بازدید: 101

آمریکا در قالب تئوری جنگ نامتعادل به دنبال ایران هراسی است/ ضایعات قرارداد عربستان با آمریکا برای هیات حاکمه

دکتر مهدی مطهرنیا با اشاره به قرارداد 460 میلیارد دلاری آمریکا با عربستان و خرید تجهیزات نظامی از سوی عربستان افزود: باید بپذیریم که بابت هرگونه حرکت متکی بر پیوستگی به کشورهای فرا منطقه‌ای و عدم استقلال کشورها می‌تواند ضررها و ...
گروه سیاسی: استاد دانشگاه تهران با اشاره به قرارداد 460 میلیارد دلاری آمریکا و عربستان و تلاش آمریکا برای ایران هراسی در منطقه افزود: آمریکا سعی دارد در قالب تئوری جنگ نامتعادل زمینه‌های آن را ایجاد کند.
 دکتر مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه تهران
دکتر مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در روز گذشته و همچنین پیش‌بینی نابودی آل سعود گفت: نگاه مقام معظم رهبری ایدئولوژیک و مبتنی بر داده‌ها و گزاره‌های جدی است که هم از منظر اطلاعات گسترده و دقیق پشتیبانی می‌شود و همچنین مبتنی بر ایدئولوژی است.

وی با اشاره به قرارداد 460 میلیارد دلاری آمریکا با عربستان و خرید تجهیزات نظامی از سوی عربستان افزود: باید بپذیریم که بابت هرگونه حرکت متکی بر پیوستگی به کشورهای فرا منطقه‌ای و عدم استقلال کشورها می‌تواند ضررها و ضایعاتی برای هیات حاکمه به همراه داشته باشد و عربستان هم از این قاعده مستثنی نیست.

استاد دانشگاه تهران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی کشورهای مرتجع تصور می‌کنند می‌توان با پول، صمیمیت دشمنان اسلام را جلب کرد، اما همان‌طور که خود آمریکایی‌ها گفتند، آن‌ها را می‌دوشند و درنهایت ذبحشان می‌کنند، گفت: وقتی کشوری با کشور دیگر 460  میلیارد دلار قرارداد می‌بندد به نظر می‌رسد که در آینده در صورت وقوع حوادث ناخواسته هزینه‌های گزافی به هیات حاکمه آن کشور وارد خواهد شد.

مطهرنیا بابیان اینکه جهان امروز جهان درهم‌تنیده است، گفت: پیچیدگی حیات بشری نه‌تنها مرزهای ملی بلکه بین‌الملل اذهان را درهم‌تنیده و ارتباط کشورها در قالب فعالیت‌های گوناگون اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تعریف می‌شوند و در دهلیز هزارتوی این پیچیدگی نفوذ معنا می‌یابد.

وی نفوذ را ستون فقرات این ارتباطات توصیف کرد و افزود: نمی‌توان حوزه نفوذ را نادیده گرفت. هرچه ارتباطات بیشتر باشد، نفوذ نیز معنادارتر می‌شود.

استاد دانشگاه تهران بابیان اینکه قراردادهای اقتصادی در نگرش‌های انقلابی و دیدگاه‌های چپ عامل نفوذ تلقی می‌شود، افزود: باید بپذیریم اکنون ارتباط کشورهایی چون آمریکا و عربستان نمایانگر ارتباط معنادار است. نفوذ اقتصادی برای دستیابی به درآمد سرشاری است که در این راستا نصیب می‌شود.
 آمریکا در قالب تئوری جنگ نامتعادل به دنبال ایران هراسی است/ ضایعات قرارداد عربستان با آمریکا برای هیات حاکمه
مطهرنیا گفت آمریکا با نمایندگی ترامپ از سوی کارتل ها و بنگاه‌های اقتصادی، به دنبال کسب ثروتی بیشتر و زمینه‌سازی برای آن است که در مسیر سرمایه‌گذاری اقتصادی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به ایران هراسی در منطقه افزود: در همین راستا شاهد ایران هراسی در منطقه هستیم و آمریکا سعی دارد در قالب تئوری جنگ نامتعادل زمینه‌های آن را ایجاد کند.

آینده‌پژوهی اجتماعی، فرهنگی و ارتباطات گفت: شعارهای ضدآمریکایی در تهران و شعارهای صدور انقلاب، اصول و ارزش‌های اسلام از سوی آمریکا به فرا روایت‌های رسانه‌ای تبدیل‌شده و موجب می‌شود تا زمینه ایران هراسی در منطقه حاصل شود.

مطهرنیا افزود: بدین ترتیب نوع مسابقه تسلیحاتی در منطقه با بهانه خطرات ناشی از جهت‌گیری موجود در تهران فراهم می‌سازد.

ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شنبه گذشته، در رأس هیئتی دیپلماتیک و نظامی برای دیدار و رایزنی با مقامات عربستان، وارد ریاض شد.

در جریان این سفر، آمریکا و عربستان قرارداد ۴۶۰ میلیارد دلاری تسلیحاتی امضا کردند.

کاخ سفید اعلام کرد که در جریان سفر کنونی دونالد ترامپ به عربستان سعودی قراردادی به ارزش حدوداً ۱۱۰ میلیارد دلار با این کشور به امضاء رسانده است.

این توافق که بخشی از آن به ارزش ۳۵۰ میلیارد دلار است برای مدت ۱۰ سال بوده و بخش ۱۱۰ میلیارد دلاری آن به‌صورت آنی و در جریان همین سفر عملیاتی خواهد شد.آمریکا در قالب تئوری جنگ نامتعادل به دنبال ایران هراسی است/ ضایعات قرارداد عربستان با آمریکا برای هیات حاکمه
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها