آسیاتل

بازدید: 25

سی‌ان‌ان: ایران ترامپ را نشانه گرفته، اما ممکن است به هرمز شلیک کند

منبع : فرارو کد خبر: 1337417
حمله به یک نفتکش در این گذرگاه آبی استراتژیک، می‌تواند قیمت‌های جهانی گاز را بالا ببرد. ایرانیان اهداف بالقوه فراوانی دارند- ۲۰ درصد نفت جهان از تنگه هرمز می‌گذرد- بنابراین، هرکسی که به ترامپ درخصوص خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای مشورت داده بدون شک می‌بایست تنگه هرمز را به او یادآوری کرده است.
سی ان ان: ایران ترامپ را نشانه گرفته، اما ممکن است به هرمز شلیک کند

فرارو- رسانه های غربی رزمایش دریایی سپاه پاسداران در آب های خلیج فارس را با تهدید ها برای بستن تنگه هرمز به روی حمل و نقل نفت مرتبط دانستند.

به گزارش فرارو، امروز سردار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برگزاری رزمایش در تنگه هرمز و خلیج فارس را تایید کرد و گفت: " این رزمایش با هدف کنترل و مراقبت از امنیت آبراه بین المللی و در چارچوب برنامه رزمایش های تقویمی سالانه سپاه برگزار شد".

این رزمایش که خبرگزاری فارس آن را "بزرگ" توصیف کرده، در شرایطی برگزار شد که تنش ها بین ایران و آمریکا به دلیل بازگشت تحریم ها نفتی علیه ایران بالا گرفته است. به همین دلیل، آمریکایی ها به برگزاری آن واکنش نشادن داده و درباره آن در رسانه های غربی اطلاع رسانی کرده اند.

همزمان با آغاز این رزمایش، یک مقام نظامی آمریکایی به شبکه سی ان ان گفته ایران "رزمایش بزرگ نظامی" در خلیج فارس شروع کرده است. مقامات آمریکایی درباره ارتباط احتمالی این رزمایش با توانایی ایران برای بستن تنگه هرمز ابراز نگرانی کرده اند.

امروز با وجود اعلام پایان این رزمایش از سوی سپاه پاسداران، سی ان ان اعلام کرد هم زمان با شکل گیری تنش بین ایران و آمریکا، همه چشم ها به تنگه هرمز دوخته شده است.

این شبکه نوشت: " هنوز رزمایش دریایی غیرمنتظره ایران در تنگه استراتژیک هرمز در هفته جاری در هاله ای از ابهام قرار داد، اما اینجا هیچکس آن را نادیده نمی گیرد. معمولا این مانور های نظامی در اواخر سال صورت می گیرد و بشدت توسط ایران رسانه ای می شود. امری که چند روز گذشته انجام نشده است. تنها اطلاعات درباره این رزمایش، از سوی مقامات نظامی آمریکا ارائه شده است. آن ها از مشارکت ده ها قایق کوچک در رزمایش گسترده نظامی سخن گفتند".

به گفته سی ان ان، تنگه هرمز گلوگاهی است که ایران برای چند دهه، هرگاه که خواسته خشمش را نشان دهد، به سراغ آن رفته است. حمله به یک نفتکش در این گذرگاه آبی استراتژیک، می تواند قیمت های جهانی گاز را بالا ببرد. ایرانیان اهداف بالقوه فراوانی دارند- ۲۰ درصد نفت جهان از تنگه هرمز می گذرد- بنابراین، هرکسی که به ترامپ درخصوص خروج یکجانبه از توافق هسته ای مشورت داده بدون شک می بایست تنگه هرمز را به او یادآوری کرده است.

سی ان ان با اشاره به بازگشت تحریم های آمریکا بر ایران مدعی شد: " سختی ها به سوی ایران حرکت می کنند. هرمز جایی است که آن ها می توانند این درد را به بقیه جهان منتقل کنند".

با این حال، به گفته این شبکه، سالهاست که در آن سوی خلیج فارس آمادگی ها در جریان بوده است. هرکسی هم سن ترامپ یا ۳۰ سال کمتر از او باشد، "جنگ نفتکش ها" در دهه ۱۹۸۰ را به یاد دارد. زمانی که روابط آمریکا با ایران به حدی بد بود که نیروی دریایی آمریکا، عبور نفتکش ها از تنگه هرمز را اسکورت می کرد. امارات با کمک سعودی ها، برای دور زدن تنگه هرمز، یک خط لوله نفتی به طول ۲۲۰ مایل و ۴۸ اینچ از خلیج فارس به خلیج عمان احداث کرده اند. این خط، شش سال پیش عملیاتی شد تا به امنیت نفتی شرکا در آینده کمک کند.

سی ان ان با بیان اینکه منطقه عرضه نفت در منطقه در معرض نوسانات قرار دارد، مدعی شد اکنون تهدیدات بستن تنگه هرمز از سوی مقامات ایران در سطح تهدیدات لفظی و قدرت نمایی به شکل رزمایش دریایی باقی مانده است.

این شبکه در پایان هشدار داد که اکنون ایرانی ها در حال مانور هستند و ترامپ را نشانه گرفته اند، اما هرمز جایی است که آن ها ممکن است آن را هدف قرار دهند.
 

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند