آسیاتل

بازدید: 41

یک پدیدۀ تازه در عربستان

منبع : فرارو کد خبر: 1337576
برای اولین بار، سعودی‌ها به عنوان چای فروش و مکانیک خودرو کار می‌کنند. صاحبان لکسوس برای بدست آوردن قدری پول بیشتر به عنوان رانندۀ اوبر کار می‌کنند. عبدالهادی السدی، اخیراً در یک روزنامۀ سعودی این پرسش را مطرح کرد: "آیا سعودی‌ها روزی رفتگری خواهند کرد؟ " این کار اصل معروف سعودی‌ها یعنی "آن‌ها (خارجی‌ها) برای ما کار می‌کنند، ما برای خودمان کار نمی‌کنیم" را زیر پا می‌گذارد.
یک پدیدۀ تازه در عربستان: سعودی ها در نقش لوله کش و کارگر پمپ بنزین
 
"برگر یکطرفه"، با برگر ها و سیب زمینی سرخ شده و پنیر هایی که سرو می کند، خیلی از دیگر ون های غذافروش در ریاض متفاوت نیست. اما یک چیز نادر در آن هست: آشپزی که پشت گریل داغ ایستاده یک عرب سعودی است.

به گزارش فرادید به نقل از آژانس خبری فرانسه؛ در کشور نفتی ای که زمانی در آن خبری از مالیات نبود و شهروندانش از گهواره تا گور در رفاهی که دولت به ایشان ارایه می کرد به سر می بردند، مشاغلی نظیر آشپزی، نظافت و کار در پمپ بنزین زمانی تنها مخصوص کارگران خارجی ای بود که بسیار از سعودی ها بیشتر بودند.

اما در عصر تازۀ ریاضت که در آن بنزین دیگر ارزانتر از آب نیست و دولت در حال کاهش یارانه های حاصل از پول نفت است و با رشد اقتصادی کند و بیکاری زیاد دست به گریبان است، سعودی ها روز به روز بیشتر به سراغ اینگونه مشاغل "سطح پایین" می روند.

بادر العجمی، صاحب ۳۸ سالۀ برگر یکطرفه، می گوید: "وقتی که من دو سال پیش این ون غذافروشی را راه انداختم، خیلی مردم گفتند: "چی؟ می خواهی برگر و ساندویچ تو خیابان بفروشی؟ تو از یک خانواده و قبیله اصیل و بزرگ هستی"، ".

در حالی که سر و کلۀ یک پورشه کنار ونش پیدا می شود، تا برگر سفارش دهد، او می گوید: "مردم تعجب می کردند. "

حالا، نسبت به زمانی که عجمی با استفاده از پس انداز شخصی اش کسب و کارش را راه انداخت، صاحب ون غذافروشی بودن تبدیل به مد روز شده و قدری احترام برای خود پیدا کرده است، اما ظاهراً این موضوع شامل آشپزی که درون ون کار می کند نمی شود.

با این وجود، بسیاری از سعودی ها که مدت های زیادی برای مشاغل امن و سادۀ یقه سفید متکی به دولت رفاه بوده اند، حالا با آغوش باز به سراغ مشاغل یدی می روند.

برای اولین بار، سعودی ها به عنوان چای فروش و مکانیک خودرو کار می کنند.

صاحبان لکسوس برای بدست آوردن قدری پول بیشتر به عنوان رانندۀ اوبر کار می کنند.

عبدالهادی السدی، اخیراً در یک روزنامۀ سعودی این پرسش را مطرح کرد: "آیا سعودی ها روزی رفتگری خواهند کرد؟ "

او نوشت: "بعضی از مردم به چنین پیشنهادی با دیدی بد نگاه می کنند... آن ها باید بدانند که ملت ها فقط بر شانه های مردم خود است که می توانند قد علم کنند. "

دسامبر سال پیش، شهروندان منطقۀ الاحصای از استخدام چند جوان سعودی که غرورشان را زیر پا گذاشتند و در شغلی که مدت های بی آبرویی محسوب می شد شروع به کار کردند، استقبال نمودند: آن ها در پمپ بنزین مشغول به کار شده بودند.

یکی از مشتریان پمپ بنزین در ویدیویی اسنپ چتی گفته بود: "این کار اصلاً خجالت ندارد. حضرت محمد هم چوپان بود. "

"ما برای خودمان کار نمی کنیم"
مشخص نیست که چه تعداد سعودی وارد مشاغل یقه آبی شده اند، چرا که این کار اصل معروف سعودی ها یعنی "آن ها (خارجی ها) برای ما کار می کنند، ما برای خودمان کار نمی کنیم" را زیر پا می گذارد.

گراهام گریفیث، تحلیلگر ارشد در موسسه مشاورۀ "Control Risks" می گوید: "سعودی ها دارند سراغ مشاغل می روند که از قدیم تحت تسلط کارگران خارجی بوده است. دید منفی نسبت برخی از انواع کار یدی یا خدماتی شدید بوده است، اما ضرورت اقتصادی بسیاری را مجبور می کند که فارغ از شان اجتماعی این کار ها به سراغ آن ها بروند. "

در میانۀ بی رونقی اقتصاد عربستان، و در حالی که دولت سعی دارد شهروندان را از کول خود پیاده می کند و خود را برای دوران پسا نفت آماده می کند، رویکرد فرهنگی نسبت به کار در حال تغییر است.

در حال حاضر، نزدیک به دو سوم سعودی ها در استخدام دولت هستند، و دستمزد و مزایایی که بخش دولتی پرداخت می کند، حدوداً نیمی از هزینه های دولت را به خود اختصاص می دهند.

عبدالله المغلوث، اقتصاددان سعودی، می گوید که اقتصاد تازه، سعودی های بیشتری را وارد کار هایی نظیر لوله کشی، نجاری و خیاطی می کند، مشاغلی که چند دهه پیش، پیش از رونق اقتصاد نفتی، مشاغلی آبرومند و پذیرفته شده محسوب می شدند.

در عین حال، دولت به دنبال جایگزین کردن خارجی ها با کارگران سعودی است؛ سیاستی موسوم به "سعودی سازی". این سیاست باعث خروج عظیم کارگران خارجی می شود که ۷۰ درصد کل مشاغل را در اختیار دارند.

آمار های رسمی نشان می دهد که از آغاز سال ۲۰۱۷، ۸۰۰۰۰۰ کارگر خارجی از پادشاهی سعودی خارج شده اند که باعث شده تا آنچه که صاحبان کسب و کار به آن "بحران استخدام" می گویند شکل گیرد.

مالک یک غذاخوری هندی می گوید که نمی تواند برای سرآشپز های اهل آسیای جنب شرقی خود اجازه کار بگیرد، این کار باعث شده تا طرحهایش برای توسعه کسب و کارش در برزخ قرار گیرد.

خروج کارگران خارجی، باعث شده تا بازار اجاره مسکن سقوط کند و در ریاض شاهد پاساژ ها و فروشگاه های خالی ای هستیم که به خاطر کاهش تقاضا، خالی مانده اند.

"سعودی سازی تقلبی"
برخی کسب و کار ها که "سعودی سازی" را اجرا کرده کرده اند، از حس تافته جدابافته گی کارگران سعودی که حقوق بسیار بالاتری هم می گیرند و به واقعیات اقتصادی دیگری عادت دارند، شاکی هستند.

مدیر یک کارخانۀ تولید یخچال می گوید که اخیراً ده ها مونتاژکار و تکنسین سعودی را استخدام کرده و تا به حال بعضی از آن ها را وقتی که "در ساعت کاری در ماشین شان خواب بوده اند، گیر انداخته است.

گزارش شده که بسیار از شرکت های با پرداخت حقوق های اندک به کارگران سعودی برای اینکه در خانه بنشینند، این سیاست را دور زده اند، و عملاً باعث اشتغالزایی تقلبی که به "سعودی سازی تقلبی" معروف شده، شده اند.

این سیاست مناقشه برانگیز، باعث کاهش بیکاری میان سعودی ها نشده است. بیکاری در میان سعودی ها در سه ماهۀ اول سال جاری به نزدیک ۱۳ درصد رسیده است.

ناظران می گویند، چالش تنها این نیست که مشاغل بیشتری برای سعودی ها ساخته شود، بلکه باید شهروندان را راضی کنند که به این شغل ها تن دهند.

عجمی در حالی که تکه های گوشت را داخل ون خود بار می زند، می گوید که روز های اول کارش، همه کار را یک تنه انجام می دهد. او همه کار از خرد کردن سبزی گرفته تا کار با سرخ کن را خودش انجام می داد.

او از آن زمان دو سعودی دیگر و دو کارگر هندی را استخدام کرده، اما استخدام سعودی هایی که کار شبانگاهی انجام دهد، از نه شب تا نیمه شب، هنوز یک چالش است.

یک ون قهوه و دسر فروش که در همسایگی او پارک کرده است، نیز صاحبی سعودی دارد، اما کارگرانش همگی فلیپینی هستند.

عجمی می گوید که موفقیتش باعث شده تا به فکر تاسیس یک شعبه جدید بیافتد.

او می گوید: خیلی ها... ضد ون غذافروشی بودند. حالا می گویند: اگر کاری تو دست و بالت هست، خبرم کن. "

 • یک پدیدۀ تازه در عربستان


  برای اولین بار، سعودی‌ها به عنوان چای فروش و مکانیک خودرو کار می‌کنند. صاحبان لکسوس برای بدست آوردن قدری پول بیشتر به عنوان رانندۀ اوبر کار می‌کنند. عبدالهادی السدی، اخیراً در یک روزنامۀ سعودی این پرسش را مطرح کرد: "آیا سعودی‌ها روزی رفتگری خواهند کر
 • پدیدۀ مسئولانِ خودـ سلبریتی‌پندار!


  کم نیستند افراد و گروه‌هایی که در مقابل هنرپیشه، فوتبالیست، خوانندیا نوازنده‌ای که به عنوان سلبریتی مطرح می‌شود، واکنش منفی نشان می‌دهند! بخشی از چنین واکنش‌هایی به پیشینه نگاه نکوهش‌گر فرهنگ ایرانی به موضوع «شهرت» برمی‌گردد که در آن از دیرباز بر گمن
 • استقلال ایران- التعاون عربستان؛ جدال پر افتخار ترین تیم ایران و تازه وارد های عربستان


  تیم فوتبال استقلال ایران روز دوشنبه در لیگ قهرمانان آسیا در عمان به مصاف تیم التعاون عربستان می‌رود.
 • شاهزاده‌های تازه برگزیده عربستان در یک قاب


  انتخاب -دو نفر از این شاهزاده‌ها به عنوان سفیر عربستان در ایتالیا و آلمان، پنج نفر مشاور و یک نفر رییس شورای ورزش عربستان منصوب شدند.
 • اقدام ضد قطری تازه عربستان


  شبکه المیادین به نقل از محافل نزدیک به هیات مخالفان ریاض گفت: حکومت سعودی در صدد برگزاری کنفرانس جدیدی برای مجموعۀ موسوم به " مخالفان سوریه " در ابتدای ماه آتی است که هدف از آن تعیین ساختار جدیدی برای این هیات است تا جایگزین هیات فعلی شده و در مذاکرا
 • باید به دنبال ولی‌عهدی تازه در عربستان بود


  وزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد نیویورک تایمز ضمن انتقاد از مواضع دولت «دولت ترامپ» در قبال «محمد بن‌سلمان» نوشت آمریکا باید از خاندان سلطنتی بخواهد ...
 • استراتژی تازه عربستان؛ ملی‌گرایی به‌جای سلفی‌گری


  نویسنده این گزارش به تغییراتی در برگزاری مراسم روز ملی عربستان اشاره می‌کند و می‌نویسد برای نمونه برخی از کودکان سعودی طی این مراسم از لباس‌های نظامی استفاده کردند که نظامیان سعودی در یمن می‌پوشند.
 • رسوایی تازه برای عربستان سعودی در یمن


  این منابع به خلیج آنلاین گفته اند: اسرائیل، نیروی هوایی عربستان را به موشک های ممنوعه مجهز کرده است و ریاض در بمباران بسیاری از استان هایی که در کنترل حوثی ها (انصارالله) قرار دارد،با اهداف مختلف از این تسلیحات استفاده می کند.
 • رسوایی تازه برای عربستان سعودی در یمن


  نیروهای ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان از سلاح های ساخت اسرائیل در جنگ علیه یمن بویژه در بمباران بندر 'الحدیده' استفاده کرده اند.
 • افشای دو سند تازه مداخله دیرینه عربستان در یمن


  روزنامه لبنانی الاخبار دو سند تازه از مداخله عربستان در یمن حتی قبل از جنگ کنونی در این کشور را فاش کرد و نوشت این اسناد نشان می‌دهد ماهیت دخالت‌های این کشور در یمن چگونه بوده است.
 • افشای دو سند تازه مداخله دیرینه عربستان در یمن


  روزنامه لبنانی الاخبار دو سند تازه از مداخله عربستان در یمن حتی قبل از جنگ کنونی در این کشور را فاش کرد و نوشت این اسناد نشان می‌دهد ماهیت دخالت‌های این کشور در یمن چگونه بوده است.
 • افشای 2 سند تازه مداخله دیرینه عربستان در یمن


  روزنامه لبنانی الاخبار دو سند تازه از مداخله عربستان در یمن حتی قبل از جنگ کنونی در این کشور را فاش کرد و نوشت این اسناد نشان می‌دهد ماهیت دخالت‌های این کشور در یمن چگونه بوده است.
 • تهدید تازه عربستان علیه لبنان


  با نزدیک‌شدن زمان نشست وزیران خارجه عرب در قاهره، عربستان در تکاپوی دیکته‌کردن خواسته‌های خود بر این نشست برآمده و به تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب اشاره دارد.
 • ادعاهای تازه عربستان؛ ایران باج خواهی کرد!


  یک مقام وزارت خارجه عربستان مدعی شد: ایران تحقیق درباره حادثه سفارت را به درازا کشاند و از تکمیل آن خودداری کرد. ایران در این زمینه به سیاست باج گیری روی آورد تا امتیازهای دیپلماتیک از عربستان بگیرد.
 • انصارالله جنایت تازه عربستان در یمن را محکوم کرد


  سخنگوی جنبش انصارالله یمن ضمن محکوم کردن جنایت جدید عربستان در شمال یمن و بمباران بازاری در صعده از شورای امنیت سازمان ملل به شدت انتقاد و اعلام کرد که این جنایت وحشیانه، چهره واقعی شورای امنیت را نشان می‌دهد.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند