بازدید: 127

دانستنی‌هایی درباره «لقاح مصنوعی»

منبع : برترین ها کد خبر: 1382353
تصمیم به انجام لقاح مصنوعی هیجان انگیز و در عین حال نگران کننده است. از طرفی این مراحل شما را یک قدم به بادار شدن نزدیک می‌کند و از طرف دیگر شما نمی‌دانید قرار است چه اتفاقاتی بیافتد و راجع به عملی شدن آن نگران هستید. با خواندن این نوشته شما می‌توانید تقریبا خود را آماده کنید.

وب سایت کودکت: تصمیم به انجام لقاح مصنوعی هیجان انگیز و در عین حال نگران کننده است. از طرفی این مراحل شما را یک قدم به بادار شدن نزدیک می کند و از طرف دیگر شما نمی دانید قرار است چه اتفاقاتی بیافتد و راجع به عملی شدن آن نگران هستید. با خواندن این نوشته شما می توانید تقریبا خود را آماده کنید.

لقاح مصنوعی نیازمند کار و وقت زیادی است

ایو فینبرگ، رییس بخش باروری و داروهای نوزایشی Highland Park می گوید:

لقاح مصنوعی فرآیندی پرکار است و باید توسط پزشک های مختلف ارزیابی شود.

در اینجا مراحل لقاح مصنوعی را مرحله به مرحله بررسی می کنیم. شما برای مدت ۱۰ تا ۱۲ روز داروهای باروری را مصرف می کنید تا تخمدان ها برای تولید تخمک های بیشتر تحریک بشوند. دکتر فینبرگ می گوید:

در طول مدت مصرف دارو، شما باید برای انجام آزمایشات خون و درمان با امواج فراصوتی باید به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که مرحله محرک سازی تخمدان ها انجام شد، پزشک تخمک ها را از تخمدان شما جمع آوری می کنید و در آزمایشگاه با اسپرم همسر شما می آمیزد. ۳ تا ۵ روز بعد از بازیابی تخمک ها، یک یا چند رویان (جنین) را در رحم شما قرار می دهند (رویان های اضافی را برای چرخه های لقاح مصنوعی در آینده در سردخانه قرار می دهند). دو هفته بعد، شما باید دوباره برای آزمایش بارداری به دکتر مراجعه کنید.

دانستنی هایی درباره «لقاح مصنوعی»

قبل از هرچیز باید از سلامتی خود مطمئن شوید

دکتر گان استادیار دانشگاه آلاباما در بیرمنگام متخصص غدد درون ریز و ناباروری می گوید:

وزن مناسب، مصرف نکردن الکل، ترک سیگار و دیگر دخانیات به موفقیت در فرآیند لقاح مصنوعی کمک می کند.

همچنین سعی کنید قبل از تلاش برای بارداری شرایط جسمی خود را مثل فشارخون بالا و دیابت را تحت کنترل در بیاورید.

راه هایی برای کاهش هزینه های لقاح مصنوعی وجود دارد

هزینه انجام این فرآیند در درمانگاه ها و کلینیک های باروری مختلف، متفاوت است. در ایران و خیلی از کشورهای دیگر لقاح مصنوعی تحت پوشش بیمه قرار ندارد ولی بعضی از مراحل آن به صورت جداگانه تحت پوشش بیمه قرار می گیرد که با توجه به بیمه های درمانی مختلف، هزینه ها و موارد درمانی تحت پوشش متفاوت است.

شما عوارض لقاح مصنوعی را تجربه می کنید

به یاد داشته باشید که در طول دوران لقاح مصنوعی بدن شما پر از هورمون می شود، پس به شدت حساس می شوید. با توجه به تحقیقات انجام گرفته در این زمینه عوارض جسمی این فرآیند شامل فشار خون، گرفتگی عضله یا تورم در ناحیه لگن می شود. همچنین حساسیت و درد در ناحیه سینه که از تزریق داروهای باروری ناشی می شود از دیگر عوارض این فرآیند است که ممکن است برای شما اتفاق بیافتد.

در بعضی موارد لقاح مصنوعی موجب عارضه OHSS (سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها) می شود که از افزایش تخمک های ناشی از داروهای باروری به وجود می آید. از نشانه های این سندرم می توان به افزایش وزن، درد زیاد یا تورم در ناحیه شکم، سرگیجه، تنگی نفس، تهوع و بالا آوردن اشاره کرد. عارضه OHSS به صورت طبیعی درمان می شود، در صورتی که شما این نشانه ها را به صورت مداوم تجربه کردید فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

ممکن است شما فرصت تعیین جنسیت جنین را داشته باشید

به نقل از سوزان هادسون یکی از متخصصین مرکز باروری تگزاس، اگر فرآیند لقاح مصنوعی شما شامل آزمایش ژنتیک پیش از لقاح باشد، رویان را برای ضعف کروموزوم ها بررسی می کنند که بخشی از کروموزم ها شامل تعیین جنسیت جنین می شود. بعضی از کلینیک ها به شما اجازه انتخاب تعیین جنسیت کودک را می دهند، در حالی که بعضی کلینیک ها این امکان را نمی دهند و فقط بهترین رویان را به رحم شما منتقل می کنند.

خطر کمی برای بارداری و عوارض زایمان وجود دارد

اگر بیش از یک رویان را در رحم شما قرار بدهند، احتمال بارداری شما چند برابر می شود و در عین حال خطر زایمان زودرس و جنین کم وزن را افزایش می دهد. به گفته ی پزشکان برای کاهش این خطر آزمایش ژنتیک روی رویان ها و سپس انتقال بهترین گزینه به رحم شما پیشنهاد می شود.

نوزادانی که از فرآیند لقاح مصنوعی به دنیا می آیند به نسبت دیگر نوزادان، ۱ تا ۲ درصد در معرض کاستی ویژگی های زمان تولد هستند. البته به گفته ی دکتر هادسون، این کاستی ها ناشی از درمان ناباروری نیست بلکه بیشتر به علت خود ناباروری است.

دانستنی هایی درباره «لقاح مصنوعی»

لقاح مصنوعی باردار شدن شما را تضمین نمی کند

متاسفانه لقاح مصنوعی برای همه کارآمد نیست. بعضی از افراد در تلاش اول خود باردار می شوند و بعضی دیگر با انجام دوباره یا چندباره این فرآیند به نتیجه دلخواه خود می رسند و بعضی از زوج ها موفق به بارداری نمی شوند. عمده ی موفقیت لقاح مصنوعی به سن شما بستگی دارد.

با توجه به آخرین اطلاعات جمع آوری شده از سازمان فناوری کمک باروری، میزان موفقیت فرآیند لقاح مصنوعی برای زنانی که از تخمک های خود استفاده می کنند و کمتر از ۳۵ سال سن دارند ۴۸ درصد است و برای زنان بالای ۴۲ سال تنها ۳ درصد احتمال موفقیت وجود دارد.

امید خود را از دست ندهید

اگر احتمال باردار شدن شما از طریق لقاح مصنوعی ضعیف باشد یا یک یا چند تجربه لقاح مصنوعی ناموفق داشته اید، گزینه های دیگر را برای بارداری در نظربگیرید. تخمک اهدایی، رویان اهدایی (از خانواده هایی که از لقاح مصنوعی استفاده کرده اند و رویان های اضافی خود را بعد از باردار شدن خود اهدا می کنند). یا اسپرم اهدایی از جمله کارهایی است که می توان برای باردار شدن انجام داد. تمام این گزینه ها به این معنی است که رویای بچه دار شدن شما به حقیقت خواهد پیوست.


دانستنی‌هایی درباره «لقاح مصنوعی»
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14
 • دانستنی‌هایی درباره «لقاح مصنوعی»


  تصمیم به انجام لقاح مصنوعی هیجان انگیز و در عین حال نگران کننده است. از طرفی این مراحل شما را یک قدم به بادار شدن نزدیک می‌کند و از طرف دیگر شما نمی‌دانید قرار است چه اتفاقاتی بیافتد و راجع به عملی شدن آن نگران هستید. با خواندن این نوشته شما می‌توانی
 • درباره لقاح مصنوعی، چند نکته خواندنی


  تصمیم به انجام لقاح مصنوعی هیجان انگیز و در عین حال نگران کننده است.
 • لقاح مصنوعی آی وی اف، درباره‌اش بیشتر بدانید


  فکر منجمدکردن سلول سابقه خیلی طولانی دارد.
 • دانستنی‌هایی درباره HIV


  درباره اچ‌آی‌وی چه میزان اطلاعات دارید؟ واقعیت این است که افراد بسیاری اطلاعات چندانی درباره این ویروس یا بیماری که به واسطه آن شکل می گیرد، ندارند.
 • دانستنی‌هایی درباره اچ‌آی‌وی


  به واسطه تضعیف سیستم ایمنی بدن توسط ویروس اچ‌آی‌وی، افراد مبتلا به بیماری می توانند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان، از جمله سارکوم کاپوسی - نوعی سرطان که بینی، دهان، گلو و رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد، لنفوم، سرطان دهانه رحم، سرطان ری
 • دانستنی هایی درباره اچ آی وی


  سلامت نیوز: به واسطه تضعیف سیستم ایمنی بدن توسط ویروس اچ آی وی، افراد مبتلا به بیماری می توانند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان، از جمله سارکوم کاپوسی - نوعی سرطان که بینی، دهان، گلو و رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد، لنفوم، سرطان دهانه
 • دانستنی‌هایی درباره نفس نفس زدن


  نفس نفس زدن یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از بیماری های دیگر بوده یا در نتیجه پریشانی عاطفی شکل می گیرد.
 • دانستنی‌هایی درباره نفس نفس زدن


  نفس نفس زدن یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از بیماری های دیگر بوده یا در نتیجه پریشانی عاطفی شکل می گیرد.
 • دانستنی‌هایی درباره برف


  این روزها هوای بیشتر مناطق کشورمان برفی است و شهرها رنگ سفید به خود گرفته اند. برف احتمالا زیباترین پدیده طبیعی است که رخ می دهد و به جرات می توان گفت که تمام مردم دنیا عاشقش هستند.
 • دانستنی‌هایی درباره برف


  ساختار پیچیده کریستال های برف باعث می شود که سطوح بسیار کوچک آن، نور مرئی را منعکس کند. آنها نور خورشید را جذب کرده و دوباره آن را بازتاب می دهند. به همین دلیل، برف سفید رنگ به نظر می رسد.
 • مراحل تخمک گذاری و لقاح، دانستنی ها


  داشتن چرخه های منظم قاعدگی نشانه آن است که بخش مهمی از بدن تان به درستی کار می کند.
 • دانستنی هایی درباره کندتپشی قلب


  سلامت نیوز: برخی اختلالات متابولیک می توانند موجب ضربان قلب آهسته شوند. کم کاری تیروئید یکی از شایع ترین نمونه هاست که در آن غده تیروئید به میزان کافی هورمون های تیروئید را ترشح نمی کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصرایران، ضربان قلب با توجه به
 • دانستنی‌هایی درباره کندتپشی قلب


  برخی اختلالات متابولیک می توانند موجب ضربان قلب آهسته شوند. کم کاری تیروئید یکی از شایع‌ترین نمونه هاست که در آن غده تیروئید به میزان کافی هورمون های تیروئید را ترشح نمی کند.
 • دانستنی هایی درباره روغن نخل


  سلامت نیوز: خبر بد این است که در کنار غذاهای فرآوری شده، پیتزاهای منجمد، بیسکوئیت ها و مارگارین، روغن نخل محصولی با تنوع استفاده زیاد است و می توان ردپای آن را در کرم ها، صابون ها، لوازم آرایش، شمع ها و حتی مواد شوینده نیز مشاهده کرد. به گزارش سلام
 • دانستنی هایی درباره سینوزیت


  سلامت نیوز: علائم اصلی سینوزیت شامل صورت درد یا احساس فشار در این قسمت، احتقان، ترشح از بینی یا ترشح پشت بینی و کاهش توانایی بویای می شوند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، سینوس ها، فضاهایی خالی در استخوان های پشت صورت هستند. حفره بینی درس

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان