آسیاتل

بازدید: 34

واشنگتن‌پست: تحریم‌ها ایران را نمی‌شکند

منبع : فرارو کد خبر: 1337605
جارت بلانک، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که در دولت اوباما روی برجام کار کرده، گفت: "تلاش برای اجرای رژیم تحریم‌های خفه‌کننده بر ایران بدون یک همکاری بالفعل با چین، بسیار بسیار دشوار خواهد بود". به گفته این مقام، آمریکا می‌تواند به اقتصاد ایران آسیب بزند، اما انعطاف‌پذیری کنونی ایران هم از انعطاف‌پذیری آن در دوره قبل از امضای برجام کمتر نیست.
واشنگتن پست: تحریم ها ایران را نمی شکند

فرارو-دولت آمریکا، تحریم های ایران را مجددا برقرار کرده است و معتقد است که میان ناآرامی های ایران با این تحریم ها ارتباط وجود دارد. اما تحلیلگران درباره کارآمدی تحریم ها در تضعیف رژیم ایران تردید دارند.

به گزارش فرارو، طبق توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، ایران، آمریکا و قدرت های جهانی توافق کردند که تحریم های ایران را رفع کنند. اما اکنون دولت ترامپ برقراری تحریم ها را شروع کرده است. نخستین دور تحریم ها، روز دوشنبه اجرا می شود و مجموعه ای از فعالیت های اقتصادی، از جمله خودروسازی، طلا، فولاد و سایر فلزات گرانبها، را هدف قرار می دهد. ۹۰ روز دیگر، قرار است تحریم های سنگین تری روی صنعت نفت ایران اعمال شود.

علیرغم تایید مکرر پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای توسط بازرسان سازمان ملل، ترامپ در ماه می، به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و پروسه بازگشت تحریم ها را آغاز کرد.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، مقامات دولت ترامپ و تندرو های ضدایرانی در واشنگتن معتقدند که تحریم ها فشار بیشتری بر جمهوری اسلامی وارد و رژیم ایران را تضعیف خواهد کرد. ترامپ در آخر هفته، به اعتراضات اقتصادی در ایران اشاره کرد و وضعیت بد سیاسی ایران را با تصمیمش برای بازگرداندن تحریم ها مرتبط دانست. ترامپ معتقد است این آشوب به او کمک خواهد کرد تا توافق جدیدی با ایران مذاکره کند. با این حال، تحلیلگران در این باره تردید هایی دارند.

به گفته این روزنامه، علیرغم دشواری های فزاینده ای که نظام ایران با آن ها مواجه است، این نظام در آستانه ترک برداشتن نیست. کارشناسان می گویند اثر تحریم هایی که اکنون اعمال می شوند از اثر تحریم های قبل از امضای برجام کمتر است. در حالی که ممکن است شرکای اروپایی از روی اکراه با فشار کاخ سفید همراه شوند، مشتریان عمده نفت ایران، مانند چین و هند، ممکن است به آسانی با آمریکا همراه نشوند. با وجود تحرکات آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران تا ماه نوامبر، چین اعلام کرده که احتمالا خرید نفت از ایران را ادامه خواهد داد. علاوه بر این، پکن از طریق پروژه جهانی "یک کمربند یک جاده" دنبال گسترش همکاری هایش با ایران است. تعامل چین با ایران، ممکن است راه را برای دیگران جهت تعامل با ایران هموار کند. امری که کارزار جدید فشار آمریکا علیه ایران را تضعیف خواهد کرد.

جارت بلانک، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که در دولت اوباما روی برجام کار کرده، گفت: "تلاش برای اجرای رژیم تحریم های خفه کننده بر ایران بدون یک همکاری بالفعل با چین، بسیار بسیار دشوار خواهد بود". به گفته این مقام، آمریکا می تواند به اقتصاد ایران آسیب بزند، اما انعطاف پذیری کنونی ایران هم از انعطاف پذیری آن در دوره قبل از امضای برجام کمتر نیست.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند