آسیاتل

بازدید: 26

تخت‌روانچی: عمان پیامی از آمریکا برای ما نداشته است

منبع : فرارو کد خبر: 1337645
«من فکر نمی‌کنم در آینده نزدیک چنین اتفاقی بیفتد، چرا که شرایطش مهیا نیست. برای این که شخصیت آقای ترامپ بازاری است و تصور می‌کند می‌تواند با حمله کردن و تحت فشار گذاشتن طرف مقابل، ما را به انجام مذاکره متمایل سازد، این روش شاید برای دیگر کشورها جوابگو باشد، اما در مقابل ایران پاسخگو نیست. این شرایط اصلا عادی نیست که ما بخواهیم وارد مذاکره شویم.»

مجید تخت روانچی معاون سیاسی دفتر رئيس جمهوری ایران می گوید در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا «بی فایده» و «غیر منطقی» است.

آقای تخت روانچی که این صحبت ها را در گفتگو با تسنیم، به زبان آورده همچنین شایعه ای در مورد مذاکرات مستقیمش با مقامات آمریکایی را تکذیب کرد.

معاون پیشین اروپا و آمریکای وازرت امور خارجه همچنین در بخش دیگری از این گفتگو به اخباری مربوط به پادرمیانی عمان برای مذاکره ایران با آمریکا واکنش نشان داده است: «سفر آقای بن علوی وزیر خارجه عمان به تهران تحول جدیدی نیست که فکر کنیم حامل پیامی است و یا از اینجا بخواهد پیامی ببرد، به هر حال موضع ما روشن است و نیازی به این نیست که کسی بخواهد پیغام ببرد و پیغام بیاورد، ما از این که آقای علوی و بقیه مقامات عمان به ایران بیایند، استقبال می کنیم، کما این که ما هم آنجا می رویم، اما این که این موضوع به سفر وی به آمریکا وصل شود، من چنین فکر نمی کنم.»

مذاکره کننده سابق تیم هسته ای ایران همچنین در بخش دیگری از این گفتگو، ضمن «بی فایده» توصیف کردن مذاکره در شرایط کنونی با آمریکا گفت: «من فکر نمی کنم در آینده نزدیک چنین اتفاقی بیفتد، چرا که شرایطش مهیا نیست. برای این که شخصیت آقای ترامپ بازاری است و تصور می کند می تواند با حمله کردن و تحت فشار گذاشتن طرف مقابل، ما را به انجام مذاکره متمایل سازد، این روش شاید برای دیگر کشورها جوابگو باشد، اما در مقابل ایران پاسخگو نیست. این شرایط اصلا عادی نیست که ما بخواهیم وارد مذاکره شویم.»

مجید تخت روانچی همچنین با «غیرمنطقی» خواندن مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی گفت: «اگر می خواهیم مذاکره نتیجه بخش باشد، نباید یک طرف مدام بگوید من طرف بزرگ تر هستم و تو کوچک تر، باید برابر و و همراه با احترام باشد، نباید به گونه ای باشد که کسی احساس کند طرف مقابل دیکته می کند. ما هیچ کدام از این شروط را نمی بینیم، صریح بگویم که مذاکره در این شرایط عملاً فایده ای ندارد، بعضی جاها حتی ممکن است مضر هم باشد بنابراین ما صحبت های آقای ترامپ را که اخیراً اعلام کرده است، نه تنها جدی نمی گیریم بلکه آن را یک نوع تاکتیک می دانیم.»

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، حالا دونالد ترامپ از آمادگی کشورش برای انجام دور جدیدی از مذاکرات با ایران خبر می دهد. پشنهادی که ظاهرا چندان در تهران مورد استقبال قرار نگرفته است.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند