش سوزی ها در سال ۹۵ با کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی مواجه است. هر روز با بررسی گزارش های، حریق در خوزستان، گیلان، مازندران، گلستان، ایلام، اصفهان، همدان و مرکزی مشاهده می شود، اما تاکنون تمامی آنها قابل کنترل بوده است. این در حالی است که بخش قابل توجهی از آتش سوزی ها به دلیل عوامل انسانی رخ می دهد. در روزهای اخیر هم آتش سوزی در هورالعظیم تعداد قابل توجهی از هموطنان را راهی بیمارستان کرد.

باید دانست که فقط منشا آتش سوزی ها و خسارت ها به محیط زیست کشور عوامل داخلی نیست، بلکه آتش سوزی های خارجی نیز تاکنون خسارت های فراوان برای هموطنان به دنبال داشته است. برای مثال در روزهای اخیر فرماندار هویزه گفت: آمار مراجعان به دلیل عارضه تنفسی ناشی از دود آتش سوزی تالاب هورالعظیم به مراکز درمانی، به بیش از 250 نفر رسیده است.

ناظم ثبوتی اظهار کرد: این افراد طی یک ماه گذشته که تالاب هورالعظیم در خاک عراق دچار آتش سوزی شده به مراکز درمانی و درمانگاه ها مراجعه کرده و تحت معالجه قرار گرفته اند. در این باره رئیس سازمان محیط زیست باور دارد که عمدی در کار است تا آتش هورالعظیم خاموش نشود. عیسی کلانتری گفت: امروز هورالعظیم در حال سوختن است و مطمئن هستم عمدی است و مردم شهرهای جنوبی ما در یک ماه اخیر دود استنشاق می کنند. نمی توانیم از طریق زمینی آتش هورالعظیم را خاموش کنیم، زیرا از زمان جنگ مین روبی نشده است.

از سوی دیگر ۱۳ روز طول کشید تا اجازه بدهند بالگردهای ما به آن سوی مرز بروند و آتش را خاموش کنند، مشخص است عمدی در کار است که آتش خاموش نشود. او در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: امروز مساله زیست محیطی، استانی و کشوری نیست و کره زمین گرفتار مسائل زیست محیطی است و تحمل این همه مصرف و فشار را ندارد.

در این میان نماینده مردم اهواز در مجلس ضمن رد عمدی بودن آتش سوزی هورالعظیم، گفت: وزارت خارجه و وزارت کشور تا به حال اقدام منجر به نتیجه ای در این منطقه نداشته اند. علی ساری درباره آخرین وضعیت آتش سوزی هورالعظیم، گفت: روز به روز وضعیت در این منطقه بدتر می شود، چرا که هنوز از سیستم آبپاشی برای خاموش کردن آتش استفاده می شود. در حالی که باید رها سازی آب صورت گیرد. به گزارش خانه ملت، او تاکید کرد: نزدیک به 50 روز از این آتش سوزی، هنوز هر روز مجوز پرواز گرفته می شود و توسط هواپیما روی آتش آب ریخته می شود. این را هم بدانید که در حال حاضر یک فروند هواپیما در منطقه فعال است و همین یک فروند هم محدودیت هایی دارد که باعث می شود این روند به کندی دنبال شود.

مهار آتش سوزی با اتخاذ تمهیدات کارشناسی شده

یک کارشناس محیط زیست درباره آتش سوزی در هوالعظیم و کم وکیف مهار این مساله محیط زیستی به خبرنگار «آرمان» می گوید: با بررسی اقدامات انجام شده از سوی کشور عراق و جنگ تحمیلی که از سوی این کشور به ایران تحمیل شد، باید گفت که این کشور تا کنون همکاری مناسبی نداشته است . اسماعیل کهرم می افزاید: باید دانست که تمامی مواهب و امتیازهای تالاب هوالعظیم را عراقی ها استفاده می کنند، یعنی آنها از آب، خاک، نیزار، پرندگان، ماهی و... آنها استفاده می کنند.

در حالی که با وقوع هر گونه خسارت از جمله آتش سوزی انتظار دارند که کشور ایران اقدامات اطفای حریق را انجام دهد. البته تاکنون کشور ایران دو بالگرد برای مهار آتش هورالعظیم فرستاده و 70 ماموریت پروازی انجام شده است، اما آتش مجدد از سر گرفته شد. به گفته او آتش در قلمرو عراق است و دود آن از طریق باد غالب به سمت کشور ما منتقل می شود.

به گفته او برای مهار آتش هوالعظیم باید دوباره بالگرد ارسال کرد تا اقدامات برای مهار آتش انجام شود. در حالی که بالگرد یک وسیله هزینه بر است و با هر پرواز باید برخی از قطعاتش تعویض شود. این کارشناس محیط زیست درباره شدت و حدت آتش سوزی های داخلی هم می گوید: در سال گذشته در جنگل های اطراف مریوان 700 حریق رخ داد. البته باید گفت که این فصل را کارشناسان محیط زیست فصل آتش سوزی می نامند. برای مثال هم اکنون در جنگل های کالیفرنیا آتش سوزی های گسترده به وقوع پیوسته است.

همچنین در یونان 30 نفر بر اثر آتش سوزی جان خود را از دست داده و خانه ها نیز بر اثر آتش سوزی از بین رفته است. کهرم می افزاید: در کشورهای پیشرفته برای مهار آتش انواع و اقسام بالگردهای آبپاش وجود دارد. در حالی که هنوز در جنگل های داخلی امکاناتی همچون ایجاد ایستگاه های آتش نشانی در دستور کار قرار نگرفته است.

به گفته او برای مهار آتش سوزی ها که اغلب آنها نیز به دلیل عوامل انسانی بروز می کند، می تواند اقدامات مناسب و کاربردی اتخاذ کرد. برای مثال در کشور سوئیس افروختن آتش در جنگل ها و پارک های جنگلی ممنوع است. اگر در کشور برای استان های گرم و خشک چنین تمهیداتی لحاظ شود، طبیعتا به شکل قابل توجهی از میزان آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کاسته می شود. به گفته او اگر هر گونه افروختن آتش در جنگل ها جرم تلقی شود می توان میزان بروز خسارت های محیط زیستی در کشور را کاهش داد.

شیوع و تشدید بیماری آسم دربین خوزستانی ها

بر اساس بررسی های انجام شده میزان شیوع بیماری آسم در خوزستان یک و نیم تا دو برابر متوسط کشوری است و تعداد بیماران مبتلا به آسم در خوزستان نسبت به میانگین کشوری بیشتر است. در این شرایط احتمال تشدید بیماری ها وجود دارد. برای مثال پس از آتش سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم و انتشار دود، کسانی که زمینه بیماری های تنفسی داشتند با تشدید علائم به مراکز درمانی مراجعه می کنند. همچنین این وضعیت هوا در استان خوزستان باعث تشدید بیماری های تنفسی، قلبی، عروقی و آلودگی هوا را به دنبال دارد. این وضعیت ناهنجار در شرایطی رخ می دهد که طی سال جنوب غربی کشور درگیر مسائلی همچون ریزگردها، آلودگی هوا، بی آبی، کم آبی و دیگر چالش های ناهنجار محیط زیستی است.

یک فوق تخصص ریه گفت: بعید به نظر می رسد که در این دود آلاینده ای غیرمعمولی نسبت به دیگر دودهایی که از آتش سوزی ها در مزارع منتشر می شود، وجود داشته باشد. به گزارش ایسنا، مریم حدادزاده شوشتری تصریح کرد: با انتشار دود بروز یا تشدید بیماری ها در کسانی که زمینه بیماری های تنفسی دارند مشاهده می شود.

گاز متان دلیل بروز آتش درهوالعظیم

نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان ها درباره وضعیت آتش سوزی هوالعظیم و تاثیر آن روی مناطق جنوب غربی کشور به خبرنگار «آرمان» می گوید: بخشی از هورالعظیم در ایران و بخش دیگر آن در کشور عراق قرار دارد. بخشی از آنکه در داخل خاک ایران قرار دارد، به دلیل تمهیدات محیط زیستی مشکلی ندارد، اما آتش سوزی در عمق 28 کیلومتری خاک عراق رخ داده است. بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه ها مساحت این آتش سوزی 25 هزار هکتار عنوان شده است. سید محسن موسوی می افزاید: باید دانست که این آتش سوزی فقط شامل نقطه ویژه ای در هورالعظیم نیست، بلکه شمال، مرکز و جنوب این تالاب با آتش سوزی مواجه است.

به گفته او تاکنون اینکه این آتش سوزی عمدی یا سهوی رخ داده اثبات نشده است، چون بر اساس گفته های سازمان حفاظت محیط زیست استان خوزستان این آتش سوزی بر اثر تولید گاز متان از نیزارهای خشک و شدت آفتاب رخ داده است. در این شرایط کشور عراق نیز امکانات مناسب برای مهار این آتش سوزی نداشته و بعد از مذاکره با ایرانی ها در دو مرحله هواپیماهای ایران بر فراز خاک عراق رفته و اقدامات برای اطفای حریق را انجام دادند. این عضو شورای عالی استان ها می افزاید : تاکنون بیش از یک میلیون لیتر آب از طریق هواپیماهای ایرانی بر سر نیزارها ریخته شده و بعد از خاموشی، آتش بعد از چند روز دوباره شعله ور شده است. به گفته او هم اکنون از سمت ایران نیز آب برای مهار خشکی ها در آن خطه باز شده است.

هرچند باید دانست که آتش گرفتن نیزارها باعث متصاعد شدن دود سیاه و غلیظ بر سر مردم جنوب غربی کشور شده است. بنابراین مهار این آتش نیازمند عزم بین المللی و توجه عراق به مسائل محیط زیستی کشورش است. این عضو شورای عالی استان ها تاکید می کند: مهار این قضیه مستلزم رهاسازی آب و استفاده از امکانات کشورهای همسایه برای اطفای حریق است.

به گفته او در حال حاضر حریق همچنان در داخل خاک عراق است. موسوی درباره شرایط کنونی مردم در استان های مرزی عراق می گوید: هم اکنون اثری از دود در منطقه مشاهده نمی شود، اما با شعله ور شدن آتش دود آن به هویزه و سوسنگرد به دلیل مجاورت با تالاب هوالعظیم می رسد. البته باید دانست که شدت دود در روزهای اخیر کاهش یافته است. به گفته او در طول سال گرد و غبارهای فراوان از سوی کشور عراق به کشور ما منتقل می شود و هم اکنون دود ناشی از آتش سوزی هورالعظیم نیز بر شدت آلودگی ها افزوده است.


دود هورالعظیم در چشم ایرانیان
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها