بازدید: 83

ناهماهنگی «وزارت بهداشت» و «بانک مرکزی» در انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1383630
سلامت نیوز:عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ناهماهنگی بین وزارت بهداشت و بانک مرکزی را از دلایل اصلی تعلل در انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی در حوزه سلامت دانست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

سلامت نیوز:عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ناهماهنگی بین وزارت بهداشت و بانک مرکزی را از دلایل اصلی تعلل در انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی در حوزه سلامت دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در خصوص علت تأخیر وزارت بهداشت برای انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی اظهار داشت: اعتماد عمومی مردم یکی از سرمایه های اصلی نظام جمهوری اسلامی است و اگر به هر دلیلی نتوانیم این اعتماد عمومی را حفظ کنیم دچار خسران بزرگی خواهیم شد.

وی افزود: حفظ اعتماد عمومی از دو مؤلفه برخوردار بوده که گزارش شفاف عملکرد و همچنین عملکرد دقیق و شفاف سازمان ها از جمله این مؤلفه ها هستند.

قربانی خاطرنشان کرد: متأسفانه در حوزه تخصیص ارز شفاف نبودن برخی از سازمان ها باعث شده که اعتماد مردم از دست برود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس ادامه داد: در خصوص انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی توسط فعالان حوزه سلامت تاکنون دو جلسه با مسئولان وزارت بهداشت برگزار شده است تا به آنها اعلام شده که لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را هر چه زودتر ارائه دهند.

وی تصریح کرد: وقتی دولت اعلام می کند که برای واردات دارو و کالاهای اساسی ارز با نرخ 3800 تومان تخصیص داده شود باید به طور شفاف دید که کالاهای اساسی که برای واردات ثبت سفارش شده اند و درخواست ارز دولتی کرده اند چه کالاهایی بوده و تا به امروز چقدر ارز به این کالاها تخصیص داده شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: جلسات دیگری در این زمینه در کمیسیون بهداشت تشکیل خواهد شد تا مسئولان وزارتخانه به طور شفاف گزارش های خود را در این زمینه اعلام کند تا برای ما مشخص شود تاکنون چقدر دارو به کشور وارد شده و چه میزان ارز به چه شرکت هایی اختصاص داده شده است.

قربانی عدم هماهنگی بین معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و بانک مرکزی را از دلایل اصلی تعلل در انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی در حوزه سلامت دانست و عنوان کرد: با پیگیری هایی که از گمرک کشور داشتیم آنها هیچ دغدغه ای در این زمینه ندارند و سازمان غذا و دارو باید تعامل بیشتری با بانک مرکزی داشته باشد.

وی گفت: اگر نقصی در این زمینه وجود دارد سازمان غذا و دارو باید به نمایندگان مجلس موضوع را اعلام کند و مجلس برای برطرف کردن مشکلات مایل به همکاری است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه گفت: ارز اختصاصی به کالاهای حوزه سلامت می تواند به دو حوزه دارو و تجهیزات پزشکی باشد و اگر تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می شود نباید برای واردات آن ارز دولتی تخصیص یابد.

قربانی ادامه داد: باید ارز دولتی را به مواردی تخصیص بدهیم که کشور به آن تجهیزات نیاز ضروری و فوری داشته باشد.

وی در پایان گفت: به طور مثال اگر تولید ماسک اکسیژن در کشور بتواند نیاز ۵۰ یا ۶۰ درصدی بیماران را پوشش دهد لازم نیست ارز دولتی برای واردات آن تخصیص داده شود بلکه این هزینه ها باید به داروهایی اختصاص یابد که کشور نیاز ضروری به آنها دارد.

گفتنی است طی روزهای اخیر لیستی از تجهیزات پزشکی مانند ماسک اکیژن در شبکه های اجتماعی منتشر شده که برای واردات آن ها ارز دولتی اختصاص داده شده است.ناهماهنگی «وزارت بهداشت» و «بانک مرکزی» در انتشار لیست دریافت کنندگان ارز دولتی
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها