بازدید: 84

نوزادان خود را به اشتراک نگذارید

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1380066
قابلیت عکس و فیلم برداریتلفن‌های همراه موجب شده تا والدین در آنِ واحد که کودکشان زبان باز می‌کند تا جزئی‌ترین کار‌هایی که در اصطلاح شیرین بازی بچه از آن یاد می‌کنیم را به اشتراک بگذارند
به گزارش افکارنیوز،

قابلیت عکس و فیلم برداریتلفن های همراه موجب شده تا والدین در آنِ واحد که کودکشان زبان باز می کند تا جزئی ترین کار هایی که در اصطلاح شیرین بازی بچه از آن یاد می کنیم را به اشتراک بگذارند و پس از انتشار بدون اجازه خود کودک، به جای توجه به او در پی پاسخ به لایک ها و کامنت ها بر آیند. کودکان اینستاگرامی، به انتخاب والدین و نه خودشان زندگی آینده شان دستخوش تغییراتی قرار می گیرد.

پدر و مادر ها سرپست کودکان خود هستند؛ یعنی تمامی حقوق فرزند بر عهده آنان است، از نظر قانونی آن ها باید مسئولیت خود را بپذیرند و به خوبی انجام دهند، و اگر کوتاهی کنند حقوق کودک از سوی نهاد های قضایی در کشور ما و بسیاری از کشور های جهان محفوظ است.

همواره والدین تلاش می کنند که تمامی شرایط زیست خوب و حتی عالی را برای فرزندان فراهم کنند، زندگی آن ها بدون هر گونه مشکل و سختی باشد. خودشان سختی ها را به جان می خرند تا بتوانند حقوق کودک را رعایت کنند و سعی دارند همیشه مدافع او در مقابل فشار ها و مشکلات باشند تا جایی که آب در دل کودک شان تکان نخورد. اما برخی از کار ها و تصمیماتی که مستقیما با دخالت والدین صورت می پذیرد، با حقوق کودک تناقض دارد و والدین بدون آگاهی آن کار ها را برای کودکشان انجام میدهند. شاید باورش سخت باشد، اما بیشتر آن ها از سر دلسوزی است و از احساسات مهرآمیز سرچشمه می گیرد. یکی از این رفتار های غلط و اشتباهِ والدین، انتشار بی رویه و افراطی تصاویر کودکان، در برخی موارد با پوششی نامناسب و حتی خودآرایی (که مناسب سن کودکان نیست)، در فضای مجازی است.

از روز های آغازین تولد نوزاد، علاقه ی شدید والدین به فرزند و لذت بردن از رفتار های او، باعث می شود که بخواهند این حس را با دیگران به اشتراک بگذارند و به بقیه نشان دهند که حال و روز فرزندشان چگونه است. هرچند ممکن است مطلقا آن چیز هایی که در چشم والدین زیبا به نظر می رسد برای دیگران زیبا نباشد و از دیدن آن لذت نبرند، ولی در هر صورت بدون بررسی جوانب و عواقب این کار را انجام میدهند. در اکثر موارد این کار نه فقط به خاطر نمایش بالندگی فرزند، بلکه برای نشان دادن کار هایی است که پدر و مادر برای او انجام داده اند یا برای فخرفروشی و خودنمایی می باشد. در تمام حالت ها، این اقدام والدین آسیبی به آینده کودک وارد می سازد که قابل جبران نیست و آن ها باید بدانند که حق ندارند حریم خصوصی کودک را از بین ببرند و حاشیه امن او را مخدوش نمایند و در کودکی فرزندشان کاری کنند که آینده او را تهدید می کند.

والدینم؛ چرا عکس من را در فضای مجازی می گذارید؟

مهمترین و اصلی ترین عامل برای این اختلال رفتاری و ناهنجاری اجتماعی در زوج های امروزی، خودنمایی و جلب توجه و جذب دنبال کننده بیشتر در شبکه های اجتماعی است و در جایگاه بعدی درآمدزایی و فعالیت اقتصادی، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. چرا که با بررسی عوامل ظهور این پدیده اجتماعی رسانه ای در بین رفتار های خانواده ها و زوج های دارای فرزند نوزاد و خردسال، این عامل آسیب های جدی تری را در پی دارد، از جمله ی آن ها این است که، توجه دقیق خانواده و والدین، بر تربیت صحیح و اخلاقی فرزند، از بین می رود و تمرکز اصلی پدر و مادر ها بر این موضوع مهم منحرف می شود. آن ها دیگر کمتر به بالندگی فکر، هوش و توانمندی اخلاق و مهارت فرزند خود فکر می کنند. کار ها و رفتار هایی که هنر نیست، در ناخودآگاه کودک به عنوان هنر و مهارت و توانمندی نهادینه می شود. اینکه فرزند با انواع و اقسام لباس ها و در ژست ها و پوزیشن های مختلف و متفاوت با فضا های متنوع و رنگارنگ عکس و فیلم بگیرد و در فضای مجازی منتشر و در مقابل تعریف، تمجید و پسند دریافت کند، آغاز مرگ تدریجی و خاموشِ تمامی استعداد های کودک است.

