بازدید: 106

نئاندرتال‌ها، ما و سایبورگ‌ها

در مجموعه فیلم‌هاى مردان ایکس، گاهی جمله‌اى با این مضمون تکرار مى‌شود که نسبت جهش‌یافته‌ها یعنى انسان‌هاى تکامل‌یافته در این فیلم‌ها به انسان‌هاى امروزى، همانند نسبت هوموساپینس به نئاندرتال‌هاست و همچنان که هوموساپینس در انقراض نئاندرتال‌ها نقش مهمى ایفا کرد، همین موضوع در مورد جهش‌یافته‌ها هم البته با نسبت عکس صدق مى‌کند. آن‌ها با خصوصیات و توانایی‌هایى که دارند اسباب مرگ هوموساپینس را مهیا مى‌کنند.
نئاندرتال ها، ما و سایبورگ ها
 
عبدالرضا ناصرمقدسیl در مجموعه فیلم هاى مردان ایکس، گاهی جمله اى با این مضمون تکرار مى شود که نسبت جهش یافته ها یعنى انسان هاى تکامل یافته در این فیلم ها به انسان هاى امروزى، همانند نسبت هوموساپینس به نئاندرتال هاست و همچنان که هوموساپینس در انقراض نئاندرتال ها نقش مهمى ایفا کرد، همین موضوع در مورد جهش یافته ها هم البته با نسبت عکس صدق مى کند. آن ها با خصوصیات و توانایی هایى که دارند اسباب مرگ هوموساپینس را مهیا مى کنند.
 
گرچه مجموعه خوش ساخت مردان ایکس سعى دارد این موضوع را رد کرده و نوعى صلح و یگانگى بین دو رده هومو ها یعنى هوموساپینس و جهش یافته ها برقرار کند، اما همان طور که در تناقضات روانى شخصیت هاى این سری از فیلم ها مشهود است، رویارویی این دو گونه موضوعی کاملا جدى تلقى مى شود.
 
شاید توانایى هاى انسان هاى موجود در مجموعه فیلم مردان ایکس اغراق آمیز تلقى شود، ولى باید توجه داشت که به زودى ما با سایبورگ ها و نیز هوش مصنوعى روبه رو خواهیم شد که شاید بتوان آن ها را شکل تکامل یافته انسان هاى امروزى تلقى کرد. وقتى آن ها بیایند، بی شک جامعه بشرى دو نیم خواهد شد: یک سو ترابشر ها و سایبورگ ها و رایانه هاى حاوى هوش مصنوعى و سوى دیگر همین انسان هاى امروزى یا هوموساپینس ها. باید همواره مدنظر داشت که فرگشت انسان ها به صورت همگن و سراسرى نخواهد بود.
 
در ضمن ما در اینجا در مورد فرگشت در طبیعت که توسط داروین توضیح داده شده، صحبت نمى کنیم. درباره فرگشتى سخن مى گوییم که توسط خود هوموساپینس رخ مى دهد و در ضمن هر انسانى لزوما از این امکانات استفاده نخواهد کرد تا به یک سایبورگ بدل شود.
 
نئاندرتال ها، ما و سایبورگ ها
 
یعنى برخلاف زمان به وجودآمدن هوموساپینس در ساوان هاى آفریقا، این فرگشت امرى همگانى نبوده و مى تواند فقط در تعدادى از انسان ها رخ دهد. در این صورت ما نوعى همزیستى بسیار ناهمگون و غیربرابر را بین هوموساپینس و سایبورگ ها یا رایانه هاى هوشمند مشاهده مى کنیم.
 
این ناهمگونى همراه با توانایى هاى رو به افزایش سایبورگ ها، سؤالات و در عین حال تناقض هاى بی شمارى را به وجود مى آورد که فیلم های مردان ایکس بخشى از آن را به نمایش مى گذارد. این ناهمگونى بین انسان ها و سایبورگ ها به چه سمتى خواهد رفت؟ آیا ما جهانى خواهیم داشت که در آن نوعى همزیستى و همدلى بین انسان ها و سایبورگ ها برقرار خواهد بود و آن ها همدلانه به یکدیگر کمک مى کنند تا هم انسان ها و هم سایبورگ ها زندگى خوبى داشته باشند؟
 
اما مشکل اینجاست که انسان ها حتى بین خود نیز سابقه خوبى براى زندگى همدلانه ندارند. فقط کافى است به اطراف خود نگاه کنید و تبعیض، بى عدالتى و جنگ بین انسان ها را ببینید. در هر گوشه اى یک دسته خود را برتر و محق تر از دسته دیگر مى پندارند و همین مبنایى براى ظلم و تبعیض مى شود. انگار این همه تلاش براى صلح و دوستى قرار نیست به جایى برسد.
 
ولى نکاتى وجود دارد که توجه به آن مى تواند به انسان در این برهه که براى اولین بار قرار است با گونه اى آگاه ولى قدرتمندتر از خود برخورد کند، یاری رساند.
 
ما قبلا در شرایطى مشابه، اما برعکس قرار گرفته بودیم و آن هم زمانى بود که با نئاندرتال ها و سایر گونه های سرده هومو زندگى مى کردیم. تاریخ قضاوتى تلخ و تا حدود زیادى کلى در مورد این همزیستى دارد. نئاندرتال ها منقرض شدند و هوموساپینس ها با قدرت و حدت روزافزون به زندگى خود ادامه دادند. احتمالا هوموساپینس ها در انقراض نئاندرتال ها نقش داشته اند و این همان چیزى است که در فیلم هاى مردان ایکس هم به آن توجه مى شود.
 
نئاندرتال ها، ما و سایبورگ ها
 
اما نکات قابل تأمل دیگرى نیز وجود دارد. اکنون مشخص شده که ما بخشى از ژن هاى نئاندرتال ها را به ارث برده ایم. چیزی حدود دو نیم درصد که خود نشان دهنده نوعى مراوده اجتماعی بین هوموساپینس ها و نئاندرتال هاست. کشف این خصلت هاى مشترک منجر به پیداکردن یادگارهاى نهفته درونی ما از نئاندرتال هاست. یادگارهایى که به بقاى ما نیز یارى رسانده است.
 
پس در این همزیستى نابرابر همه چیز جنگ و نابودى یک طرف نیست. حتى مى توان با قدرت برتر دست به تعامل و گفتگو زد و بخشى از خصلت هاى خود را به او منتقل کرد. به گمانم بسیار ضرورى است که فیلسوفان اخلاق، آینده پژوهان و سایر کارشناسان مربوطه از هم اکنون در این باب به شدت تفکر کرده و ضرورت توجه به پایه هاى گفتمانى را به دانشمندانى که در این جهت گام برمى دارند، گوشزد کنند.
 
دنیا به شدت در حال تغییر است و سایبورگ ها به عنوان پساانسان، دیگر موضوعى تخیلی و مربوط به سینما نیستند. آن ها گونه تکامل یافته ما هستند که به زودى همزیستى خود را با ما شروع خواهند کرد. به گمانم اینکه ما فقط به فکر ساختن آن ها نباشیم و از همین الان پایه هاى ارتباطى خود را با سایبورگ ها تقویت کنیم، نه تن ها منجر به حفظ گونه ما مى شود بلکه مى تواند ما را به دنیایى بهتر رهنمون کند.

نئاندرتال‌ها، ما و سایبورگ‌ها
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12
 • نئاندرتال‌ها، ما و سایبورگ‌ها


  در مجموعه فیلم‌هاى مردان ایکس، گاهی جمله‌اى با این مضمون تکرار مى‌شود که نسبت جهش‌یافته‌ها یعنى انسان‌هاى تکامل‌یافته در این فیلم‌ها به انسان‌هاى امروزى، همانند نسبت هوموساپینس به نئاندرتال‌هاست و همچنان که هوموساپینس در انقراض نئاندرتال‌ها نقش مهمى
 • با «نیل هاربیسون»، اولین انسان سایبورگ آشنا شوید


  ۳۳ ساله، موسیقیدان و هنرمندی است که مبتلابه کور رنگی است، درواقع او ۲۱ سال است که جهان را خاکستری می‌بیند. هاربیسون این نقص دید طبیعی خود را بیشتر یک موهبت و دارایی به حساب می‌آورد، هر چند می‌خواهد، قادر به درک ابعاد دیگر جهان باشد.
 • شما چقدر نئاندرتال هستید؟


  من 2.5 درصد نئاندرتال هستم. این نتیجۀ آنالیز ژنتیک نمونۀ دی‌ان‌اِی من است و قدری از میانگین 2.7 درصدی اروپا پایین‌تر است.
 • کشف دندان یک کودک نئاندرتال در کرمانشاه


  یک دندان متعلق به کودک نئاندرتال برای نخستین بار در پناهگاه صخره‌ای باوه یوان در استان کرمانشاه کشف شد.
 • تقابل نئاندرتال‌ها برابر انسانها!


  یک تیم بین المللی از دیرینه شناسان پنجره ای را به سوی یکی از هیجان آورترین دوره های تاریخ انسان باز کرده اند – گذار بین نئاندرتال ها و گونه های انسانی.
 • کشف بقایای یک انسان نئاندرتال در ایران برای اولین بار


  مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه ، با بیان اینکه بقایای انسان نئاندرتال مربوط به 42 هزار سال قبل در تپه «باوه یوان» کرمانشاه پیدا شده است، اعلام کرد...
 • آیا میدانید؛ تعداد انسان‌های نئاندرتال در گذشته چقدر بوده است؟


  محققان دانشگاه یوتای آمریکا در تحقیقات جدید خود متوجه شده‌اند که تعداد انسان‌های نئاندرتال در گذشته بیشتر از دهها هزار نفر بوده است.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون