آسیاتل

بازدید: 15

گلایه سازمان حفاظت محیط زیست از نحوه مدیریت پسماندهای بیمارستانی

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1342354
سلامت نیوز:مسعود تجریشی با بیان اینکه مدیریت پسماند های پزشکی، پسماندهای صنعتی و پسماندهای عادی بر عهده دیگر دستگاه هاست و سازمان حفاظت محیط زیست فقط در این زمینه نقش ناظر را دارد، ادامه داد: در خصوص پسماندهای پزشکی کار پایش بر عهده وزارت بهداشت

سلامت نیوز:مسعود تجریشی با بیان اینکه مدیریت پسماند های پزشکی، پسماندهای صنعتی و پسماندهای عادی بر عهده دیگر دستگاه هاست و سازمان حفاظت محیط زیست فقط در این زمینه نقش ناظر را دارد، ادامه داد: در خصوص پسماندهای پزشکی کار پایش بر عهده وزارت بهداشت است و بر اساس قانون اگر بیمارستان ها بتوانند شش شرط را در خصوص پسماندهای پزشکی لحاظ کنند می توانند پسماند پزشکی را به نوعی پسماند عادی تلقی کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ،معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه پسماندهای پزشکی مانند اضافه بدن انسان دفن می شوند، تصریح کرد: پسماندهای عفونی و پزشکی مانند آمپول، کیسه خون، لباس جراحی و غیره در بیمارستان ها از پسماندهای عادی تفکیک می شوند. بر اساس قانون اگر قرار باشد پسماندهای پزشکی و بیمارستانی پسماند عادی محسوب شوند نه تنها باید در دستگاه ها بی خطر سازی قرار گیرند و به طور کامل ضدعفونی شده بلکه باید این پسماندها تا محل دفن زباله در ظرف های مخصوص قرار گرفته و دفن شوند، اما در صورتی که پسماند های بیمارستانی شش شرط را رعایت کنند به عنوان پسماند عادی محسوب می شوند.


او با تاکید به این شش شرط توضیح داد: شهرداری ها به واسطه اینکه می توانند برای دفع پسماند بیمارستانی هزینه بیشتری از بیمارستان ها دریافت کنند، هیچ علاقه ای به اجرای این شروط ندارند تا پسماندهای پزشکی به پسماند های عادی تبدیل شود از سوی دیگر بیمارستان ها نیز به دلیل اینکه می خواهند هزینه کمتری بپردازند بیشتر تمایل دارند که این پسماندها به پسماندهای عادی تبدیل شود.


تجریشی با تاکید بر اینکه کار سازمان حفاظت محیط زیست نظارت و پایش است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر چند بیمارستان در استان های مختلف از جمله تبریز، خراسان رضوی و... پس از پایش و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل اینکه دقت لازم برای دفع پسماندهای پزشکی نداشتند، اخطار گرفته اند با توجه به اینکه این مراکز، مراکز درمانی هستند مساله تعطیلی آنها حاد به نظر می رسید بنابراین حدود یک ماه و نیم پیش جلسه ای در وزارت بهداشت برگزار شد و ما در آن جلسه تاکید کردیم به هیچ وجه بحث اقتصاد و هزینه های مصرفی برای دفع پسماندهای بیمارستانی برای سازمان حفاظت محیط زیست اهمیتی ندارد و آن چیزی که بسیار مهم است حفظ محیط زیست و سلامت مردم است و اگر وزارت بهداشت تمایل دارد پسماندهای پزشکی پسماند عادی محسوب شوند باید به طور کامل دستورالعمل لازم را اجرا کند و قرار شد در یک کارگروه مشترک با حضور وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست شرایط لازم برای دفن زباله های پزشکی بررسی شود.


او در پاسخ به این سوال که تاکنون چند بیمارستان به دلیل عدم رعایت مدیریت پسماند اخطار دریافت کرده اند، گفت: تعداد بسیاری از بیمارستان ها در استان های کشور به دلیل عدم رعایت مدیریت پسماند اخطار دریافت کردند. به طور مثال در خراسان سه بیمارستان، در استان آذربایجان شرقی شهر تبریز چهار بیمارستان، در اهواز دو بیمارستان اخطار گرفته اند، اما در حال حاضر در استان خراسان رضوی قرار است نه تنها بیمارستان ها بلکه مطب ها و درمانگاه ها نیز فرآیند مدیریت پسماند پزشکی در آنها رعایت شود. در تبریز نیز این امر شروع شده است.


معاون طبیعی محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در تهران نیز تعداد زیادی از بیمارستان ها از گذشته اخطار داشتند، برخی از آنها نیز به دلیل عدم ثبت اطلاعات مرتبط با کیفیت پسماندها اخطار دریافت کرده اند البته وقتی بیان می شود که اخطار دریافت کردند یعنی سازمان از این بیمارستان ها بازدید کرده است. در حال حاضر وزارت بهداشت متعهد شده است که پایش لازم را نسبت به مدیریت پسماند بیمارستانی داشته باشد و خواسته ما از وزارت بهداشت این است که نظارت و پایش خود را از بیمارستان ها بیشتر کند، اگرچه متعهد شده که پایش خود را بیشتر کند ما نیز ناظر بر پایش وزارت بهداشت خواهیم بود. همچنین قرار است وزارت بهداشت رویه های این پایش ها را تغییر داده و بهبود بخشد.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند