بازدید: 104

شاه به چشم می‌آید

منبع : فرارو کد خبر: 1383353
تکلیف نخواستن‌هایمان هنوز هم مشخص است که حتما فساد، تبعیض، دروغ، فقر و از این دست‌ها را نمی‌خواهیم. اما چه پاسخی باید داد به این پرسش که از شاه چه می‌خواهیم؟
امیر بلالی چروده؛ شاه نه فقط امروز که بنیان هر چه امید در اتوپیای انقلابی همچون روحی برای یک جهان بی روح متزلزل گشته است، بلکه در وقت خودش بر مسند حکومت نیز، چون امروز برای مردمی بیشتر به چشم می آمده است.
 
مردمی که چشمشان خالی بود و آب دهانشان سرازیر از دیدن جشن هایی به نام میهن و به کام سوارانی که همین کاخ نشینی شان روزی سواری شان را به امید برچیدن سفره های رنگین از مقابل دردانه های بشریت سلب نمود.
 
اینکه امروزمان چگونه می گذرد و چه شد و ما خود چه کردیم یک بحث است و اینکه چه می شود پس از چهار دهه آب دهان مردمی برای ارزش هایی که یکبار برای همیشه از جمعیت بزرگی نمره ی قبولی نگرفته اند دوباره سرازیر می شود بحثی دیگر.
 
تکلیف نخواستن هایمان هنوز هم مشخص است که حتما فساد، تبعیض، دروغ، فقر و از این دست ها را نمی خواهیم. اما چه پاسخی باید داد به این پرسش که از شاه چه می خواهیم؟
 
شاه چه دارد جز هر آنچه که از خاک همین مملکت می تواند داشته باشد؟
 
چطور می شود به عقب بازگشت و برای سهم خود از این گوشه ی زمین که هنوز هم طلب نشده است دوباره خدایی، چون شاه تراشید؟
 
شاه در ناخودآگاه ما چیست جز یک خدای مجلل که در کاخ خود می نشیند، جز جشن هایی از جنس طلا به نامی از تاریخ و کارکردی هنوز مبهم، زنگوله های زیبنده و بزرگ نما برای فرمانده هان سینه چاک والا حضرت، جواهراتی از جنس کوه، ولخرجی هایی در شکل مصرف حیرت آور و از این دست ها؟
 
شاه شاید نمودی است از چیز هایی که چشمانمان فقط از آن ها خالی است و فقط با آن ها پر می شود. شاه خواستن هایمان، شاید خواستن برندی معتبر و گران بر روی پوشاک در بازار باشد، شاید برق کاشی های یک پاساژ لاکچری، شاید لذت آقازاده بودن، شاید نمایش فخر و مصرف در اینستاگرام و از این دست ها.

شاه گفتن ها پشت پا به خودمان و شعور تاریخی مان که هست هیچ، کین توزی و کم آوردنمان در مقابل سرمایه های طبقه ای ست در فرادست که کم تر از ساختار های رسمی این کشور اسباب این روز های بحرانی را دخیل نبوده اند.
 
آن چنان خالی و کوچک شده ایم که به شدت نمی دانیم و به وفور می خواهیم درست همان چیزی را که نمی دانیم. نمی دانیم برای همان به اصطلاح رشدی که سال هاست حسرتش را می کشیم و غبطه ای که می خوریم به حالی که کارمندان منوتو و غرب نشینان در نازو نعمت دارند و ما نداریم، در بهترین شرایط سیاسی داخلی و بین المللی هم مسیرش از مصرف نمی گذرد که اتفاقا از رویگردانی از آن می گذرد؛ که بروید و ببینید و بخوانید که چگونه انباشته اند سرمایه هاشان را در همان غربی که قبله عالم است.

وقتی می گوییم شاه در وقت خودش هم چشم پر کن تر بوده است، یعنی بوده اند طبقه ای و قشری و جنسی از مردم که در همان دوران هم کوچک بوده اند و به دنبال خدایی، چون شاه و به دنبال جبران نادانی ها و بلاهت هایشان در اخبار جشن های شاهنشاهی غوطه ور، که هنوز هم هستند و گویی تا نهایت عمر نیز خواهند ماند. این را نه منی که فرزند امروزم بلکه آل احمدی مدعی است که زاده و زیسته و فرهیخته ی همان دوران است.

در هر صورت مطالبه نه فقط خواست مردم بلکه وظیفه آن ها برای بقای جامعه نیز هست، و لعنت بر منکر این اوضاع نابسامان. اما شاه را خواستن دیگر مطالبه نان، کار و آزادی نیست، شاه خدای مجللی است که یک شاه لوله به کاخ خود و یک لوله کشی به دهان طبقه متوسط دارد؛ که خوشحال باشند از اینکه لقمه نانی می خورند و شاهی دارند که نماینده آن ها در عالم است و طلا دارد و برق می زند از اشرافیت، و افتخار باید کرد به این جلال، جلال و جبروت شاه را می گویم، نه آل احمدی که هیچ نداشت و نخواست از این زر و زنگوله ها، افتخار باید کرد به توان نظامی که می توانست در کم ترین زمانی عراق و دیگران را طعمه ی موشک هایش کند و دیکتاتور منطقه باشد، این است خواست هایمان از بازگشت شاه.
 
می خواهیم قدرتمند باشیم و به جهان فخر بفروشیم که چنین اشرافیتی را سواری می دهیم. این است ارزش هایی که شاه را بیشتر به چشم می آورد، چرا که چشمانمان هنوز به دنبال ارزش های کوچک و بی مایه ای از انسانیت و بشریت است.
 
ختم کلام آن که مردمان کوچکی شده ایم. شاه گفتن هایمان معنایی دیگر در پس دارد، اینکه به دنبال هویت و دانایی نداشته یمان می گردیم. خلاصه ی خاتمه همان که جلال در غربزدگی به یادگار گذاشته است:
«و خلاصه در آن چه، چشم پر کن است. چشم آدم کوچک را پر کن، تا خودش را بزرگ بپندارد!»


شاه به چشم می‌آید
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان