آسیاتل

بازدید: 28

اروپایی‌ها درباره اهداف تحریم‌های ایران نگران هستند

منبع : فرارو کد خبر: 1337468
بنا به گفته دو دیپلمات اروپایی، که درگیر مذاکرات با آمریکا درباره نحوه بازگشت تحریم‌ها هستند، بسیاری از متحدان آمریکا معتقدند چنین لحنی، رمزی برای تغییر رژیم است.
اروپایی ها درباره اهداف تحریم های ایران نگران هستند
 

فرارو- اروپایی ها از تبعات بازگشت تحریم های آمریکا بر ایران برای منطقه و امنیت خودشان نگران هستند و اعلام کردند که به پایبندی به توافق هسته ای ادامه خواهند داد.

به گزارش فرارو، همزمان با آماده شدن دولت دونالد ترامپ برای برقراری مجدد تحریم هایی که ذیل تواف هسته ای سال 2015 رفع شده بودند، متحدان اروپایی واشنگتن از وقوع بی ثباتی بزرگ تر در منطقه نگران هستند.

خروج ترامپ از توافق چندجانبه هسته ای ایران، یکی از مهمترین تصمیمات ریاست جمهوری او در حوزه سیاست خارجی بوده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه گفته تحریم های جدید آمریکا با قدرت اجرا خواهد شد و تا زمانی که حکومت ایران به شکل اساسی تغییر رویه ندهد، پابرجا خواهد ماند. در حالی که پومپئو گفته تحریم ها یک ستون مهم سیاست آمریکا در برابر تهران است، او اعلام کرده دولت آمریکا آماده است تا نگاهی فراتر از تحریم ها داشته باشد اما این امر مستلزم "تغییر عظیم" در تهران است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پومپئو در مسیر بازگشتش از سفر به سه کشور جنوب شرق آسیا در هواپیما به گزارشگران در خصوص تحریم های ایران گفت:" ما امیدواریم که راهی برای حرکت به سمت جلو پیدا کنیم اما این مستلزم تغییر عظیم از جانب رژیم ایران است. آنها باید مانند یک کشور عادی رفتار کنند. درخواست، این است. این بسیار ساده است".

پومپئو مقامات ایران را "بازیگران بد" توصیف کرد و مدعی شد که ترامپ مصمم است آنها را به "رفتار کردن مانند یک کشور عادی" وادار کند.

بنا به گفته دو دیپلمات اروپایی، که درگیر مذاکرات با آمریکا درباره نحوه بازگشت تحریم ها هستند، بسیاری از متحدان آمریکا معتقدند چنین لحنی، رمزی برای تغییر رژیم است.

آمریکا روز دوشنبه دور نخست تحریم های ایران را اجرا می کند. این تحریم ها شامل تجارت طلا، خودرو و فلزات می شود. دور دوم تحریم های آمریکا، که تحریم های نفتی و بانکی هستند، در چهارم نوامبر آینده اجرا خواهند شد.

دولت ترامپ چند ماه پیش به طور یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تحریم های ایران را مجددا برقرار کرد. با این حال، کشورهای اروپایی می گویند آنها به این توافق پایبند هستند و آن را مطمئن ترین راه برای حفظ امنیت ملی خود می دانند.

یک دیپلمات اروپایی با اشاره به نگرانی ها در خصوص اینکه هدف نهایی آمریکا از تحریم ها، تغییر رژیم است، به آسوشیتدپرس گفت: " مشکل این است: بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟" هر دو دیپلمات به دلیل حساست موضوع نخواستند نامشان فاش شود.

این دیپلمات مدعی شد که اگر تحریم های برقرار شده، باعث فروپاشی در تهران شود، احتمالا ایران مانند سوریه وارد یک جنگ داخلی خواهد شد یا اینکه تندروها قدرت را خواهند گرفت.

تعمیق بحران اقتصادی ایران، ممکن است به موجی از پناهندگان و مهاجران به اروپا منجر شود.

حامیان توافق هسته ای برای مدت طولانی استدلال کرده اند که خروج آمریکا از برجام، متحدان اروپایی آمریکا را از آن دور خواهد کرد.

دیپلمات دوم گفته "ما قویا به تضمین بقای توافق متعهد هستیم و ما پایبندی به تعهدات مان را ادامه می دهیم. اگر ما اینها را انجام ندهیم، این ریسک وجود خواهد داشت که ایران تصمیم بگیرد که دیگر به محدودیت ها پایبند نباشد".

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند