آسیاتل

بازدید: 30

این دختر‌ها سالی ۱۰ بار عروس می‌شوند

منبع : فرارو کد خبر: 1337575
می‌دانستم صورتم آرایش خور است/ ممکن است در یک ماه یک بار هم پیش نیاید و یک ماه ۱۰ تا کار پیشنهاد شود/ فکر کردم این کار را همین طوری مرامی برای دوست خواهرم می‌کنم/ من از جلسه‌ای ۲۰۰ هزار تومان تا نهایت ۹۰۰ هزار تومان برای مدلینگ گرفته‌ام/ قیافه‌ام هم در حالت عادی زمین تا آسمان با عکس‌های میکاپ شده فرق دارد/ اگر روزی خودم عروس بشوم، دیگر همه چیز برایم تکراری است
این برایشان یک شغل ثابت نیست؛ چیزی که بتوانند حتی تا سال بعد رویش حساب کنند، اما حالا که هست، کارشان را می کنند و بعداً را دیگر کسی نمی داند چه می شود.
 
به گزارش ایران، جوان هستند و ابتدای راه، پس به اندازه کافی فرصت دارند برای کار های جدی. اما حالا مجالی است برای استفاده از طراوت جوانی که خوب می دانند همیشگی نیست. نازنین، سارا و مانلی هرسه مدل عروس هستند، در واقع فتومدل. بگذارید باقی ماجرا را از زبان خودشان بشنویم.

نازنین چند سال داری و دقیقاً شغلت چیست؟
من متولد ۷۶ هستم، دانشجوی سال دوم کامپیوتر.

از کی و چطور وارد کار مدلینگ عروس شدی؟
دو سال پیش بود. دوست خواهرم تازه کارش را شروع کرده بود. کار میکاپ انجام می داد. دنبال مدل بود برای عروس. نمونه کار نداشت. به من پیشنهاد داد یک روز برای تست میکاپ بروم سالنی که آنجا کار می کرد. یک جلسه رفتم تست و نتیجه خوب شد. به هرحال خودم هم می دانستم صورتم آرایش خور است. البته خودم چندان اهل آرایش نیستم. بعد از تست، یک روز دیگر مشخص کرد، رفتم برای آرایش و عکاسی. راستش برایم کار سختی نبود. می نشینی و آرایشت می کنند و چند شات می گیرند؛ همین.

در ماه چند بار پیش می آید مدل شوی و برای هر جلسه چقدر دستمزد می گیری؟
راستش بستگی دارد. ممکن است در یک ماه یک بار هم پیش نیاید و یک ماه ۱۰ تا کار پیشنهاد شود. اما میانگینش ۵، ۶ بار می شود. وقتی اولین کارم را انجام دادم، فکر کردم این کار را همین طوری مرامی برای دوست خواهرم می کنم، اما بابتش دستمزد گرفتم. خودش هم خیلی اصرار داشت که حتماً دستمزد بدهد، ولی چون خودش اول کارش بود، مبلغ زیادی نداد.
 
بعداً دستمزد های بهتری گرفتم. نمی گویم همیشه با سالن های حرفه ای و آنچنانی کار کرده ام، اما مدل میکاپ کار های معروف تهران بوده ام. من از جلسه ای ۲۰۰ هزار تومان تا نهایت ۹۰۰ هزار تومان برای مدلینگ گرفته ام، اما متوسط همان ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان بوده که برای من خوب است، چون شغل ثابتی ندارم و خب معلوم است که آرایشگر سود بیشتری از آن می برد، چون هر عکس، چند تا عروس برایش می آورد و از هر عروس هم ۲، ۳ میلیون فقط برای میکاپ می گیرد.

نگران نیستی به خاطر انتشار عکس ها برایت مشکلی به وجود بیاید؟
به هر حال کمی نگرانی وجود دارد، اما آرایشگر ها عکس ها را در صفحه خودشان یا سالن می گذارند که معمولاً خصوصی است یا در آلبوم های آرایشگاه است که آن را هم فقط خانم ها می بینند، البته آلبوم دیگر قدیمی شده و هرکه بخواهد نمونه ببیند، همان آدرس اینستاگرام را می دهند. بعدش هم نه اسمی از مدل برده می شود و نه شماره و نشانی اش را کسی می داند. قیافه ام هم در حالت عادی زمین تا آسمان با عکس های میکاپ شده فرق دارد. اصلاً قابل تشخیص نیست.

بابت این کار قرارداد هم امضا می کنی؟
بعضی وقت ها بله و بعضی وقت ها نه. بیشترش حالت توافقی دارد. حالا برای مدل های معروف شاید فرق کند، اما به هرحال مدلینگ عروس یک کار رسمی نیست که اگر هم مشکلی پیش بیاید مثلاً جایی برویم و شکایت کنیم. اما یک برگه قرارداد هست، معمولاً که بیشتر تعهد است که مثلاً در فلان تاریخ که با سالنی همکاری می کنیم، با سالن دیگری کار نکنیم. عکس ها را هم ما خودمان نداریم و اگر هم داشته باشیم، نباید به هیچ وجه در صفحات شخصی خودمان استفاده کنیم و فقط در اختیار آرایشگر و سالن است.

سارا تو چطور؟ چند ساله ای و از کی مدل عروس هستی؟
متولد ۷۸ هستم، دانشجوی سال اول معماری. حدود ۸ ماه است کار مدلینگ عروس انجام می دهم. البته قبلش هم چند بار سابقه مدلینگ برای مزون دارم.

چطور شد وارد این کار شدی؟
من توی اینستاگرام خیلی فعال هستم و زیاد از خودم عکس می گذاشتم. همان جا پیشنهاد شد که مدل عروس بشوم. این را هم بگویم که پیشنهاد مدلینگ باز هم داشته ام، چون خیلی ها برای جذب مدل از فضای اینستاگرام استفاده می کنند. خوشم آمد و پذیرفتم.

یک روز کاری ات را برایمان توصیف می کنی؟
کار معمولاً از ساعت ۶ صبح و گاهی هم زودتر شروع می شود، چون بیشتر وقت ها فقط یک مدل هم نیست و چند نفری هستیم. تا ظهر میکاپ و مو تمام می شود. لباس می پوشیم و عکاسی شروع می شود. عکاسی معمولاً در همان سالن انجام می شود که فضای خوبی هم دارد.
 
عکاس و آرایشگر معمولاً با هم گروهی کار می کنند و به خاطر همین، رابطه کاری شان خوب است و عکاس می داند چه چیزی مد نظر آرایشگر است. ما فتومدل میکاپ هستیم و لباس آنقدر مهم نیست. لباس ها معمولاً بین مدل ها جابه جا می شود و تور و تاج هم همین طور. در واقع لباس خیلی مهم نیست، چون در عکاسی پرتره صورت اهمیت دارد و حتی ممکن است دامن لباس پاره باشد، اما اهمیتی ندارد. گاهی حتی لباس لزوماً لباس عروس نیست و یک لباس سفید است. یک روز کاری معمولاً تا عصر طول می کشد و بعدش میکاپ را پاک می کنیم و می رویم؛ خب مسلماً آن شکلی نمی شود رفت توی خیابان (خنده).

دستمزد مدلینگ راضی ات می کند؟
قطعاً راضی ام می کند، چون اگر من درسم هم تمام شود و سر کار بروم، در یک ماه اینقدر درآمد ندارم. برای هر روز ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می گیرم و بعضی وقت ها که پیشنهاد کار زیاد است، درآمدم خوب است. حالا عروسی ها اگر کم شود، لابد کار ما هم کساد می شود، ولی فعلاً بد نیست. مردم هنوز به آرایشگاه خوب پول می دهند.

تا حالا شده کسی جایی تو را بشناسد و بپرسد مدل هستی؟
دوست هایم می دانند و ممکن است بگویند به بعضی های دیگر و آن ها هم مثلاً در میهمانی می گویند عکست را در فلان صفحه دیده ایم و چقدر خوب شده بودی یا برعکس می گویند طرف چقدر کارش بد است. اما اینکه کسی همین طوری بشناسد، پیش نیامده.

مانلی تو چند سال داری و چطور شد مدل عروس شدی؟
متولد ۷۵ هستم و سال آخر روانشناسی. یک روز برای عروسی دخترخاله ام رفته بودم آرایشگاه حوالی ونک. آنجا کارم که تمام شد، مدیر آرایشگاه آمد و پرسید: دلت می خواهد عروس شوی؟ من اول خیال کردم می خواهد از من برای کسی خواستگاری کند، اما بعد متوجه شدم منظورش چیز دیگری است. گفت: تو خیلی خوشگلی و می توانی از خوشگلی ات استفاده کنی. بیا اینجا مدل عروس ما شو. من هم خوشم آمد. خودم هم به آرایشگری علاقه مندم کلاً. بار اول که رفتم، روز شوی عروس بود.

فقط کار شو کرده ای یا فتومدلینگ هم بوده ای؟
هر دو را انجام داده ام و فتو را بیشتر دوست دارم. چون توی شو آدم معذب است و فکر می کند دائم زیر ذره بین است، اما فتومدلینگ خودت هستی و میکاپ کار و شینیون کار و بعدش عکاس.

هیچ وقت فکر کرده ای بخواهی این کار را ادامه بدهی؟
در ایران که نمی شود به ادامه این کار فکر کرد و یک چیز موقتی است. حتی در خارج ایران هم مدلینگ خصوصاً فتومدلینگ عروس سن دارد. نمی شود تا هر سن و سالی کار کرد. الان جوانم و می توانم فعلاً.

چه چیز این کار برایت جذاب تر است و چه چیزی ناخوشایند؟
جذابیت که دارد به هرحال. آدم چهره های مختلفی از خودش را می بیند، اما گاهی با خودم فکر می کنم اگر روزی خودم عروس بشوم، دیگر همه چیز برایم تکراری است آنقدر که عروس شده ام (خنده) حالا البته تا من بیایم عروس شوم، سی و پنج شش ساله شده ام دیگر و آن موقع شاید کلک بزنم و از همین عکس ها برای آلبومم استفاده  کنم (خنده).

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند