بازدید: 109

۹ بیماری مهم لب؛ از شایع‌ترین تا خطرناک‌ترین

منبع : برترین ها کد خبر: 1339140
لب‌ها نسبت به عوامل محیطی مانند وزش باد شدید، خشکی هوا، گرما، نور خورشید و ... بسیار حساس هستند و این عوامل باعث ترک خوردگی آن‌ها می‌شود. این آسیب نه تنها برای فرد ناراحت کننده است، بلکه زمینه بروز التهابات لب را نیز فراهم می‌کند.

روزنامه جام جم: لب علاوه بر محل ورود غذا در زیبایی چهره نیز مؤثر است. از روی تغییرات ایجاد شده در لب می توان به بعضی بیماری های پوستی پی برد.

لب ها نسبت به عوامل محیطی مانند وزش باد شدید، خشکی هوا، گرما، نور خورشید و ... بسیار حساس هستند و این عوامل باعث ترک خوردگی آن ها می شود. این آسیب نه تنها برای فرد ناراحت کننده است، بلکه زمینه بروز التهابات لب را نیز فراهم می کند.

۹ بیماری مهم لب؛ از شایع ترین تا خطرناک ترین

1) کیلاتیس: اگر بیماری ها و ناراحتی های مربوط به لب را طبقه بندی کنیم، اولین مورد برحسب شیوع، کیلاتیس (Cheilitis) یعنی ورم و التهاب لب است که دلایل مختلفی در بروز آن نقش دارند. هوای گرم و خشک مهم ترین عامل است زیرا تبخیر رطوبت لب افزایش می یابد و سپس باعث خشکی می شود.

غیر از این عامل محیطی، حساسیت لب ها به خصوص لب پایین به مواد موضعی مانند رژلب، ترکیبات موجود در این ماده آرایشی و فتول... منجر به خشکی، پوسته پوسته شدن و ایجاد ترک و شیار روی لب خواهد شد. این اتفاق تحت تأثیر نور خورشید در افرادی که طولانی مدت در معرض این پرتوها هستند نیز بروز می کند زیرا گرما باعث تبخیر رطوبت لب، قرمزی، خشکی و پوسته شدن می شود. از دیگر علل التهاب لب باید به عفونت ها مانند قارچ ها و باکتری ها و به ندرت زمینه ارثی اشاره کرد.

از آنجا که لب پایین بزرگ تر و برجسته تر از لب بالاست، عوارض نیز شدیدتر خواهد بود و گاهی فقط لب پایین گرفتار می شود. به جز آفتاب، محیط خشک و عوامل حساسیت زا موجب ورم لب مزمن می شوند. ممکن است لب ها در اثر ضربه یا عفونت دچار نوع حاد این بیماری شوند.

در این حالت ورم لب مهم تر از پوسته شدن است. لب ورم می کند و به دلیل افزایش عروق کاملاً قرمز می شود و ترشحاتی نیز دیده خواهد شد. خشکی و پوسته شدن کنار ترشحات لب منجر به تشکیل دلمه می شود که معمولاً بیمار آن را جدا می کند و مجدد دلمه به سرعت شکل می گیرد سپس شیار و شکاف روی لب ایجاد می شود و میکروب ها و باکتری های ثانویه روی پوست خراشیده سوار می شوند و می توانند باعث عفونت ثانویه شوند. این مشکل به خصوص در افرادی که به پزشک مراجعه نمی کنند یا اقدامات درمانی لازم را انجام نمی دهند، بیشتر دیده می شود.

2) اَنگولر کیلاتیس: دومین بیماری شایع لب اَنگولر کیلاتیس است که در واقع ورم لب در قسمت گوشه لب هاست. این مشکل بیشتر در سالمندان اتفاق می افتد که لب بالا و پایین به دلایلی مانند تحلیل لثه، تحلیل عضلات صورت، دندان کشیدن لب و... روی هم می افتد. در این حالت گوشه لب ها که همیشه هوا می خورد دائم به دلیل آب دهان مرطوب می ماند و زمینه ساز التهاب، ترشح و رشد قارچ مولینیا می شود که با سفیدک و لیچ شدن گوشه لب همراه است.

ترشح زیاد بزاق به دلیل ساختار ژنتیکی افراد یا مصرف مکرر داروهای ترش مزه مهم ترین عامل رطوبت بیش از حد و تجمع آن در گوشه های لب است. در بچه های کوچک و افراد عقب مانده ذهنی که قادر به کنترل عضلات دهان نیستند، ترشح زیاد بزاق سبب رطوبت دائم لب و گوشه های آن می شود و چنین ناراحتی هایی را در پی دارد.

3) حساسیت لب به مواد مختلف: حساسیت لب به مواد بیرونی بیماری بسیار شایع دیگر است. در واقع لب ها نیز مانند لثه و دهان به بعضی مواد خصوصاً دهانشویه، خمیر دندان، میوه های ترش، میوه هایی مانند انبه و مرکبات و غذاهای ادویه دار واکنش نشان می دهند که معمولاً با قرمزی و خارش بروز می کند.

4) مکیدن لب: مکیدن مداوم لب با دندان یا لب بالا که بیشتر در افراد مضطرب و عصبی دیده می شود یا فرد عادت به این کار دارد، سلامت لب ها را به خطر می اندازد. این کار به تدریج منجر به قرمز شدن لب و سپس قرمزی مایل به آبی می شود و به دنبال هوا خوردن لب و احساس ناخوشایند خشکی، فرد مرتب لب ها را با آب دهان خیس می کند. رطوبت مداوم ناشی از بزاق منجر به کیلاتیس و در صورت رعایت نکردن بهداشت، رشد و تکثیر قارچ ها خواهد شد.

5) کیست موکو: غدد بزاقی در بالا و پایین دهان همه افراد وجود دارد که گاهی زمان هضم غذا به دلایلی بسته می شوند و باعث ایجاد کیست موکو خواهند شد. در این حالت کیست به شکل سفت و نخود مانند زیر پوست لب احساس می شود که ناشی از خطر مسدود شدن مجاری بزاقی است و اگر دچار عفونت شود نیز با درد، ورم و بیرون ریختن چرک در صورت بارگی همراه است. بهترین راه درمان کیست های لب پیش از عفونی شدن، عمل جراحی است اما باید متخصص به خوبی این کار را انجام دهد زیرا اگر جراحی به درستی انجام نشود، کیست به دلیل امتداد مجاری بزاقی دوباره ایجاد می شود.

۹ بیماری مهم لب؛ از شایع ترین تا خطرناک ترین

6) لنف آدم: غدد لنفاوی مانند عروق خونی در همه قسمت های بدن از جمله لب ها وجود دارند که در صورت مسدود شدن مجاری لنفاوی لب که در این قسمت خیلی زیاد است، منجر به عارضه ای به نام «لنف آدم» می شود که این پس زده شدن آب با ورم سفت و دردناک همراه است و ممکن است به کیست های بزرگی نیز تبدیل شود که البته با کیست های موکو متفاوت خواهد بود. در بعضی موارد نیز «لنفانژیت» گفته می شود که در واقع مجاری لنفی عفونی می شود و لب متورم، سفت و دردناک خواهد شد.

7) فیستول مادرزادی لب: این ناهنجاری از زمان تولد به شکل یک سوراخ معمولاً در لب پایین وجود دارد و با ترشح نیز همراه است. در بعضی افراد کامل است و ترشح دارد اما در بعضی دیگر تنها به شکل یک فرو رفتگی دیده می شود. فیستول لب بیشتر در نوزادان مبتلا به لب شکری وجود دارد که در دوران جنینی دچار نقص ژنتیکی و مستعد این مشکلات می شوند. این بیماری ارثی است و به صورت مساوی به فرزندان به ارث خواهد رسید. فیستول کامل به راحتی قابل تشخیص است اما در صورت فرورفتگی که زیر آن مجراست ممکن است همه پزشکان به درستی قادر به تشخیص نباشند. لب شکری با شکاف کام در تشخیص فیستول لب کمک کننده است.

8) لوکوپلازی لب: در صورت بروز این ناراحتی، یک قسمت از لب سفید و سفت می شود و در موارد پیشرفته وقتی که فرد آن را دندان می گیرد، دچار خونریزی می شود. لوکوپلازی می تواند پیش زمینه ابتلا به سرطان لب باشد که در سیگاری های قهار و افرادی که مدام پیپ یا قلیان می کشند، شایع تر است زیرا به طور کلی نیکوتین مهم ترین عامل لوکوپلازی لب به خصوص لب پایین است.

9) سرطان لب: سرطان لب یکی از سرطان های بسیار جدی است که کوچک ترین لمس در قسمت لب منجر به خونریزی آن می شود. این سرطان بسیار متاستازدهنده است و خیلی سریع به غدد لنفاوی اطراف لب می رسد و به اندام های داخلی کبد، معده، ریه و ... گسترش می یابد. سرطان لب علاوه بر مبتلایان به لوکوپلازی لب، در افرادی که در معرض تماس طولانی و مداوم با نور خورشید بدون استفاده از ضدآفتاب یا کلاه لبه دار هستند نیز دیده می شود.

تزریق ژل و خالکوبی؛ زیبایی به قیمت از دست دادن سلامت!

گرچه این روزها پیروی از مد و روش های مصنوعی کسب زیبایی مانند انواع خالکوبی، تزریق ژل و ... بسیار رایج شده، نباید خطرات ناشی از آن ها را نادیده گرفت.

خالکوبی در هر قسمتی از بدن از جمله لب می تواند بدون عارضه باشد اما در مواردی می تواند منجر به حساسیت شدید و گرانوم جسم خارجی شود که در واقع بدن علیه آن واکنش نشان می دهد. هم چنین گاهی بعضی بیماری های نهفته پس از این کار بیدار می شوند. انتقال ویروس ایدز و هپاتیت نیز در صورت استفاده از سوزن های مشترک و غیراستریل مشکل بسیار جدی و خطرناکی است.

در رابطه با تزریق ژل به لب ها نیز باید اشاره کرد حتی استفاده از ژل استاندارد هم مشکل ساز است و موجب کبودی، خونریزی، عفونت، غده یا ندول می شود. متأسفانه در مواردی از ژل های غیراستاندارد به دلیل قیمت کمتر نیز استفاده می شود که به دلیل مواد ناخالص موجود در آن ها، لب ورم می کند و قرینه بودن به دلیل جذب نشدن مواد در یک قسمت به هم می خورد.

هم چنین اگر فرد تخصص کافی برای این کار نداشته باشد ممکن است نتواند به طور یکنواخت ژل را تزریق کند. مشکل بسیار مهم ژل های غیراستاندارد این است که ممکن است سال ها یا حتی همیشه بدون حل شدن باقی بمانند و زیبایی طبیعی فرد به طور کلی آسیب ببیند، در حالی که ژل های استاندارد معمولاً بین 8 ماه تا یک سال حل می شوند و از منظر تغییرات ظاهری می توان به بازگشت زیبایی طبیعی امیدوار بود.

۹ بیماری مهم لب؛ از شایع ترین تا خطرناک ترین

تزریق ژل و دیگر اقدامات این چنینی تنها در موارد ناهنجاری های جدی یا تغییر ساختار لب به دلیل تصادف و ... می تواند منطقی به نظر برسد، در غیر این صورت بهایی جز از دست دادن سلامت نخواهد داشت.

با مهم ترین اصول مراقبت از لب ها آشنا شوید

همان گونه که توجه به سلامت و شادابی پوست مهم است، لب ها نیز همواره باید مورد توجه قرار بگیرند. نخستین توصیه استفاده از کرم ضدآفتاب مخصوص لب ها برای افرادی است که به دلایل مختلف شغلی و زندگی دائم در معرض نور خورشید هستند. مرطوب کردن مداوم لب ها با بزاق دهان نه تنها در رطوبت رسانی این قسمت ها هیچ تأثیری ندارد، بلکه به تدریج زمینه ساز خشکی و بروز مشکلات جدی تر می شود.

هم چنین مرطوب نگه داشتن لب ها در هوای خشک برای پیشگیری از خشکی پوست لب ها و ترک خوردگی ناشی از آن به کمک مرطوب کننده های مخصوص لب اهمیت دارد. همواره باید به خاطر داشت پس از خوردن غذا و میوه به خصوص خوراکی های شور، تند و ترش، دهان و لب ها با آب شسته شوند تا زمینه حساسیت کاهش یابد.

هرگز نباید در استفاده از رژلب افراط کرد. حتماً پس از موقعیت هایی مانند مهمانی و ... باید لب ها را به خوبی با پاک کننده مناسب تمیز کرد تا زمینه واکنش ناشی از ترکیبات موجود در این لوازم آرایشی کاهش یابد.


۹ بیماری مهم لب؛ از شایع‌ترین تا خطرناک‌ترین
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11
 • ۹ بیماری مهم لب؛ از شایع‌ترین تا خطرناک‌ترین


  لب‌ها نسبت به عوامل محیطی مانند وزش باد شدید، خشکی هوا، گرما، نور خورشید و ... بسیار حساس هستند و این عوامل باعث ترک خوردگی آن‌ها می‌شود. این آسیب نه تنها برای فرد ناراحت کننده است، بلکه زمینه بروز التهابات لب را نیز فراهم می‌کند.
 • 9 بیماری مهم لب؛ از شایع ترین تا خطرناک ترین


  سلامت نیوز: لب علاوه بر محل ورود غذا در زیبایی چهره نیز مؤثر است. از روی تغییرات ایجاد شده در لب می توان به بعضی بیماری های پوستی پی برد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، لب ها نسبت به عوامل محیطی مانند وزش باد شدید، خشکی هوا، گرما، نور خورشید
 • بیماری‌های شایع مردان، شش تا از خطرناک‌ترین‌ها


  هر جنسی بیماری های خاص خودش را دارد. مثلا بیماری هایی که برای مردان وجود دارد ممکن است احتمال ابتلای زنان به این بیماری ها کمتر باشد.
 • انواع بیماری در بارداری، مهم ترین و شایع ترین


  سابقه ابتلا به برخی از بیماری ها و مصرف برخی از داروها، می تواند بارداری را خطرساز کند.
 • بیماری انسداد رگ‌های قلب شایع‌ترین بیماری قلبی و عروقی در دنیا


  فوق تخصص قلب و عروق گفت: بیماری تصلب شرایین بیشترین علت مرگ و میر را که بالای 30 درصد است شامل می‌شود.
 • بیماری عروق کرونر شایع‌ترین بیماری قلبی در کشور است/ ارتباط استرس و بروز بیماری‌های قلبی


  رئیس انجمن جراحان قلب و عروق ایران با بیان اینکه بیماری عروق کرونر شایع‌ترین بیماری قلبی در کشور است، گفت: یکی از علل بروز بیماری‌های قلبی و عروقی ایجاد استرس و نگرانی در طول روز خواهد بود.
 • شایع‌ترین بیماری‌ های فصل پاییز


  محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: در فصل پاییز به دلیل سرمای هوا بیماری‌های عصبی بیشتر خود را نشان می‌دهند که استفاده از گیاه دارویی «توتنک»..
 • شایع‌ترین سن ابتلا به بیماری MS


  یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این مطلب که 20 تا 40 سالگی شایع‌ترین سن ابتلا به بیماری MS است، گفت: علت ابتلا به این بیماری هنوز مشخص نیست و شاید یکی از دلایلی که باعث افزایش شیوع آن شده، سبک زندگی اشتباه و تغذیه نادرست باشد، اما ضعف سیستم ایمنی بد
 • شایع‌ترین بیماری گوارشی


 • شایع‌ترین علامت بیماری «ام‌اس»


  دکتر مهدی وحید دستجردی با بیان اینکه بیماری ام‌اس مربوط به کشورهای اسکاندیناوی و نژاد سفیدپوست است و ترس از ام‌اس به دلیل علائم مبهم آن اخیرا وارد کشور ما شده است ؛ گفت: وقتی درباره ام‌اس صحبت می‌کنیم تاکید ما بر علائم شروع است، چون پیشگیری بخصوصی ند
 • شایع‌ترین بیماری‌های فصل پاییز


  با فرا رسیدن فصل پاییز در حالی که هیجان بازگشایی مدارس و مراکز مختلف آموزشی به خانه اکثر افراد می‌آید اما متاسفانه بیماری هایی چون سرماخوردگی و یا آسم هم مردم را به زحمت می‌اندازد.
 • شایع ترین بیماری های زنانه


  سلامت نیوز:کسانی که سال هاست درگیر سرطان یا بیماری های دیگر سخت علاج یا لاعلاج هستند، معتقدند سرما خوردن یکی از بهترین بیماری هاست.در این بین بعضی بیماری ها بیشتر از مردان، گریبان زن ها را می گیرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرادید،بیماری ها
 • شایع‌ترین بیماری‌های فصل تابستان


  رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر در مرکز بهداشت همدان گفت: بیماری‌های منتقله از آب و غذای آلوده در تابستان از شایع‌ترین بیماری‌های این فصل است.
 • شایع ترین علل بیماری و ناتوانی در مردان


  سلامت نیوز:دبیر علمی سومین "کنگره سلامت مردان" ضمن اشاره به علل بیماری و ناتوانی در مردان، درباره سرطان های شایع در مردان نیز توضیح داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر محمد سلیمانی ، با اشاره به اهمیت توجه به سلامت مردان برای داشتن جامعه
 • بیماری های دوران بارداری، شایع ترین ها


  بیماری فشار خون بارداری که در اصطلاح پزشکی پره اکلامپسی نیز نامیده میشود از جمله بیماریهای خطرناک در بارداری به حساب می آید.

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد