بازدید: 193

نخستین وزیر «فرهنگ و هنر» ایران و همسر شمس پهلوی درگذشت

منبع : انتخاب کد خبر: 1339259
مهرداد پهلبد، دولتمرد دوران پهلوی و نخستین وزیر فرهنگ و هنر ایران که بمدت ۱۴ سال از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷ در این مقام باقی ماند، روز پنجشنبه ۹ اوت/۱۸ مردادماه، در لُس آنجلس درگذشت. وی همسر شمس پهلوی، دختر رضاشاه و خواهر بزرگ‌تر محمدرضا شاه بود. مهرداد پهلبد که پس از انقلاب در کالیفرنیا می‌زیست، بهنگام مرگ ۱۰۱ سال داشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهرداد پهلبد، دولتمرد دوران پهلوی و نخستین وزیر فرهنگ و هنر ایران که بمدت ۱۴ سال در این مقام باقی ماند، روز پنجشنبه ۹ اوت/۱۸ مردادماه، در لُس آنجلس درگذشت. وی همسر شمس پهلوی، دختر رضاشاه و خواهر بزرگ تر محمدرضا شاه بود. مهرداد پهلبد که پس از انقلاب در کالیفرنیا می زیست، بهنگام مرگ ۱۰۱ سال داشت.

مهرداد پهلبد از دولتمردان هنرمند و هنرشناس و از وزیران خوددار و بی سروصدای دوران محمدرضا شاه پهلوی بود. همکاران او در دولت های گوناگون و کسانی که با وی رفت و آمد داشتند، وی را مردی آرام و در مناسباتش با دیگران دلپذیر خوانده اند. مهرداد پهلبد که دوران وزارتش بیش از همۀ دیگر همکاران او تداوم یافت، در دبیرستان فیروز بهرام تهران آموزش دیده و سپس در کالیفرنیا و سوئیس به تحصیل معماری و مهندسی ساختمان پرداخته بود.

مهرداد پهلبد که پیش از ازدواج با شاهدخت شمس پهلوی، عزت الله مین باشیان نام داشت در اسفند ۱۲۹۵ زاده شده بود. پدر وی نصرالله مین باشیان (نصرالسلطان) از موسیقی دانان سرشناس عصر قاجار و رئیس ادارۀ موزیک بود و پدر بزرگش، غلامرضا مین باشیان نخستین سرود ملی ایران را پس از مشروطه ساخته بود. مهرداد پهلبد از کودکی به آموختن، نواختن و سپس آموزش دادن ویولون دل خوش داشت. نوشته اند که وی هنگامی که برای آموزش ویولون به دربار می رفت با شمس پهلوی آشنا شد و هنگامی که او در سال ۱۳۲۴ از همسر نخست خود، فریدون جم، جدا شد، در قاهره با او ازدواج کرد و هر دو به مسیحیت گرویدند. محمدرضا شاه که بگفتۀ هوشنگ نهاوندی از دوستان بعدی مهرداد پهلبد، از آن ازدواج دل خوشی نداشت آنان را از بازگشت به ایران بازداشت و خانوادۀ جوان سال های ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۷ را در آمریکا گذراند. در همین ایام مهرداد پهلبد و همسر او به مسیحیت گرویده و همین نیز سبب دیگر ناخرسندی شاه از آنان شده بود.

با این حال، از آنجا که شاهدخت شمس و همسرش با خویشتنداری بسیار، دور از هیاهو می زیستند، آرام آرام شاه راه آشتی با آنان را گشود و مهرداد پهلبد پس از بازگشت به ایران، در سال ۱۳۳۰ به ریاست ادارۀ کل هنر های زیبا گماشته شد و پس از آن نیز در همان مقام، معاونت نخست وزیر را یافت. او در آذرماه ۱۳۴۳ در کابینۀ دوم حسنعلی منصور به عنوان نخستین وزیر فرهنگ و هنر وارد هیئت دولت شد و از آن پس در بمدت ۱۳ سال و ۸ ماه و ۲۰ روز تا پایان دورۀ نخست وزیری جمشید آموزگار در شهریور ۱۳۵۷ در دولت های مختلف مقام خود را حفظ کرد.

مهرداد پهلبد برای اجرای آثار موسیقی ایرانی به ایجاد ارکستر کُر ملی ایران دست زد و سرپرستی آن را به آلفرد ماردویان سپرد. در دوران او خانه های فرهنگ و هنر در شهر های مختلف ایران ایجاد شد و نیز جشن فرهنگ و هنر هر سال در سراسر کشور و حتی در روستا ها با اعزام گروه های هنری برگزار می شد.

مهرداد پهلبد و همسر او شمس پهلوی، در دوران انقلاب، ناگزیر به ترک ایران شدند، مدتی در کشور ترینیداد و توباگو اقامت گزیدند و پیش از سکونت دائم در کالیفرنیا، گاه شاه و خانوادۀ او را در ایام گذر از این کشور به آن کشور همراهی کردند. در ایام اقامت شاه در تابستان ۱۳۵۸ در مکزیک، مهرداد پهلبد و همسرش در کنار او بودند.

مهرداد پهلبد همسر خود را در اسفند ۱۳۷۴ از دست داد و از آن پس تا پایان عمر در کالیفرنیا می زیست. او برادر کوچکتر ارتشبد فتح الله مین باشیان، فرماندۀ نیروی زمینی شاهنشاهی و آجودان نظامی محمد رضا شاه پهلوی بود.


نخستین وزیر «فرهنگ و هنر» ایران و همسر شمس پهلوی درگذشت
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است