تاثیرات منفی انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی

۱) القاء حس نمایشی و ابزاری بودن به فرزند

از شروع فعال شدنِ قوه ی درک و تشخیص، کودک مشاهده می کند که والدین از او عکس می گیرند و لباس به تن او می کنند و چندین بار حالت نشستن و ایستادن او را تغییر می دهند تا عکس باب میل خود را از او بگیرند، یا می بیند که والدین، وسواس و حساسیت زیادی در انتخاب لباس دارند و تمام این کار ها را می کنند برای اینکه فرزندشان در فضای مجازی، در کانون توجه برای غیر قرار بگیرد و حتی اگر شیرین کاری هم می کند، والدین نه برای خود واقعی اش بلکه به این سبب که سوژه ی جذابی برای فضای فعالیت آن ها در شبکه های اجتماعی فراهم کرده است، تشویق می کنند. این باعث می شود از ابتدا کودک دریابد که وسیله ای است در دست والدین برای اغراض و اهداف شخصی و خودخواهانه ی آنها، نه فرزندی که آیینه ی تمام نمای والدین است در اخلاق و انسانیت.

۲) تغییر معیار های اخلاقی انسانی

والدین همواره باید آداب و خوبی ها را با انواع و اقسام راهکار های تربیتی به فرزند منتقل کنند تا میراث نیکویی برای جاودانگی خود، برجای بگذارند. باید پویایی و خلاقیت او را دنبال کنند و زمینه ترقی اش در ابعاد مختلف را بوجود بیاورند، اما متاسفانه فرزند خود را بر اساس پسند و سلیقه ی دیگران و برای جلب رضایتمندی دیگران، در معرض تغییر و سختی قرار می دهند، و به جای اینکه به او بفهمانند که حرف مردم برایت نباید مهم و معیار باشد و باید بر اساس اصول و ارزش های اخلاقی، راهت را انتخاب کنی، خط و مرز های اخلاق و انسانیت را جا به جا کرده اند. با این عمل ساختار بنیاد شخصیتی او را در معرض نابودی قرار داده اند.

۳) جایگزین کردن ارزش های ظاهری به جای ارزش های باطنی

اینکه کودک از بدو تولد حسی از والدین دریافت کند که همیشه باید در نقاب تظاهر باشد و بر اساس سلیقه، پسند و انتخاب دیگران، حرکت و رشد کند. همچنین باید همیشه عناصری که باعث افزایش جذابیت می شوند را در زندگی اش به کار بگیرد، بر این اساس پشتوانه ی هویتی او دستخوش تحریف قرار می گیرد.

کودک در پاسخ این سوال که مدام از خودش می پرسد: من کیستم؟ (سوالی که پیوسته ذهن برای تعریف هویت در انسان، از خود می پرسد و به دنبال پاسخ است) به جوابی نامطلوب می رسد، من فرزندی معمولی و عادی برای والدینم نیستم که مثل سایر کودکان، کارهایم به خاطر خودم، خودِ واقعی و طبیعی ام بدون روتوش، مورد توجه آن ها قرار بگیرد بلکه آن ها من را می خواهند نه به خاطر ویژگی های خدادادی، بلکه برای آنچه که مخاطبان و کاربران فضای مجازی آن را ارزش می دانند و تمام آن ها ارزش های ظاهری است. این واقعیت، هویتِ آزاد کودک را تباه می کند و هیچگاه توجهی به ارزش های باطنی نخواهد کرد چرا که پدر و مادر به دنبال رشد و تکامل فرزند از جهت زیبایی های باطنی نبوده اند و از سوی دیگر در اغلب موارد مخاطب هم از واقعیت آگاهی ندارد تا بخواهد نسبت به آن قضاوتی داشته باشد تا به ارزش های باطنی توجه کند بلکه تمام مشاهدات او، پوسته و ظاهر زندگی انسان ها است و این باعث می شود که فرزند در بحران هویتی خود نتواند بین ارزش های ظاهری و باطنی تفکیک قائل شود و می پندارد که باید خودی غیر از آنچه که هست باشد.

به خوبی قابل پیش بینی است که ناخواسته والدین چه ظلم بزرگی در حق فرزندشان می کنند و او را در معرض آسیب های رفتاری - روانی و شخصیتی – هویتی غیر قابل تصور، قرار می دهند که جبران پذیر نیستند.

والدین تصورشان این است که با این کار ها اعتماد به نفس کودکشان را افزایش می دهند، اما نمی دانند که پشتوانه پوشالی هیچ وقت نمیتواند تکیه گاه اعتماد به نفس کودک باشد.

تقریبا تمام این کودکان اگر به زودی با خودآگاهی و خودیابی نتوانند نگرش و بینش خود را نسبت به باور ها و تصورات غلط والدین و اطرافیان اصلاح کنند، در باتلاقی عمیق از اختلالات روانی و رفتاری غرق خواهند شد که بستری برای پیدایش آسیب های اجتماعی در مقیاسی بسیار بزرگتر خواهد بود.

 


نوزادان خود را به اشتراک نگذارید
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11
 • نوزادان خود را به اشتراک نگذارید


  قابلیت عکس و فیلم برداریتلفن‌های همراه موجب شده تا والدین در آنِ واحد که کودکشان زبان باز می‌کند تا جزئی‌ترین کار‌هایی که در اصطلاح شیرین بازی بچه از آن یاد می‌کنیم را به اشتراک بگذارند
 • این موارد را در شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارید!


  این که از رابطه عاطفی تان در شبکه های اجتماعی بنویسید و صحبت کنید، آسان یا شاید هم برایتان جذاب باشد اما برخی از چیزها را نباید با دیگران، حتی اگر صمیمی ترین دوستانتان باشند، به اشتراک بگذارید.
 • آقایان این موارد را در شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارید


  این روزها اکثر آدمها در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند، بنابراین اگر شما نمی خواهید که جزو این دسته افراد باشید، بهتر است که صفحه خود را به طور کامل ببندید.
 • آقایان این موارد را در شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارید


  این روزها اکثر آدمها در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند، بنابراین اگر شما نمی خواهید که جزو این دسته افراد باشید، بهتر است که صفحه خود را به طور کامل ببندید.
 • آقایان این موارد را در شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارید


  برخی از پست هایی که آقایان در شبکه های اجتماعی از خود به اشتراک می گذارند، روی اعصاب خانم هاست. شاید آقایان فکر کنند که با این کارها می توانند دل خانم ها را به دست آورند اما واقعیت خلاف این را ثابت می کند.
 • نگذارید شکایت به AFC باب شود


  شکایت دو بازیکن سابق استقلال به کنفدراسیون آسیا باعث شد باشگاه تهرانی بلافاصله استعلامی از فدراسیون فوتبال داشته باشد.
 • بین بچه هایتان فرق نگذارید


  سلامت نیوز: معمولا والدین ادعا می کنند بین فرزندانشان فرق نمی گذارند. در حالی که نظر فرزندان اغلب به گونه ای دیگر است و فکر می کنند پدر و مادرشان همیشه به یکی از خواهرها یا برادرهای شان بیشتر توجه دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از چاردیواری ضمیم
 • لپ‌تاپ را روی پایتان نگذارید!


  گزارش‌های پزشکی حاکی از آن است قراردادن ابزارهایی مثل لپ‌تاپ در مجاورت پوست برای مدت‌های طولانی می‌تواند به دلیل قراردادن پوست در معرض گرمای طولانی‌مدت، به ایجاد لک‌های پوستی غیرمعمول یا کهیر منجر شود.
 • لپ تاپ را روی پایتان نگذارید!


  سلامت نیوز:به نظر می رسد این روزها، لپ تاپ ها به دلیل امکان استفاده در مکان های مختلف از روی کاناپه گرفته تا روی نیمکت پارک، درحال پیشی گرفتن از دسکتاپ ها هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین ، با این حال اگر شما از افرادی هستید که
 • پا را از گلیم تان فراتر نگذارید


  سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تهدیدات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی را گزافه گویی خواند
 • نگذارید این مرد جوان نابینا شود


 • نگذارید حيا و قداست قم از بين برود


  حضرت آيت الله علوي گرگاني تصريح کردند: انتظار ما از نيروي انتظامي اين است که نگذارد حيا و قداست قم از بين برود، متخلفان را نصيحت کنيد و اگر اصلاح نشدند برخورد شود.
 • عکس بچه ها در اینستاگرام، لطفا نگذارید


  با این که بسیاری از والدین خطرات به اشتراک گذاری زیاد عکس را می دانند اما ترجیح میدهند از آن چشم پوشی کنند.
 • نگذارید شفر به سرنوشت کخ دچار شود


 • موبایل را در جیب نگذارید و از بدن‌ دور کنید


  محققان مرکز بهداشت عمومی کالیفرنیا متذکر شدند که نه تنها باید موبایل را از خود دور کنید، بلکه حتی نباید آن را در جیب خود قرار دهید.

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش یک روزنامه انگلیسی درباره بزرگترین دزدی در تاریخ ایران

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

انتشار یک گزارش خبری علیه ترامپ، واکنش او را برانگیخت!

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد