بازدید: 15

منتظریم ببینیم اروپایی‌ها چگونه هزینه می‌کنند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1341385
وزیر امور خارجه گفت: اروپایی‌ها نباید فقط اراده سیاسی نشان دهند، بالاخره توافقنامه‌ای که آن‌ها می‌گویند از نظر امنیتی و حیثیتی برایشان بسیار مهم است باید برایش هزینه کنند و ما هم منتظریم ببینیم که اروپایی‌ها چگونه هزینه می‌کنند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امریکایی ها هیچ گاه صداقت نداشتند، حرکت ترامپ برای مذاکره را تبلیغاتی دانست و افزود: یکی از دلایل مهمی که می توانیم به آن برسیم این است که ترامپ نه به مردم ایران و نه به تعهدات بین المللی امریکا هیچ حساسیتی ندارد و در واقع ضدیتش با مردم ایران است چرا که اولین تحریمی که ترامپ برگرداند تحریم هواپیماها بود یعنی قبل از 6 اوت که گروه اول تحریم ها برگشتند اولین کاری که اداره کنترل وزارت خزانه داری امریکا انجام داد مجوز 200 هواپیما را که قرار بود مورد استفاده مردم ایران قرار گیرد لغو کرد.
وی گفت: لذا امریکایی ها خیلی توضیح دارند که باید به مردم ایران بدهند و خیلی نیاز دارند که نشان دهند این بی اعتمادی مستمری که در طول سال ها و دهه های گذشته ایجاد کرده اند برای مردم ایران چه دلیلی داشت.

آقای ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکره مجدد با امریکایی ها خاطرنشان کرد: اگر بحث مذاکره باشد دو سال مذاکره فشرده با امریکایی ها داشتیم که نتیجه آن برجام بود اما دولت آقای ترامپ از آن خارج شد، چطور می شود اعتماد کرد یک توافق جدید حتی اگر به فرض محال انجام شود، به همان توافق متعهد باشد؟ لذا رفتار و برخورد امریکایی ها هیچ اعتمادی نه تنها برای ایران بلکه برای جامعه بین المللی باقی نگذاشت.
وزیر امور خارجه در خصوص کارکرد معاونت اقتصادی این وزارتخانه گفت: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه وظیفه اش تسهیل کار هم فعالان بخش خصوصی و هم فعالان بخش دولتی است، کاری که این معاونت انجام می دهد شناسایی امکانات صادراتی در خارج از کشور است تا زمینه را برای ارتباط بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی کشورهای دیگر فراهم کند و همچنین برای رسیدن بخش خصوصی به اهدافش کمک خواهد کرد حتما این فعالیت ها در دوران پسابازگشت امریکا به تحریم ها با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.
آقای ظریف به تفاوت فاحش امروز با سال های گذشته جامعه جهانی در مقابل امریکا اشاره کرد و گفت: امروز دنیا در برابر تحریم های امریکا ایستاده اما مثلا وقتی در سال 91 امریکا تحریم های نفتی را به ایران تحمیل کرد، اتحادیه اروپا آمد و تحریم های نفتی گسترده تری را اعمال کرد، اما اکنون اتحادیه اروپا اعلام می کند نه تنها خودش تحریم های امریکا را رعایت نخواهد کرد، بلکه در دنیا دنبال کسانی خواهد گشت که آنها هم با اتحادیه اروپا همراهی کنند؛ در واقع یک اجماع بین المللی علیه حرکت امریکا شکل گرفته است.
آقای ظریف با تأکید بر اینکه نباید انکار کرد که امریکا با قلدری و فشار اقتصادی بزرگ وارد میدان شده است، خاطرنشان کرد: اما واقعیتی که من دارم مشاهده می کنم آن است که بیش از فشار اقتصادی امریکا، با یک جنگ روانی مواجه هستیم، این جنگ روانی که امریکا با شرکای ما انجام می دهد و همچنین در داخل کشور در حال اجراست.
وی افزود: به همین دلیل همانقدر که ادعای ترامپ برای مذاکره خیلی جای توجه ندارد، همانقدر ادعاهایی که می کند که ما فلان فشار را بر ایران وارد می کنیم و کاری می کنیم که در دنیا تاریخ ندیده و این حرکت های زیگزاگی نشان می دهد که امریکا غیرقابل اعتماد است و اینکه نباید فضای روانی جامعه ما متأثر از آن شود.
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه امروز دنیا تمایل ندارد تحریم های امریکا را اعمال کند گفت: امروز کشورهای مختلف تلاش می کنند که در برابر این تحریم ها بایستند و حتما بخش اقتصادی ما هم در این زمینه فعال عمل خواهد کرد.
محمدجواد ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص سخنان برخی مقامات ایرانی درباره مذاکرات اظهار داشت: دنیا به جایی رسیده است که هر کس هر جا صحبت می کند دیگر برای یک گروه کوچکی نیست، ​مستمعان ما جهانی شدند و من امیدوارم همه دوستان ما که صحبت می کنند متوجه این واقعیت باشند که در یک گروه کوچک صحبت نمی کنند و دقت لازم را انجام دهند، اما مهم تر از آن دوستان ما در رسانه توجه داشته باشند که دقت کردن در انعکاس صحبت ها بسیار مهم است.
وی در خصوص مذاکره با اروپایی ها و کارهایی که آنان تاکنون انجام داده اند گفت: اروپایی ها کارهایی که تاکنون کرده اند نشان داده است که هم در حرف و هم در عمل متعهد هستند، مثلا قانون انسداد را دیروز عملیاتی کردند، همچنین با کشورهای مختلف صحبت می کنند که این نشاندهنده تلاش آنها در این امر است اما اینکه تا چه حد آماده اند هزینه کنند مهم است.
وزیر امور خارجه افزود: اروپایی ها نباید فقط اراده سیاسی نشان دهند بالاخره توافقنامه ای که آنها می گویند از نظر امنیتی و حیثیتی برایشان بسیار مهم است باید برایش هزینه کنند و ما هم منتظریم ببینیم که اروپایی ها چگونه هزینه می کنند.
آقای ظریف با اشاره به اینکه تا امروز اروپایی ها در خط درست عمل کرده اند خاطرنشان کرد: حالا باید ببینیم اروپایی ها در مقابل این تحریم هایی که در طول سه ماه آینده جدی تر خواهد شد چقدر محکم می ایستند اما آنچه به ما گفتند و آنچه در دنیا صحبت کردند و همچنین از صحبت های چند روز گذشته خانم موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سایر اعضای اتحادیه اروپا نشاندهنده آن است که آنها هم متعهد هستند و هم تصمیم دارند جدی دنبال کنند.

منتظریم ببینیم اروپایی‌ها چگونه هزینه می‌کنند
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است