بازدید: 28

چه کسی نیزارهای هورالعظیم را به آتش می‌کشد؟

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1371109
هر ساله دامداران به منظور تعلیف احشام توسط نی‌هایی که پس از آتشسوزی جوانه میزنند و همچنین شکارچیان به منظور افزایش وسعت دید، نیزارهای هور را به آتش میکشند. این‌ آتشسوزیها پیشتر توسط آب تالاب مهار میشد اما حالا عدم تخصیص حق‌آبه تالاب مزید بر علت شده.
آفتاب‌‌نیوز :
بیش از یک ماه از گرفتار شدن خوزستان در معضل جدید آتش‌سوزی هورالعظیم می‌گذرد. این آتش‌سوزی در نیزارهای تالاب خشکیده هورالعظیم که پیامدهای ناگورای را به مشکلات مردم خوزستان اضافه کرده همچنان ادامه دارد و هنوز درباره علت وقوع آن شفاف‌سازی نشده است. نیزارهایی که در پی عدم تخصیص حق‌آبه تالاب و خشک شدن بستر تالاب، به انباری از باروت می‌مانند و سوختنشان با ایجاد دود و حجم زیادی از گاز متان، مزید بر مشکلات محیط زیست ساکنان این استان شده است.

امیر سرخه، فعال محیط زیست خوزستان، درباره علت آتش‌سوزی نیزارهای هورالعظیم در تابستان سال جاری به تسنیم می‌گوید: عدم تخصیص حق‌آبه تالاب، بستر تالاب را هر سال به نسبت سال‌های قبل خشک‌تر می‌کند و در نتیجه وسعت بیشتری از نیزارها به آتش کشیده می‌شود. این آتش‌سوزی‌ها، سال‌های قبل هم رخ می‌داد اما حالا تالاب آنقدر خشک است که در جای‌جای این تالاب خشکیده شاهد آتش‌سوزی هستیم.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه این آتش‌سوزی‌ها که در سال‌های قبل هم رخ می‌داد، عمدی و حاصل عدم نظارت مسئولان بر اقدامات سودجویانه هستند؛ بخشی از این آتش‌سوزی‌ها توسط دامداران غیرمجاز صورت می‌گیرد که نیزارها را به آتش می‌کشند تا پس از مدتی، نی‌های جدید با استفاده از اندک رطوبت موجود در بستر تالاب، جوانه زده و سبز شوند و به خوراکی مطلوب برای تعلیف احشام تبدیل شوند. همانطور که در حال حاضر هم شاهد سبز شدن بخش‌هایی از تالاب هستیم که چندی پیش دچار آتش‌سوزی شده بود.

این فعال محیط زیست، دومین عاملان آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم را شکارچیان دانسته و می‌گوید: هرساله شکارچیان به منظور فراهم کردن دید بهتر برای شکار حیات وحش، نیزارها را که مانعی در برابر دید است به آتش می‌کشند تا بتوانند روزانه و یا شبانه با استفاده از اسلحه های شکاری به شکار حیات وحش در منطقه مشغول شوند.

وی در واکنش شایعه روزهای گذشته مبنی بر اینکه به دنبال قطع آب شرب در عراق، عراقی‌ها تالاب را آتش می‌زنند تا دود آن به سمت ایران بیاید می‌گوید: این ادعایی مضحک است و به نظر می‌رسد هدفی به جز تبرئه مسئولان اجرایی کشور نداشته باشد. مسئولانی که نه بر تخلفات سودجویان که عامل اولیه آتش‌سوزی تالاب است نظارت دارند و نه حق‌آبه تالاب را پرداخت می‌کنند تا تالاب مثل سال‌های قبل خودش از عهده این آتش‌سوزی‌های عمدی بربیاید.

عیسی کلانتری، رئیس‌ سازمان حفاظت محیط زیست هفته گذشته درباره آتش‌سوزی هورالعظیم گفت: اگر حق‌آبه‌های محیط زیستی از طرف ایران و عراق به تالاب‌ها داده شود آتش‌سوزی خود به خود مهار می‌شود، در سمت ایران 85 درصد هورالعظیم آب دارد اما در سمت عراق هور بسیار کم آب دارد و علت آتش‌سوزی مشخص نیست. در خوزستان، آب نیشکر به 23 هزار متر مکعب در هکتار محدود است و براساس مطالعات انجام شده متوسط باید این مقدار آب مصرف کنند و مصرف فعلی آنها بالاتر از 35 هزار است و باید به مطالعات اصلی برگردیم تا بتوانیم بیش از یک میلیارد متر مکعب صرفه‌جویی آب داشته باشیم و آب اگر مدیریت نشود این قبیل اتفاقات خواهد افتاد و مساله مدیریت آب است.
تسنیم

چه کسی نیزارهای هورالعظیم را به آتش می‌کشد؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها